• 1
  penaltı atışlarında oyuncuların kural ihlali neticesinde hakemin uyguladığı yaptırımlardan biridir ve içinde ihlali yapan oyuncuya sarı kartı! da barındırması gerekir.
  nerede yazdığı bilinmeyen bir diğer yaptırım için; (bkz: 3 aralık 2018 fenerbahçe kasımpaşa maçı)
  atışı yapan kasımpaşa aleyhine endirekt vuruş verilmesi gibi komik kararlar da yok değil.
  beşiktaş ankaragücü maçında ise ihlali yapan ve dönen topa müdahele eden vida'ya kart verilmemiş olmasını gördük.
  (bkz: 28 nisan 2019 beşiktaş ankaragücü maçı)
 • 3
  ligimizde resmi olmayan bir uygulaması var. şimdi 100 penaltının 99'unda ceza alanı ihlali zaten oluyor. hakemlerimiz tekrarı şöyle uyguluyorlar. şayet ihlali yapan oyuncu pozisyona müdahale ederse atışın tekrarına hükmediyorlar. şöyle örnekleyelim, penaltı gol olursa gol kararı kesinlikle geliyor. şayet penaltı kaleciden veya direkten döner de penaltıyı atan takımdan bir oyuncu dönen topu tamamlayıp gol atarsa ve bu oyuncu da ceza alanı ihlalini yaparsa atış tekrara ediliyor. şayet savunma yapan takımdan bir oyuncu ceza alanı ihlali yapar ve dönen topu uzaklaştırırsa yine atış tekrar ediliyor. bence adil bir durum bu ve de facto olarak uygulanıyor. bence kural kitabında da bu tarz bir değişikliğe gidebilir fifa.
 • 5
  çok basit bir düzenlemeyle futbol ortamından tamamen çıkartılabilecek konudur. penaltı esnasında bütün futbolcular ortasahada beklesinler.
  dönen topu tamamlamak yasak olsun. ya gol olsun ya da olmasın. pozisyonu kaleci kurtarır top dışarı çıkarsa korner veya taç olsun. onun dışındaki bütün durumlarda (kaleci kurtarır top oyunda kalırsa, direkten dışarı çıkarsa, direkten sahaya dönerse, doğrudan dışarı vurulursa) oyun kaleci vuruşu ile başlasın.