• 1
  istanbul ili, beykoz ilçesi, riva (çayağzı) köyü, beylik mandıra mevkii 1-5 pafta 2942 parsel sayılı, tapuda; tarla ve çalılık beylik mandıra çiftliği ormanı olarak galatasaray spor kulubü adına kayıtlı bulunan 1.175.000 m2 yüzölçümlü arsa.

  imar durumları değişken olup, emsaller toplamda (k.a.k.s) yüzde 20 ve yüzde 25 genel konut alanları, yüzde 30 genel konut alanları ve yüzde 35 genel konut alanları şeklinde, iki kat inşaat yapmaya müsait. yol genişlikleri 10-35 metre genişliğinde ve yolların ortalarında geniş bulvarlar var.
  rüzgar yönü genelde kuzey doğu ve güney batı yelpazesi arasında olup kışları sert olabiliyor. arazinin en yüksek kotu 106 metre civarıdır.
  alarko, 6 bin dönüm ile en büyük yatırımcı grup. yapı kredi koray 900 dönüm, galatasaray (terklerden sonra) 850 dönüm. ufak parseller 2 bin 200 dönüm, riva köy içi 2 bin 100 dönüm civarı.

  son açıklanan emsal değer yüzde 20 olarak belirtildi.kat yüksekliği h:6.50mt olup inşaat alanı toprak üstü 170.000m2 toprak altı 170.000m2 olarak öngörülmekte.mevcut arazide bulunan eğim nedeni ile birçok projede olduğu gibi bahçe katlarının 3 cephesi toprak altında kalacak şekilde tasarlanması ve toplamda 3 katlı villalara izin çıkacağı aşikar.buradan da ortalama 400m2 oturum alanlı 800-850 adet villa yapılması kararlaştırıldı.
  3.köprü güzergahı riva'nın 10 km güneyinden geçmektedir.uydu fotoğrafı: http://tinyurl.com/yjd2mjt
  uydu fotoğrafında görüldüğü üzere kırmızı alan içindeki proje ibb'nin 2008 yılında almış olduğu ve istanbul genelini ilgilendiren 1/100.000'lik proje kapsamında bulunmaktadır.burada yapılacak proje ile riva bölgesinde ikamet edecek kişi sayısının 350.000 civarında olması öngörülmekte.alanın büyük çoğunluğu sit alanında bulunması nedeniyle terk miktarları hayli fazladır.

  gelelim işin mali boyutuna:

  bu çapta bir projenin maliyeti kaba taslak 250-350 milyon usd civarıdır.toplam satış gelirinin 800-850 milyon usd varsayımı ile (riva konaklarında aynı ölçekte villaların değeri ortalama 700 bin usd, işin içine bu çapta bir proje ve galatasaray markasını eklediğimizde 1 milyon usd'ye kadar çıkabilir) net karın 500 milyon usd olacağını öngörmek gayet gerçekçi bir yaklaşımdır.tabi bu rakamın yüklenici firma ve galatasaray arasında paylaşılma durumu var.yüzde 50-50 pay edilirse 250 milyon usd kalır.
  şöyle farklı bir yöntemle bu rakamın yükselme durumu var; galatasaray spor kulübü şu an hazırlattığı projede villaların kalitesini yüksek tutarsa elde edeceği kar 2 katına yani 500 milyon usd'ye ulaşabilir.bunun içeriğini henüz bilmiyoruz.

  işin perde arkası:

  bildiğiniz gibi galatasaray spor kulübü'nde kararları divan kurulu (ihtiyarlar heyeti diyorum) veriyor.yönetimler sadece işletmeci rolünde bulunmakta.yani burada her zaman halihazırda geniş kapsamlı plan ve projeler geçmişten geleceğe vardır.yönetim en son arazinin projeye dönüşmesi için galatasaray eğitim vakfına bu projeden ortalama 10 dönümlük bir inşaat alanı tahsis etti.bu alan hem proje kapsamında bulunan zorunlu olarak yapılması gereken eğitim alanı içindi hem de divan'dan satış onayının alınması için bir jestti.

  edit: ukdeci cok sahane bir insan
 • 5
  imar izni bu yılın sonunda bitecek projedir. gerekli izin ve ruhsatların çıkartılması için 5-6 milyon dolar civarında para harcanmıştır. eğer biz bu sene inşaata başlayamazsak, her şey sil baştan olacak ve bir bu kadar daha para cebimizden çıkacak.

  görüyorum ki insanlar riva satılacak, o yüzden mali genel kurul felan yapılıyor sanıyor. öyle değil.

  zaten iki yıldan beri üstünde çalışılan bir konu bu. amaç rivayı değerlendirmek, iki yıldır çalışılan projenin sonunu getirmek. mali genel kurulda riva ihalesi onaylanacak ve kulüp bir yüklenici firma ile inşaata başlayacak. yani kulüp borç içinde hadi satalım şu rivayı değil, zaten olgunlaşan ve yatırım aşamasına gelen projeyi nihayete erdirmek.
 • 8
  müspet gelişmelerin yaşandığı bir hafta geçirdiğimiz "ünlülerin muhiti" olarak bilinen gayrimenkulümüz.

  bilmeyenler için anlatalım; bizim arazimiz yakınlarından geçecek olan 3. köprü projesi ve aynı zamanda dibine yapılacak olan projeler var. bunlardan en önemlilerinden biri de alarko şirketinin riva'da bulunan arazisi üzerine inşa etmek istediği villa kent.

  haberin ayrıntılarında göreceksiniz ki, türkiye'nin ileri gelen zenginlerinin hepsinin bu arazide şu anda yatırımı var. tabii galatasaray'ın da büyük payı var. arazimiz: (uydudan görüş) http://v3.arkitera.com/...8/01/23/manset02.jpg
  bahsettiğimiz pay: 1.175.000 m2.

  http://emlakkulisi.com/...avayi-kazandi/181799

  ee ne olmuş kardeşim, dava ile ilgimiz ne bizim
  şu an aktif proje hamlesi diye bahsedebileceğimiz söylemi gerçekleştiren alarko şirketi, yakın zamanda projenin başlamasını istediklerini söyledi. benim tahminim; proje aşamasında satışın tamamlanmasını ve nakit akışını hızlı sağlamak için 3. köprünün açılmasını bekleme hamlesi yapıyorlar. çünkü yıllardan beri bu arazinin değerleneceği kesin, ama zamanını kestiremiyorlardı. şu an inşaatı süren 3. köprü ve bağlantı yollarının fiilen açılmasını bekleme süreci olduğunu düşünüyorum.

  araziye yapılacak "kent projesi" elimizde bulunan arsa payının 2-3 kat fiyat arttırması demek oluyor. galatasaray'ın kasasına girecek para şu an tahmin boyutunda. belki de araziyi ortak değerlendirip, üst kullanım hakkı gibi bir sözleşmeyle kiralanabilir. işlemi bilemeyiz. gerçek şu; iyi bir yatırımdır riva arazisi.

  fenerbahçe'nin küme düşeceğini de düşünürsek, önümüzdeki 5 yıl lige ambargo koyan bir galatasaray izleyebiliriz. bundan sonrasını federasyon düşünsün, 1+0+0 mı yapar, 0+0+0 mı yapar bilemeyiz.
 • 9
  adnan polat dönemi'nde inşaat ruhsatı alınmış olmasına rağmen, daha fazla değerleneceği düşüncesiyle ünal aysal dönemi'nde beklemeye alınan; aynı dönemde klübün ihtiyaç duyduğu sıcak nakit girişi, başkanın şahsi teminatı ve hisse satımıyla karşılanan proje. galatasaray'ın yarınlarının garantisi.
 • 11
  cumartesi günü yapılan olağanüstü mali genel kurulda, istediği tüm yetkileri alan ve eli oldukça rahatlayan başkan dursun özvek, toplantıda açıklamadığı projelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı. sarı-kırmızılı yönetim, yıllardır değerlendirilmesi için uğraşılan, üzerinde projeler üretilen riva arazisini değerlendirmek için ilginç bir formülü hayata geçirmeyi planlıyor.

  15 yili peşin ödenecek

  sır gibi saklanan projede riva arazisi bir abd şirketine "yap-işlet-devret" modeli ile kiralanacak. buraya disneyland istanbul'u kurmayı planlayan şirketin bu alışveriş karşısında galatasaray'a her yıl düzenli olarak 15 milyon dolar vereceği belirtiliyor. ilk 15 yıllık ödemeyi peşin yapmayı taahhüt eden abd şirketinin işletme hakkı ise 30 yıl olacak ancak uzatma opisyonu da bulunacak

  ciner grubu devrede

  sarı-kırmızılı yönetim, mülk olarak elinde tutacağı riva için şimdi proje tadilatına gidip, gerekli izinleri almaya çalışıyor. abd şirketinin, türkiye temsilcisi olarak ciner grubu'nu atadığı, kulüp yönetimine yakın kaynaklarca belirtiliyor. hangi kıstaslara göre belirlendiği bilinmeyen ciner grubu'nun inşaatı yapacağı, finansal kaynağın ise abd şirketinin olacağı verilen bilgiler arasında.

  kaynak: güneş gazetesi

  şöyle bir haber çıkmış. doğruysa 225 milyon dolar korkunç para lakin 30 yıl boyunca 15 milyona kiraladığımız için çok pişman da olabiliriz.
 • 18
  (bkz: riva/#1832430)

  bu projenin, arsayı satmak üzerine değil de yıllık sabit bir gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi lazım. daha önce yazdığım disneyland tarzı bir tema park projesi gibi. hem arazi sende kalır, yıllar geçtikçe değerine değer katar hem de yıllık 10-15 milyon euro civarı sabit bir gelirin olur. şuan ki gibi yıllardır boş boş durmasını aklım almıyor.
 • 23
  kaç yönetim geldi geçti. şu şartlar altında dünya kadar mal varlığımız olsa ki var zaten ama riva arazisi en çabuk şekilde nakide çevirilebilecek tek yer. yahu ne bitmez sıkıntısı varmış ki bu rivanın bir türlü işleri halledilipte değerlendirilemedi. istanbulun yarısı bizim olsa ne olacak 1 milyar tl borç olduktan sonra avrupa kupalarından men edildikten sonra.

  bizim kuruluş amacımız türk olmayan takımları yenmek. hiçbir zaman lig bizim için övünç kaynağı veya birinci hedef olmadı her zaman hedef avrupa da başarı. avrupadan men edildikten sonra bu arsa 1 milyar dolar etse ne etmese ne benim gözümde. satın kurtulalım şu arsadan artık. dünya kadar iş adamı var divan da yönetimde bir çoğu da inşaat işi yapıyor. aç kurt gibi atlamaları gerekirken bu arsaya hâla öylece duruyor olmasını bir türlü aklım almıyor.
 • 24
  acilen galatasarayın harekete geçmesi gereken proje.

  öncelikle proje satışı için bu isimle anlaşmak şart(bkz: fadıl akgündüz) bu kişi herşeyi satar rahat olun yapmamıza bile gerek kalmaz.
  ondan sonra bu proje için gelecek müşterilere kredi sağlaması açısından banka gerekicek. bunu tabi ki reis sağlar (bkz: cem uzan)
  herşey bittikten sonra paralar geldikten sonra uefa payı vs çıknca kalan parayla transfer şart.bu iş için isim gönüllü (bkz: süleyman hurma)(bkz: mesut hoşcan)

  son olarak para 0 olduğunda dedeler ile birlikte alemlere akarız.(bkz: açmayın dedeler)