• az önce kuraları çekilen turnuvadır. uzun değerlendirmesini muhtemelen haftasonu yaparım. şimdilik kadınlarda ve erkeklerde tüm tabloyu vereyim:

  kadınlar:

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  erkekler:

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  not: son olarak şunu söyleyeyim. ayrıntılı olarak bakmadım ama novak djokovic'in kurası gayet iyi gözüküyor. yıllardır dominic thiem'e bir şekilde takılıp eleniyordu. sanki bu sene rafael nadal kazanamayacak gibi geliyor. bunu nadal'ın kurasının zor olmasından dolayı değil (twitterdaki nadal fanlarının ağladığına bakmayın. yarı finale kadar nadal 1,5 rakiple oynuyor olacak.) içimden bir his bunu söylüyor. dediğim gibi ayrıntılı değerlendirmeyi daha sonra yapacağım.
 • ön not: şu entry'ye verdiğim emeğin haddi hesabı yok. sanıyorum 4,5 saat kadar bir süre harcadım. anam ağladı ve herhalde 4 bin kelime civarında bir entry oldu. onca analiz ve tahmin yaptım. umarım tutturma oranım yüksek olur. 2 kere baştan okudum fakat gözlerim kanadığı, beynim yandığı ve çok acıktığım için halen gözümden kaçan cümle düşüklükleri ve yazım hataları olabilir. onları da en kısa sürede düzelteceğim.

  kadınlar ve erkekler ana tablosunu değerlendirmeden önce roland garros'un bu seneki enteresan şartlarından bahsetmek istiyorum.

  geçen sene roland garros'un yönetiminin babolat ile partnerliğini bitirmesinden ötürü babolat marka toplar yerine wilson marka toplar bu sene itibari ile kullanılmaya başlayacak. babolat toplar 2011 yılından beridir kullanılıyordu (daha öncesinde de dunlop markası kullanılırdı) ve genel anlamda yavaş kort karakteristiğini bir miktar dengeleyen bir unsur olarak gözüküyordu. wilson toplar denilene göre babolat toplara göre daha ağır ve kort şartlarını bir miktar daha yavaşlatıyor. bunu hem rafael nadal hem de dominic thiem dillendirmişti.

  ekstradan bu sene roland garros'un alışılageldik zamanında yapılmaması ve geçen hafta yapılan roma'ya göre hava durumunun 10-15 derece kadar düşük olması puanların ve dolayısıyla maçların oldukça uzun sürmesine sebep olacak gibi gözüküyor. ek olarak paris'te sürekli yağmurlu bir havanın oluşu (ilk haftanın genelinde ve özellikle de çarşamba gününden sonra tamamen yağmur gözüküyor) şartları iyice yavaşlatacaktır. herhalde birkaç hafta sonra yapılsaydı bu turnuva kar altında bir roland garros izleyebilirdik (bkz: swh). ayrıca bu sene roland garros'da gece seansı da yapılmayacak.

  3. olarak da philippe chatrier'in çatısı bu senenin şubat ayları gibi sonunda bitti. yıllardır roland garros çatı yapmak konusunda ciddi bir direnç gösteriyordu ve buna karşılık da seyirci sayısı yıldan yıla düşüyordu. geçen seneki novak djokovic vs dominic thiem yarı finalini hatırlarız. tenis zevki açısından yarım kalan maçlardan ziyade, diğer slamlere uyum sağlamak amacıyla artık bunu bir ihtiyaç olarak gördüler ve inşa ettiler. bu sene de -malum şartlardan dolayı- philippe chatrier'de çatı kapatılarak maçlar yapılacak. toprağın karakteristiği gereği açık veya kapalı toprak kortların diğer zeminlerin (sert veya çim) açık veya kapalı kort şartlarına göre pek değişmediğini belirteyim. yine de daha az top spin kullanan oyuncular için ufak bir avantaj sağlayacaktır.

  son vurgulamak istediğim nokta ise seyirci konusu. amerika açık oynanırken roland garros 5 bini philippe chatrier'de, 5 bini suzanne lenglen, 1500'ü simonne mathieu ve kalan 3500'ü diğer ufak kortlarda olmak üzere 15 bin seyirci alınacağını söylemişti. daha sonra artan covid vakalarından dolayı yalnızca philippe chatrier'de 5 bin seyirciye izin verileceği şeklinde bu bilgi güncellendi. en son birkaç gün önce ise bu sayıyı 1000'e kadar düşürdüler.

  yukarıda bahsettiğim hava durumunun, topların değişmesinin ve gece seansı olmamasının oyunculara olan yansımalarına kuraları değerlendirirken bahsedeceğim. şimdi yavaştan erkekler tablosunu değerlendirmeye geçelim:

  ben bu entry'yi yazmaya başladığımda saat 10'u biraz geçiyordu. ancak entry'nin kapsamlı ve uzun oluşundan dolayı muhtemelen ilk maçların başlamasından bir süre sonra göndermiş olurum diye düşünüyorum. yine de söylemek lazım ki; maçlar bugün tsi 12:00'de başlıyor. ilk önce ana tablonun 4'te 1'lik kısımlarını vereyim:

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  novak djokovic (1) şampiyonluk yolu:

  r1: mikael ymer
  r2: ricardas berankis
  r3: hubert hurkacz
  r4: christian garin/ugo humbert/karen khachanov
  qf: matteo berrettini/roberto bautista agut
  sf: stefanos tsitsipas/andrey rublev/daniil medvedev
  f: rafael nadal/dominic thiem

  rafael nadal (2) şampiyonluk yolu:

  r1: egor gerasimov
  r2: mackenzie mcdonald
  r3: daniel evans
  r4: fabio fognini
  qf: alexander zverev/david goffin
  sf: dominic thiem/diego schwartzman/borna coric
  f: novak djokovic

  dominic thiem (3) şampiyonluk yolu:

  r1: marin cilic
  r2: reilly opelka
  r3: casper ruud
  r4: stan wawrinka
  qf: diego schwartzman/borna coric
  sf: rafael nadal
  f: novak djokovic

  daniil medvedev (4) şampiyonluk yolu:

  r1: marton fucsovics
  r2: adrian mannarino
  r3: nikoloz basilashvili
  r4: andrey rublev
  qf: stefanos tsitsipas
  sf: novak djokovic
  f: rafael nadal/dominic thiem

  değerlendirmeye önce djokovic'in çeyreklik diliminden başlayalım:

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  ilk bakışta novak djokovic'in cillop gibi bir kura çektiğini ve rahat bir şekilde (muhtemelen set vermeksizin) 2. haftaya ulaşabileceğini görebiliyoruz. çok ufak çaplı bir test maçı diyebileceğimiz 3. turdaki muhtemel hubert hurkacz veya cameron norrie maçları djokovic'i bekliyor gibi gözüküyor. hurkacz da norrie de hiç fena olmayan oyuncular. ancak toprağa norrie'ye göre daha yatkın olan hubert hurkacz'ın 3. turda djokovic'in rakibi olabileceğini düşünüyorum. geçen sene djokovic ile hurkacz roland garros ilk turunda karşılaşmışlardı ve djokovic yalnızca 8 oyun vererek maçı kazanmıştı. şartların her iki oyuncu için de ekstrem olmadığı bir koşulda (örneğin üst üste maç yapmak zorunda kalmamaları gibi) djokovic'in yine toplamda 8-12 oyun vererek kazanacağı bir maç olacaktır.

  bu çeyreklik tablonun üst tarafının alt kısmı ise (tabloyu 4'e ayırdığımızda üstten 2. dilim olarak düşünebilirsiniz) oldukça ilgi çekici gözüküyor. buranın en yüksek seribaşı ismi karen khachanov. ancak khavhanov'un topraktaki genel performansı düşünüldüğünde ve christian garin veya ugo humbert'in son dönemdeki formu gereği buradan gelip djokovic'e rakip olması beni hiç ama hiç şaşırtmayacaktır. humbert önce roma'da fabio fognini'yi yenmişti ve ardından hamburg'da da ilk turda daniil medvedev'i yendi ve o turnuvada çeyrek finale kadar çıktı (yine formda bir isim olan casper ruud'a kaybetmişti). garin ise roma'da ilk turda kaybetse de (borna coric ile zorlu bir maç oynamıştı) hamburg'da yarı finale kadar çıkıp stefanos tsitsipas'a 3 sette kaybetti. garin ve humbert büyük olasılıkla 2. turda birbirleriyle karşılaşacaklar ve bu maçın kazananının 3. turda da khachanov'u yenip 4. turda djokovic'e rakip olacağını düşünüyorum.

  tablonun 3. çeyrekliğinde ise roberto bautista agut'un başlıca seribaşı olarak durduğunu görüyoruz. 3. turda muhtemel bir pablo carreno busta maçı gözükse de carreno busta amerika açık'taki yarı finaline rağmen toprakta nadal'a karşı roma masters'da berbat bir oyun ortaya koymuştu. genel anlamda fena olmayan bir toprak oyuncusu fakat burada ben john millman'dan ilk turda bir süpriz gelebileceğini düşünüyorum. bautista agut da çok zorlanmadan 4. turun yolunu tutacak gibi gözüküyor.

  bu çeyrekliğin en alt tarafından ise matteo berrettini'yi zorlayabilecek pek bir isim yok. jan-lennard struff ile frances tiafoe'nun ilk tur maçında ufak çaplı bir süpriz ise tiafoe'nun görece daha iyi formuyla kazanacağını fakat ileriki turlara bu performansını yansıtamayacağını düşünmekteyim. berrettini bu taraftaki en iyi oyuncu olarak gözüküyor. 4. turda bautista agut'u 4 sette geçerek çeyrekte djokovic'e rakip olacaktır.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  tablonun üst kısmında hamburg'da maç kazanamadan veda eden daniil medvedev'i görüyoruz. ben bu turnuvanın medvedev'in turnuvası olabileceğini düşünmüyorum. ilk turlarda karşılaşabileceği marton fucsovics'in ve adrian mannarino'nun ufaktan medvedev'i sallaması oldukça muhtemel. 3. tura bir şekilde kendini atabilirse medvedev, bu yıl pek formda olmayan nikoloz basilashvili'yi yenecektir ve 4. tura çıkacaktır.

  hemen altında ise amerika açık'ta medvedev'e kaybeden andrey rublev'i görüyoruz. rublev diğer rus erkek oyunculara göre çok daha iyi bir toprak oyuncusu. kendisini 3. turda çok muhtemel bir şekilde ya laslo djere yada dusan lajovic bekliyor olacak eşleşmesi bekliyor olacak. eğer bir süpriz olmaz da bu iki oyuncu ilk 2 turda elenmezse çok güzel bir 3. tur maçı bizi bekliyor olur. buradan kim gelirse gelsin rublev'in zorlanacağını düşünmüyorum. hatta 4. turda karşısına daha önce 4 kere kaybedip hiç kazanamadığı (hepsi sert korttaydı) vatandaşı medvedev dahi gelse bu sefer şeytanın bacağını kıracağını ve kendisini çeyreğe atacağına inanıyorum. her ne kadar yazının başlarında bu sene şartların farklı olduğunu, topların pek zıplamadığını ve spin vermenin zorluğunu belirtmiş olsam da (bunlar genel anlamda medvedev'e yarayacaktır) rublev toprakta medvedev'i yenecektir. olur da medvedev bahsettiğim ilk 2 tur maçında bir upsete uğrarsa rublev'in yine yukarıdan gelen herhangi bir isme kaybetme olasılığına pek şans tanımıyorum. rublev gerçekten iyi bir toprak oyuncusu. tabiki burada nadal, djokovic, thiem ve hatta zverev ile tsitsipas önde gelen isimler olarak gözüküyor ancak andrey rublev underdog olarak süpriz bir yarı finalist olarak da karşımıza çıkabilir. bence çıkmalı da.

  bu çeyrekliğin ikinci yarısının üstünde kariyerinde ilk kez top 10'a giren denis shapovalov'u görüyoruz. tablonun bu bölümünde shapovalov'un haricinde gilles simon, joao souza ve grigor dimitrov gibi oyuncular olsa da 3. turda muhtemel bir shapovalov-dimitrov eşleşmesini tahmin etmek zor olmayacaktır. eğer bu eşleşme gerçeklenirse farklı parametreleri olan bir maç olur. tabiki dimitrov'un grand slam ana tablo tecrübesi shapovalov'dan çok daha fazla. fakat her ikisi de daha önce roland garros'da 4. turu göremedi. hatta shapovalov'un 3. turu dahi yok. geçen haftaki roma masters çeyrek finalinde shapovalov, dimitrov'u yenmiş ve yarıya çıkmıştı. eğer ikisi de ilk 2 turda bir kazaya uğramazlarsa tecrübesiyle 4 ya da 5 sette dimitrov'un 4. tur yapacağını düşünüyorum.

  bu kısmında en altında zorlu kuralardan birini çeken tsititpas'ı görüyoruz. ilk 2 turda sırasıyla, toprak kortta oldukça iyi olan, jaume munar ve pablo cuevas ile karşılaşacak gibi gözüküyor. buradan kazasız belasız bir şekilde sıyrılıp pandemi arası sonrasında iyi oynayan filip krajinovic ile iyi bir maç oynayacaktır. ilk 2 turda aldığı momentum ve özgüven ile krajinovic'i de mağlup edip üstten kim gelirse gelsin (muhtemelen dimitrov ve shapovalov) onu da yenecektir. çeyrek final ise tahmin etmesi oldukça zor bir maç olur: stefanos tsitsipas - andrey rublev. ben burada subjektif olarak rublev'i önde görüyorum ve yarı final yapar demek istiyorum.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  üçüncü çeyrekliğin üst kısmı ile devam edelim. burada gael monfils'i 8 numaralı seribaşı olarak görüyoruz. fakat pandemi sonrasında formu gereği, burada seyirci sayısının 1000 ile sınırlandırılması (ev sahibi olarak seyirciden mahrum olacak) ve alexander bublik'i fena olmayan formu neticesinde monfils'in burada ilk turda eleneceğini tahmin ediyorum. buradan çıkan bublik'in 2. ve 3. turda da (3. turda muhtemelen taylor fritz ile oynayacaktır) pek zorlanmayarak kariyerinin ilk grand slam 4. turunu göreceğini düşünüyorum.

  bu çeyrekliğin 2. kısmında oldukça formda gözüken diego schwartzman'ı görüyoruz ve kendisini 3. turda borna coric bekliyor olacaktır. coric her zaman iyi oyunculara kort farketmeksizin ciddi problemler yaratan bir oyuncu olmuştur. seçmesi çok kolay olmasa da schwartzman'ın 1 veya 2 set bırakarak bublik ile 4. turda karşılaşıp çeyrek final yapacağı görüşündeyim.

  buranın alt kısımlarına geldiğimizde önce stan wawrinka'yı ardından da tablonun en altında dominic thiem'i görüyoruz. açık ara en zor kuraya sahip isim olarak gözüken thiem'i zorlu maçlar bekliyor olacak. öncelikle buranın üst kısmına göz gezdirelim. slam şampiyonlarının (stan wawrinka ve andy murray) ilk turda birbirleri ile karşılaşacağını görüyoruz. wawrinka roma'da ilk maçında varlık gösteremeden kaybetmiş olsa da pandemi arası dönemde iyi çalıştığına dair haberler, murray'nin formu ve toprak kortta maça çıkmayışı derken wawrinka'nın maksimum 1 set vererek kazanacağını düşünüyorum. 2. turda ise son 1-2 haftadır inanılmaz formda olan dominik koepfer'in wawrinka'yı eleyip toprakta hiçbir zaman rekabetçi olmamış felix auger aliassime veya wild card ile katılan fransız raketlerin arasından sıyrılıp süpriz bir 4. tur yapacağı düşüncesindeyim.

  hemen kuranın en heyecanlı olan tarafı olan thiem'in tarafına bakalım. thiem de eski bir slam şampiyonu olan marin cilic ile oynayacak. cilic eski formunda olmasa da ve toprak onun en az rekabetçi kortu olsa da roma'da ilk turda alexander bublik'i ve sonra da david goffin'i geçmişti. burada thiem'i elemesi epey olay olur ve bu tahmini yapmak oldukça cüret ister. ben bu denli cesur değilim ve thiem'in 4 veya en fazla 5 sette kazanacağını düşünüyorum. ama turnuvanın geri kalanının thiem için rahat geçeceğini kesinlikle düşünmüyorum. dominic thiem her zaman turnuvalar oynayan, oynamayı seven ve oynadıkça açılan bir oyuncu olmuştur. toprak kort da hazırlanmanın en zor olduğu korttur. thiem'in ise hazırlık şansı neredeyse hiç yoktu ve form tutabildiğini düşünmüyorum. cilic'e takılmasa bile 3. turda epey formda olan casper ruud'un onu eleyeceğini düşünüyorum. böylelikle nadal'ın önü de açılacaktır. yine de bunlar cesur sayılabilecek tahminler olduğundan dolayı seri başlarının şampiyonluk yollarında thiem'in ismini geçirmiştim. bu çeyreklikten ilginç bir 4. tur karşılaşması çıkacağı görüşündeyim: dominik koepfer - casper ruud. buradan ise ruud tecrübesiyle galip çıkarak çeyrekte schwartzman'ın rakibi olacaktır. schwartzman bu muhtemel zorlu maçta kazanarak ruud'un rüyasını sonlandırabilir.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  son çeyrekliğin üst tarafında alexander zverev'i görmekteyiz. genel bir düşünce ile zverev'in buradan çıkıp çeyrek yapabileceği tahmin etmek pek de zor değil. ancak 3. turda karşısına kimin geleceğini tespit etmek oldukça zor. fakat kim gelirse gelsin iyi bir test maçı olabilir. inatçı kimliği ile bilinen alex de mineur zverev'i yavaş kort şartlarında zorlar. arjantinli toprakçılardan federico delbonis veya juan ignacio londero da aynı şekilde zverev'i test edebilir. 2018'de djokovic'i çeyrekte yenmesiyle hatırladığımız marco cecchinato da ilginç bir oyuncu. bir anda kendisini 3. tura atabilir. fakat genel manada buradan zverev'in pek bir yara almadan çıkacağı görüşündeyim.

  buranın alt kısmında ise ne akan ne kokan david goffin var. kesinlikle 1. turda elenir veya zverev'i 4. turda yener çeyreğe çıkar diyemiyoruz. bu taraf için yapılabilecek tek yorum şu olur: goffin'in jannik sinner ile olan maçı müthiş bir maç olacaktır. ayrıca emil ruusovori de yabana atılacak bir genç oyuncu değil. bu ikisi için tablonun o kısmı dikkate değer. yine de o taraftan goffin gelir diyerek garanti bir tahmin yapalım ve zverev'i çeyrek finale yollayalım.

  internet üzerinde abartıldığı gibi zor olmayan nadal'ın kısmına geldik. üst tarafta diz sakatlığının etkilerini atamayan fabio fognini'yi görüyoruz. nadal'ın daha önce toprakta yenmiş bir isim kendisi (2019 barcelona olmalı). ama burada ilk turda elenirse hiç şaşırmam. çünkü hem formda değil hem de kendisi deli dolu bir oyuncu. üst tarafta onu zorlayacak bir oyuncu aslında yok. kaybederse kendi kaybeder. yine de üstten kim gelirse gelsin nadal'a 4. turda kaybedecektir.

  nadal'ın kısmı ise çeyreğe kadar keklik. ilk 3 turda onu zorlayacak bir isim yok. kei nishikori eski günlerinden kilometrelerce uzakta. ilk turda daniel evans'a kaybetmesi çok olası. bundan dolayı nadal 4 turda da maksimum 10 oyun civarlarında kaybederek çeyrek finale çıkıp zverev ile karşılaşır.

  kurayı değerlendirmeyi bitirdim. şimdi biraz şartlara geri dönelim. rafael nadal buraya gelip antrenman yaptıktan sonra bir basın toplantısında bu roland garros'un onun en zor roland garros'u olacağından bahsetti. mallorca'da bu toplarda oynadığından ve topların çok yavaş olduğundan bahsetti. paris'te havanın marllorca'dan 10 derece daha serin olacağı düşünüldüğünde uyku getirecek maçlar izlememiz oldukça olası. ayrıca nadal bunun kendi fikirleri olduğunu ve şikayet etmediğini belirterek bu challenge'ı kabul ediyorum demeye getirdi. ancak toprak kort gibi zaten yavaş kortlarda pek sekmeyen ağır toplar oyuncuların omuz ve dirseklerine yük bindirerek uzun vadede sakatlıklara sebep olabilir. nadal da bu duruma parmak bastı ve roland garros'un önümüzdeki birkaç yılda bunu gözetmesi gerektiğini söyledi.

  bu noktada akıllara şu gelebilir: kortların iyice yavaşlaması hali hazırda yavaş kortlarda aslan kesilen nadal'a yaramaz mı? kısmen evet, kısmen hayır. hayır çünkü hem toplar ağırlaştı ve az sekiyor. dolayısıyla top spin vurmak zor. ekstradan kapalı kort şartları olacak. evet çünkü nadal benim gördüğüm en mücadeleci sporculardan birisi. şartlar ne olursa olsun adapte olur ve kazanmayı bilir. 5 setlik toprak maçlarında da nadal'ı yenmek çok çok zordur. ayrıca bu şartlar hücum oyuncularını nadal'a göre çok daha kötü etkileyecektir.

  ilk turdaki önemli maçlar:

  roberto bautista agut vs richard gasquet
  pablo carreno busta vs john millman
  jan-lennard struff vs frances tiafoe
  daniil medvedev vs marton fucsovics
  stefanos tsitsipas vs jaume munar
  gael monfils vs alexander bublik
  dominic thiem vs marin cilic
  stanislas wawrinka vs andy murray
  daniel evans vs kei nishikori

  kendi fikrime göre oluşturduğum şampiyonluk yolu:

  çeyrek finaller:

  novak djokovic vs matteo berrettini
  andrey rublev vs stefanos tsitsipas
  diego schwartzman vs casper ruud
  rafael nadal vs alexander zverev

  yarı finaller:

  novak djokovic vs andrey rublev
  diego schwartzman vs rafael nadal

  final:

  novak djokovic vs rafael nadal (şampiyon: djokovic)

  bitti mi sandınız. fakat bitmedi. şimdi kadınlar tarafını değerlendirelim ve noktayı koyalım. epey yorucu oldu benim için fakat kadınları da bitirip işi tamamlamak istiyorum.

  kadınların tüm kurasını vereyim:

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  öncelike belirteyim ki; kadınlar tarafının amerika açık 2020'de olduğu gibi daha ilgi çekici olabileceğini düşünüyorum.

  simona halep (1) şampiyonluk yolu:

  r1: sara sorribes tormo
  r2: irina-camelia begu/jil teichmann
  r3: amanda anisimova
  r4: marketa vondrousova/dayana yastremska
  qf: svetlana kuznetsova/kiki bertens/johanna konta/maria sakkari
  sf: elina svitolina/serena williams/victoria azarenka
  f: garbine muguruza/madison keys/karolina pliskova/angelique kerber/sloane stephens

  karolina pliskova (2) şampiyonluk yolu:

  r1: mayar sherif
  r2: jelena ostapenko
  r3: sloane stephens
  r4: petra martic/julia goerges
  qf: madison keys/angelique kerber/petra kvitova/
  sf: garbine muguruza/elena rybakina/aryna sabalenka/sofia kenin
  f: elina svitolina/simona halep/serena williams/victoria azarenka

  elina svitolina (3) şampiyonluk yolu:

  r1: varvara grecheva
  r2: renata zarazua
  r3: ekaterina alexandrova
  r4: elise mertens/garolina garcia/anett kontaveit
  qf: serena williams/victoria azarenka
  sf: simona halep
  f: garbine muguruza/madison keys/elena rybakina/aryna sabalenka/karolina pliskova

  sofia kenin (4) şampiyonluk yolu:

  r1: liudmila samsonova
  r2: timea babos/ana bogdan
  r3: donna vekic
  r4: elena rybakina
  qf: garbine muguruza/aryna sabalenka
  sf: madison keys/petra martic/angelique kerber/karolina pliskova
  f: elina svitolina/simona halep/serena williams/victoria azarenka

  öncelikle simona halep'ın kısmına göz atalım.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  halep'ın kısmı pek zorlayıcı gözükmüyor ancak pandemi arasından sonra fena bir dönüş yapmayan jil teichmann eğer ilk tur maçında begu'ya kaybetmezse 2. turda halep için iyi bir test olabilir. geçen senenin roland garros yarı finalisti amanda anisimova ise 3. turda halep için tam anlamıyla bir test olacaktır. anisimova'nın bu sefer buranın ötesine gidebileceğine ihtimal vermiyorum çünkü halep roma masters'da da gördüğümüz üzere çok sağlam bir oyun oynuyor.

  alt tarafta ise geçen senenin roland garros finalisti marketa vondrousova bulunuyor (hem geçen seneki yarı finalistin hem de finalistin halep'in tarafına düşmesi oldukça ilginç olmuş). vondrousova'yı dayana yastremska zorlayabilir gibi duruyor ancak ilginç bir şekilde yıllar sonra kendini tekrardan tenise vermiş gibi gözüken eugenie bouchard da iyi bir toprak kort sezonu geçiriyor. yastremska'yı 2. turda eleme ihtimali de bence hiç az değil. ancak 3. tura kim gelirse gelsin vondrousova'nın, rakibini yenerek kendini 4. tura atacağını düşünüyorum. halep'in ise marketa vondrousova'ya pek şans tanıyacağını sanmıyorum. halep kendini çeyreğe atacaktır.

  bu çeyrekliğin alt tarafı bir miktar ilginç. ilk turda coco gauff ve johanna konta arasındaki maç oldukça ilgi çekici duruyor. gauff, roma'da fena gözükmemişti ama konta da buraları oynamayı daha iyi bilen bir oyuncu. slamlerde defalarca kez 2. haftayı gördü ve daha geçen sene burada yarı finale ulaşmıştı. 3 sette konta'nın geçeceğini ve 2. turda da muhtemelen camila giorgi ile yine zor bir maç oynayacağını düşünüyorum.

  bu çeyrekliğin en altı ise oldukça karışık. amerika açık'ta çok iyi gözüken maria sakkari'nin yukarıdan kim gelirse gelsin yenerek 3. tur yapma olasılığı yüksek. 2009 şampiyonu svetlana kuznetsova ilk turda önce anastasia pavlyuchenkova ve 2. turda muhtemelen katerina siniakova ile güzel maçlar oynayacaktır. ben kuznetsova'nın subjektif olarak kiki bertens'i 3. turda ve ardından maria sakkari'yi de 4. turda yeneceğini düşünüyorum. kuznetsova'ya dur diyebilecek isim halep gibi duruyor.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  2. çeyrekliğin üst kısmında en az halep kadar formda olan elina svitolina bulunmakta. üst tarafta svitolina'yı zorlayacak bir isim bulunduğunu düşünmüyorum. ekaterine alexandrova, anna blinkova gibi isimler için şimdilik grand slam 2. haftası pek mümkün gözükmüyor.

  hemen altında ise anett kontaveit, carolina garcia, elise mertens bulunmakta. geçen hafta roma masters'da kontaveit ve garcia ilk turda karşılaşmışlardı ve kontaveit 2 sette kazanmıştı. bu sefer işlerin bu kadar kolay gideceğini düşünmüyorum. yine de kontaveit yarım adım önde gözüküyor. muhtemelen kontaveit 3. turda elise mertens ile karşılaşıp yenilecektir. 4. turda ise turnuvanın en iyi maçlarından birisi oynanabilir. elise mertens ve elina svitolina roma'da çeyrek finallerde kaybetmişlerdi. eğer ikisi de maçlarını kazansaydı yarı finalde birbirlerine karşı oynayacaklardı. bu sefer bunun 4. turda olacağını ve svitolina'nın 3 sette yeneceğini düşünüyorum.

  hemen alt tarafta victoria azarenka'nın tarafı var. oldukça enteresan bir şekilde ilk 4 turda 2 williams kardeşle de oynama ihtimali mevcut. 2. turda muhtemel bir venus williams karşılaşması onu bekliyor. ardından 3. turda zorlu bir yulia putintseva maçı ve eğer kazanırsa 4. turda serena williams karşısına gelebilir. putintseva gibi toprakçı isimler azarenka'yı konfor alanından rahatça çıkartıp maçı kopartabilirler. bundan dolayı 3. turda putintseva-azarenka maçı olursa bu maç %50-50 diyebilirim.

  serena williams'ın amerika açık çeyrek finalinde karşılaştığı tsvetana pironkova ile 2. turda karşılaşma olasılığı var. bu seneki şartların enteresanlığından dolayı amerika'da olduğu gibi serena'yı zorlama ihtimali var. 3. turda da serena williams'ı ne zaman ne yapacağı belli olmayan barbora strycova bekliyor olacak. zorlu bir kura gibi gözüküyor. serena'nın kendini 4. turda ve ardından çeyrek finale atması pek kolay değil. ayrıca serena williams'ın aşilinde de ufak bir problem vardı. bunun onu ne kadar etkileyeceği de kritik olacaktır. toplamda baktığımızda ve serena williams'ın amerika'daki performansını da göz önünde bulundurduğumuzda yukarıdan gelecek azarenka veya putintseva isimlerini burada yenip kendisini çeyrek finalde svitolina'nın karşısına atacaktır.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  3. çeyrekliğin üst kısmında strasbourg'da yarı final yapan aryna sabalenka'yı görüyoruz. ilk turda zorlu bir karşılaşma onu bekliyor olacak. bu sene western&southern open'da 3. turda kaybettiği jessica pegula ile oynayacak. 3. turda da toprakta her zaman iyi işler yapmış olan ons jabeur'ü görüyoruz. yine de sabalenka bu sene toprakta da iyi sınavlar verdi. daha önce roland garros'da hiç üst üste 2 maç kazananamıştı. bunu bu sene kırıp kendini 4. tura atacaktır.

  bu kısmın altında ise garbine muguruza ve jennifer brady'nin bariz şekilde öne fırladığını görüyoruz. jennifer brady, amerika açık'ta harikalar yaratarak yarı final yapıp finalin de kapısından dönmüştü. ancak brady'nin topraktaki performansı hakkında hemen hemen hiçbir fikrimiz yok. toprak oyuncuların her zaman 2. koçu olmuştur. bundan dolayı brady'nin topraktaki oyununu da oturtması için bence biraz vakte ihiyacı var. buraları oynamayı iyi bilen ve 2016 şampiyonu garbine muguruza eski koçu conchita martinez ile tekrardan form yakalarken 4. turda sabalenka'nın rakibi olacaktır. hatta ilk turlarda yıpranma olasılığı muguruza'ya göre daha yüksek olan sabalenka'yı da eleyecektir.

  bu kısmın 3. çeyrekliğinde çok beğendiğim bir oyuncu olan elena rybakina'yı görüyoruz. 2. turda onu muhtemelen ev sahiplerinden fiona ferro bekliyor olacak. ferro, ağustos ayının 2. haftasında düzenlenen palermo'daki toprakta oynanan turnuvada müthiş galibiyetler alıp kariyerinin ilk wta turnuvasını kazanmıştı. burada rybakina'nın başını ağrıtabilir. ayrıca 3. turda da karolína muchova epey dikkat çekici. ancka muchova'nın oralara ulaşma ihtimalini zayıf görüyorum. kendisi iyi bir çim oyuncusu ancak toprakta -en azından şu anlık- rekabetçi değil. bundan dolayı buradan rybakina bir şekilde kendini 4. tura atar.

  sofia kenin pandemi dönüşünden yi dönemeyenlerden birisi. amerika açık'ta özellikle ilk iki turda sağlam gözüküyordu fakat sonra elise mertens onu 4. turda çok rahat geçti. toprak kort sezonunda da hiç varlık gösteremedi. roma'da azarenka'dan oyun bile alamadan elendi. ancak bir şansı var ki; kurası oldukça rahat. 3. turda donna vekic belki onu zorlayacaktır. fakat o bile şüpheli. kenin'in rybakina'nın rakibi olacağını ancak set dahi alamadan 4. turda eleneceğini düşünüyorum.

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large

  son çeyrekliğin üstünde kapalı kort şartlarını seven petra kvitova'yı görüyoruz. kvitova'nın 2012'de roland garros'da yarı finali var fakat toplamda baktığımızda en başarısız grand slam'i olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. burada ilk 2 turda zorlanmayacaktır ancak juniorlarda 2 sene önce burayı kazanmayı başarmış olan leylah annie fernandez'in onu 3. turda evine yollayabileceğine dair hissiyatlarım mevcut. fernandez, wta turda beğendiğim bir oyuncu. hem hissiyat olarak hem de oyun kalitesi olarak normal şartlar altında burada ilk turları geçerek kvitova'yı de 3. turda mağlup edebilir.

  buranın hemen altında angelique kerber ile madison keys dikkat çekiyor. kerber slamler kazanmış bir oyuncu olmasına rağmen roland garros'da en fazla çeyrek görebildi. kazanamadığı tek slam burası. ilk turda çok iyi bir toprak oyuncusu olmaya aday olan 2000'li slovak raket kaja juvan ile oynayacak. juvan'ın itf seviyesine toprakta kazandığı birçok turnuva var. ilk tur süprizini görürsek hiç şaşırmam. madison keys ise 2. turda tehlikeli rakiplerden alize cornet ile karşılaşacak gibi gözükmekte. bu maçtan bir şekilde sıyrılıp 4. turda da leylah annie fernandez'i yenerek çeyrek final görecektir.

  son çeyrekliğin üstten 3. kısmında da bir başka petra'yı görüyoruz. petra martic; eski günlerinden uzak olsa da rekabetçi olabilecek julie goerges, ne yapacağı belli olmayan ve sürekli uç noktalarda tenis oynayan kristina mladenovic ve 19 numaralı seribaşı alison riske ile karşılaşabilir. riske pek iyi bir toprakçı olmadığından 3. tura yükselse bile karşısına gelecek rakibe diş geçiremeyecektir. martic eğer ilk turda seribaşlarını üzmeyi seven misaki doi'yi geçebilirse buradan 4. tura ulaşacaktır. doi'ye de ufak bir parantez açalım. 2016 avustralya açık'ında ilk turda kerber'e karşı maç puanlarını değerlendirememişti. bir başka deyişle de kerber maç puanları kurtarıp kazanmıştı. ardından kerber kariyerinin ilk slam zaferine imza attı. bundan dolayı misaki doi, nao hibino gibi oyuncular her zaman tehlikelidir.

  en alt kısımda ise 2 numaralı seribaşı ve 2020 roma master finalisti karolina pliskova yer almakta. roma'daki finalden bel sakatlığı sebebiyle çekilmişti. bundan dolayı buradaki sağlık durumu şüpheli. 2. turda da 2017 şampiyonu jelena ostapenko ile oynayacak. ben buradan galip çıkabileceğini düşünmüyorum. çıksa bile 2018 finalisti sloane stephens ile 3. turda karşılaşması çok muhtemel. pliskova 2. haftayı göremeyecektir. bu, stephens için çok büyük bir fırsat. bir anda kendisini 4. turda petra martic'in karşısına atabilir. ama ben stephens'ın kafaca hazır olduğunu düşünmüyorum. roma'da da strasbourg'da da maç kazanamadan elendi. bundan dolayı ostapenko'yu martic'in karşısına, yani 4. tura, koyuyorum.

  ilk turdaki önemli maçlar:

  marketa vondrousova vs iga swiatek
  petra martic vs misaki doi
  johanna konta vs coco gauff
  svetlana kuznetsova vs anastasia pavlyuchenkova
  anett kontaveit vs caroline garcia
  aryna sabalenka vs jessica pegula
  angelique kerber vs kaja juvan
  magda linette vs leylah annie fernandez

  kendi fikrime göre oluşturduğum şampiyonluk yolu:

  çeyrek finaller:

  simona halep vs svetlana kuznetsova
  elina svitolina vs serena williams
  garbine muguruza vs elena rybakina
  madison keys vs petra martic

  yarı finaller:

  simona halep vs elina svitolina
  garbine muguruza vs madison keys

  final:

  elina svitolina vs garbine muguruza (şampiyon: svitolina)
 • şu an devam eden 3 maç haricinde roland garros'da ana tablonun ilk günü tamamlandı. direkt beni en memnun eden sonucu söyleyeyim: jannik sinner'in david goffin'i yenmesi. bir üstteki (bkz: #2983731) entry'de sinner'in goffin ile müthiş bir maç oynayabileceğinden bahsetmiştim. sinner için müthiş bir maç oldu ama goffin kesinlikle bu maçı unutmak isteyecektir. çünkü david goffin'in sadece 8 oyun alabildiği bir maçtı. aslında bu uzun vadede alexander zverev'e yaradı. çünkü zverev'in muhtemel 4. tur rakibi goffin olacaktı ve yolundan çekilmiş oldu. ayrıca ona problem çıkartabilecek arjantililer (delbonis ve londero) şu anda maraton bir maç oynuyor (orada da müthiş bir maç oluyor ). kısacası zverev'i çeyrek finalde nadal karşısına yazmak yanlış olmayacaktır.

  beni şaşırtan başlıca sonuç dayana yastremska'nın ilk turda elenmesi oldu. 2. turda eugenie bouchard tarafından eleneceğini düşünüyordum. bouchard ise bahsettiğim gibi tekrardan kendini bir miktar bulmuş gibi. ilk maçını kazandı.

  marco cecchinato toprakçılığını konuşturdu ve alex de mineur'e set vermedi. benzer şekilde kei nishikori tüm formsuzluğuna rağmen maraton maçta daniel evans'ı yenmeyi başardı (evans'ın kazanacağını düşünüyordum ancak nishikori de pek ileri gidemeyecektir).

  coco gauff - johanna konta maçı beklediğimden daha kolay ve daha az tecrübe taraftan yana oldu ve gauff 6-4'lük 2 sette kazandı.

  caroline garcia - anett konteveit maçının kontaveit açısından pek kolay geçeceğini düşünmüyordum ama 3 sette kontaveit kazanır diye düşünmüştüm. 3 sette garcia kazandı.

  beklenen maçta stan wawrinka, andy murray'e hiç şans tanımadı ve toplamda 6 oyun vererek 1 saat 37 dakikada turladı. murray kortta pek iyi hareket edemiyor ama aldığı şu puan güzeldi:

  https://twitter.com/i/status/1310257273604919298

  şu anda devam eden federico delbonis - juan ignacio londero, alexander zverev - denis novak ve corentin moutet - lorenzo giustino var. moutet - guistino maçı muhtemelen yarına sarkacak. duruma göre delbonis - londero maçının da sarkma olasılığı var fakat zverev işi bitirmeye oldukça yakın. ayrıca şu an yağmur yağdığını ve philippe chatrier'e çatının kapalı olduğunu ama diğer kortlarda da maçların devam ettiğini söyleyeyim.
 • roland garros'un 2. gününde ilk günden kalan corentin moutet - lorenzo giustino maçı 6 saat 5 dakikalık maç süresi ile roland garros tarihinin 2004'deki fabrice santoro - arnaud clement maçından sonraki en uzun maçı oldu. maça arada sırada göz gezdirdim. iki oyuncunun da baseline'ın gerisinden yaptığı vuruşlarla şekillenen birbirinin kopyası puanlar oynanıyordu. heyecan seviyesi oldukça düşüktü.

  dominic thiem - marin cilic maçında benim beklediğime nazaran thiem daha rahat bir galibiyet aldı. ilk setin sonlarına kadar aslında cilic sağlam bir tenis oynuyor fakat sonra önce o sette koptu ve ardından da hem 2. sette hem de 3. sette erken breakler vererek maçta kalamadı. 2 numaralı seri başı rafael nadal ise egor gerasimov'un 3. setin başlarında sakatlanması ile, ilk 2 setinde ufaktan test edilmesine rağmen, 6-4, 6-4 ve 6-2 ile turladı.

  şimdi 2 üstteki entryde yaptığım iddialı tahminlerden tutanlara bakalım: gael monfils'in ilk turda eleneceğini söylemiştim. kendisi 2005 yılında ilk kez ana tablo gördüğü roland garros'dan beridir ilk turda elenmiyordu aslında ama burada alexander bublik 4 sette yendi onu. beni de yanıltmadı. çok benzerlerini fabio fognini için söylemiştim. bir başka kazak oyuncu mikhail kukushkin de onu 4 sette geçti. bu turnuvanın daniil medvedev'in turnuvası olmadığını söylemiştim. direkt olarak ilk turda elenir demesem de 4. turun ötesi medvedev için büyük süpriz olur. kendisi beni yanıltmadı. marton fucsovics'e ilk turda elendi. ayrıca medvedev 2019 yılında monte carlo masters ve barcelona turnuvalarındaki müthiş formunda sonra toprakta tek maç dahi kazanamadı. zaten roland garros karnesi felaket. 4 ana tabloda 0 galibiyet!

  kadınlar tarafına bakalım hemen. angelique kerber'in ilk turda kaja juvan'a kaybedeğini belirtmiştim. juvan maçı domine etti ve yalnızca 6 oyun vererek kazandı. leylah annie fernandez'i de iddialı bir şekilde 4. tura koymuştum. dünkü magda linette maçına iyi girdi ama ilk sette çabuk oyundan düştü. ardından oyununu toparladı, basit hataları azalttı ve 3 sette kazandı. karolina muchova'nın toprakta rekabetçi bir oyuncu olmadığını ve üst turları zor görebileceğini söylemiştim. dün daha ilk turda christina mchale cezayı kesti.

  genel olarak baktığımızda düşük sıralamalı bir oyuncunun underdog olmasına rağmen kendinden daha yüksek sıralamadaki (hatta seribaşı olan) bir oyuncuyu eleyecek dediklerimden bildiklerim şu şekilde gerçekleşti:

  alexander bublik, gael monfils'i eledi.
  mikhail kukushkin, fabio fognini'yi eledi.
  marton fucsovics, daniil medvedev'i eledi.
  kaja juvan, angelique kerber'i eledi.
  leylah annie fernandez, magda linette'i eledi.
  christina mchale, karolina muchova'yı eledi.

  beni şaşırtanlara gelecek olursak: kadınlarda beni şaşırtan daha çok maç oldu. 2009 şampiyonu svetlana kuznetsova'yı çeyrek finale koymama rağmen ilk turda vatandaşı anastasia pavlyuchenkova'ya kaybetti. benzer şekilde madison keys'i çeyrek ve hatta yarı finale göndermeme rağmen o da yakın maçta shuai zhang'e yenildi.

  erkekler tarafında beklediğim süprizi john millman yapamadı ve pablo carreno busta 3 sette millman'ı yendi. jan lennard struff da maraton maçta frances tiafoe'yu yenmedi başardı. yarım adım tiafoe'yu önde görüyordum ama struff kazanmayı başardı. bu maçta tiafoe 5. setin ortalarında sağlık molası da almıştı. 3. turda novak djokovic'in muhtemel rakipleri olarak gözüken cameron norrie ve hubert hurkacz'ın ikisi de 5 sette rakiplerine kaybetti. bence djokovic'in rahat olan kurası biraz daha açıldı.

  günün puanı da bence garbine muguruza - tamara zidansek maçı ile birlikte günün en güzel maçı olan alexander bublik - gael monfils maçından: https://www.youtube.com/watch?v=yvip9NfxbL4