• 3
    macaristan ile hiçbir alakası olmayan tenis oyuncusu. gürcü'dür. kariyerinin en formda dönemlerini geçirmektedir. wimby sonrasında hamburg'da finalde leonardo mayer'i yenerek atp seviyesinde ilk kez bir turnuva kazandı. (daha sonra 2016 ve 2017'de 250'lik 2 final kaybetmişti fakat 2018 temmuz'unda 500'lük kazandı). şu anda dünya 37 numarası ve kariyerinde ilk kez bir slam 4. turu görmüş durumda. daha önce maksimum 2015 wimbledon'da 3. tur, 2017 fransa açık'ta 3. tur ve bu sene aus open'da 3. turu vardı. rolland garros'taki 3. tur maçında da nadal'la karşılaşmış ve toplamda sanırım yalnızca 1 oyun alabilmişti.

    bugün şu anda da nadal'la oynuyor ve ilk 2,5 set topların yarısını fileye, geriye kalan yarısının yarısını da dışarı vurmasına rağmen maçtan skor anlamında da mentalite olarak da aman aman kopmadı. 3. seti de tie-break'e taşımayı bildi ve kazandı da. nadal 4. sette tahminimce 6-2 gibi bir skorla maçı daha fazla uzatmayacaktır fakat basilashvili'nin son dönemdeki formu dikkate değer.
  • 4
    iyi bir koç ile çok iyi seviyelere gelebilecek tenisçi.

    bugün oynanan ve her ne kadar soğuk algınlığı yüzünden yürüyecek hali olmayan del potro'yu 2-0 yenerek kariyerindeki ilk atp 500 turnuvasını çin açık'ta kazandığı maçta kendisini ilk defa çok yakından izledim. çok önemli bir kaç özelliği var. çok güçlü forehand'inin yanı sıra raketini çok hızlı kullanıyor ve topu çok hızlı çıkarabiliyor. forehand kadar olmasa da fena olmayan bir tek el backhand'i de var. tek sorunu servisleri karşılamada kendini geliştirmesi lazım. yoksa gerçekten bu komple yapısı ile ilk 20'nin değişilmez oyuncularından birisi olması lazım.