• 1
  can akın, 25 saniye var, 100. sayı..
  hafiften geriye dönelim, eşlik edecek şarkı sizin seçiminiz, benim halihazırda bir tercihim var, videonun arka planında oyuncuların ismi anons ediliyor, yalçın dümer’in sesi bile güzel geliyor..
  diken, diken..

  hafiften ileri sarıyorum videoyu, murat kosova konuşuyor; “galatasaray-cska moskova maçında karşınızdayız.., bu takımı kimse deviremedi bu sezon, namağlup geldiler, namağlup dönmesinler, haydi galatasaray, helal olsun size, tarih yazıldı burada, helal olsun galatasaray, helal olsun oktay”
  hüngür, hüngür..

  bize bunları yaşatan adama, kendi sözleriyle; “basketbolda galatasaray’ın bayrağını tekrardan dalgalandırmaya başlatan” sayın oktay mahmuti ve ekibine veda ediyoruz.

  21 ağustos salı günü, ulaşamadığımız basketbol deplasmanları için toplandığımız, beraber zirveler yaptığımız, kah gülüp kah hüzünlendiğimiz, yeri geldiğinde maç sonu hep beraber inlettiğimiz nevizade’de, bu sefer bize iki sezon boyunca bu gururu yaşatan teknik ekip ile beraberiz.
  galatasaray’a hizmet kutsal, hizmet edenin hakkını vermek ise görevdir,
  bekleriz..
 • 3
  adam gibi adam olduğu için ve galatasaray basketbol takımını yine şahlandırdığı için düzenlenen zirvedir. yok bir maç kazandı diye mi veda etcez, yok kızılyıldızlı, yok şu yok bu diyen arkadaşların nefretini anlamıyorum. efendim, hocalardan ve oyunculardan büyüktür kulüp! öyledir, tamam da, ben mesela hagi'ye taparım arkadaş. oktay mahmuti'yi çok severim. yasak mı? bu kişileri illa aldırdıkları kupalara göre mi yargılamamız lazım? benim bir dolu futbolcu tişörtüm vardır. cantona, george best... onları da mı giymeyeyim galatasaray'a kupa kazandırmadılar diye?

  oktay mahmuti'ye gösterilen büyük bir vefa örneğidir. başka da bir şey değil. ne bu tepki anlamak güç. sanırsınız ceyhun yıldızoğlu'na veda zirvesi...
 • 4
  gsbasket.org'un oktay mahmudi adına düzenleyecekleri veda gecesi, ergin ataman'a yapacakları hoşgeldin organizasyonu 'somut' çabalarına her zaman devam edeceklerinin kanıtıdır. oktay mahmuti ile aynı ortamda bulunmak geçtiğimiz sezonlarda her galatasaraylının hayali olmuştur. bizlere bu hayali gerçeğe dönüştürme şansı verdikleri için teşekkür ediyorum.

  ayrıca bu tür organizasyonlar kimseyi galatasaray'dan büyük görme adına değildir. aksine galatasaray'ın aynı zamanda bir 'aile' yapısının da olduğunu herkese tekrar kanıtlar. galatasaray'a hizmet vermiş kişileri her zaman robot gibi gören insanlar bu tür şeyleri asla anlamayacak ve kurduğu dünyasında kendini en büyük galatasaraylı sanmaya devam edecektir. felipe melo'yu sevince 'melosporlu', mahmuti'yi sevince 'mahmutisporlu' oluyoruz. ama unutulan şey bu isimleri galatasaray'a verdiği katkılardan dolayı sevmemiz. ben avrupa takımı tutmam. hayranlık beslediğim, keşke galatasaray'da olsa dediğim bir oyuncu da yok. transfer haberlerine heyecanlanmam, kaka transferini istemiyorum diyebilecek de bir insanım. ama camiamıza emek veren kişileri de aşırı seviyorum. yapacak bir şey yok.

  edit: oktay mahmuti'nin tek başarısını cska galibiyeti sanan, sistem denen şeyden haberi olmayan basketbol cahili insanlar da mahmuti'yi eleştirmeye her zaman devam edecektir. basketbol takımımızda geçen sezon en yüksek ücreti 750 bin euro ile lakovic alıyorken bu sezon 1.5-2 milyon arası 5 tane transfer yapabiliyoruz. bunların hepsi küçümsediğiniz cska galibiyeti gibi maçlar sayesinde oluyor.

  işi plati'nin sözüne getirenler de şunları bilsin; fenerbahçe bizi yenmekle övündüğü için dalga geçiliyor. barca'yı, madrid'i yenip övünse kimse dalga geçmez. biz de yeri geldiği zaman madrid, barcelona anılarımızı anlatmıyor muyuz ? cska da avrupa'nın en iyisiydi ve biz yendik. övünmekte sonuna kadar haklıyız.
 • 5
  basketbol takımımıza büyük hizmetleri dokunmuş, galatasaray için emek vermiş, galatasaray'ın aleyhine hiçbir davranış içinde bulunmamış bir hoca için düzenlenecek çok anlamlı bir organizasyondur.

  kim düzenlemişse helal olsun diyorum. anladığım kadarıyla gsbasket düzenliyor, ayakta alkışlıyorum. galatasaraylılığa yakışır bir davranıştır bu. o saatlerde bayram tatili için gideceğim memleketimden dönüş yolunda olacağım, yoksa galatasaray sözlük yazarı olarak ben de o güzel ortamda bulunmak için en önde koşardım.

  bu güzel zirveyi kişisel tartışmalar, eskiye dayanan husumetler ile baltalamamak gerekir şeklinde düşünüyorum.
 • 6
  vedadan ziyade bir teşekkür zirvesi. başarı olarak kendisine "kupalardan" daha farklı kıstaslar getiren* insanların, o güzel iki sene için emeği geçenlere teşekkür edeceği zirve.

  (bkz: bir kadeh de bizle iç oktay mahmuti)

  peşinen not: o mahmutisporlu , ergin ataman düşmanı niye yaftaladığınız insanlar ergin ataman için de bağıracak, geçen sene olduğu gibi yine antrenmana gidecek. yine bench arkasında takımı destekleyecekler. onlar açısından bir şey değişmeyecek ama umarım sizin açınızdan bir şeyler değişir.
 • 9
  yine her zaman ki gibi galatasaraylıları mahmutisporlu ilan edilmeye başlanmış. arkadaş ilk önce anlaşalım hiç kimse kimseyi galatasray'dan üstün görmüyor, ilk önce bunu bir anla. derdiniz ne ben anlamıyorum? iki sene boyunca bizi basketbola alıştıran, güzel günler yaşatan bir insana teşekkür edilmesi niye bu kadar zorunuza gidiyor. çok ince düşünülmüş, çok da güzel düşünülmüş bir organizasyon gsbasket'e teşekkür ederiz.