• 1
    bir basketbol stili. nasıl ki futbolda total futbol gibi sistemler varsa basketbolda da run and gun vardır. mike d'antoni takımlarına bu sistemi uygular, zamanında phoenix suns'ta uyguladığı örnek harikadır ve run and gun sistemiyle oynayan takımların maçları izleyenlere büyük zevk verir.

    kilit noktası hızlı oynamaktır. oyuncular içgüdülerine göre hareket ederler. takımdaki oyuncuların kondisyonunun çok sağlam olması bir ön şarttır çünkü savunmada ribaundu aldıkları gibi takım olarak rakip geri dönemeden karşı sahaya gitmeyi hedeflerler. mola dönüşü değilse belli bir setleri yoktur, doğaçlama oynarlar ve sürekli koş-koş tarzı basketbol oynadıkları için maçtaki pozisyon sayısı artar. böylece hem yedikleri sayı hem de attıkları sayı fazlalaşır. bol enerji gerektirir. don nelson yönetiminde dallas mavericks'te de uygulanmıştır, popüler bir sistemdir.

    sistemin başarılı olması için ise bütün oyuncuların iyi şutör ve hızlı olması gerekir. 2004-2006 yılları arasında bu sistemi harika uygulayan phoenix'te 7 oyuncu kariyerlerinin en yüksek sayı ortalamasına ulaşmışlardır.

    ukdeyi justed kişisi 13.03.2010 02:19 tarihinde vermiş.