• 1
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21

  --- alıntı ---

  tuttuğunuz futbol takımı kazanınca, veya istediğiniz transferi yapınca veya şampiyon olunca:

  -karnınız doymuyor.
  -cüzdanınız dolmuyor.
  -geleceğiniz yeşermiyor.
  -eviniz, barkınız olmuyor.

  size ne oluyor?

  --- alıntı ---
  yav nerden aklına geldi bu tespitler yav. vay arkadaş. ülkemizde öyle zeki insanlar var ki kıymetini bilemiyoruz. ya şu sözler akademiyi yerle bir eder, bu nasıl derin bi düsünce bu nasıl bi fikir adamlığı? şu zamana kadar yazılmış bütün sosyoloji tezleri çöp oldu şu an. 20. yy filozofları mezarında ters döndü biz nasıl bunu düşünemedik diye. mahalledeki futbol topları kendini patlatıyor utancından. dolabımdaki formalar büzüşmüş bileklik kadar olmuş hicaptan. zeka patlamasından ölmek üzereyim. bu tür üst düzey adamları okuyabilmek için iq testi yapılmalı ey türk devleti! birden okuyunca aşırı dozdan ölümle burun buruna geliyorum.
  işin güzel tarafı, zamanlama da hiç manidar değil. hani newton bile kafasına elma düşünce aklı başına geldi de oturdu klasik fiziği yazdı ama bu adamın ilhamı nerden gelir onu da bilmiyorum, twitterdaki #aslangibisponsor’u görüp düşünecek değil ya!
  üstadı azam özgür demirtaş, parti kur oy verelim!
  takipçisi falan umrumda değil de bu adam üniversite hocası, belki milyonlar da ekonomik kurtulusu bu adamda görüyor.
  hadi abicim işine bak ya
  yapmayın gözünüzü seviyim ya
 • 5
  özgür demirtaş, sabancı üniversitesi finans kürsüsü başkanıdır. üniversitede aldığım bir derste hocamdı. kendisini enternasyonel olarak kanıtlamış, çok daha fazla yüksek paraları tenure ünvanını aldığı amerika'da çok daha rahat bir şekilde kazanacak bir insanken türkiye'ye dönmeye karar vermiş bir insandır kendisi. alanında uzman insanların beyin göçü sebebiyle yurtdışına kaçtığı bir dönemde türkiye'ye dönerek belki popülist bir dille olsa da topluma bir şeyleri kazandırmaya çalışan bir insanı saçma sapan eleştirdiğimiz takdirde beyin göçüne dur diyemeyiz...
 • 8
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21

  yahu insanlar zaten ekonomik olarak kötü durumda, işsiz olanlar da bunalmış vaziyette. ekonomiyi çıkarsak ülkemizde insanları karamsar kılacak birçok mevzu var. bırakın da bari futbolla veya başka bir şeyle mutlu olsun. hayatın sırrını çözmüş bir edayla futbolseverleri küçümseyen bu tarz insanlar çok itici oluyor.
 • 10
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21
  kendisini yadırgamıyorum. hayatı boyunca çok iyi bir konum elde edebilmek için büyük ihtimalle steril bir yaşam sürmüştür ama aldığı eğitimin karşılığında empati yeteneği kazanması ve olaylara farklı yönlerden bakabilmesi gerekirdi. o alanda uzman olmasa da mantıklı yorumlar yapabilmesi ya da yorum yapamama kararını verebilmesi gerekirdi. lakin bunları pek kazanamamış maalesef. kendisine şu videoyu bırakıyorum. paradan daha önemli hayatta nelerin olduğunu bir kez daha görür belki.
  https://www.youtube.com/watch?v=tAvogoY-PVM
 • 11
  saçma sapan bir tweetle gündem olmuş profesör doktor, ekonomist.

  spor dünyanın her yerinde ve insanlığın ezici çoğunluğunun eğlenmek, bir şey paylaşmak, sosyalleşmek, mutlu olmak, hissetmek, bütünleşmek, keyif almak için yaptığı ve izlediği; bunu yaparken yeri geldiğinde üzülmeyi, hem fiziksel hem duygusal acı çekmeyi, yorulmayı göze aldıkları çok temel bir aktivite. neredeyse herkesin hayatında küçük veya büyük yeri olan, çok önemli bir ihtiyaç.

  --- alıntı ---

  tuttuğunuz futbol takımı kazanınca, veya istediğiniz transferi yapınca veya şampiyon olunca:

  -karnınız doymuyor.
  -cüzdanınız dolmuyor.
  -geleceğiniz yeşermiyor.
  -eviniz, barkınız olmuyor.

  size ne oluyor?

  --- alıntı ---

  özgür bey'in tweetine bakacak olursak insanlar mutsuzsa ve hayatlarında sıkıntılar çekiyorlarsa konserlere de gitmemeliler, film de izlememeliler, şarkı da dinlememeliler, dans da etmemeliler, sanat da icra etmemeliler, hobi de edinmemeliler... daha uzar gider bu liste. yani diyor ki hayatınızdaki tüm dertleri çözmeden kafanızı rahatlatamazsınız, yaptığınız şeyin cebinize katkısı yoksa eğlenemezsiniz.

  futbolu ben de herkes gibi çocuk yaşta tanıdım, çocuk yaşta takım tutmaya başladım. fanatizmden ve holiganizmden elinden geldiğince uzak durmaya çalışan hasta bir galatasaraylıyım. evet, maç kazanınca veya transfer yapılınca benim cebime bir şey girmiyor fakat manen benim hissettiğim o doygunluğu paranın satın alabileceği bir alternatif sağlamıyor. günlük hayatımda kaygılarım, sıkıntılarım, dertlerim oluyor ve galatasaray'ın alacağı galibiyet maddi olarak benim yaşantıma bir etki sağlamıyor. fakat insanız, manevi olarak da ihtiyaçlarımız var. bugün üzerinden yıllar geçmiş bir gol bile beni o ana geri götürüyor, aynı duyguları tekrar hissettiriyor. bir gole sevinirken tanımadığım ve belki de tek ortak noktam aynı takımın taraftarı olmak olan insanlara sarılmak başka neyle mümkün?

  --- alıntı ---

  “mutlu oluyoruz” diyeceklere ikinci soru.

  böyle mutlu olacağınıza, sizi mutsuz edenleri bulsanız? sizi mutsuz eden sistemi değiştirseniz?

  --- alıntı ---

  bu da ikinci tweeti özgür hoca'nın. yahu hocam, insanlar sizce kendilerini neyin mutsuz ettiğini bilmiyorlar mı? sistemin değişmesine sataştığınız 25 takipçili futbolseverler mi toplanıp karşı çıkıyorlar? siz ekonomi şu yüzden kötü, bu yüzden marketlerde fiyatlar artıyor dediğinizde hafta sonu evinde 2 saat maç izleyen insanlar sen yalan söylüyorsun, biz bu sistemin köpeğiyiz mi dediler?

  iyi bir kitleniz var, insanlar dediklerinizi dinliyor yazdıklarınızı okuyorken asıl sizin enerjinizi bu tarz söylemlerle harcamamanız lazım. milyonlar sizin tam da alanınız olan ekonomiden şikayetçiyken siz milyonlara ilgi alanlarını "afyon" olarak tanımlıyor ve hesap soruyorsunuz. insanlar futbol izlemekle günlük hayatın gündeminden uzaklaşmıyor fakat siz bunu yazarak günlük hayatın tamamına uzak olduğunuzu gösteriyorsunuz.

  son olarak dünya'nın neresine giderseniz gidin spor insanların her zaman gündeminin tepesindedir. alanının en yetkin ve popüler isimlerinden birinin böylesi ekstrem zamanlarda insanların yüzlerce yıllık alışkanlıklarının eleştirisini yapması o kişinin bir iki gün gündemde kalmasından başka hiçbir şeye yaramıyor.
 • 12
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21

  dünyada milyonlarca insan karnını doyurmadığı, cebini doldurmadığı, geleceğini yeşertmediği, ev bark sahibi yapmadığı halde neden futbola tutkuyla bağlanıyor diye düşünmek yerine eleştirel bir tutum seçmiş olan değerli insan. bu soruların cevaplarını da sosyal psikologlara ve sosyologlara bırakmak en doğrusu olacaktır sanıyorum ki.
 • 13
  popüler olmanın getirdiği dezavantajı yansıtan ekonomist. tamam, sen en özelsin, en iyisin, ekonomiyi sana bıraksak uçarız kaçarız falan.

  ama yaptığı tespit (!) ile ilgili aklıma başka bir şey geldi. bir arkadasın tespitini hatırlattı spor konusunda
  bütün spor faaliyetleri cinsiyetçidir, gereksizdir falan derdi. her zaman kaybeden bir taraf vardır.
  olması gereken tek spor faaliyeti, her iki tarafında da kazandığı ve zevk aldığı tek spor faaliyeti erkek ve kadın arasında olandır derdi.
  bu da benzer bir tespit işte.
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21
 • 15
  yılların muhalifiyim, muhtemelen başa kim gelirse gelsin bu muhaliflik gömleği üstümden hiç çıkmayacak. kendisini 3-4 yıldır twitterdan takip eden birisiyim. kendisinden zaman zaman aldığım izlenimi, elektriği buraya yazsam insanlar beni reisci falan zanneder. *

  iyi bir ekonomist olduğu su götürmez bir gerçek, futbol konusunda attığı twitte de haklıdır belki ama bir yerden sonra insan bu topa da girmezsin be demeye başlıyor.
 • 16
  https://twitter.com/.../1351621265099005954

  hocam biz ekonomiye karışıyor muyuz? sen ne dersen doğrudur deyip geçiyoruz. karışma işimize, kendi önünden ye sen.

  bilimle aşırı derece haşır neşir insanların ortak noktası duygusuz oluşlarıdır, her şey matematiksel ve düz bir doğru gibi gelir zamanla.

  hocanın bakış açısıyla giedeceksek;
  - çocuk yapmayacaksak seks de yapmayalım, malum karın doyurmadığı gibi cüzdanı da hafifletebiliyor.
  - yemeği matrix filmindeki gibi lapa şeklinde yiyelim direkt gerekli vitamin, protein ve karbonhidratı barındırsın yeter.
  - tatile de gitmeyelim sonuç para kazanmıyor aksine kaybediyoruz.
  - istanbul'a kar yağdı kartopu oynamak da para kazandırmaz söyleyeyim.

  nihayetinde değerli hocam hayatta cebi doldurmak kadar, ruhu okşamak, beyni boşaltmak gibi ihtiyaçlar da var. bırak insanlar bunu nasıl yapıyorsa yapsın. her doğru senin bilimsel verilerle elde ettiğin değil, zaten 3-5 sene sonra o doğrun da başka bir tez ile çürüyecek.

  duygu...
 • 17
  https://twitter.com/...621265099005954?s=21

  hastasıyım böyle futbolla gram alakası olmayıp futbol hakkında ahkam kesen tiplere. varsayalım ki söyledikleri doğru, futbolun en sevildiği ülkeler dünyada ekonomik olarak geride olan ülkeler. brezilyada, arjantinde din gibi görülüyor. maradona adına kilise açılıyor. zaten fakir halk sporudur futbol. değilse hepimiz golf severdik, yat sporlarını severdik. herkes bildiği şeyler hakkında yorum yapsın, hoca bariz boş yapmış. ben ekonomi hakkında atıp tutsam kendisi ne hissederdi acaba?
 • 18
  futbol ve futbol seyircisi üzerinden popülizm kasanların modası geçti sanıyordum. geçmemiş demek ki. gülse birsel zamanında avrupa yakası'nın bir bölümünde konu edinmişti bu tipleri.*

  https://youtu.be/9tWBZOJ7N_U?t=266

  bunların bir başka versiyonu da arabesk dinleyenlere kıro, varoş diyen entellerdi. arabeski, pop müziği boklarken bir yandan da cihangir şarap cafe'deki caz dinleyen fularlı arkadaşları öğrenmesin diye gizli gizli dinliyorlardı. sonra müslüm gürses, murathan mungan'la aşk tesadüfleri sever albümünü yapınca gizli gizli dinlemeyi bıraktılar. şimdi hepsi 'müslüm gürses-nilüfer', ceylan ertem ve melek mosso'nun yıldız tilbe coverlarını dinliyor.*
 • 20
  ekşi sözlük'te kendisi gibi her işten çok anlayanlar için bir tabir var ama buraya getirmeyeyim. ama ülkede böyle bir sıkıntı var işte, senin işin ekonomiyse ekonomi hakkında konuş. taraftarın kulübüne para göndermesiyle karşılıksız para basılması ne alaka allah aşkına? geçen gün de para mı kazanıyorsunuz niye takım tutuyorsunuz falan yazmıştı. sen bak işine abicim, kanaat önderi zannetmeyin kendinizi.
 • 21
  https://twitter.com/...910549987192836?s=21

  daha önceden fener ol ve bırakmam seni kampanyaları yapıldığında da aynı yorumu yapmış ekonomi uzmanı. ben de kendisiyle aynı fikirdeyim. önce parası olanlar yapsın yardımlarını. bu taraftar daha önce yellowredfriday ve yellowredweekend etkinliklerinde üzerine düşeni yaptı fazlasıyla. artık yönetimin kasa kolaylığı sağlaması gerekiyor. artık oyuncu mu satarlar, şahsi kefalet mi verirler orasını bilemem ama aslangibisponsor mevzusunda maalesef yalnızlar. her sene store'dan muhakkak forma veya antrenman ürünü alan; atkı, kupa, anahtarlık vs. ile alışverişi tamamlayan birisi olarak söylüyorum bunu.
 • 22
  halka açık bir şirketin başlatmış olduğu yardım kampanyasını eleştirmeye son derece hakkı olan finans profesörü. galatasaray'ın asıl derdi gelirleri değil, giderleri. hatta 3 büyüklerin tamamının asıl derdi giderleri. kulüpleri batıranlardan hesap sorulmadığı sürece, bu romantizm soslu para toplama etkinliklerinin sonu gelmeyecektir.
  kendisini pek sevmem ayrı konu.
 • 23
  ünlü herbokolog. ülkede twitter denen mecrada bin fav alan herkes kendini yetkili merci, bilirkişi, kanaat önderi zannedip garip tavırlar içine girdiği ve insanımız kendi beynini kullanmak yerine devamlı birilerinin yorumuna muhtaç olduğu için hiç şaşırmıyorum. devamlı bir "yapmayın, etmeyin, ben dedim..." istersem böbreğimi satıp galatasaray maçlarından birine kg yok oynarım bilader siz kimsiniz? fikrinizi belirtin geçin, kanaat önderi gibi zıplamayın her konuya.