• 1
  fenerbahçe' de ilk aday: şadan kalkavan
  mayıs kongresinde başkan yıldırım' ın karşısına çıkacak ilk isim belli oldu. f.bahçe' de 5 ay sonra yapılacak olağan genel kurul öncesinde adaylık çalışmaları hızlanmaya başladı.. 15 şubat 2009 da başkanlıktaki 11. yılını dolduracak olan yıldırım' ın muhalifleri, seçim için başkanlık adaylarını belirledi: şadan kalkavan.

  camianın aday olması için yoğun pres uyguladığı ünlü armatör, vatan' a dün yaptığı açıklamada '' biz hiçbir zaman koltuk sevdalısı olmadık. ama destek çığ gibi büyüyünce de dostlarımızı kıramadık. ben değil, camia adaylığımı istiyor. gerekli ortam hazırlanacak ve ben aday olacağım. karşımda kim olur, nasıl bir tablo ortaya çıkar, şimdiden bilemem.. bu konudaki resmi açıklamayı en geç 1 ay içinde yapmayı planlıyorum.. o güne kadar ekibimle birlikte gerekli çalışmalarda bulunacağım. '' diye konuştu..

  yildirim' a karşı 2006' da aday çıkaramayan muhalefetin bu kez rizeli armatör çevresinde toplanacağı öne sürüldü.. kalkavan, adaylık sebebini de şöyle açıkladı:

  yildirim' i tek birakmam

  f.bahçe yanlış yönetiliyor.. transferde yaşananlar ortada.. tuncay gibi bir değer bedavaya kaybedildi, aurelio' nun nasıl elden kaçırıldığı ortada.. üstelik yerine alınanlar da gereken verimi sağlayamadı.. geçen sezon avrup' daki performansı alkışa değerdi.. bu sezon ise 70 milyon euro harcanıp, g.saray' ın bile gerisinde kaldık.. 10 yıl içinde f.bahçe' nin harcadığı para 750 milyon doları aşmış.. karşılığında ise elle tutulur olarak sadece saracoğlu stadı var.. bu işi aziz yıldırım' dan daha iyi yapacağıma inanarak göreve talibim. bu kez yıldırım' ın tek başına seçime girmesine izin vermem.

  ekibi hakkında bilgi vermeyen kalkavan, kulübün ağır borç altında olduğunu savunarak mali gücü yaratacak desteğimiz var. f.bahçe sahipsiz değil ifadelerini kullandı.. 1939 doğumlu kalkavan, 1995-96'daki ali şen dönemi şampiyonluğunda futbol şubesi sorumluluğunu üstlenmiş, oğuz ile aykut gönderilince istifa etmişti.. aziz yıldırım' ın 2. yönetiminde de aynı görevle yer alan kalkavan, denizlili ümit' in transferinde çıkan anlaşmazlık yüzünden bir kez daha görevi bırakmıştı.

  kaynak : vatan gazetesi, buğra acar

  not : zat-ı muhterem '' bu sezon ise 70 milyon euro harcanıp, g.saray' ın bile gerisinde kaldık. '' ve '' 10 yıl içinde f.bahçe' nin harcadığı para 750 milyon doları aşmış '' demiştir. tabi ki gerisinde kalacaksın. yoksa şüphen mi vardı ? sen çürük çarık elmaları ve ihracaat fazlası ön liberoları topladın. bünyende başka bir beklenti mi taşıyordun ? siz ezeli rakibimizsiniz ama ebedi dış ticaret açığısınız. ortalıkta fortis türkiye kupası bile yok. yazık giden o paraya. ithalata artı yazılıyor sayenizde.

 • 2
  --- alinti ---
  şadan kalkavan adaylığını ilk olarak ligtv.com.tr'ye açıkladı !.. aziz yıldırım'ın adaylığını açıklamasının ardından şadan kalkavan da adaylığını türk basınında kesin bir dille ilk kez ligtv.com.tr'ye açıkladı !..

  fenerbahçe'de aziz yıldırım'ın yeniden aday olacağını açıklamasının ardından gözler bu kez şadan kalkavan'a çevrildi !.. haftalardır adaylığı gündemde olan ama tıpkı yıldırım gibi net bir açıklama yapmayan kalkavan "hodri meydan" diyerek adaylığını resmen açıkladı !..

  bu konuda önümüzdeki hafta salı günü büyük kulüp'te düzenleyeceği basın toplantısı öncesi ligtv.com.tr haber müdürü erdem erol'a konuşan kalkavan, önemli açıklamalar yaptı !..

  "kazanır veya kaybederim ama fenerbahçe kazanır" diyen kalkavan, yıllardır aziz yıldırım'ın rakipsiz kongrelere girdiğini hatırlatarak şunları söyledi: "karşısına yıllardır rakip çıkmadı. sabrettik, sabrettik, artık sabrım tükendi !.. aziz yıldırım fenerbahçe'yi iyi yönetseydi ben bu göreve talip olmazdım"

  "şan, şöhret, para peşinde değilim" diyen kalkavan, "bu göreve talip olarak çok büyük bir riskin altına girdim, çünkü 6 yaşından beri fenerliyim. fenerbahçe'nin mali durumu nedir bilmiyoruz. çünkü şeffaflık yok. durum açık değil, net değil." dedi.

  "11.5 senenin hesabini soracağim"
  şadan kalkavan yıldırım'a sert eleştiriler de yöneltti. "kazanırsam 11.5 senenin mali durumunun hesabını ondan soracağım" diyen şadan kalkavan, sözlerini şöyle sürdürdü: "bakkal hasan'ın kasap ahmet'in evine ekmek getireceği yerde fenerium'dan alış veriş yapmasının ardından bu insanların parasını böyle har vurup harman savuramazsın. bunun hesabını adama sorarlar!!! seçilirsem, hesepları iyice irdeleyeceğiz, denetleteceğiz!"

  yıldırım'ı sportif açıdan da eleştiren kalkavan, "zico'yu hangi kafaya hizmet gönderdi? hangi kafaya hizmet aragones'i aldı? kan uyuşmazlığı var. şimdi diyor ki 'hocayı gönderip başarılı olacağım'. ama bu hocayı kim getirdi? aragones'i göndererek başarısızlığın vebalinden kurtulamaz!"

  "hadi ya sen kimsin!"
  yıldırım'a eleştirilerini sürdüren şadan kalkavan, "karakter yapılarımız çok farklı. onunla aynı yönetimde bulundum. karakter yapılarımız farklı olmasa devam ederdim. tamam, tesisler açısından yaptığı hizmetler inkar edilemez, ama bir insan bu kadar agresif olamaz! aziz yıldırım sadece eleştiriyor. 'ben ne dersem o olur!' diyor. hadi ya sen kimsin!"

  "aziz yildirim'i şube başkani yaparim"
  şadan kalkavan, aziz yıldırım hakkında ilginç bir açıklama daha yaparak, "eğer seçimi kazanırsam; tesisleşme şubesi açıp aziz yıldırım'ı o şubenin başına getiririm. çünkü bir tek orada başarılı olur" dedi.

  "ben göreve, fenerbahçe'ye barış ve huzuru getirmek için ve anadolu'da yaratılan fenerbahçe düşmanlığını ortadan kaldırmak için de tabilim" diyen kalkavan, yönetimine almayı düşündüğü isimlerden bazılarını da ilk olarak ligtv.com.tr'ye açıkladı:

  yıllardır birlikte hareket ettikleri selim soydan'ın kesin olarak yönetimde yer alacağını ifade eden kalkavan "onsuz adım atmam" dedi. kalkavan ayrıca eski fenerbahçe yöneticilerinden ünlü turizmci mehmet nazif günal, rizespor eski başkanı mehmet cengiz, riksos otellerinin olan ve başbakan tayyip erdoğan'a yakınlığıyla bilinen fettah taminci ve tezcan yaramancı gibi isimlerin de büyük ihtimalle yönetiminde yer alacağını vurguladı.

  kalkavan "ali şen'in oğlu metin şen de listenizde yer alacak mı?" şeklindeki sorumuza ise "olabilir ama belli değil" diye yanıt verdi.

  --- alinti ---

  kaynak :
  http://www.maraton.com.tr/news.php?news_id=77580
 • 5
  çok yakından tanımıyorduk ama uzaktan gördüğümüz kadarıyla klasik saldırgan fenerbahçeli yönetici anlaşıyışından uzak, sessiz sakin kendi halinde bir kimseydi. en büyük hayallerinden biri fenerbahçe'ye başkan olup, fatih terim'i de teknik direktör yapmaktı. aziz yıldırım sonrası "başarı için her yolu mübah gören anlayış" yüzünden fenerbahçe camiasından uzaklaşmıştı.

  bugün itibarıyla hayatını kaybetmiş. allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. allah sevenlerine sabır versin.