• 3
  premier lig kuruldugundan beri 7 buyukler olarak anilan man utd, everton arsenal, chelsea, liverpool, aston villa and tottenham in kendi aralarinda yaptiklari maclar goz onune alindiginda rakiplerinden calidigi 416 puan ile man utd acik ara bu takimlar arasinda lider durumda. man utd nin 121 galibiyetine en yakin rakibi arsenal 90 galibiyetle karsilik vermis. man utd bu rakipler icinde en cok puani everton dan kazanmis.*.

  http://www.sportingintelligence.com/...10/09/EPs10.9.10.jpg
 • 4
  heyecandan bırakın maçlarını özet görüntülerini dahi izleyemediğim lig. sempatizanı olduğum kulüp mü var? hayır. ligi heyecanlı mı buluyorum? hayır. çok sevdiğim bir futbolcu mu var? hayır ondan da değil arkadaşım.
  atılan gollerde arkada zıplayan taraftarı görünce heyecanlanıyorum. adamların 50 yıl önceki maç özetlerinde bile var bu. artık bizim takımımızın maçlarında da o görüntü oluşacak. hele ağır çekimlerde tek tek yüz ifadelerini izleyebileceğiz. abartıyor gibi gelebilirim ama bir şuna bakınız:

  http://www.youtube.com/watch?v=eVTki6YDTog

  bu videoda necati ateş'in ali sami yen'de fenere attığı golün sevinci mevcut. 7. saniyedeki coşkuya dikkat edin. bu sizi heyecanlandırdı ise, türk telekom arena'da bambaşka sevinçlere gark olacağız.
 • 7
  federasyonun gerek lige yeni çıkan, gerek ligden düşen takımların her birine ne kadar iyi katkılar sağladığını biliyoruz. football manager üzerinden gidecek olursak ligi ilk 4 sıranın herhangi birinde bitirmeniz durumunda 10-15 milyon pound arasında bir ödülün de üstüne konuyor takımlar. fakat yine de transfer piyasasının ciddi anlamda boku çıkmış durumda. kulüpler parayı bulunca bol kepçeden veriyor, artık o duruma geldi ki oyuncular da ederinin 2-3 katına transfer yapıyorlar.

  örnek: (bkz: 2011 - 2012 transfer sezonu)*

  jordan henderson > 22.5 milyon

  stewart downing > 28.5 milyon

  geçmiş dönemlerde carlton cole, darren bent gibi oyuncuların da 20 milyonlara transfer olduklarını hatırlatmak isterim.
  ayrıca (bkz: andrew carroll)
  bu transfer tutarlarını görünce şu kampanyayı başlatmayı düşündüm;
  (bkz: her ingiliz kulübüne bir kayserili yönetici)

  premier lig 2011 - 2012 transfer sezonu genel görünüşü ise şöyledir: http://gss.gs/D9
 • 13
  naklen yayın ihalesi hakkında aceto balsamico blogunda güzel bir yazı kaleme alınmış.

  http://acetobalsamico.blogspot.com/...lig-yayn-haklar.html

  --- alıntı ---

  premier lig yayın hakları

  futbolun doğduğu topraklarında güzel oyun için madalyonun iki yüzü var. ingilizler son 50 yılda kulüp takımlarıyla seviniyor, milli takımlarının basiretsizliğiyle de kahroluyorlar. bu paradoksu bugüne kadar çözen bir futbol adamı gelmedi ne yazık ki! 1966’da kendi evlerinde kazandıkları dünya kupası’ndan beri katıldıkları her dünya kupası ve avrupa şampiyonası için uçağa kupa umuduyla biniyor, her seferinde de finali turnuva bitmeden evlerine dönüp televizyondan izliyorlar. öğrenilmiş çaresizlik milli takım için sürerken, kulüp düzeyinde dünyanın en iyi kaliteli ligini de yaratan ingilizler. geride kalan sezonda 20. yılını kutlayan premier lig, nba pazarlama yöntemleriyle yola çıkan ve bugün barcelona ve real madrid gibi iki dev markaya rağmen hala dünyanın en popüler ligi kalmayı başaran bir organizasyon. en iyi futbol, dolu stadyumlar, 100 yılı aşan bir tribün kültürü, oyuna aşık milyonlar, en iyi televizyon rejisi, en, en, en...

  dünyanın en çok izlenen futbol liginin geçen ay yapılan yayın ihalesinde masaya konulan rakamlar da işte bu “en”lerin karşılığı. tüm dünya gözünü euro 2012’ye çevirmişken ingiltere’de yeni yayın ihalesinin sonucu açıklandığında ortaya çıkan rakama inanabilmek gerçekten bir hayli zordu. 2013-2016 yılları arasında premier lig’in yayın haklarına talip olan ve ihaleyi kazanan bskyb ve bt’nin ödeyeceği rakam 3 milyar 18 milyon pound. avrupa’nın kalanının daha rahat anlayabileceği şekilde söylersek 3 milyar 700 milyon euro...
  filmi 20 yıl geriye sararsak, dünyada amerika futbolu, beyzbol ve nba’den sonra en çok gelir getiren dünyanın bir numaralı futbol liginin saltanatını nasıl ilan ettiğini de görürüz. 1992 yılında 20 kulübün bir araya gelip limited şirket yapısı altında toplandığı premier lig’in yayın ihalesinde sky’ın ödediği rakam 5 sezon için 304 milyon pound’du. 90’larda yaşanan teknolojik devrimlere evlere dijital yayını sokan ve şifreli kanallarla, bedava maç izleme devrini kapatan sky, ikinci ihalede çıkış yaptığı yıllarda rakibi olan bsb ile ortaklık kurmuş bir şirketti.

  bu ortaklık fikri 90’ların sonunda italya’da kör bir rekabetin içine giren dijital platformların aklına gelmeyince, çizme’de yapılan balon ihalelerle şişen futbol pastası, 2000’li yıllarda arka arkaya iflasları getirecek ve 5 yıl önce aldıkları rakamların yarısına evet diyen serie a kulüpleri, ellerindeki tüm yıldızları ingiliz ve ispanyol kulüplerine satmak zorunda kalacaktı. 1997-1998 sezonunda 4 sezon için 670 milyon pound ödeyen bskyb, üçüncü ihalede de rakipsizdi ama büyüyen futbol pastasına en büyük katkıyı da yapmaya devam etti. 2001 ve 2004 yılları arası için 1 milyar barajını geçen ve 1.024 milyon pound’u premier lig yönetimine aktaran bskyb, avrupa birliği’nin anti-tekel yasasıyla 2006 yılında tanıştı.

  avrupa birliği, bir futbol liginin tüm maçlarının tek yayıncı kuruluş tarafından yayınlanmasının anti-tekel yasalarına aykırı olduğuna karar verdi ve premier lig yönetimi lig maçlarını farklı paketlere bölerek birden fazla yayıncı kuruluşa satmak zorunda kaldı. ihalede yayının ufak ortağı olarak görülen setanta ile birlikte 1 milyar 700 milyon pound ödeyen bskyb’nin bu rakama çıkması ingiltere’de futbol ekonomistleri tarafından mantıklı bulunmadı. sonunda haklı çıkan ekonomistler oldu. ligin özet görüntülerini devlet kuruluşu bbc’ye 3 yıllığına 171 milyon pound’a satan premier lig yönetimine 2009 yılında setanta’dan kara haber geldi. şirket iflasını istemişti ve yayın haklarından vazgeçiyordu. 30 milyonluk taksidini ödeyemez hale gelen setanta sahneden çekilirken devreye amerikan medya devi espn girdi. bskyb’nin yine büyük ağabey olduğu ihalede bu kez rakam bir öncekiyle neredeyse aynıydı. sadece 46 maçın yayın hakkını alan espn’nin katkısıyla premier lig yönetiminin kasasına 3 yıl için giden rakam 1 milyar 782 milyon pound olarak açıklandı.

  10 yıl önce bir elin parmakları kadar kulübün patronu yabancıyken son yıllarda abd’da spor kulüplerine yatırım yapan patronların, ardından rus oligarkların ve son olarak da katar sermayesinin gözdesi olan premier lig artık sadece 4 takımın şampiyonluk yarışı verdiği bir lig olmaktan çıktı. iki patron değiştiren liverpool yine belini doğrultamazken, abramovich’li chelsea, glazer yönetimindeki manchester united’a bu sezon mansur bin zayed el nayhan’ın kasasını boşalttığı manchester city katıldı. manchester city’nin mavi yarısı 44 yıl sonra şampiyonluk sevincini ligin son haftasında maçın son dakikalarında attığı iki golle yaşarken, lig yönetimi de yayıncı kuruluşlarla pazarlık turlarını sürdürüyordu. dünyanın dört bir köşesinde, 150’den fazla ülkede naklen yayınlanan ve barcelona-real madrid ile birlikte yeryüzünün en popüler kulüplerine sahip olan premier lig’in yönetim kadrosu masaya eli kuvvetli oturan taraftı ve istediklerini almayı başardılar...

  2013-2016 yılları arasındaki üç sezonu kapsayan naklen yayın ihalesinde iki büyük sürpriz vardı. setanta’nın iflasıyla naklen yayınlarda ufak ortak rolüne soyunan espn, yeni ihaleye girmeyeceğini açıkladı. anti-tekel yasası gereği büyük ağabey bskyb’ye ihalede eşlik edecek ufak ortak kartvizitine sahip çıkan ise bt oldu. ingiliz telekominikasyon devi tarihinde ilk kez futbol pazarına adım attı. ihaleden çıkan inanılmaz rakam kadar, iki yayıncı kuruluşun naklen yayınlayacağı maç sayısı da türkiye ve avrupa’nın diğer liglerinden farklı olduğu için mutlaka altının çizilmesi gereken bir ayrıntı. premier lig yönetimi, 20 takımlı ligde her hafta oynanan 10 maçın ülke içinde naklen yayınına izin vermiyor. stadyumların dolu olması ve alt liglerdeki maçların da popülaritesini kaybetmemesi için bizim türkiye’de ayaklarımızı uzatıp izlediğimiz birçok maç ingiltere sınırları içinde naklen yayınlanmıyor.

  bskyb’nin 3 yıl ödeyeceği toplam 3 milyar 18 milyon pound ligdeki toplam maç sayısının sadece %40’ını kapsıyor. iki yayıncı kuruluştan bskyb, 116 maçın naklen yayın hakkını alırken, bt’nin sezonda yayınlayabileceği maç sayısı sadece 38! bskyb bu 116 maç için sezon başına 760 milyon pound’u ödemeyi kabul ederken, bt’nin ödeyeceği rakam ise sezon başına 246 milyon pound.
  premier lig yönetimi, cumartesi günleri yerel saatle 15:00 ve 17:00 arasındaki maçların ülke içindeki naklen yayına bu ihaledede izin vermezken, 3 milyar barajının aşıldığı pazarlık masasına 6 farklı maç paketiyle oturdu. avrupa birliği yasaları gereği bu altı paketten en fazla 5’ine sahip olabilecek ana yayıncı kuruluş bskyb, izlenme oranlarının en yüksek olduğu cumartesi 19:30 ve pazar yerel saatle 16:00 maçlarının haklarını kasasına koydu. premier lig’in astronomik ihalesinde sezon başına çıkan 1 milyar 200 milyonluk rakam, ispanya ve italya gibi krizle boğuşan ülkelerin kulüpleri için yeni ihalede çok uzak bir hayal... bakalım 3 yıllık vadede yabancı sermayeyle boylarını uzatan ve naklen yayın gelirleriyle bellerini kalınlaştıran ingiliz kulüpleri,yeşil sahadada rakiplerine yüksekten bakacak ve kupaları toplayacak mı?premier lig’de naklen yayın gelirleri nasıl dağılıyor?
  avrupa’da naklen yayın gelirlerinin dağılımında en adaletli görünün ülke ingiltere. ispanya’da real madrid ve barcelona yıllık 140 milyon euro naklen yayın gelirleriyle en yakın rakiplerinin üç katı parayı kasalarına koyarken, italya’da da milan, inter ve juventus, pastanın büyük dilimlerini büyük bir iştahla yiyorlar. şampiyonluk yarışı 4 ya da 5 takım arasında dönse de premier lig’de naklen yayın gelirlerinin dağılımında yukardakiler ve aşağıdakiler arasında büyük uçurum yok. yıllık yayın gelirinin yüzde 50’sini 20 kulüp arasında eşit dağıtan lig yönetimi, yüzde 25’lik dilimi sezon performansını ayırıyor. toplanan puan ve lig sıralamasındaki yer kulüplerin bu dilimden aldıkları rakamı belirliyor. kalan yüzde 25 ise sezon boyunca naklen yayınlanan maçlarda hangi kulüpler yer almışsa, bu rakam eşit miktarda bu kulüplerin kasasına giriyor. uluslararası yayın haklarından gelen gelir ise direkt 20 kulüp arasında eşit olarak paylaştırılıyor. geride kalan sezonda 150’den fazla ülkede naklen yayınlanan premier lig maçlarının yayın geliri kulüp başına 18 milyon 800 pound olarak açıklanmıştı ki bu rakam ispanya’da alt sıralarda yer alan bir takımın 38 haftalık ligden aldığı rakamla boy ölçüşür! 2011-2012 sezonunu şampiyon kapatan manchester city, naklen yayınlardan kasasına 60 milyon 602 bin pound koyarken, ligin marka takımlarından olan ancak küme düşen blackburn ile arasındaki farkın sadece 20 milyon olması, gelirlerin dengeli dağıtımını sanırız özetler. premier lig yönetiminin, avrupa’nın diğer liglerinden farklı bir uygulaması da “paraşüt ödemesi” olarak adlandırılan ve küme düşen takımlara 4 yıl boyunca ödenen miktar.premier lig seviyesinde yüksek gelirlere sahip olan kulüplerin, bir alt lige düştüklerinde mevcut kadrolarını en az kayıpla koruyabilmeleri için lig yönetimi, championship’de mücadele edecek küme düşmüş kulüplere paraşüt ödemeyi yapıyor. bu sezon birmingham city ve blackpool , 15 milyon, burnley ve hull city, 12 milyon alırken, paraşüt ödemelerle bilançosunu artıda tutan west ham aldığı 15 milyon pound’un da yardımıyla tekrar premier lig’e dönmeyi başardı.

  2011-2012 sezonu naklen yayın gelirleri
  arsenal - £56,223,505
  aston villa - £42,104,709
  blackburn rovers - £40,317,633
  bolton wanderers - £40,594,585
  chelsea - £54,436,429
  everton - £48,900,267
  fulham - £47,390,143
  liverpool - £54,360,635
  manchester city - £60,602,289
  manchester united - £60,325,337
  newcastle united - £54,235,271
  norwich city - £45,603,067
  qpr - £43,262,087
  stoke city - £43,614,833
  sunderland - £44,369,895
  swansea city - £45,880,019
  tottenham hotspur - £57,380,883
  west brom - £46,635,081
  wigan athletic - £42,859,771
  wolves - £39,084,461
  paraşüt ödeme
  birmingham city - £15,475,005
  blackpool - £15,475,005
  burnley - £12,219,732
  hull city - £12,219,732
  middlesbrough - £4,081,548
  portsmouth - £12,219,732
  west ham united - £15,475,005

  --- alıntı ---
 • 21
  2012/13 sezonunun ardıdan geriye kalanlara bakalım.

  manchester united 89 puan ile şampiyon oldu. manchester city 78 puan ile ikinci, chelsea 73 puan ile üçüncü oldu ve üç takım da şampiyonlar ligine doğrudan katılma hakkı kazandı. arsenal 73 puan ile dördüncü oldu ve şampiyonlar ligi ön eleme turuna katılma hakkı kazandı. spurs 72 puan ile beşinci, everton 63 puan ile altıncı oldu. spurs avrupa ligine katılma hakkı kazandı. ayrıca wigan ve swansea de avrupa ligine katılma hakkı kazandı.

  wigan 36 puan ile on sekizinci, reading 28 puan ile on dokuzuncu, qpr ise 25 puan ile sonuncu olarak küme düşen takımlar oldular.

  manchester united 7 maç ile en çok maç kazanma serisine, 18 maç ile en çok kaybetmeyen serisine, 6 maç ile en çok maç kalesini gole kapatma serisine sahip takım. qpr, 16 maç ile en çok maç kazanamama, 4 maç ile en çok maç gol atamama serisine sahip takım. reading ise 7 maç ile en çok maç kaybetme serisine sahip takım.

  arsenal, %58.2 ile sezon boyunca en çok topa sahip olan takım olmuş. liverpool, 19.4 ile sezon boyunca maç başına şut ortalaması en yüksek takım olmuş. manchester united, %85.7 ile sezon boyunca en yüksek pas isabet oranına sahip takım olmuş. stoke city ise 78 sarı kart ve 4 kırmızı kart ile kendilerinden beklendiği gibi en agresif takım olmuşlar. küme düşseler keşke.

  gol krallığında robin van persie 26 gol ile birinci, luis suarez 23 gol ile ikinci, gareth bale ise 21 gol ile üçüncü oldu. luis suarez ceza almasaydı kesin birinci olurdu.

  asist krallığında juan mata 12 asist ile birinci, eden hazard 11 asist ile ikinci ve santi cazorla 11 asist ile üçüncü oldu.

  en agresif futbolcu 10 sarı kart ve 1 kırmızı kart ile craig gardner oldu.

  lig genelinde iç saha galibiyetleri %43.7, beraberlikler %28.4 ve dış saha galibiyetleri %27.9 oranlara sahip. sezon boyunca 1068 gol atılmış ve bu da maç başına 2.8 gol ortalamasına denk geliyor. 1.5 gol üstü biten maçlar %74.7, 2.5 üstü biten maçlar %55.8 ve 3.5 üstü biten maçlar %31.8 şeklinde olmuş. penaltıdan atılan goller %6.4 istatistiğe sahip.

  ortalama izleyici sayısı 34.654, ortalama stadyum kapasitesi 37.841 şeklinde.

  not: istatistikler farklı yerlerde farklı olabiliyor. özel mesaj atmaya gerek yok onun için.

  not 2: daha farklı istatistikler için bu linki ziyaret edebilirsiniz. http://www.premierleague.com/en-gb/players.html
 • 25
  yıllar sonra içinde manchester united'ın bulunmadığı bir yarışın içerisinde olduğundan mıdır nedir ilk 6 sırası birbirinin dötünün dibinden ayrılmayan hele de ilk 3 sırasının durmadan değiştiği bir lig olmaktadır: http://www.ligtv.com.tr/...ier-ligi/puan-durumu

  yalnız nasıl bir ligse her gün biri 1.lik koltuğunda. o rus bu'ya döndü bildiğin 1.lik sırası: https://pbs.twimg.com/media/Bdzn4gOIMAAU4vc.png
App Store'dan indirin Google Play'den alın