resim
Rafael Alexandre Fernandes Ferreira da Silva
Takım:Beşiktaş
Mevki:Forvet Arkası
Yaş:31
Boy:1.72
Uyruk:Portekiz
 • 207
  oyuncuyu pek bilmemekle birlikte söylendiği kadar iyi oyuncu ise dahi beşiktaş'a transferini olumsuz bulmadım. beşiktaş'ın nisan ayına kadar falan şampiyonluk yarışında kalacağı senaryo daha iyi. erken yarıştan koptuklarında yönetimi, taraftarı, basınıyla topyekun fener'i desteklemeye geçiyorlar. o yüzden daha kaliteli kadroyla, anadolu takımlarına fazla takılmamaları daha iyi olabilir. tabi bunu söyleme sebebim beşiktaş'ın şampiyonluk şansını ciddi olarak görmemem. okan buruk ve mourinho'nun hatta abdullah avcı'nın olduğu ligde pek de parlak kariyeri olmayan hollandalı bir hocanın şampiyon olma şansını çok ciddiye alamıyorum. o yüzden kötü kadro kurup fener'e yancı olacaklarına yarışta kalsınlar kalabildikleri kadar, ayrıca bu ekonomik harcamaların gelecek senelere yansımaları nasıl olacak o da bir soru işareti olarak duruyor. hasan arat 2025'te yine seçime gideceği için haddinden fazla para harcamak zorunda kalıyor gibi gözüküyor.
 • 208
  almadığımıza sevindiğim futbolcu. ben de kendisini pek bilmem. oturup portekiz ligini izlemiyorum. ancak kariyerine bakınca almadığımız için gerçekten çok mutluyum.

  birincisi jesus gibi kariyerindeki en büyük takım benfica. onu da yere göğe sığdıramıyorlardı. ikincisi de sözlükte ortalamanın bir tık üstü kariyerine rağmen haddinden fazla övülmesi endişemi ikiye katlamıştı. evet burada tekrar ediyorum aşırı övülenler genelde beklentilerin altında kalır. neredeyse şaşmaz bir indikatör. abartılı beklentiler sonrası biraz sallansa nasıl yerden yere vurulacağı az çok tahmin edilebilir.

  iyi futbolcu olabilir türkiye sınırlarında iş de yapar o ayrı. ancak biz rafa silva alıp adamı aynada kevin de bruyne olarak görecektik ve işler rayından çıkacaktı. en yakın örnek zaha diyebilirim.

  her şeyi geçtim portekiz milli takımında da yok. ilk 11 oynamasa da geniş kadroda dahi olamayan bir futbolcu ile şampiyonlar ligi hayalleri kurulmaz.
 • 209
  sözlüğün yeni dönem rashica ve gedson'u olur. ikisi koca sezon tel tel dökülmesine rağmen iki üç maç iyi oynayınca "ahlar vahlar" eşliğinde anılıyordu her daim.

  şimdi bizim bu adama ilgimiz olmadığını okan hocamız açıklamıştı. sanırsam ibrahim bey de açıklamıştı. ilgimiz olmayan üstelik de icardi parasına gelen bir adama sezon içinde iki üç maç iyi oynayınca ah vah etmeyiz, yönetime laf çakmayız umarım.

  böyle diyorum ama kaçış yok. o laf yenecek. şimdiden geçmiş olsun.*
 • 211
  31 yaşında kendisine 3 yıl için 28 milyon euro verseydik kimsenin içine sinmezdi.

  ayrıca hiç yurt dışına çıkmaması büyük soru işareti, zaha’da da bu etki olumsuz anlamda görüldü diye düşünüyorum.

  ve

  daha agresif bir transfer politikası izlemek zorunda olanlar beşiktaş ve fenerbahçe. bunun örneğini fenerbahçe teknik direktör seçiminde de gördük. onlar can havllinde ve ellerinde ne kadar kurşun varsa sıkmak zorundalar, biz parıl parıl parlayan silahımıza hangi işlemeyi nakşetsek diye düşünüyoruz. her şey olması gerektiği gibi ilerliyor.
 • 213
  oyuncuya pek diyecek birşey yok da sen bu transferi maliyetinden bağımsız konuşamazsın çünkü verilen paralar yaş durumu vb. bakıldığında yüksek rakamlar. yok eğer para pul işleri bizde de konuşulmayacaksa oğuz aydın'a 10 milyonu basıp geçelim. ama her zamanki gibi transferi rakip yapınca az maliyet çok performans denkleminde ilerliyor gündem. bize gelince ülkenin parası ağğğbi muhabbeti bitmez.
 • 215
  beşiktaş’a gitmesi umrumda olmayan futbolcu. taraftarın yüzde 99’unun da iplediğini zannetmiyorum. sapla samanı ayırmak lazım, konu rafa silva’nın beşiktaş’a gitmesi değil, galatasaray başkanının tutarsız açıklamaları.

  rafa silva üstüne galatasaray başkanı çıkıp “bu sene avrupa şampiyonası var elden çıkarmamız gereken futbolcular da var bu sene zor geçecek” diye açıklama yapıp 2 hafta önce okan buruk’un imza töreninde “transferleri kampa yetiştireceğiz” deyip çelişkiye düşünce taraftarın tepkisini millet yanlış anlıyor.
 • 217
  iyi transfer denilen futbolcu. son 3 yıldaki maç/g+a istatistikleri de iyi bir transfer olduğunu söylüyor.

  3 yıl 28 m euro'ya zaten iyi transfer olsun. hele de menemeni soğansız ve bibersiz yemeye başlayan jimnastik tayfanın "nereden geldiği" belli olmayan bir parayı harcadığını düşünürsek iyi değilse seyreyleyin cümbüşün kralını.

  bu arnavut messi muçi'yi ne yapacaklar onu da çok merak ediyorum.

  jimnastik kulübüne futbol takımı kurdurulur mu ya *
 • 218
  şu an için fred toreira’dan sonra ligin en iyi ikinci orta sahası bu bir gerçek. buna rağmen 2024 yazında o yaştaki fred’e nasıl o bonservisi vermek saçma ise; 2025 yazında rafa silva’ya 3 yıl için 28 milyon euro gömmek daha da saçma.

  bu paralara iyi ki gelmedi, 20 milyon euro bonservis yıllık 2.5 milyon eurodan genç bir sürü a kalite hücum oyuncusu bulursun.

  artık top kapma sorunu olan muçi’yi 8’e çekip rafa’yı 10 numarada mı kullanırlar, muçi’den dolayı rafa’yı hem daha etkisiz kılacağı hem de semih kılıçsoy’la çakışacağı sol kanat forvete mi atarlar onların sorunu.
 • 220
  çok iyi bir futbolcu. bjk'ya gelmeden ya da gelişi kesinleşmeden önce çoğu yazar tarafından (ben de dahil) isteniyordu. şu an ise "araba da araba olsa bari! bu ne lan ford, boşa çiziyoruz. biz renaultcuyuz oğlum" şeklinde ne kadar gereksiz ya da maliyetli bir futbolcu olduğu konuşuluyor.

  şahsen ben futbolcuların maliyetleri ile zerre ilgilenmem. o işe bakan insanlar var. bu kişiler de koskoca bir şirketin (evet şirket) profesyonelleri. onlar bizden daha iyi planlama yapıyordur diye düşünüyorum. ben sahadaki futbolcu ile futbolcunun ne yaptığı ile ilgilenirim.

  beşiktaş bu paraları nereden buluyormuş, batması lazımmış. arkadaşlar size çok garip bir şey söyleyeyim. sırf batmamak için sermaye artırımı yapan ve bir anda milyonlarca euro yatırım yapan şirketler var. bu çok bilinmeyen(!) bilgiyi verdikten sonra şöyle düşünmek gerekir diye düşünüyorum. 3 büyükler şl'ye gidip sportif, reklam ve sponsor gelirlerini artırmadıkça batar. çok kötüyüz, 3 yıl boş geçelim de altyapıya yönelelim falan derse kulübü satmak zorunda kalır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın