• 1
  lig veya turnuvalarda alınan belirli bir sarı kart sayısına ulaşıldığı zaman verilen ceza.

  ülkelere göre sınırlar:

  almanya bundesliga : 5 sarı kart
  avusturya ligi : 5 sarı kart
  ingiltere premier league: ilk sezon maçından 31. aralık'a kadar 5 sarı kart alan cezayı yiyor. sezon başından 10 nisana kadar 10 sarı kart alan 2 maç ceza yiyor *
  türkiye süper lig: 4 sarı kart

  bana göre çok saçma bir kural. maç içerisinde sarı kart yemek kadar doğal birşey yoktur. bir kaç maçın kartlarını biriktirip futbolcuyu ona göre cezalandırmak mantıklı gelmiyor bana. maç içerisinde 2 kart alana sarı kırmızı cezasına diyeceğim birşey yok ama tabi.
 • 2
  bence futbolda yeşil kart, turuncu kart benzeri bir uygulamanın gelmesi lazım maç içindeki heyecanı artırmak için futbolcuları on on beş dakikalık bir ceza sistemiyle cezalandırmak daha mantıklı tabiki çok sert veya sportmenliğe yakışmayacak ciddi pozisyonlarda kırmızı kart uygulaması aynen devam etmeli.böylelikle mücadele hem daha adil bir şekilde devam etmis olur ayrıca o maç için yaptığı anlık bir (basit)hareketin hesabı bir sonraki maçta sorulmamış olacak.
 • 5
  mariano ve feghouli’nin neden 23 şubat 2018 galatasaray bursa ve 3 mart 2018 karabükspor galatasaray maçlarında kart görüp zorlu periyottan önce cezalarını sıfırlamadı anlam veremediğim olay. sanırım fatih hoca bu konuda futbolculardan çakallık yapmasını istemiyor. zaten başka bir neden de gelmiyor aklıma. umarım bu konuda sıkıntı çekmeyiz.
 • 6
  sınırda olan oyuncularımız fernando, feghouli ve mariano, ve işin riskli tarafı tam da zorlu fikstürlere girilmişken yaşanan bir durum olması. şimdi bu hafta oynatsan tetikçinin biri kart göstermek için fırsat kollayacaktır konya maçında. tedbir alıp oynatmasan adamlar maç ritimlerini kaybedecek. 10 hafta gibi bir zaman var, gönül ister ki bu 10 haftayı kartsız geçip sezonu tamamlasınlar ama maaeslef 7-0 kazanılan kıytırık karabük maçından bile göstere göstere 4 sarı kart üretebilen zihniyetin 10 hafta boyunca bizi rahat bırakacağı düşünülemez. bu nedenle bence bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey, bu 3 ismin kart görecekse mümkün mertebe aynı maça denk getirmemeye çalışmaktır. inşallah sıkıntıya girmeden bu süreci atlatır ve mutlu son yolunda bizi zora sokacak durumlarla karşılaşmayız..
 • 7
  her maçı bu açıdan da izleyip, gerim gerim geriliyorum. rotasyonu çok dar olan takımımız için oldukça önemli bir periyoda giriyoruz. 29 nisan 2018 galatasaray beşiktaş maçında belhanda'nın cezalı duruma düşmesi ile birlikte muhtemelen merak edenler vardır, kalan haftalar için genel durum şu şekilde,

  maicon 7 sarı kartta ---> ceza sınırında,
  feghouli 3 sarı kartta ---> ceza sınırında,
  s.gümüş 3 sarı kartta ---> ceza sınırında,
  fernando 10 sarı kartta ---> önümüzdeki ilk 2 lig maçında da kart görmezse sıkıntı yok, sezonu ceza görmeden bitirebilir. kendisinin varlığı çok kıymetli olduğundan dikkatli olmalı.
  rodrigues, mariano(6), ryan donk, tolga ciğerci ve nagatomo 2 sarı karttalar ve onlar da arka arkaya 2 maçta sarı kart görmezlerse sıkıntı yok. lig sonuna kadar bir daha sarı kart yüzünden sıkıntı yaşamayız.

  özellikle oynadıkları mevki ve alternatifsizlikleri de düşünülünce fernando ve donk'un dikkatli olması lazım.

  serdar aziz ve maicon aynı anda sınırdayken serdar'ın eksikliğini beşiktaş maçında kayıpsız olarak aradan çıkarmamız çok kıymetliydi.

  inşallah feghouli de ilk 2 lig maçında kart görmeden bitirebilir. bitiremezse de sinan gümüş'e güveneceğiz.

  genel olarak tff'nin hakemlerinin fazla cesur(!) davranmasıyla bu sezon çok fazla kart gördük. dilerim önümüzdeki süreci sıkıntısız atlatır ve 21. şampiyonluğu kucaklarız.