• 9
  basketbolda normal sezonu ilk 8 içinde bitiren takımların 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 şeklinde eşleşerek eliminasyon sistemiyle ilerlenen, bu şekilde şampiyonu belirleme amacı güden sistem. bu tanım çoğu lig için geçerlidir. ligden lige farklılık arz eden nokta ise playoff un ilk, 2. ve 3. turlarında takımların bir üst tura çıkmaları için almaları gereken galibiyet sayısındaki farklılıktır. avrupa (erkek) liglerini ve nba'yi bu açıdan inceleyecek olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

  türkiye: ilk turda 2 galibiyet alan takım bir üst tura çıkıyor. 2. turda 3 galibiyet gerekli. 3. ve final turunda ise takımların şampiyon olabilmeleri için 4 galibiyete ulaşmaları gerekiyor.

  ispanya: ilk tur ve 2. turdaki galibiyet sayıları türkiye ile aynı iken, final serisindeki gerekli galibiyet sayısı 3'tür.

  italya: playofflarda en çok maçın oynandığı avrupa ülkesi. 3 tur için de gerekli galibiyet sayısı 4 (bu sene sistemde yaptıkları değişiklikle)

  almanya: 3 turda da takımların bir üst tura çıkmaları için almaları gereken galibiyet sayısı 3.

  fransa: çeyrek final ve yarı final turlarında gerekli galibiyet sayısı 2 iken, finalde 3'tür. (geçen seneye kadar final tek maç üzerinden oynanıyordu). (surprize en açık lig, o yuzden senelerdir her sene farklı bir takım sampiyon olup euroligde sahne alıyor)

  yunanistan: 1. turda 2, 2. ve 3. turlarda 3 galibiyeti bulan takımlar tur atlıyor. (bu ligde de doğal seleksiyon bas göstermekte. oli-pana finali kaç senedir oynanıyor ben hesabını kaçırdım)

  nba: doğu ve batı konferanslarında önce ayrı ayrı playoff maçları oynanıyor. sonra konferans şampiyonları genel sampiyonluk için karşılaşıyorlar. tüm turlarda bir üst tura çıkmak için aranan galibiyet sayısı 4.

  adriyatik ligi: diğer ülkelerden farklı olarak ilk 4 takım playofflara kalıyor. 1-4, 2-3 ile 1 maç yapıyor. galip takımlar finalde 1 kere karşılaşıyorlar, alan şampiyon.

  olayın bilgi kısmını söyledikten sonra yorum kısmına geçmek gerekirse; bence en uygun düzen 3-3-4 gibi. ya da 3-4-4 olabilir. ilk turdaki 2 galibiyet sayısı yeterliliğini kesinlikle çok az buluyorum. 2 galibiyet durumunda nispeten daha güçsüz ve playofflara alt sıradan giren takımların üst tura çıkma sansları artıyor. fakat galibiyet sayısı gerekliliğini 3'e çıkardığınız vakit surprizler yerine gerçek güç devreye giriyor. 3 galibiyet durumunda da playoffa alt sıradan giren takım tur atlıyorsa amenna, başımın üstünde yeri var. 2 galibiyet sayısının neden oldugu surprizlere en iyi ornek bu sene ispanya liginde yasandı. taa eskilerdeki adıyla tau ceramica, birkaç ay önceye kadarki adıyla caja laboral, en son adıyla laboral kutxa ve valencia playofflara ilk turdan veda etmek durumunda kaldılar. sırasıyla gran canaria ve zaragoza takımlarına elendiler. yarı finalde barcelona gran canaria ile eşleşirken, real madrid zaragoza ile eşleşecek ki bu durum bence ispanya liginin gerçek güç durumunu yansıtmıyor. ek olarak, bir sporsever olarak, barcelona-laboral, real madrid-valencia eşleşmelerinin daha çok ilgi çekeceği aşikardı. şu haliyle çok çok büyük bir sürpriz olmazsa ispanyada finalin adı şimdiden belli:barcelona-madrid. 2 takımın da yarı final turunu 3-0 la geçmesi işten bile değil.

  özetlemem gerekirse; daha gerçek güç durumunu yansıtan bir playoff serisi ve sonuçları için galibiyet sayılarının 3-3-4 veya 3-4-4 şeklinde olması daha iyi olabilir diye düşünmekteyim. son söz: o bu değil de maciej lampenin bu seneki güzel formuna yazık oldu arkadaş.

  edit: ispanya bilgisinin düzeltilmesi
 • 14
  bunu 2019-2020 sezonu için, hem de 26 hafta bitmişken ve bitime sadece 8 hafta kala covid-19’u bahane ederek uygulamak isteyen, planlayan varsa niyeti bellidir. gerekli cevabı almalıdır. sağlık tehdit altındaysa, problem çözülene kadar hiçbir maç oynanmaz. ne play off’u amk? eğer yayıncı yahut tff bu tip bir halta kalkarsa ciddi reaksiyon görmelidir. sağlık tehdidi ortadan kalktığında adam gibi herkes kalan maçını oynar. adam gibi şampiyon olan olur. her şeyin bokunu çıkardılar. yeter ulan artık!
 • 15
  2019-2020 sezonu için oynanacaksa da ilk 4 takım olan,

  trabzonspor
  istanbul başakşehir
  galatasaray
  sivasspor

  arasında oynatılmalı. diğerlerinin şampiyonluk şansı zaten gerçekçi değil.

  ilk sıradaki takım 4. ile, 2. de 3. ile çift maçlı eleme oynamalı. final de yine 2 maç üzerinden oynanmalı.

  eğer gol averajına göre diyelim ki eşitlik oldu maçlarda. (1-0 , 2-1 veya 0-0 , 2-2 gibi)

  eğer gol averajı sıralamada üstte olan takım lehine ise tur atlayan ligde üstte olan takım olmalı,

  örneğin. şu anda,

  trabzonzpor ve sivas(galatasaray) maçlar yaptı ve sivas'taki maç 1-1 ve trabzon'daki de 0-0 bitti.

  trabzon finale kalsın,

  yok sivas'ta 0-0, trabzon'da 1-1 bitti o zaman normalde sivas tur atlayacakken, puan durumunda trabzon önce olduğu için penaltı atışlarına gitsin ve bir şekilde adalet gözetilmiş olsun.

  benim aklıma böyle bir fikir geldi, gayet adil duruyor.

  tabi dilerim böyle şeylere gerek kalmaz ve lig sağlıklı şekilde geç de olsa oynatılır ve hak eden şampiyon olur.

  bir de bir haber çıktı, doğruluğunu teyit edemedim ama ilk 7 takımın olduğu bir playoff sistemi üzerinde çalışılıyor diye.

  bilin bakalım 7. kim :p
 • 18
  : )
  daha önce bir benim mi aklıma geliyor böyle bir şey uyduracakları demiştim.
  karşı çıkan arkadaşlar ülkenin potansiyelinin farkında değilsiniz. 2 gün sonra komik kararlar çıkarsa şaşırmayın.

  avrupa'da konuşulan olduğu gibi bitirelim yemez, geçen senenin sıralaması ile avrupa'ya gidilmesi mümkün değil zira galatasaray cl'ye gidiyor bunu yedirmezler.

  ilk 4 final oynar lig şampiyonu belirlenir.
  hiç detaya girilmez. pazar günü tarafsız sahada 1-4 ve 2-3 maç yapar galipler çarşamba final oynar oldu bitti.
  hatta ligden düşme kaldırılır seneye 21 takımla oynanır.

  türkiye işi çözüm bunu gösteriyor. ben bu potansiyelde olduğumuzu düşünüyorum.
 • 19
  neden playoff? diğer takımların canı can da, playoff oynayacaklarınki patlıcan mı?:) şaşkın ördek misali hep tersinden dalıyorlar göle. çünkü asıl amaçları fenerbahçe’ye nasıl kıyak yaparız.

  tehlike varsa tamamen iptal edilir, bu sezon beyaz sezon (oynanmamış) kabul edilir ve ağustos sonuna kadar beklenir. tehlike geçmiş ise normal sezon başlar, geçmemiş ise geçene kadar yine beklenir. bu kadar basit.

  avrupa, amerika ve afrika şampiyonalarının tamamı iptal edilecek. hatta tokyo olimpiyat oyunları da iptal edilecek kanaatimce. zaten şu anda milli maçların tamamı iptal edildi bütün dünya’da.

  avrupa ülkeleri ne yapıyor, uefa ne diyecek, fifa ne karar alacak, olimpiyat komitesi nasıl hareket edecek bunları da bekleyelim. sorunun çapı ve alınması gereken önlemler zaten o zaman daha netleşir.

  tff ve tüm kurulları şaşkın ördeğe dönmüştür. yazık ki ne yazık.
 • 20
  2019-2020 yılı için uygulanırsa 8 takımlı play off yaparlar. 4 takımlı yapmaları lazım ama malum birileri kurtarılmalı. seribaşı falan da yapmazlar. birilerine sivas antalya çektirip yarı final gösterirler. biz de tribünde haksızlık ve adaletsizlikten kendimizi sıkmaktan bir kaç taraftarımızı kaybederiz. unutulur gider. 2012 şampiyonluğu efsane bir şampiyonluk. tribünde sezonu takip edip son maçı göremeyenler oldu. başlarım play-off'una...
 • 21
  2019-2020 sezonu için saçma uygulama. gerçi ilk defa yapıldığında da saçmaydı. covid-19 çıktığından beri en mantıklı tek seçenek ligleri ertelemek.

  diyelim ilk 4 takımı aldık koyduk potaya. sivas ilk 3 takımla oynamış bu adamlar enayi mi? küme düşecek takımları da belirlemen lazım bi yandan onları napıcaksın? çözüm değildir. geçiniz...