• 1
  her sezonun sonlarına doğru 3-4 ya da daha fazla takımın birbirlerinin fikstürlerini değerlendirmesiyle yaptığı hesaplardır, şu durumda galatasarayımız için durum parlak olmasada yine de geri kalmayalım ve bizi mutlu sona ulaştırabilecek sonuçları bir düşünelim;

  60 puan sivasspor= istanbul belediye, hacettepe (d) , g.birliği, galatasaray (d)
  59 puan beşiktaş= ankaraspor(d), ankaragücü(d) , galatasaray, denizlispor(d)
  56 puan trabzonspor= kocaeli(d), bursa, eskişehir (d), fenerbahçe
  52 puan galatasaray= ankaragücü, gençlerbirliği, beşiktaş(d), sivasspor

  galatasarayımızın tüm maçları kazandığını düşünürsek (ki bu hesabı yapıyorsak bunu düşünmeliyiz) toplam puan 64 oluyor, lider sivasspor galatasaray maçı dışında oynayacağı 3 maçta 1 defa yenilip 1 defa berabere kalıp 1 defa da galip gelse puanı galatasaray ile eşit oluyor (galatasarayın böyle bir durumda sivassporu sami yende yeneceğini düşünüyoruz normal olarak)

  beşiktaş ise 59 puanda ve deplasmanda oynayacağı 3 zorlu maç var ve oynayacağı 2 deplasman maçında rakiplerinin ciddi şekilde düşme tehlikesinde olması puan almalarını engelleyecektir. ankaraspor ya da ankaragücü maçlarından alacağı 6 puan çıkaramadığı takdirde galatasaray ve denizlispor maçlarına galatasaray ile kafa kafaya gireceğinden dananın kuyruğu kopmak için denizlispor maçını bekleyebilir ve 2. denizli bayramı yaşatabilir biz galatasaraylılara.

  trabzonsporun ise fikstürü şampiyonluk için her ne kadar iddialı olsa da teknik direktör değişikliği ve kronik olarak herşeyi yüzüne gözüne bulaştırma hastalığı bulunduğu için kolay gibi görüren kocaeli bursa eskişehir ve fenerbahçe maçlarından 9 puan çıkarmaları zor gibi, özellikle bursasporun uefaya katılmak için fırsat kollaması ve zorlu eskişehir deplasmanı ve geçen hafta beşiktaşın başına gelen "rahat oynayan fenerbahçe" durumu 9 puan almalarını neredeyse imkansız kılıyor, kocaeli süprizi ise bu hesabı daha en baştan imkansız kılar.

  sezon sonu kim şampiyon olur bilemem ama bildiğim tek şey şampiyon olamazsak bu evimizdeki "taktiksel deha" sayesinde kaybettiğimiz puanlardan yüzünden olacamayacağımızdır, fakat bu hesap tutarsa matematiksel olarak şampiyonluğu kaybettiğimiz durumlarda bile rakiplerin kafasına soru işaretini koyarız bi 10 sene.
 • 10
  ne demiştik bu hesabı yaparken: "lider sivasspor galatasaray maçı dışında oynayacağı 3 maçta 1 defa yenilip 1 defa berabere kalıp 1 defa da galip gelse puanı galatasaray ile eşit oluyor" bu hafta sivasspor belediyeye kaybettiğinden yaptığımız hesaba "umutla" devam ediyoruz;

  62 puan beşiktaş= ankaragücü(d) , galatasaray, denizlispor(d)
  60 puan sivasspor= hacettepe (d) , g.birliği, galatasaray (d)
  59 puan trabzonspor= bursa, eskişehir (d), fenerbahçe
  55 puan galatasaray= gençlerbirliği, beşiktaş(d), sivasspor

  önce lider beşiktaş'tan başlayalım; bu hafta liderliğe yükselip büyük avantaj yakalamıştır ama sadece "avantaj" yakalamıştır daha önce 4 defa ayağına gelen liderlik fırsatını teptiğini hepimiz biliyoruz, üstelik oynadığı ankaraspor maçında ne kadar zorlandığını gördük bu ankaraspor herhangi bir iddiası bulunmayan ankaraspor, yani böylesine rahat maçta bile stresten ne hallere geldi hepimiz gördük kısacası güven vermiyor, bu hafta oynayacakları ankaragücü takımı ise tam anlamıyla can çekişiyor ligden düşecek son takım pozisyonundan sadece averaj olarak uzakta, altındaki ekipler ise antalya, denizli, konya hepsi kendi sahasında hedefsiz takımlarla yani zor olmayan takımlarla oynayacaklar, dolayısıyla ankaragücü için ligde kalma maçı diyebiliriz. bu da beşiktaşın puan kaybedeceği ihtimalini güçlendiriyor. galatasaray ile arasında 4 puan olduğunu hesaplarsak (bjk'yı yeneceğimizi varsayıyoruz çünkü) beşiktaş'ın alacağı 1 beraberlik umutları son hafta yine bir denizli maçına taşıyacak, üstelik bjk denizlispor maçında berabere kaldığı takdirde şampiyon yine biz oluyoruz, mağlup olması ise ballı kaymak olur tabi.

  sivasspora gelirsek ligden düşmesi kesinleşen "galatasaraylı" ergün'ün çalıştırdığı hacettepe ile oynayacaklar, hacettepenin galatasaraya karşı oynadığı oyunu hepimiz biliyoruz, sivassporun hacettepe ya da düşme potasından sadece 3 puan uzakta olan gençlerbirliği ile oynayacağı maçlarda en az 1 beraberlik alması bu hesap için şart.

  trabzonsporun bursaspor ile oynayacakları maçta neredeyse tüm sezonu temize çekme fırsatı ile karşı karşıyalar, bursaspor ise galatasarayın ensesinde ve sadece 1 puan geride, maçın avni akerde olması trabzon için handikap çünkü seyirci baskısı maçın başından itibaren trabzonsporlu futbolcuları zorlayacaktır, eğer bu hafta bursayı yenerse galatasarayı rahatlatır galatasarayda bjk ve sivası yenerek trabzonun önünü açabilir, ayrıca trabzon berabere kalırsa galatasaray ile puan farkı 2 ye düşer ve sonraki hafta eskişehir deplasmanına gideceği için galatasaraya yerini kaptırabilir, trabzonsporun fenerbahçe maçını da sayarsak ( fenerbahçenin türkiye kupasını kazanıp kaybetme durumu da var, o zamana kadar fenerbahçenin iddialı yada iddiasız çıkma durumuna göre maçın atmosferi değişebilir.) 3 zorlu maçı var ve bu 3 maçtan 1 galibiyet 1 beraberlik ve 1 malubiyet ya da 2 beraberlik 1 malubiyet alması şart. iddialı bursa eskişehir ve fenerbahçe maçlarından 2 galibiyet alması ibreyi trabzona çevirir (ki bana göre trabzonsporun önü diğerlerine göre daha açık)

  galatasarayımız ise "tüm sözlüğün hem fikir olduğu" bir skorla galip gelmesini bildi ve umutlarımızı son 3 haftaya taşıdı, arda, lincoln, baros'un yine birarada oynayacak olması gençlerbirliği karşısında şansımızı arttırıyor. ayrıca galatasaray gençlerbirliğini yendiği takdirde gençlerbirliğini düşme hattına iter ve gençlerbirliğinin sivasspor karşısına iddialı çıkmasını sağlar bence bu çok önemli.

  haftaya yine "yeni" puan kayıplarıyla hesabımıza devam ederiz umarım.
 • 11
  belli bir eğitim düzeyine kadar matematik derslerinde avantaj sağlayan hesaplamalardır. örneğin "tanesi üç liradan 10 kalem ve tanesi bir liradan 4 silgi kaç lira eder" tarzı sorulara hemen cevap verebilmek, daha da eskilere gidersek çarpım tablosundan bihaber iken üçün katlarını tereddütsüz sayabilmek gibi bazı matematiksel alışkanlıklar bu hesaplarla büyüyen çocukların edindiği kazanımlardı. belki örnekler biraz ekstrem kaçmış olabilir ama, küçükken galatasaray sevdası daha da naifti, "puan cetveli"ni inceleyerek öğrenmiştik dört işlemi...

  (bkz: doksanlı yılların galatasaraylı çocuğu olmak)
 • 14
  olur ki bu hafta beşiktaş sürpriz bir puan kaybı yaşarsa yapmaya devam edeceğimiz hesaplardır. eğer zaten 3 puan alırlarsa onları geçme şansımız matematiksel olarak kalmıyor. eğer sivasspor puan kaybederse bayağı bayağı ikincilik için yapabileceğimiz hesaplardır, elbette trabzon'un da tökezleyeceğini varsayarak. tabii önümüzdeki üç maçımızı kayıpsız atlattığımızı varsayıyoruz. en azından beşiktaş'a inönü'de şampiyonluk turu attırmayalım, son hafta bizim maçı beklesinler istiyorum, en azından bunun hesabını yapıyorum.
 • 19
  2017-2018 futbol sezonunda her hafta yaptığım eylem.
  hiç bıkmadan, usanmadan şampiyonluk hesapları yapıyorum nasıl odaklandıysam artık. eminim bir çoğunuz benimle aynı durumdadır.

  içerde oynayacağımız trabzonspor, başakşehir ve beşiktaş maçlarını kazanmamız taktirde zaten şampiyon oluruz düşüncesindeyim. tek zor dediğimiz kadıköy deplasmanı kaldı. diğer deplasmanlar da olası bir hayal kırıklığı yaşayacağımızı düşünmüyorum artık. önümüzde 11 hafta var, neyin ne olacağı belli olmaz ama benim şampiyonluğa inancım tam. çok fena şampiyonlar ligini özledik hepimiz.

  (bkz: mayıslar bizim)
  http://gss.gs/8cC.jpeg
  http://gss.gs/Hxe.jpeg
 • 23
  galatasaray yarışın içine girdiği andan itibaren hesabı kendi keser, kendi öder. 2019-2020 sezonu şampiyonunu belirleyecek olan bizim ne yapacağımız bu açık ve net. oluruz, olmayız gibi bir iddiam yok. ancak kadro derinliği (stoper hariç) ve yükselen grafiğe baktığınızda mayıs güzel gelecek gibi. ilk yarı 90.dakikada kaybedilen 6 puandan ikisini veya dördünü alsak şu an başka şeyler konuşuluyor olurdu.