• 1
  futbolda başarılı olmuş takımların ekseriyetle sahip oldukları güç.

  peşin not: burada mevzubahis zeka mefhumu tamamen futbolun içinde değerlendirilmiştir.

  hatırlayanlar bilir wining eleven oyununda oyuncuların güçleri yanında iq seviyeleri de 100 üzerinden gösterilirdi. en zeki topçular arasında bu oyuna göre genellikle orta sahalar olurdu. japonlar oyunu yaparken neye göre belirlemişler bu zeka seviyelerini bilmiyorum.* hatırladığım ve 90 üstü zekaya sahip futbolcular arasında da ballack, lampard, deisler gibi topçular vardı.

  özellikle orta saha mevkisinde mücadelece gücü önemli. ancak bazen mücadele gücünün düşük olduğu anlarda merkezde oynayan bir oyuncunun zekice bir pası puan veya puanlar getirebiliyor. tabi burada teknik ve zeka meselesini karıştırmamak gerek. netekim her teknik futbolcu aynı zamanda zeki olamayabiliyor. (bkz: lincoln)

  orta sahadaki dâhi oyunuyla ve hamleleriyle maç kazandıran ve hatta kupa kazandıran futbolcular dendiği vakit benim aklıma doğrudan xabi alonso geliyor.

  konunun galatasaray'la alakalı kısmına gelirsek de günümüzde mevcut kadro içinde ben oyun aklını üst seviyeye çıkaracak ve tek bir hamlesiyle gidişatı lehimize çevirecek bir tek taylan'ı görüyorum.

  bugün (bkz: 14 şubat 2021 galatasaray kasımpaşa maçı)'nda özellikle etebo fiziğiyle çok mücadele etti sağ olsun ve bence maçın adamı oldu ancak maç içindeki kararları ve bazı hamleleri mental açıdan bana yetersiz göründü.

  şahsi görüşüm bir futbol takımında fiziği ve tekniği yetersiz bile olsa salt zekasıyla iş yapabilen bir orta saha olmalı.