• 5
  nba tarihinde 4 oyuncu başarmıştır bunu:

  nate thurmond, 18 ekim 1974, chicago vs atlanta; 22 sayı, 14 ribaund, 13 asist, 12 blok (ot)
  alvin robertson, 18 şubat 1986, san antonio vs phoenix; 20 sayı, 11 ribaund, 10 asist, 10 top çalma
  hakeem olajuwon, 29 mart 1990, houston vs milwaukee; 18 sayı, 16 ribaund, 10 asist, 11 blok
  david robinson, 17 şubat 1994, san antonio vs detroit; 34 sayı, 10 ribaund, 10 asist, 10 blok

  bunun bir de quintuple double diye bir üst seviyesi vardır ki eğer yapılırsa yapan kişinin bilim adamları tarafından incelenmesi gerekir.

  kaynak : wikipedia
 • 8
  basketbolda bireysel performanslar sizi bir yere kadar götürebilir, maçlar kazandırabilir. ama takım olamazsanız şampiyonluklar kazanamazsınız. takımınızdaki bütün oyuncular yıldız olmak zorunda mıdır? hayır, takımınızdaki bütün oyuncuların yıldız olduğunu düşünüyorsanız all star maçında doğu veya batı karmasını destekliyorsunuz demektir. gerçek şu ki şampiyonluk yolunda gerek takım olarak, gerek de oyuncu olarak çok yönlü olmanız gerekmektedir. peki ya çok yönlülük nedir? nba tarihinin resmi olarak kaydedilen ilk quadruple double’ını yapan nate thurmond “bencil ve gereksiz şekilde agresif olmadan, sahanın bütün alanlarında, yani hem hücumda hem savunmada dominant olmaktır.” diyerek özetliyor. günümüzde nba’e baktığımızda sadece hücuma, veya sadece savunmaya yönelik oyun tarzı olan oyuncuların istisnalar dışında ligde tutunması, tutunsa bile önemli yerlere gelmesi zor. her oyuncu belli bir miktarda savunma ve hücum yapmak zorunda ligde, yoksa bench oyuncusu olmaktan öteye gidemiyorlar.

  bilindiği gibi basketbolda 5 olumlu istatistik vardır: sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok. bu istatistiklerin 4ünde çift haneye ulaşırsanız quadruple double, hepsinde birden çift haneye ulaşırsanız quintuple double yapmış olursunuz. quadruple double günümüze kadar resmi olarak sadece 4 oyuncu tarafından gerçekleştirilebilmiş. tabii top çalma ve blok 1973-1974 sezonunda sayılmaya başlandığı için wilt chamberlain, bill russell, oscar robertson ve jerry west gibi efsaneler otomatik olarak devre dışı kalmış oluyor, ama chamberlain ve west’in biyografilerinde quadruple double yaptıkları yazıyor. nba’deki ilk quadruple double’ı chicago bulls oyuncusu nate thurmond 1974 yılında 22 sayı 14 ribaund 13 asist 12 blokla yapıyor. ikincisi için basketbolseverler 12 yıl bekliyor, ta ki alvin robertson 20 sayı 11 ribaund 10 asist 10 top çalma ile oynayana kadar. bu da yapılan 4 quadruple doubleın top çalmayla yapılan tek performansı oluyor. daha sonra hakeem olajuwon 1990’da 18 sayı 16 ribaund 10 asist 11 blokla, david robinson ise 1994 yılında 34 sayı 10 ribaund 10 asist 10 blokla son quadruple double yapan isimler olmayı başarıyorlar. dediğim gibi, önemli olan çok yönlülük. bu oyuncuların hepsi sayı ve asist gibi hücum yönlerini, ribaund gibi hem hücum hem savunma yönlerini ve blok ve top çalma gibi savunma yönlerini ortaya çıkarıyorlar. 1981’de verilmeye başlanan yılın en iyi savunmacısı ödülünden önce basketbolu bırakan nate thurmond dışında diğer 3 ismin de bu ödülü kariyerlerinde kazanmaları da buna bir kanıt olarak gösterilebilir.

  aynı zamanda tam 8 kez bir istatistikte 9da kalarak quadruple double yapmayı kaçıran oyuncular var. bunların en meşhurları ise larry bird ve hakeem olajuwon’unkiler. larry bird 4. çeyreğinin tamamında oturduğu bir maçta 9 top çalmada kalıyor. olajuwon’un 1990’da oynadığı bir maçta yaptığı quadruple double nba yönetimi tarafından maç sonrası bir asisti silinince güme gitmiş oluyor. quadruple double yapmaya en son clyde drexler 1996 yılında yaklaşıyor.

  peki en son 1994 yılında yapılan, basketbolseverlerin 16 yıldır görmediği bir performansı gelecek yıllarda görebilir miyiz? imkansız tabii ki de değil. ama konuşulması gereken noktalar var. yıldız oyuncular triple double yapma konusunda çok da sıkıntı yaşamaz. problemler ise bu noktada ortaya çıkmaya başlıyor. kısa oyuncular için blok yapmak, uzun oyuncular için ise top çalmak son derece zor. dolayısıyla bu performanslar için en önemli adaylar mantıken iyi top çalabilen 4 numaralar ve iyi blok yapabilen 3 numaralar. isim verebilir miyiz? eski andrei kirilenko kendini daha fazla geliştirse en azından quadruple double yapabilirdi. duncan veya garnett de yapabilirdi belki. oyun yapısı itibari ile ben böyle performanslar için en avantajlı pozisyonun 3 numara olduğunu düşünüyorum.

  nba'de artık bu istatistiğe ulaşmaya ne yakın adayları ise chris paul, josh smith, lebron james. eskiden olsa yukarıda dediğim gibi mutlaka andrei kirilenko ve zaman zaman triple double yapabilen pau gasol. unutmadan, bir de kesinlikle ama kesinlikle rajon rondo.

  kapanışı da efsanelerin kariyerlerinde ulaştıkları en yüksek rakamlardan quadruple double oluşturmaya çalışarak yapalım.
  michael finley 42 sayı 15 ribaund 13 asist ve 10 top çalma ile benim bulabildiğim quadruple yapan 7 isimden biri. shaquille o’neal 61 sayı 28 ribaund 10 asist 15 blok gibi abuk bir istatistiğe sahip. majestelerinin 69 sayı 18 ribaund 17 asist 10 top çalmayla quadruple double istatistiğine ulaştığını görüyoruz. robert parish’in 40 sayı 32 ribaund 11 blok 10 asisti var. shawn kemp de 42 sayı 22 ribaund 12 asist ve 10 top çalmalık kariyer rekorlarına sahip. günümüzde devam eden oyunculardan ise kirilenko’nun 31 sayı 18 ribaund 11 asist 10 blokla ve josh smith’in 38 sayı 22 ribaund 10 asist 10 blokla bu istatistiklere eriştiğini görüyoruz.

  en kısa zamanda bir quadruple double görmek dileğiyle, esen kalın efendim.
 • 9
  triple double'ın bir tık üstü, quintuple double'ın bir tık altı; russell westbrook'un yeni gayesi*.

  nba'de bunu yapabilen 4 oyuncu var, (bkz: quadruple-double/#29550). ancak konuyla ilgili bilinmesi gereken şey; quadruple double istatistiğine sahip olmak ancak 1973 - 1974 sezonundan sonra mümkün olmuş. çünkü o sezona kadar top çalma ve blok istatistikleri tutulmuyormuş. bu sebepten dolayı bill russell, jerry west, oscar robertson ve wilt chamberlain gibi isimlerin de kariyerlerinde quadruple double yaptığı tahmin edilmesine rağmen istatistik kayıtlarına geçen bir şey yok.

  bu olaya son zamanlarda en çok yaklaşan isim ise draymond green. 11 şubat 2017'de oynanan warriors - grizzlies maçında 38 dakika sahada kalıp 4s(u: 4 sayı nedir abi ya :(), 12r, 10a, 10tç, 5b ile oynadı. bardağa dolu tarafından bakılırsa; nba tarihinde çift haneli sayı üretmeden triple double yapan ilk oyuncu olarak tarihe geçti.

  *