• 1
  türkiye süper lig de dahil birçok futbol liginde en üst ve bir alt liglerinde oynayan kulüplerin elde ettiği gelirlerdeki farkın çok olmasından dolayı alt lige düşen kulüpleri ekonomik olarak biraz rahatlatmak adına küme düşen kulüplere verilen destek ödemesidir. ülkemizde bu kulüp başına 4 milyon tl gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.

  2019-2020 sezonu sonunda süper lig'de alınan küme düşürülmeme kararından sonra nasıl uygulanacağını merak etmekteyim.

  eğer bu küme düşürülmeme meselesini yasal dayanak olarak sadece bir "düşmeme" şeklinde açıklamışlarsa kayserispor, yeni malatyaspor ve ankaragücü'ne bu destekler ödenmez. umarım ödenmemiştir büyük haksızlık olur.

  eğer bu 3 kulüp düşmüş ama alt ligden çıkarılmış gibi gösterilirse o zaman bu destek ödemesini bu 3 kulüp talep edebilir. çünkü kağıt üstünde "düşen" kulüp bu desteği alır görünüyor.

  eğer ligi bittiği şekliyle lider bitireni şampiyon ilan ediyor ve ligi tescil ediyorsan o sezon için uygulanan kurallara göre düşenleri de tescil etmen gerekir. bu durumda bu 3 kulüp küme düşmüş ama lig 21 takımlı oynatılacak kararı verilip düşen kulüpler + alt ligden yeni gelen 3 kulüp ile sayıyı tamamlamış oluyorlar.

  eğer ligden düşen bu 3 kulübe bu paraşüt ödemesi yapılacaksa yazıklar olsun. bu meselenin takipçisi olunmalı.