• 1
  başlığının olmamasına şaşırdığım futbolcu. bu sene championship'in en iyi orta sahasıydı belki de. jem paul karacan sonrası reading'den orta saha alma fikri hepimize korkutucu gelebilir ancak bu adam bu sene çok güzel top oynadı.
  https://www.whoscored.com/Players/90324
  http://www.transfermarkt.com.tr/...profil/spieler/73547

  43 maçta 3 gol 8 asist ile 11 gole katkı vermiş. neredeyse 4 maçta bir skora katkı sağlamış yani. championship'te bunu yapan, zannımca bizim ligimizde üzerine de koyar. fa cup ve league cup istatistikleri de epey iyi. fa cup'ta 5 maçta 3 asisti, league cup'ta 2 maçta 1 asisti var.

  peki neden norwood?

  öncelikle boyu kısa değil. 180 boyunda. hava toplarında ezilmez, ancak vasatın üzerine de çıkmaz. yine de oralarda selçuk inan ile, emre çolak ile, sene başı jem paul karacan ile bulunuyorduk. o yüzden, iyidir yani.

  reading'e geldiğinden beri bir senede en az 38 maça çıkmış. öncesindeki iki sezonda da toplam 79 maça çıkmış. ondan önceki sezonda da 18 maçı var. yani yıllardır tempolu futbol oynayan, çok maç yapan birisi norwood. carole'ü hatırlayalım. adam son iki senede epey maça çıkmıştı, fiziği yerindeydi ve şu aralar hepimizin övdüğü bir futbolcu haline geldi.

  norwood ayakları düzgün bir adam. iki yönlü bir futbolcu kendisi. akpa-akpro gibi göz önünde olan, marvelous gibi daha büyük takımların dikkatini çeken adamları şu mali yapıyla almamız zor olabilir. ancak norwood neden olmasın? ayakları düzgün dedim. net bir oyun kurucu değil. ama üçgenlere girebilen, pas alışverişi yapabilen biri. kesinlikle kazma değil. bu seneki pas isabet yüzdesi de %82.9 imiş. maçlarda da bunu hissettiren bir oyunu vardı zaten. uzun şutu da var.

  bir diğer güzellik, manchester united altyapısından çıkma. altyapı eğitimi sağlam yani. hem de epey sağlam.
  ben böyle bir futbolcunun orta sahada bize çok büyük güç katacağına inanıyorum. henüz 25 yaşında. 6-7 sene katkı alabileceğimiz bir adam. hele ki büyük patlama yaparsa, ki ligimizde ortam müsait bence, üzerinden para da kazanabiliriz.

  ek olarak, bazı videolar koyayım.

  https://www.youtube.com/watch?v=K4zeZROSaWg şu hayvani golü atmış mesela.
  https://www.youtube.com/watch?v=1t-DUc_rCTI burada attığı ilk golün daha yakından olanını stoch atmıştı mesela. hamit atmıştı bir de. burada kendisi işi abartmış. acayip güzel bir gol atmış. ikinci golde de epey düzgün bir vuruş yapmış. dediğim gibi, uzaktan şutu var.
  https://www.youtube.com/watch?v=LTMI_u6XS5Y bir de böyle all goals diye videosu var.
 • 2
  kuzey irlanda ile euro 2016'ya da güzel başlayan futbolcudur. championship'te sezon boyu yakaladığı %82.9'luk pas ortalamasını %83.3'e çekmiş. çok küçük bir fark ama düzenli minik artışlar, detaylardaki gelişime de işaret eder zannımca. maç başına championship'te 1.3 hava topu kazanıyordu. euro 2016'da bunu 2'ye çekmiş. oyunu da gayet iyiydi, istatistiksel olarak da fena değilmiş.

  şu adamı şuraya yazdım, keşke gören duyan olsaydı da alabilseydik.

  kaynakça: https://www.whoscored.com/Players/90324
 • 3
  football manager'de her menejerin özel oyuncuları vardır. o kariyerde transfer etmese bile açar onun gelişimini sanki çocuğuymuş gibi takip eder.

  oliver ile tanışıklığımız fm 2011'e dayanıyor. sezon ortasında west ham united'dan kovulup liverpool'u devralmışım. takım 12. sırada ve ben takımın başına yeni geçmeme rağmen birkaç maç daha kötü sonuç alırsam kariyeri kapatmak üzereyim. ara transferde bazı transferler yaptım ve buna rağmen hastam tedaviye yanıt vermedi. üstüne en önemli orta saha oyuncum sezonu kapattı.

  ingiliz liglerinde transfer dönemi dışındaki birkaç ayda serbest oyuncuları kadronuza katabiliyorsunuz. ben de orta sahada oyun kurucu pozisyonunda umutsuzca birisini arıyordum. liverpool ayarında serbest durumda bir orta saha nasıl bulacaktım? oliver'ın profiline temsilci önerisi ile baktım. genel özellikleri düşük olmasına rağmen taktiğim açısından ilk baktığım özellikleri harikaydı.* zaten kaybedecek bir şey olmadığından bu genç arkadaşı kadroma kattım.

  oliver daha ilk maçında 40 metreden attığı serbest vuruşla bana galibiyeti getirdi. ağzım açık diğer maçlarda sadece onu izledim. sansasyonel gollerine ve asistlerine devam etti. sanki 30 milyon euroya aldığım bir oyuncuymuş gibi liverpool'u sırtladı ve bizi ilk 5 içine soktu. benimle sezonu tamamlamak için anlaşan liverpool yönetimi bu güzel çıkış için bir sonraki sezon da benimle anlaştı.

  daha sonra kariyere okul dolayısıyla devam edememiştim.

  oliver norwood, adam hlousek, chris brunt, mbaye niang, marco veratti, demba ba, craig dawson, jason steele yıllardır ingiltere liglerindeki kariyerlerimden akılda kalan isimler.
 • 4
  16 haziran 2016 ukrayna kuzey irlanda maçında serbest vuruştan asistini yapmıştır.

  euro 2016'da çıktığı ilk maçta skora katkısı olmasa da çok yararlıydı. ikinci maçta da asistini yaptı zaten.
  1 ay önce turnuva başlamadan, bu adamın adını kimseler duymadan yazmıştım. hayır ben şu adamı tutturmuşum, diğer sözlük yazarlarının da vardır illa böyle tutturduğu adamlar. bizler bile böyle işler yapabiliyorsak, bu çok sevgili bakkal dursun niye saçma sapan transferi yapan insanların "başkanı" konumunda?

  delirmemek işten değil.