• 1
  --- alıntı ---
  başkanın paralı olması kaçınılmaz. beşiktaş’ın cl önelemelerine katılabilmesi için yüz milyon lira ödeme yapması gerekiyordu. bu paranın ödenemediğini düşünebiliyor musunuz. bu parayı ödediği için ahmet nur çebi şimdi taraftar nezdinde kahraman. ben de isterim samet aybaba’nın bjk başkanı olmasını ama bu parayı ödeyebilecek gücü yoksa olmuyor işte.

  fırat günayer -trt spor
  --- alıntı ---

  bu yorumu yapan fırat günayer’e, erbatur ergenekon ve barış yurduseven de katılıyor. tv spor kanallarında donanımlı, bilgili, resmin tamamını görebilen tek yorumcu yok maalesef. kısa görüşlü, sınırlı bilgi sahibi, günlük yaşayan, geçmişi bilmediğinden geleceği de göremeyen sabi-sübyan kim varsa tv programlarında yorumculuk ya da tam tabiriyle geyik yapıyorlar.

  bjk’yi o yüz milyon ödeme yapmaya mecbur bırakan olayları bir araştırın tamamının arkasında paralı yönetici dediğiniz başkanlar var. bjk örneğinden hareketle benim bir çırpıda aklıma gelenleri sayayım;

  -tabata 8 m euro
  -ferrari 8 m euro
  -del bosque 8 m euro
  -tigana 3 m euro
  -pepe 9 m euro
  -negredo 6 m euro
  -simao-almeida-quaresma için ödenen para meçhul
  -veli kavlak 8,5 m lira (o günün kuru ile 1,5 m euro)

  daha çok var ama bunlar yeterli konuyu anlamak için. şu yukarıda yazılı, tamamen gereksiz ve acemilikten kaynaklanan ödemeler olmasa beşiktaş’ın bugün yüz m lira ödeme yapmakta zorlanması söz konusu olabilir miydi? yani sorunu yaratanlar aslında tam da paralı başkanlar. bizde her şey yolunda giderken adnan polat, ünal aysal ve dursun aydın özbek’in acemice kararları yüzünden kaybımız en az seksen m euro. örneğin fatih terim başkan olsa bu harcamaları yaptırır mıydı?

  türk futbolunun kanseri, futbol kulüplerini oyuncak gibi gören zengin aile çocuklarıdır. işte size ali koç. iki yılda 35 futbolcu transfer etti, milyonlarca euro para boşa gitti. bugün satıp paraya çevirebileceği tek futbolcusu yok. vedat muriç için en iyi teklif 6 m euro olmasına rağmen 20 m euro gibi şişirmeler ile kendilerini teselli ediyorlar.

  ben başkan mustafa cengiz ve kaan kançal’ı işte bunun için destekliyorum ve desteklenmesini istiyorum. menajerlerle işbirliği yapıp, menajer parası adı altında milyonlarca euro’yu iç eden başkanların ve yöneticilerin olduğu futbol dünyasında kursaklarından tek kuruş geçtiğine inanmıyorum. neden inanmıyorum? çünkü geçse kokusu çıkardı. inşaallah sonuna kadar böyle devam ederler. kendilerinin transfer hatası yok mu tabi ki var ama en azından niyetleri kötü değildi. paraları iç etme amaçları yoktu.

  umarım yorumcuyum diye arz-ı endam eden çaylaklar, gerçekleri biraz olsun görebilmiştir.
 • 2
  uzağa gitmeye gerek yok fenerbahçe başkanına bakabilirsiniz. paralı olmanın vermiş olduğu özgüven ile yapılan hataların haddi var hesabı yok. şuan ki fenerbahçe'yi ali koç dışında çevirebilecek adam yok. koca 2 senede tek kurşun atmanın peşinde adam olmadığını gördüğü halde halen tek kurşun peşinde.

  paralı başkan dediğiniz de doğru bir olay değil. bizde de abdürrahim albayrak paralıdır ama parayı diagne'yi almak için kullandı mesela.
 • 6
  genellikle iş adamı görünümlü yalı çocuğu olur kendileri. kendi kazandıkları ile değil ailelerinin servetleri sayesinde paralı olarak anılırlar. zengin ailelerin iş hayatında en başarısız olan çocuklarını, hem kendi işlerine zarar vermesin hem (ailenin) reklamını yapsın, hem de mutlu olsun diye cebine koydukları paralar ile başkan yapıp iki türlü de kazanmalarını sağladıkları tamamen ticari bir sistemin ürünü olan başkan modelidir.
 • 7
  ffp oldugu surece transferlere ne kadar etki ettigini merak ettigim baskan turu.

  hatta, ffp olmasa da bugun uefa ve fifa cok buyuk kuluplerin gelir ve giderlerine gore harcama yapmasini denetlemeye basladi gordugum kadariyla. real madrid ve liverpool bile bu sene transfer yapmadi bu yuzden.

  yani sahiplik ya da a.s./dernek yapisindaki bir sirketin baskani cebinden para verip transfer yapabilir mi, muamma.

  fenerbahce ornegine insanlar cok takiliyor ama benim bildigim zajc, vedat, elif gibi oyuncular satildi ve onlarin toplam miktari uzerinden bir transfer rakami yaratildi. fenerbahce de bunu 18+ oyuncuyla dengeliyor gibi gorunuyor.

  is daha karmasik hale gelmeden, gunumuzde sahiplik olsun ya da olmasin parali bir baskanin transfere ne kadar etki edip etmedigi konusunda bilgili yazarlar bizleri aydinlatabilirse, cok faydali olur dusuncesindeyim.
 • 8
  galatasaray kulübüne hiç yakıştıramadığım tipte başkan..

  tamam konjonktür filan diye diye olaya buraya kadar geldi bellki ama olayın buraya gelmesinin sebebi ünal aysal'ın gönderilme nedenidir? o gün taraftar ikiye bölünmeseydi belkide böyle olmayacaktı hiç bir şey. biz bayern olma şansını o gün kaybettik.

  hatırlayan azdır, ünal aysal gelirken inan kıraç'a 100 milyon dolar veririm diye desteklenmişti. ünal aysal gelip bunu yapmadı ve üzerine döviz cinsindeki borçların büyük bir kısmını türk lirasına çevirdi. yetinmedi sportif olarak çok başarılı bir takım kurdu, başına fatih terim'i koyup keyfine baktı.

  ama ne olduysa fatih terim'i gönderdikten ve gmo (gayrimenkul yatırım ortaklığı) kuralım, riva arazisindeki projeyi biz yapalım dediği an oldu ve ipi çekildi. ünal aysal'ı tanıyan veya muhabbeti olan varsa sorabilirler. birebir aynı şeyi söyleyecektir. genel kurul "biz inşaatçı mıyız?" demişti. ülkede metrekareye düşen müteahhit sayısı üç iken böyle büyük, getirisi bol bir işe girmek istemediler. çünkü konu başkaydı...

  düşünün şimdi, galatasaray ile işi neredeyse hiç olmayan dursun aydın özbek başkan oluyor ki bu adam ünal aysal'ın listesine sokulurken, aidat filan da ödemiyordu. aidat dediğimde çok bir şey değil ha! ağalara beleş neredeyse. bu yüzden yönetime girememiş bir adam çok değil bir buçuk sene sonra kulübün başkanı oldu. düşünebiliyor musunuz? bu ancak bizde olurdu, oldu da!!!

  dursun aydın özbek dediğimiz başkan (dilim varmıyor başkan demeye) akrabalarının konaklama bedellerini kulübe yazan, kulübün çek defteri ile ankara'ya gidip çatır çatır çek kesen bir abimiz. bu adam ibra olduysa, benim gözümde mustafa cengiz hayli hayli ibra olması gerek... neyse konu bu değil.

  adamın riva'nın yanında florya'yı kaptırmıştı ki mustafa cengiz geri aldı. safi zarar adam yani anlayacağınız.

  bunları niye anlatıyorum? bunları anlatıyorum çünkü ekonomik olarak güçlü olamazsınız, özgür olamazsınız. sonra transfer etmek istediğiniz adamı almışken bir telefon gelir pırrrr uçu verir elinizden. ekonomik olarak güçlü olmak için vizyon sahibi olmak lazım. paralı başkan sahibi olmak değil! gördük, görüyoruz... fikret orman'a rivayı alsana diyen taraftarlar o gidince gördü ki borç 3 milyar tl.. sonra paralar nerde fikret orman demeye başladı. yine aziz yıldırım başkan iken "galatasaray'ı almak için teklif yaptı" haberleri yaptırılan fenerbahçe o gidince "borç 600 milyar euro'ymuş yha" demeye başladı.

  paralı başkan gidince "kulübün sahibi" olmadığı için borçta büyüyor tabii ki.. benim hayalimdeki galatasaray böyle bir galatasaray değil. 2010'dan sonra gelen parayı ve başarıyı doğru kullanıp, riva'yı kendi yapabilseydi bugün göksel beye gidip "bir irfan can kaç para?" diye sorar "13" cevabını alıncada "al sana "15" der ve konuyu kapatırdı.

  bayern'in siyasi değişimden etkilendiğini gördünüz mü? silvio berlusconi başbakanken juventus'un çalkalandığını gördünüz mü? ajax'ın herhangi bir krizden etkilendiğini gördünüz mü? göremezsiniz...

  bayern oliver kahn'ı 2024'den başlamak üzere başkan seçeli iki sene oluyor sanırsam. adama ekonomi diploması aldırdılar. futbolu ve ekonomiyi bilen birisini koyuyorlar başa. her zaman olduğu gibi... peki ya biz? geçtim fatih terim'i onun dışında başkan olabilecek bir futbolcu görüyor musunuz?

  ekonomik olarak güçlü olmadığın için siyasetin ağzının içene bakıyorsun.
  galatasaray'ın ffp sonrası sağlam ve doğru yapılanma ile 5 yıl içinde ekonomik olarak bağımsızlığı ilan edip, öyle bakmalı geleceğine. böyle günü kurtaran paralı başkanlar ile olmaz bu iş. olmadı da zaten.
 • 11
  galatasaray'ın sahip olması gereken başkan paradan ziyade iş çözebilen birisi olmalı. network ağı üst düzey olmalı istediği zaman global anlamda sponsorluk işleri çözülebilmeli galatasaray markasını 4-5 sponsoru kıran kıran mücadeleye sokacak birisi olmalı.
  biz markamızı iyi pazarlayamıyoruz bana göre galatasaray türkiyenin en büyük markalarından birisiyse ona göre reklam alması ve bunun ücretinin yüksek olması lazım. avrupadaki takımların 10 da 1 i fiyatına forma sponsorluğu alıyoruz neredeyse. stadyum isim hakkı kaç paradan yenilenicek kim bilir. sonra diyoruz biz avrupayla neden yarışamıyoruz daha biz markamızı iyi pazarlayamıyoruz ki yarışalım.

  sonra galatasaray'ın başkanı idealist planlı programlı olmalı kendini bu işe adamalı. bir fikirle düşünceyle planla programla yönetmeli bu kulübü elindeki oyuncuları değersizleştirmemeli. her türlü haksızlıkta nasıl bir üslubla nasıl tepki göstermesini bilmeli.

  adaylara bakınca tabi kulislerde söylenilen isimler var yakın zamanda başka kimler aday olur bilmiyorum ama kendisiyle 1 cümle muhabbetim olmamasına tanımamama rağmen burak elmas ismi konuşma biçimiyle anlattıklarıyla bana bu konuda oldukça pozitif geliyor.

  (bkz: burak elmas)
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!