• 1
  oyuncuların kesin rollerle betimlenmesine karşıyım. target man olsun, poacher olsun, box to box olsun, regista olsun, vs. vs...

  bir oyuncunun özellikleri itibariyle iyi yönleri vardır, ortalama yönleri vardır veya kötü yönleri vardır. oyuncular bu yönlerine birden fazla rolde çok iyi performans verebilirler(elbette sadece bir rolde iyi verim verebilen bir çok oyuncu mevcut). bu hem genel taktik açısından oyuncuya verilen görevlerin uyumluluğu hem de oyuncunun kabiliyetlerinin bu görevleri yerine getirecek kapasitede olmasına göre değişir.

  yani biz mesela belhanda'yı oyun kurucu olarak oynatıyoruz ama bence oyun kurucudan çok, box to box orta sahaya daha yatkın fiziksel kabiliyetleri var. 2020/2021 sezonunun ilk maçlarında hem gelip defanstan top çıkarmasıyla, hem gidip rakip ceza sahasını karıştırıp goller atmasıyla bende bu intibayı bıraktı. biz bu arkadaşa başrol olup "oyun kurma" görevi vereceğimize, yanrol olup "takıma enerji katma" görevi verseydik çok daha iyi performans alabilirdik ve hala da alabiliriz.

  aynı şekilde babel'den de artık bir kanat forvet olmasını değil pivot santrfor olmasını beklemeliyiz. çünkü sırtı dönüp top alabiliyor, net bir pivot santrfor kadar iyi olmasa da hava toplarını fiziğini kullanarak indirebiliyor ve kanatta yeterince oyuna dahil olamasa da bence forvette oyunun merkezi olup top dağıtabilecek teknik kapasiteye sahip bir oyuncu babel. bu yüzden pivot santrfor transferi yerine pivot santrfor özelliklerine sahip olan bir "kanat forvet", pekala pivot forvet olarak da iyi performans verebilir.

  taylan keza hem box to box yetenekleri olan hem de oyun kurucu görüşü olan bir oyuncu. box to box veya playmaker diyerek oyuncuya genel bir etiket koymak doğru değil. takım içerisinde ne şekilde kullanılması daha mantıklı ise o şekilde kullanılmalı ve bence şuan kullanılıyor da zaten.

  sözün özü; hiç bir futbolcuyu tek yönlü değerlendirmemeli, farklı perspektiflerden de değerlendirebilmeliyiz. hatta transfer yaparken bile büyük takımların yanlış rollerde değerlendirdiği futbolcuları alıp doğru rolde oynatmak, kaliteli futbolcuya en ucuz erişim yolumuz olabilir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!