• 5
    ismini daha önce çok duydum ancak takip etme şansım olmamıştı, birkaç video sadece. dün socrates dergi’nin youtube kanalındaki ‘sinyor ne diyor’ programında ismi zikredilince iyice içine düştüm araştırdım arkadaşı. keşke bizim olsa diyorum. henüz 18 yaşında ve tam anlamıyla komple bir orta saha olma potansiyeline sahip. alma imkanımızı çok çok düşük görüyorum ama umut işte, keşke bizim olsa...
  • 6
    görüyorum ki bu çocuk hakkındaki über beklentiler italyan medyasını da aşarak bizim buralara kadar sirayet etmiş. ki hakkındaki tevatürlerin italyan medyasında yazdan başladığını da belirteyim. bunca tantananın üzerine sadece play-off zamanlarında serie b izleyen bir yazar olarak erinmedim, bu çocuğun birkaç maçını seyrettim yakınlarda.

    şimdi birbirimizi yemeyelim. bu çocuğu "yeni pirlo" diye lanse etmek hem pirlo'ya hem de kendisine büyük haksızlık. pirlo, 16 yaşındayken serie a'da oynuyordu; tonali ise serie a'yla arasında dağlar denizler kadar fark olan serie b'de takılıyor ve 18 yaşında. pirlo dediğin adam, yaşı tutmamasına rağmen yönetmeliklerle oynanarak u15 milli takımına dahil edilecek kadar bağıra bağıra gelen müstesna bir yetenekti*. tonali'ye gelince... uzun pasları gerçekten pirlo'nunkileri andırıyor ve yaşına göre iyi bir saha görüşü var ama pirlo olmak bambaşka bir olay. uzun saçlı olması, brescia'da oynaması ve güzel paslar atması pirlo'ya benzetilmesine neden olabilir elbette ama izlediğim kadarıyla oyun stili daha farklı bu çocuğun. bir kere pirlo'ya göre çok daha hızlı. pirlo o kadar yavaştı ki yirmilerinin ortasındayken bile veteran futbolcu gibi hareket ederdi. öte yandan pirlo, -mazzone'nin dahiyane çözümünden sonra- regista denilen tam bir defansif playmaker iken ve bu pozisyonun hakkını sonuna kadar verirken tonali henüz takımı o derece yönetemiyor. hatta şu an için kendisine regista bile denemez. henüz çok ham ve trequartista'ya da mezzala'ya da regista'ya da yontulabilir. ha ben kendisinden iyi bir regista olabileceği kanaatindeyim ama belki de ve büyük ihtimalle de bu konuda hiçbir zaman pirlo seviyesine çıkamayacak bile. zaten kendisine edilen haksızlık da biraz burada. hakkında şimdiden 25-30 milyon avroluk bedeller; napoli, inter, juventus, milan gibi müstakbel takımlar belirlenmeye başlandı bile. öyle tuttosport, calciomercato gibi ipsiz sapsız mecraların sallamaları da değil bunlar üstelik; bayağı bayağı koca koca kulüp yöneticilerinin demeçlerinde adı geçiyor.

    ben bunu biraz da uzun yıllardır bir italyan süper star çıkmamasına bağlıyorum. (verratti filan var ama hem milli takımda bir numarasını göremedik hem de psg'de çok malca hareketlere imza attığına şahit olduk.) bu sendromu ingilizler yıllarca yaşadı. en ufak yetenek kırıntısı sergileyen adamı yeni beckham, yeni shearer diye pohpohladılar; sonra da kıçlarını avuçladılar. onun için tonali'de de beklentileri arşa çıkarmamakta fayda var. hele ki bu yaz inter-juventus gibi orta sahasında kendinden önce yazılabilecek 4-5 adamın olduğu takımlardan birine giderse gelişimi o an durabilir. gönül ister ki biglia'nın sakatlığında ocak ayında milan'a gitsin ve formayı kapsın. ya da en güzeli hem kendi kariyer zirvesini regista olarak yaşamış hem de pirlo'yu yönetmiş ancelotti'nin napoli'sine gitse ve pişse... sonra da yavaş yavaş hamsik'in yerine ikame edilse zira bu sezon ancelotti hamsik'i regista olarak oynatıyor ama bilindiği üzere kaptanın yaşı kemale erdi.