• 3
  https://twitter.com/.../1285643722508644352

  https://youtu.be/epSsqllh7S0

  bein sports'a (yani ismail şenol'a) göre galatasaray erkek basketbol takımının yeni transferi. aşırı iddialı olmak istemiyorum fakat transfer dönemini bu isabetli hamle yönelimiyle devam ettirebilirsek ve de akabinde iyi bir takım kimyası oluşturabilirsek olumlu anlamda enteresan bir sezon izleyeceğiz.

  nba'e dönmesi beklenen isimlerden biriydi bu kardeşimiz fakat pandemi süreciyle birlikte avrupa'daki hemen her oyuncu gibi planlar 1 sezon ertelendi. normal şartlar altında türk telekom kendisini hayatta bırakmazdı lakin koç burak gören'le* arası nahoştu hatta hafiften bir atışma mevzu da söz konusuydu, sanıyorum bu yüzden devam edilmedi r.j. ile.

  iyi bir şutör guard olan r.j. zaman zaman 3 numara pozisyonunda da görev alıyor. daha çok potaya atak etmeyi seven alex hamilton'ı ancak böyle iyi bir şutörle kombo edebilirdiniz ki biz de bunu yapmışız.

  yabancı oyuncu seçimlerinde iyi gidiyoruz.

  ekleme ihtiyacı hissettim: çok yönlü bir arkadaş kendisi. salt sayıdan ziyade asist + sayı toplamıyla verimli olacaktır. alex'in pırpırlığının yanına böyle takım oyuncusu profilli bir parça şarttı. kısacası tek maçta 20s 1a yapmaz da 10s 7a kasar. ceza şutunu bulduğunda da affetmez.
 • 4
  itiraf edeyim, türk telekom'da hiç izlemedim ama tanıdığım yabancı geldiğinden biraz yazayım.

  rj hunter'ı birçok amerikalı sporsever ncaa kolej basketbolu turnuvası march madness tarihinin en iyi bilinen şutlarından birini atmasıyla hatırlar. çok büyük favori olan baylor'ı eleyen şutu daha da ilginç yapan olay elenen takımı o sırada rj'in babasının çalıştırıyor olmasıdır. link şuradan:
  https://twitter.com/.../1240712661957931008

  nba draft'ında ilk turda seçilmiş, hatta daha üstten gitmesi beklenmişti. nba'de hiç tutunamadı, çünkü herkes şutör olmasını beklerken şutları bir türlü düşmedi. çok ses getirmeden üç senede ligden ayrıldı. çok bilgi değeri yok ama sanırım nba 2k17 oyununda acayip gelişirdi.

  bir de şöyle bir detay vereyim, genelde nba'de koç/eski basketbolcu çocuklarından inanılmaz şutörler çıkar. stephen curry, klay thompson, austin rivers aklıma gelenler. üçlük işini çözüp bu ekole katılması dileğiyle :)
 • 6
  kolej kariyeri çok parlaktı, 2014 ve 2015'de sun belt konferasında yılın en iyi atleti ve yılın en iyi oyuncusu seçildi.
  ncaa sürecini tamamladıktan sonra, boston celtics tarafından 1. tur 28. sıradan draft edildi.
  gözlemciler onun, gelecekte marco belinelli vejj redick gibi bir oyuncuya dönüşebileceğini rapor ediyordu.
  nba'daki ilk yılında 36 maça çıktı ancak, istediği süreleri bulamadı. daha sonraki yıllarda da çeşitli nba takımları ve g league arasında gidip geldi.
  amerika'dan ayrıldıktan sonra ilk durağı türk telekom oldu.
  tt formasıyla özellikle basketbol şampiyonlar ligi'nde çok iyi maçlar çıkardı.
  ancak, koç burak gören ile tartışma yaşayarak kadro dışı kaldı ve tekrar nba g league'e dönüş yaptı.
  bir sonraki durağı ise galatasaray oldu.

  r.j. hunter nasıl bir oyuncudur?
  her şeyden önce şutuyla yaşayan bir oyuncudur.
  zaten onu nba'e 1. turda adım attıran şey de buydu.
  gözlemcilerin söylediği gibi, jj redick, marco belinelli gibi harika bir şut yeteneği vardı.
  ancak şut ritim işidir ve hunter nba'de yeterince süre bulamadığı için bu yönünü gösterme fırsatı yakalayamadı.
  diğer önemli özellikleri ise fena sayılmayacak bir top kontrolü, pas yeteneği ve oyunu aklıyla oynayabilmesidir.
  en zayıf yönleri patlayıcı olmaması ve kuvvet eksikliğiydi.
  zaten nba'de kalıcı olmamasının en temel sebebi bunlardı.

  galatasaray'a ne katar?
  mevcut kadroya baktığımızda kısa rotasyonunda
  alex hamilton gibi bir delici, patlayıcı
  barış ermiş gibi tecrübeli, oyun aklı yüksek
  yiğit arslan gibi her şeyi belli bir standartta yapabilen,
  göksenin köksal gibi mücadeleci ve dinamik ana parçalar var.
  ve bu kadroya topa yön verebilen bir guard daha transfer edilmesi bekleniyor.
  r.j. hunter, bu kadro mühendisliğinin ihtiyaç duyduğu şutör ihtiyacını potansiyel olarak kesinlikle karşılayacak bir oyuncu.
  zaten türk telekom formasıyla çıktığı maçların bazılarını izlediğinizde inanılmaz yüzdeyle şut soktuğu maçları görebilirsiniz.
  tek ihtiyacı olan şey devamlılık ve kendisine güvenilmesi.
  eğer galatasaray formasıyla kendini bulabilirse beklentilerin çok üzerinde bir performansla yeniden kariyerini yukarı taşıyabilir.
 • 7
  (bkz: alex hamilton)

  önce yerli transferleri, daha sonra da ilk yabancı transferi hamilton’ı açıklayan galatasaray, harrison’ın ayrılığından sonra yeni dış skorerini buldu: r.j. hunter!

  oyuncu kariyeri:

  24 ekim 1993’te dünyaya gelen r.j. hunter, basketbol kariyerine pike lisesi’nde başladı. kolej kariyerine 2012 yılında georgia state’te başladı ve aynı zamanda babası olan ron hunter’ın koçluğu altında 2015 yılına kadar burada forma giydi. kolejdeki 3 yılında 18.3 sayı 4.7 ribaund 2.4 asist ortalamalarını tutturan hunter, 2015 nba draftlarında 1. tur 28. sıradan boston celtics tarafından seçildi. yeterli performans gösteremedikten sonra sırayla chicago bulls ve houston rockets’a takas olan hunter bu iki takımda da yeterli performans gösteremeyince 2018-19 sezonunda boston’a geri döndü. burada da oynadığı iki maçtan sonra geçtiğimiz sezonun başında türk telekom’la anlaştı ancak sezon ortası burak gören’le yaşadığı tartışma sonucu takımdan gönderildi ve galatasaray ile anlaştı.

  oyuncu istatistikleri:

  2019-20 (türk telekom): 11.4 sayı – 2.9 ribaund- 2.7 asist – 1.1 top çalma – 0.7 blok – %41 fg – %34 3 sayı

  hücum

  1)şut performansı: hunter’ın özelliklerinin en önemlisiyle girişi yapmak gerekli, kolejden beri çok çok iyi bir şutör performansı gösteren hunter’ın galatasaray’a geliş sebeplerinden biri de takımın en çok ihtiyacı olan özelliklerden birisine sahip olması. geçtiğimiz sezon türk telekom’da maç başı 6.3 üç sayı denemesiyle %34 ile, champions league’de de maç başı 6.8 üç sayı denemesiyle %42 ile oynayan hunter, hamilton’ın yaşayacağı şut problemini tolere etmemizi sağlayacak oyunculardan. hareketli veya hareketsiz olarak isabet bulabilmesi, set şutörü olarak da verim verebilmesi kendisinin birçok sette de bitirici olarak yazılmasını sağlıyor.

  2)delicilik: hunter’ın hücumdaki en iyi özelliği şut performansı olsa da tam tersi şekilde deliciliği hiç yüksek bir oyuncu değil, teması hiç sevmiyor. bundan dolayı çoğu pozisyonu içeriyi zorlamak yerine kendi şutuyla bitirmeye çalışıyor ki bu da onu şutuna bağımlı kılıyor. zaten ertuğrul erdoğan’ın da hamilton ve hunter’ın ikisini de takıma katmasının sebeplerinden birisi birbirlerinin eksiklerini kapatabilecek isimler olması.

  3)karar mekanizması: hunter’ın bu konuda her ne kadar takımın ana yönlendiricisi olmasına yetecek seviyede olmasa da hamilton’dan daha iyi olduğunu belirtmeliyiz. oyun zekası çok yüksek bir oyuncu olan hunter, bu konuda babasının da kendisine katkısının yüksek olduğunu belirtiyor. günümüzde koçların setlerinde şutör oyuncuların ya seti bitirmeleri yada açtıkları alanlarla set için çok büyük anlam ifade etmelerini de hesaba katarsak hunter’ın oyun zekası daha da önemli bir noktada. yine de oyun zekası oyun görüşünün çok iyi olduğu anlamına gelmiyor, takımın ana yönlendiricisi olacak gelişimi göstermeyen hunter, aynı hamilton gibi yardımcı olacak seviyede. yine de yanında iyi devrilebilen bir uzun olduğu anlarda hücumu doğru pasla bitirebilse bile çoğunlukla pozisyonu şutuyla bitirmeye çalışıyor. yani hem ikili oyunlarda hem de sete bağlı pozisyonlarda büyük tercih hataları yapıp pozisyonu kendi şutuyla tamamlamaya çalıştığı anlarda takıma ciddi anlamda zarar verebiliyor.

  4)transition hücumlar: hunter’ın deliciliği çok yüksek olmasa da hızlı hücumlarda verimli bir oyuncu. tam sahayı top elindeyken çok hızlı bir şekilde geçemese de, elimizde hamilton ve macon gibi açık alanı çok iyi kullanan oyuncunun olduğunu düşünürsek hızlı hücumlarda çok sayıda boş şut şansı bulabilir.

  5)ball handling: hunter’ın önemli özelliklerinden birisi de top hakimiyeti. topu elinde fazla tutmadan pozisyonu çabuk bitirmeye çalışan bir oyuncu olsa da top elinde olduğu anlarda fazla savruk değil, aksine dengeli şekilde hücum edebiliyor.

  6)topsuz oyun: bir şutörün en önemli özelliklerinden birisi de topsuz oyundaki hareketliliği ve yeteneğidir. hunter da bunun buralar için en iyi örneklerinden. perdelere takılmaması, takım arkadaşının perdelerini iyi kullanması ve en önemlisi set patladığı anda kendini boşa çıkartabilmesi sebebiyle çok sayıda şut imkanı buluyor. ancak topsuz oyunuyla ilgili eksikleri yok değil, özellikle çembere fazla cut yapmaması eksilerinden. yinede hamilton gibi bir delici için açılacak alanlar da önemli olduğu için, hunter bu seviyelerde topsuz oyun için en iyi tercihlerden birisi.

  7)şut-top kullanımı: hunter’ın maç başı 9.2 denemede %41 ile oynaması düşük gibi dursa topu fazla domine etmemesi önemli. öncesinde de belirttiğim topu aldığı anda elinde tutmadan direkt olarak şutu düşünmesi buna sebep olan durum ki bizim de ihtiyacımız olan bu. hamilton’ın da bu konuda iyi olması sebebiyle dengeli bir 2-3 rotasyonu kurduğumuzu belirtmeliyiz.

  savunma

  1)size: bir önceki hamilton yazısında da belirttiğim gibi hunter’ın da fiziği hamilton ve webster ile çok benzer özellikler gösteriyor. ancak bu konuda hunter’ın maalesef webster gibi sertlikten hoşlanmayan bir oyuncu olduğunu belirtmemiz lazım. üstelik webster’ın sertlik sevmese bile temastan fazla kaçmaması gibi bir yanı vardı, hunter için bu konuda webster’ın aksi bir yorum yapabiliriz. bu yüzden hamilton ve göksenin gibi agresif oyuncuların desteği de hunter için çok önemli. üstelik hunter’ın bizde çoğu zaman 3 numarada kullanılacağını düşünürsek sırtı dönük oyunlarda da çoğu zaman rakip forvetlerin arkasında kalacak. bu da onu size olarak dahada çok zorlayacak.

  2)el çabukluğu: hunter’ın bu konuda hamilton kadar iyi olmadığını zaten agresifliği üzerinden de okuyabiliriz. ertuğrul erdoğan’ın pas kanallarına baskı yapılan sisteminde kendini bu konuda geliştirecektir ancak mevcut durumda top çalma konusunda henüz yeterli seviyede değil. kendini geliştirmesi de önemli çünkü galatasaray’ın basketbolunda temponun artması çok önemli, temponun artması için de en önemli fırsatlardan birisi tabiki çalınan toplar.

  3)konsantrasyon: öncesinde de belirttiğim gibi hunter oyun zekası yüksek bir oyuncu ancak o da konsantrasyonunu kaybedebiliyor. doğru pozisyon aldığı için genellikle perdelere takılmama konusunda başarılı ancak agresiflik ve konsantrasyon konusunda yeterli olmadığı için savunmada zaaf yaratıyor. hunter normal şartlarda pozisyonunu kaybetmeyecek bir oyuncu olsa da konsantrasyon problemi yaşadığı her saniye takımın switch yaptığı dakikalar için bir zaaf teşkil ediyor. özellikle hunter’ın 3 numarada kullanılacağını düşündüğümüzde rakip forvetleri bozmak için hunter’ın switch yaparken pozisyonunu kaybetmemesi çok önemli.

  sonuç: r.j. hunter yazısının en kısa olsa da belki de önemli bölümü bu. çünkü herkesin aklında hunter’ın geçen sezon ortası türk telekom’dan burak gören ile yaşadığı tartışma yüzünden ayrılması var. bu noktada ertuğrul erdoğan’ın çok daha toleranslı bir koç olması bizim adımıza avantaj. hunter’ın da buraya kariyerini yükseltmek amacıyla geldiğini ve kendini dizginlemeye çalışacağını düşünsem de, dengesiz bir oyuncu olduğu açık. yine de harrison’ın da takıma benzer sorunlarla geldiğini hesaba katarsak ben takımın havası içinde hunter’dan verim alabileceğimizi düşünüyorum. tabi bunun için geri kalan oyuncuların hem saha dışı karakterinin uyumlu hem de saha içinde hunter’la birbirlerinin eksiklerini kapatabilecek isimler olması önemli.
 • 8
  beklentileri karşılayamayan ve sahada olduğu her dakika takıma zarar veren oyuncu. transfer edildiğinde doğru bir hamle olarak görmüştüm ki bence çoğu kişi de böyle düşünmüştü ama maalesef öyle olmadı.

  kafası başka yerdeymiş gibi oynuyor. dakikaları çok azaldı ama 2 dakikada bile 4-5 basit hata yapabiliyor. ve 2020-2021 sezonu başından beri de şut ritmini bulamadı. hatta attığı şutlar potaya bile değmiyor. sanırım her maç en az 1 air ball attı. belki ona uygun bir ortam yok, ona uygun bir oyun oynamıyoruz, bilmiyorum ama verim alamamak bir yana o sahadayken ciddi şekilde geriye düşüyoruz. sezonun hala başındayız ve erken karar almamız gerekiyor. mümkünse kontratından çıkılması gerektiğini düşünüyorum. umarım geç kalmayız ya da pek inanmasam da artık kendisinden verim almaya başlarız.
 • 9
  2020 model jaka klobucar olma yolunda emin adımlarla ilerleyen oyuncu. klobucar hamlesi kağıt üstünde son derece mantıklıydı, hem oyun kurucu bölgesindeki boşluğu doldurması bakımından hem de önceki sezon ibb ile gayet iyi performanslar ortaya koyarak geliyor olması bakımından teoride isabetli hamleydi. tabii pratikte zerre verim alamadık kendisinden, aksine zararı oldu. hunter da klobucar'ın yolunda emin adımlarla ilerliyor... ben dahil birçok kişi doğru bir transfer olarak görmüştü hunter'ın takıma dahliyetini; ancak bu gidişle sezonun en büyük hayal kırıklığı olacak gibi, üzücü.
 • 10
  11 kasım 2020 galatasaray bakken bears basketbol maçı ile sonunda hayat belirtisi gösteren oyuncu. çok iyi başlamadı yine maça ama sonradan açıldı ve 19 sayı ile de takımın en skorer oyuncusu oldu.

  sezon başından beri çok kötü şut atıyordu ve bu maça da air ball ile başladı. ama sonra ritim buldu ve çok zor topları da sokmayı başardı. ayrıca sezon başından beri potaya gitmiyordu ama bu maçta o yönüyle de etkili oldu. umarım bu maç onu kendine getirir, onun bu performansına ihtiyacımız var.
 • 11
  geçen sezonun ilk yarısını telekom takımında iyi başlayıp kötü bitirmişti. devre arasında da takımdan ayrılmıştı.

  nba kariyeri ise her defasında g-league'e gönderilmekle neticelenmişti.

  ben kendisinin galatasaray'da başarılı olacağını düşünmüştüm ama şu ana kadar beklentileri karşılayamadı üzücü bir şekilde. yoksa bu adam dış şut sorununu çözebilir yetenekte, skora katkı veren bir şutör gard normalde.

  demek ki g-league'e gönderirlerken bir bildikleri varmış adamların.

  bakalım sezonun geri kalanında performansı artacak mı göreceğiz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!