• 3
  türk mukavemet teşkilatı kurucularından büyük mücahittir. tük cemaatinin lideri dr. fazıl küçük'ün sağ kolu; dava için adam vurmuş, vurulmuş, son anda eokacıların elinden kaçıp çift kürekli sandalla yavru vatandan ana vatana geçmiş, bugün ingiliz toprağı olan baf üssünün yakınlarında doğmuş, kıbrıs'ın ve bilhassa dikkapraz yarım adasının peşkeş çekildiği annan planına karşı çıkmıştır.

  annan planına muhalefet ettiği için ab ile iş tutanların; sırf bundan ötürü zamanında kendisini itham edenlerin cenazesinde en önde saf tuttuğu büyük devlet adamıdır. üstelik kendileri müteahhit olmuşken o, her daim mücahit olarak kalmış; makus türk talihini tersine çevirmiş, süleyman demireli'n dediği gibi türk milliyetçiliğiyle helen milliyetçiliğinin kesiştiği kıbrıs'ı bırakmamış türk büyüğüdür...

  ruhun şad mekanın cennet olsun gazi rauf denktaş ata!!!
 • 8
  büyük kahramanlarımızdan. allah rahmet eylesin.

  edit: hatırlatmakta fayda var.

  2004 kıbrıs referandumunda taraflar şöyleydi:

  rauf denktaş ve destekçileri vs evetçiler + dönemin türkiye cumhuriyeti iktidarı.

  sonuçta türk tarafı evet dedi ama rum tarafı hayır dedi. yani rauf denktaş veya türkiye yüzünden değil rumlar istemediği için birleşme olmadı. oysa ki o zamanlar avrupa ile arası çok iyi olan akp iktidarı bayağı uğraşmıştı bu iş için.

  ben kişisel olarak kıbrıslılar ne yapmak istiyorlarsa onu yapmaları gerektiğini düşünen biriyim. rumları ikna edebilirlerse birleşmeleri kendi özgür iradeleri ama her olayda batı'nın tertemiz çıkıp da tüm suçun yine diğerlerine kalmasına ayar oluyorum. aynı abd'nin yalanlarla ırak'ta savaş başlatıp o zamandan beri olan kötülüklerin bir numaralı suçlusu olmasına rağmen tertemiz çıkması gibi.

  evetçiler ve akp bir taraftaydı, denktaş bir tarafta. istemeyen de rumlardı. kıbrıs'ı altın tepside sunmadıkça da istemeyeceklerdi ki akp de az uğraşmadı bunun için. birleşme isteniyorsa ilk önce rum tarafının ikna edilmesi daha sonra türk tarafına ne söylenecekse söylenmesi gerekiyor. türkler alıştı zaten kötülüğün anası ilan edilmeye.
 • 9
  kibris tarihine yon vermis liderlerden birisidir.denktas turkiye'nin politik buhranlarindan birini yasadigi donemde hem donemin hukumet insanlarina hem de hariciyecilerine akil verip yon vermistir. hukuk tahsili, yabanci dili, zekasi ve politik manevralari ust duzeydeydi. muhafazakar ve milliyetci cizgide yer alsa da, ayni zamanda halk insaniydi. benim gibi yasi eren kibrisli yazarlar da hatirlayacaktir ki kendi arabasini kendi kullanir, halk icine karisirdi. onun cizgisinde olmayan insanlarin da bir sekilde saygisini kazanmis bir insandi. sosyal konumu bir yana, politik olarak inandiklari, kktc'nin kurulusu ve muzakere masalarinda kibris turk'unun uzun donemli kazanimlarina yol acacak firsatlari reddetmesi bir yandan bugunun kibris'ini da sekillemistir. bunun daha detayli tartisma yeri tabii ki bu sozluk degil. fakat, yes be annem soyleminin ne oldugunu tam olarak anlamadan atifta bulunmak yerine, ozgurlugunu isteyen kibris turk'une turkiye cumhuriyeti'nin en ust makaminda oturan kisinin neden besleme dedigini, kibris'a planli demografik muhendisligin neden yapildigini, kibrisli turk'lerin neden dinsizlikle suclandigini, neden her yere cami yapilmaya calisildigini, neden t.c. elciliginin valilik gibi kullanilmaya calisildigini, neden ozgur yayincilik yapan yayim evlerine saldiri duzenlendigini ve neden meclis'in tepesinde ulkuculerin bayrak sallandirip halki tehdit ettigini ancak tarihi objektif sekilde okuyup, gercekleri bilen kibrisli insanlarla konusmak daha degerlidir.
 • 10
  kktc'nin merhum cumhurbaşkanı.

  kıbrıs sorunu dediğimiz şey, tüm dünyanın itirazına rağmen adada kalan bir avuç türk'ün ırzını ve canını kurtarmak için asker çıkarma basiretini göstermiş olmasına rağmen 72 saatte tüm adayı işgal edecekken durmuş, sonrasında da adanın türk kesiminde kalan tarafının ülke topraklarına katılması konusunda gerekenleri yapma cesaretini o veya bu sebepten gösterememiş siyasilerin meydana getirdiği sorundur.

  öte yandan bu sorun çözülmüş olsaydı mecburi askerlik görevi için veya okumak için oraya gitmiş türk vatandaşlarına sebepsizce kaba davranan, kendilerini türkiye'den daha çok yakın gördükleri rum kesiminin keyfi türk kıyımı yaptığı, öldürdükleri çoluk çocuğu küvete doldurup resmini de dünyaya paylaştıkları dönemleri yaşı yetmediği için hatırlamayan, tarihten okusa da ingiliz veya ab pasaportu uğruna görmezden gelmeyi tercih eden kıbrıs türklerinin bik bik edecekleri bir sorun kalmazdı.