• 1
  --- alıntı ---

  trabzon'da küçük yaşta babalarıyla izledikleri hong konglu aktör jackie chan'ın filmlerinden etkilenerek judoya başlayan rabia ve hümeyra şeras kardeşler, milli takıma seçilme başarısı gösterdi.

  akçaabat ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki rabia şeras, judo yapmaya karar verince 2012 yılında ailesi tarafından trabzon ayyıldız spor kulübüne kayıt ettirildi. zamanla ablasının judoda elde ettiği başarılara özenen 16 yaşındaki hümeyra da aynı kulüpte judoya başladı.

  kulübünün desteğiyle 52 kiloda çeşitli yarışmalara katılarak derece alan rabia, milli takıma girme şansı yakaladı. judoda ablası gibi başarılı olan hümeyra ise ümit milli takım'a seçildi.

  "filmlerdeki dövüş sahneleri beni çok etkiliyordu. jackie chan'ın taklalar atması, korkusuzca savaşması beni etkiledi. ben de onun gibi olabileceğimi düşündüm. o nedenle 2012 yılında judoya başlamaya karar verdim. spora başladıktan sonra da judonun savunma sporu olduğunu öğrendim ve ilk derecemi 2013 yılında aldım."

  "maçlara ve kamplara gitmemde babam çok yardımcı oldu. il içindeki müsabakalara sürekli getirip götürdü. annem ise kız çocuğu olmamdan dolayı biraz tedirgin oldu ama kamplara gidip dereceler aldıkça o da beni destekledi."

  "kardeşim hümeyra, benim için çok büyük moral kaynağı. maçlarda derece almamı o sağlıyormuş gibi geliyor. her maçta yanımda olduğu için çok mutlu oluyorum. genellikle birlikte çalışıyoruz."

  "il müsabakaları, karadeniz bölge turnuvaları, ulusal, uluslararası müsabakalarda, bu yıla kadar toplam 60 madalya aldım. 2016 yılında türkiye şampiyonu ve avrupa kupasında 5. oldum. 2017 yılında ise balkan şampiyonası'nda 2. oldum. bundan sonra önümüzdeki gençler türkiye şampiyonası'nda şampiyon olup avrupa ve dünya şampiyonasında derece yapmak istiyorum."

  "voleybolla ilgilenirken dövüş sporlarına merak saldım ama judoya başladıktan sonra ilgimi yitirip, bir süre ara verdim. ablam derece yapınca onu kıskandım. onun sayesinde judoya yeniden devam ettim. 2 yıl sonra anadolu yıldızlar ligi'nde şampiyon oldum. derecelerim arttıkça 2017 yılında ümit milli takım'a seçildim."

  "ablamla çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. moral verdiği ve motive ederek destek olduğu için daha iyi oluyor. bundan sonraki hedefim ümitler türkiye şampiyonası'nda şampiyon olarak eyof, dünya ve avrupa şampiyonalarında derece yapmak. en büyük hayalim ise olimpiyatlara katılıp derece yapmak."

  --- alıntı ---

  via: de marke

  https://www.demarke.com.tr/...li-takima/je40EnduSF