• 4
  yeni mhk başkanı seçilmiş kişi, sosyal medya da hemen kendisine yoğun eleştiriler yapılmaya başlanmış, fenerbahçe sabri çelik’in listesinde yer alan hama mısır için yoğun eleştiri yaparken beşiktaş ise yıllar önce 48 maçlık yenilmezlik serisini bizle oynadıkları maçta hatalı kararları ile sonlandırdığı için istemiyor.

  henüz bizim taraftardan bir tepki gelmedi ama illa ki gelecektir.

  türkiye’de kafalar bu olduğu sürece mhk başkanı collina olsa bile fark etmez derler ki collina galatasaray’ı avrupada kollamıştı derler kılıfına uydururlar.

  ömürlerinin çok uzun olacağını sanmıyorum. ama tek temennim şu var işini bir düzene koysunlar, gördüğünü çalamayan hakemlere de düdük vermesinler yeter.
 • 6
  eksşi sözlük'te yine beşiktaşlılar tarafından organize şekilde algı operasyonu yapılan isim. dertlerini de biliyoruz. "kollanmak ve galatasaray'ın aleyhine hatalar yapılması"

  ali koç daha dün barkovizyonda pozisyon anlatıyordu, çapsız gibi. o ağlamaların karşılığı olmuş sanırım kendisi.

  bence kendisinden daha tehlikeli olan isim mhk'deki mustafa çulcu'dur. tam bir galatasaray düşmanı.

  ben zaten yıl sonuna kadar sabri çelik'le gidilir, sene sonunda da mustafa çulcu yeni başkan olur diyorum.
 • 8
  var emin ellerdeymiş, rahat olun. her şey şeffaf ve açıkmış. ne öyle var kayıtları açıklansın falan diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz? hep ispat mı lazım? adam şeffaf diyor işte. operatörler yeminliymiş. içim rahat etti. yoksa bir an 2018-19 sezonunda galatasaray'ı doğruyorlar sanacaktım. ne bileyim hüseyin göçek, ali palabıyık, halis özkahya falan gs maçlarında hatalı kararlar verdi sanacaktım. ohh içim acayip rahatladı. iyi ki yaptı bu açıklamayı. özellikle kulüp yöneticileri ve basın mensupları karşısında soru cevap yapsa inandırıcı olmazdı. yazılı açıklama yapması beni çok daha fazla rahatlattı.

  http://www.tff.org.tr/...248&ftxtID=31164

  --- alıntı ---

  merkez hakem kurulu başkanı sabri çelik, gündeme ilişkin konularla ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

  sabri çelik, "süper lig futbol kulüplerimizin içinde bulunduğu durum nedeniyle, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, konuşma ve tartışmaları sonlandırmak için basın toplantısı yerine merkez hakem kurulu olarak yazılı açıklama yapmayı tercih ettik. bu nedenle sizleri yazılı olarak bilgilendiriyorum. en kısa sürede basın toplantısını da birlikte yapacağız" diyerek şu yazılı açıklamayı yaptı:

  "bilindiği üzere 15 şubat 2019 tarihinde göreve başladık. merkez hakem kurulu olarak iki aylık süreçte neler yaptık? önce çalışmalarımızı sizlerle paylaşıp daha sonra ise var ile ilgili konulara değineceğim.

  ilk işimiz 18 şubat 2019'da uefa hakem kurulu üyesi jaap uilenberg ile mhk danışmanı ve eğitimci olarak anlaşmak oldu. eğitim departmanımıza ayrıca oğuz sarvan arkadaşımızı da kattık. göreve gelişimizin ikinci haftasında eğitim çalışmalarımıza başladık. sezon sonuna kadar hakemlerimize 9 kez eğitim verecek olan jaap uilenberg'le 6. eğitimi dün tamamladık. jaap uilenberg süper lig hakemlerine ve a klasman hakemlerimize kendi yönettikleri maçlardan görüntüler eşliğinde teknik eğitimler verdi. ayrıca hollanda'lı fifa hakemi ve fifa var eğitmeni danny makkelie ile birlikte var eğitimlerine katıldı.

  süper lig yardımcı hakemlerimize fifa eğitimcisi italyan giovanni stefenato eğitimler verdi. bugün de giovanni stefenato eğitimlerine devam etti. uefa eğitimcisi jorn west larsen 2 hafta sonu türkiye'de spor toto süper lig maçları ve spor toto 1. lig maçlarını izleyip, merkez hakem kurulu'na rapor sundu. jaap uilenberg de geçtiğimiz hafta sonu 4 ayrı maçı izledi.

  attığımız bir diğer önemli adım da süper lig'de hiç görev alamayan bazı hakemlerimize görevler vermemiz oldu. abdülkadir bitigin ve zorbay küçük süper lig'deki ilk görevlerini bizim dönemimizde aldı, kamuoyunun beğenisini kazandı. koray gençerler, serkan tokat, serkan çınar gibi hakemlerimiz de uzun süre sonra süper lig'de tekrar görev aldılar.

  maç atamalarında yaşadığımız en büyük soruna gelince… süper lig hakem sayımız 24. spor toto süper lig'de oynanan 9 maçın hakemini, en az 3 maçın 4. hakemini, spor toto 1. lig'deki önemli en az 3 maçın hakemini ve toplam 18 var ve avar görevi yapacak hakemi bu 24 kişi içerisinde atamaya çalışıyoruz. bu durum da işimizi oldukça zorlaştırıyor. cuma akşamı görev verdiğimiz hakem ve 4. hakemleri pazar veya pazartesi günü var'da kullanıyoruz. bunun getirdiği sıkıntılar sonucunda a klasmanı hakemleri gelecek sezon var görevine hazır duruma gelmeleri için 5 haftadır riva'da eğitime alıyoruz. a klasmanı hakemlerin ifab sertifikası alabilmesi için 8 online, 8 offline çalışma yapması gerekiyor.

  alt klasmandan üst klasmana hakem ataması yaptık. yani b klasmanı hakemini spor toto 1. lig'de, c klasmanı hakemini tff 2. lig'de görevlendirdik.

  bu süreçte yine, süper lig gözlemcilerimiz jaap uilenberg tarafından eğitime tabi tutuldu ve video test uygulandı.

  hakem atamalarında en çok dikkat ettiğimiz husus, ödül ve ceza sistemini uygulamak oldu. bu durum da hakemler arasındaki rekabeti artırarak motivasyonlarının yükselmesini sağladı.

  bazı kulüplerimizin istemediği hakemleri maçlarında görevlendirdik. ambargolu hakem cümlesini kaldırdık.

  her maç sonrası hakemlerimizi kendi yönettikleri maçların görüntüleri eşliğinde yüz yüze eğitime alıyoruz. olumlu ve olumsuz kararlarını gösteriyoruz. sezon sonuna kadar da bu eğitimler devam edecek. ayrıca epak analiz merkezimizden, hakemlerimize yönettikleri, gözlemcilerimize de izledikleri maçlardan sonra video klipler göndererek eğitimlerimizi pekiştiriyoruz.

  video yardımcı hakem (var) sistemi ile ilgili konulara gelince...

  öncelikle var istatistikleri ile başlamak istiyorum. ilk 28 haftada bin 406 pozisyon var hakemlerince incelendi. 52 gol, 45 penaltı, 21 kırmızı kart olmak üzere 118 kritik karar düzeltildi. geçtiğimiz sezona göre kırmızı kartlarda %11, sarı kartlarda %3.1, faullerde %4.9 azalma var. ortalama olarak 2.14 maçta 1 karar düzeltildi. böylece var daha ilk sezonunda olumlu katkısını göstermiş oldu.

  bir kararın ortalama inceleme süresi 1.32 saniye, monitör inceleme süresi ise 40 saniye olarak gerçekleşti.

  var konuşmalarının yayınlanması konusundaki yetki sadece ilgili lig organizatöründedir. medyada yer alan var diyaloglarının hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. bu konuda çeşitli senaryolar yazılıyor. kimse sorumsuzca açıklama yapmamalı, herhangi bir iddiası olan da bunu belgeleri ile açıklamalıdır.

  riva'daki var odası emin ellerdedir. hawk eye şirketinin yeminli operatörleri bu işin başındadır. ve bu operatörler ifab onaylı sertifikaya sahiptir. hawk eye firması avrupa'daki ülkelerin %80'i ile çalışmaktadır. uefa da bu firma ile çalışıyor.

  iki aydır görevdeyiz. lütfen olaylara bardağın dolu tarafından bakalım. her şey açık ve şeffaftır. bu bir süreçtir. daha da iyi olacaktır. ilk senesinde hatalar olabilir. var daha doğruyu bulmak için yoktur, var siyah ve beyaz gibi açık ve bariz hatalarda hakemi bilgilendirmek için vardır."

  --- alıntı ---