• 1
  belki de fanzin tadındaki ilk dergidir. ve tabiki galatasaraylılar tarafından çıkarılmıştır.
  --- alinti ---
  yayın tarihi: 22 nisan 1926 - 1 teşrin-i sani 1926 (1 kasım 1926)
  sayı: 21
  yayın aralığı: haftalık
  sahibi: suat hayri
  sayfa sayısı: 12
  yazar kadrosu: suad hayri , hasan basri, izci ethem, izci ahmed robenson, kulak misafiri

  haftalık olarak yayımlanan şa şa şa dergisi, galatasaray futbol takımını desteklemek üzere galatasaray lisesinin çeşitli spor takımlarında görev alan sporcular tarafından çıkarılmaktadır.

  “hedefimiz” başlıklı sunuş yazısında, sporu amaç olarak gören gençlerin bu dergiyi hiçbir maddi beklenti olmaksızın yayımladıkları belirtilir. derginin hedefi türk gençlerine tarafsız ve doğru spor haberleri vermek, sporu sevdirmek ve tanınmayan sporları tanıtmak olduğu anlatılır.

  şa şa şa dergisinin, spor dergiciliğinde pek çok ilke imza attığı görülmektedir. bir spor kulübü için özel sayı hazırlayan ilk dergi olan şa şa şa dergisi, ilk spor yarışması düzenleyen dergi olma ünvanına da sahiptir. “istanbul futbol takımları içinde, en sempatik, en terbiyeli ve en başarılı bulduğunuz futbolcuyu seçme müsabakası” adıyla düzenlenen bu yarışmanın ilanı ilk sayıda verilmiş ve yarışmanın sonucu 25 haziran 1926’da açıklanmıştır. kırklarelili mehmed nazım bey, bu yarışmayı kazanan genç futbolcu olmuştur.

  spor karikatürlerinin yayımlanmasında da derginini öncülük ettiğini görmekteyiz. büyük kısmı imzasız olan bu karikatürlerde, türk sporu ve milli takımı, çeşitli kulüpler karikatürize edilmiştir. yeri gelmişken ekleyelim: bu spor karikatürlerinin bir araya getirmek eminim çok keyifli bir çalışma olacaktır.

  dergideki yazılardan seçmeler:
  “galatasaray lisesi’nde amerikan sporları”
  “mektepte spor, darülfünun’da spor”
  “galatasaray spor kulübü”
  “spor ve şampiyona”
  izci ahmed, “mekteblerde izciliğin ehemmiyeti”

  galatasaray lisesi’ndeki izcilik topluluğu ve türk izciler heyetinin, izcilik ile ilgili yazıları derginin önemli bir bölümünü oluşturur.
  --- alinti ---

  kaynak: http://www.pisburun.net/betikyurdu/eski/sasasa.htm
App Store'dan indirin Google Play'den alın