• 3977
  anladığım kadarıyla dünyada sakatlanan tek futbolcu. burada kendisine yöneltilen tepkilerden anladığım bu.

  bir defa falcao'nun sakatlığının düzelmesi için belirli bir süre gerekiyorsa beklenilmeli, hemen sahaya sürülmemeli. tedavisi neyse çeksin, yapacak bir şey yok.

  ancak koç'un paralı trollerinin başlattığı karalama kampanyaları, algılardan etkilenip adamı gömmek olacak iş değil. bir defa bu adam keyfi keder oynamayacak bir futbolcu da değil. iki tane trollün gazına gelip oyuncunuzu , hatta ailesini linç edecek kıvama geldiniz.

  bu kadar tüketim meraklısı olmayın. biraz takımınıza , oyuncunuza sahip çıkın.
 • 3978
  2016-2017 sezonu şampiyonlar liginde 8 maçta falcao 5 gol attı, monaco yarı finale kadar çıktı.
  2017-2018 sezonu şampiyonlar liginde 5 maçta falcao 3 gol attı, monaco beşiktaş'ın lider çıktığı grupta sonuncu oldu.

  falcao gol atar, takımına yardımcı olur ama tek başına maç alamaz. eskisi gibi bir futbolcu gelsin maç alsın devri bitti. eğer transferini "şampiyonlar liginde tek başına maç alır, galibiyet başına 2.7m euro alırız, parasını da oradan çıkarırız." fikrine göre yapmışsak, büyük komedi.

  falcao'nun galatasaray performansı ile elimizde çok veri yok. sadece şunu gördük; çıktığı tüm maçlarda istekliydi, fener maçında bir top getirdik, zor pozisyonda, kaleye soktu. falcao, sağlıklı duruma geldiğinde sahaya çıkacaktır, ceza sahasında topla buluşturduğumuzda da skorunu yapacaktır. bekleyip, göreceğiz. biraz sabır.
 • 3980
  az önce aspor/takım oyunu programında zeki uzundurukan'ın verdiği bilgiye göre atletico madrid sağlık kurulu başkanının gözetiminde kemik iliği sendromu ve kemikte micro kırıklar olabileceği şüphesiyle tedavisine devam edilen oyuncu. biraz abartılı geldi bana ama futbol hayatının tehlikeye girmiş olabileceği de konuşuldu programda.
 • 3981
  normalde bilgi olmadan birçok konuda kurulan komplo teorilerine prim vermem, ancak falcao’nun sakatlığı konusunda bir problem olduğunu düşünenlerdenim. mesela ‘resmi’ olarak bu adamın sakatlığının ne olduğu açıklandı mı? aşil mi, kırık çıkık mı belli mi? bildiğim kadarıyla hayır. e resmi hesaba ‘admin falcao sandım’ yazan, sosyal medyayı çok etkin kullanan adam, en azından ‘daha güçlü döneceğim’ vs. yazar, iki mesajla taraftarın gazını alır. o da yok. şimdi bir de madrid işi çıktı. adam madrid’den ayrılalı yıllar oluyor, madrid sonrası kulüplerinde de mi tedaviye madrid’e gitti bilemiyorum. kaldıki birkaç istisna dışında tüm operasyonları bizzat yener ince yapıyor diye biliyorum. velhasıl, ben de bu adamın dönüp beklediğimiz gibi oynayacağına ve katkı vereceğine pek inanmıyorum. umarım tersi olur.
 • 3983
  oyuncunun kendisini bilmesi lazım. tam olarak ne zaman sakatlandığını bilmiyoruz ama madem antrenman eksikliğin vardı keşke kendini sahaya atmasaydın. oyuncu kendini bilmiyorsa fatih hoca insiyatif alıp yedek bırakabilirdi ancak takım zaten iyi oynamıyordu ve falcao'dan medet umuldu. benim anladığım süreç böyle işledi. işleyen bir sistemimiz olsaydı fatih hoca falcao'yu birden sahaya atmazdı en azından bundan eminim.
 • 3985
  yollarımız bence geç, ve gereksiz bir şekilde kesişti. galatasaray'ın avrupa'da ivme kazanması için ihtiyaç duyulan forvet tipi kendisi değil.

  bizim aslında chelsea'deki kiralık sözleşmesi bittikten sonra monaco'ya geri dönen falcao'ya ihtiyacımız vardı.
  hani yarım sene oynamamış, ama iyi bir rehabilitasyon süreci geçirmiş olan 29 yaşındaki versiyonu.
  monaco minik sakatlıklar ile 3 sezon verimli bir şekilde kullanıp, elinden çıkardı.

  şimdi senelerce üst düzey oynamış olmanın beraberinde getirdiği hasarları tamir etme görevi bizim sağlık ekibimize düştü.
  bu adamın tabiki bağları, tendonları, diz kapakları ağrıyacak. 'el tigre' lakabını kolay kazanmadı - senelerce mücadele etti, yılmadı.

  220bin km'de, ağır hasar kayıtlı bir range rover alıyoruz; sonra neden havalı süspansiyonunda arıza çıktı, neden ses sistemi cızırtı yapıyor vs. vs. diye ağlıyoruz. haliyle maslak oto sanayiden de çıkamıyoruz.
  bizim sıfır nissan qashqai almamız gerekiyordu.
 • 3993
  https://www.instagram.com/...?igshid=gocmkfn4tdpp

  fatih terim'in "falcao'yu kim istemez" soyleminden yola cikacak olursak falcao'nun ismi ilk gundeme geldiginde hepimiz gibi kendisinin de dibi dusmusdur.

  yani su asamada terim falcao'yu istemedi, yonetimin ve taraftarin zorlamasi ile alindi algisi yaratmak dogru degildir. ayrica 32 yasindaki babel'i de kendisi istemis, daha nisan ayindan transferi bitirilmistir.

  terim isim yapmis oyunculara bayilir. kimse fatih terim'de fm oyuncusu kafasi beklemesin
 • 3994
  (bkz: radamel falcao garcia/#2707067)

  temmuz ayında yazdığım bu entry, kulüp içerisinden alınmış net bir bilgidir.

  falcao, fatih terim'in listesinde asla ilk sırada değildi, asla bu adamı alacaksınız diye diretmedi. hoca, mbwana ally samatta'yı çok istemişti ama olmadı. falcao olayını geri döndürülemez noktaya getiren durum; yönetimin rezalet bir şekilde yürüttüğü transfer planı doğrultusundaki taraftar baskısı ve menajerlerin pazarlamasıdır.
 • 3995
  formaları genelde numarasız alırım.

  bunun belli sebebi var elbet.
  metin oktay, hagi dışında bir oyuncunun daha forması vardı... onun dışında numaralı forma sevmiyorum. ama falcao benim bayıldığım, çıplak gözle izlediğim en iyi forvet oyuncularından biri. o yüzden forması var..

  buraya onu deli gibi övmeye gelmedim.
  onun üzerinden bir kaç düşüncemi paylaşacağım takımla ilgili...

  çok lafı uzatma gayesinde de değilim aslında.
  porto'daki ilk yılında genellikle 4-4-2'nin içinde bulundu. ikinci sezonunda 4-3-3 ve 4-4-2 arasında gidip gelen bir oyunun içindeydi.

  guarin, beluschi, fernando, raul meireles baklavasının önünde hulk ile oynadı. varela sol kanata geçtğinde 4-3-3 gibi dizilseler de maç içinde değişiklikler ile 4-4-2 dönüyordu aslında biraz daha takım. porto sonrası yeni adresi atletico madrid oldu...

  atletico'da ilk yılında 4-4-1-1 tabanlı bir oyun oynadı. kimi zaman arkasında adrian lopez, kimi zaman diego (fenerbahçe'de oynayan) vardı. ikinci yılında ise diego costa'nın takıma adapte olmasıyla birlikte net bir 4-4-2 takımına dönüştü atletico madrid ve buradan ayrılıp monaco'ya geçti.

  tabi burada da james rodrigues ile birlikte bir 4-4-1-1 takımında buldu kendini. ilk sezonunda kötü bir sakatlık yaşadı ve dünya kupasını kaçırdı. 2014-15'de manu'ya kiralandı değinmiyorum bile. bir sonraki sezon chelsea'ye kiralandı orada da sakatlandı...

  monaco'ya geri döndü. 2016-17 sezonunda şampiyonlar liginde harikalar yaratan takımda 4-4-2 ile oynadı. bir sezon sonra yokları oynayan takımda forvette yalnız kaldı... bize gelmeden önce son sezonunda da benzer bir yalnızlık çekti ilk yarı. ikinci yarı carlos vinicus ile birlikte 4-4-2 oynadı... bazen de golovin ile birlikte 4-4-1-1...

  tüm bunların ışığında tek forvet oynadığı zaman veriminin düştüğünü, çift forvet oynadığı zaman daha etkili olduğunu da not düşüp devam edeyim.

  hocanın sezon başında vedat ısrarı olmayınca, yaremchuk o da olmayınca sobelev isteğini düşününce aslında bir pivot santrfor (target man) ile oynamayı düşündüğünü varsayıyorum. ocak ayında böyle bir hamle bekliyorum aslında. falcao tek forvet oynayan takımlarda görev yaptığında bile ceza sahası içinde yer alan biri. hocanın onu drogba zamanı, burak'ı box'ın dışına attığı zamanlardaki gibi kullanmayı düşünmesi elbette cinayet olur.

  elini kana bulamayacağını düşünerek, falcao'nun ceza sahasında yer aldığı bir düzende iki kanat forveti ile de başarılı olması, en azından arkadaki bu statik orta saha ile mümkün olmayacağına göre falcao'nun yanına illa ki bir pivot alınması şart. bu da sizi çift forvetli bir sisteme götürüyor.

  seçeneklerimiz 3-1-4-2/3-5-2/5-3-2/4-4-2/4-3-1-2...

  10 numaramızın olmadığını hepimiz biliyoruz. formasını giyen var ama 10 numara olmayan bir oyuncumuzda var... feghouli diyen arkadaşlar olacaktır ancak ben hocanın feghouli'yi fırsatını bulduğu an göndereceğini düşündüğüm için onu orada kullanmayacaktır ki onyekuru transferini de göz önüne bulundurursak (gurrpegi'ye babamın oğlu gibi güvenmek) orada bir feghouli varlığını yok sayabiliriz... emre akbaba'nında dönüşü net değil... 4-3-1-2'yi tedavülden kaldırıyoruz...

  3-1-4-2 en iyi seçenek gibi geliyor ama orada da kanat beki sorunu var. marcelo gibi iki oyuncunuz olursa oynamanız da sakınca yok ama şu anki durumda zor. hocanın da 3'lü aklında pek yok gibi... yani 3'lü formasyonları da yok sayabiliriz.

  geriye, kara gün dostu 4-4-2 kalıyor.
  burada biraz geçmişe giderek bir örnek vermek istiyorum.

  rb salzburg, aşağıdaki 11 ile çıkmıştı ve bir dönem ciddi anlamda çılgın atmıştı. hala daha çılgın atıyor liginde ama genel anlamda çok iyi takımdı o...

  https://gss.gs/XBj.jpg

  şimdi senin elinde mane yerine kullanabileceğin onyekuru olacaksa, soriano yerine bir pivot alıyorsan, alan yerine de falcao'yu kullandığına göre kempl yerine de aslında elinde bir oyuncu var ama oraya da birini bulduğunu varsayarsak, merkezde seri - lemina ikilisi sık sıkı oynar ve form tutarsa melo - selçuk ikilisini aratmayacağını düşünürsek aslında tek çıkar yolun 4-4-2 olduğunu görebiliriz.

  tabi ki babel - feghouli kanatlara yazarak oynamaya çalışırsan formasyonun işlemez. ancak elinde falcao varsa, onu ceza sahasının dışına itemeyeceğine göre, dahası bir pivot ihtiyacında gün gibi ortada iken ocak ayında oyunu bu düzene göre kurmak olmazsa olmazdır...

  ancak ne yazık ki ocak ayında bu düzene göre bir takım kurulacağını düşünmüyorum. 4-3-3 üzerine bir kurulum olacak, falcao'nun etkisizliği artınca değişime gidilmek zorunda kalınacaktır. veya inatlaşma devam eder sonunda temeli sağlam olmayan sistem çöker...

  ve bu falcao olduğu için değil onu doğru kullanmadığın için olur...