• 47581
  genç yaşta menajerlerden uzak durmak gerekir. antrenmanlarda ve maçlarda kendi eleştirinizi yapabilecek ve eksiklerinizi görecek durumda olmalısınız. neleri doğru yaptım, neleri yanlış yaptım ve neden? bu gibi sorular. çocukken çok fazla maç izliyordum, sağ bek olduktan sonra maçlarda yalnızca sağ bekleri izlemeye başladım ve bu durumun bana çok faydası oldu. futbolda bana göre en önemli şey: çevre. gençlere tavsiyem altyapıda size yaklaşan menajerlerden uzak durun. bu menajerler çoğunlukla size yalan söyleyecekler. mesela iyi olmadığınız bir maç sonrasında bile size gelip, sahanın en iyisi sendin diyebilirler ve siz de nihayetinde bu yalana inanırsınız. bir menajer futboldan önce para konuştuğu zaman bir sorun olduğunu biliyordum. kendi kalitelerimi sorduğumda benim sahip olmadığım özellikleri saydıklarında da benim için tehlikeli olduklarını biliyordum.

  sacha boey
 • 47586
  sacha boey: “genç yaşta menajerlerden uzak durmak gerekir. antrenmanlarda ve maçlarda kendi eleştirinizi yapabilecek ve eksiklerinizi görecek durumda olmalısınız. neleri doğru yaptım, neleri yanlış yaptım ve neden? bu gibi sorular. çocukken çok fazla maç izliyordum, sağ bek olduktan sonra maçlarda yalnızca sağ bekleri izlemeye başladım ve bu durumun bana çok faydası oldu. futbolda bana göre en önemli şey: çevre. gençlere tavsiyem altyapıda size yaklaşan menajerlerden uzak durun. bu menajerler çoğunlukla size yalan söyleyecekler. mesela iyi olmadığınız bir maç sonrasında bile size gelip, sahanın en iyisi sendin diyebilirler ve siz de nihayetinde bu yalana inanırsınız. bir menajer futboldan önce para konuştuğu zaman bir sorun olduğunu biliyordum. kendi kalitelerimi sorduğumda benim sahip olmadığım özellikleri saydıklarında da benim için tehlikeli olduklarını biliyordum.”

  “bazen yakın arkadaşlarım hakkımda çıkan transfer haberlerini gönderiyorlar, ben kendim çok bakmamaya çalışıyorum çıkan haberlere. onlara da bir bilgim olmadığını söylüyorum çünkü gerçekten bilgim yok, menajerlerime çıkan haberlerin hiçbirini sormuyorum. bu tip haberlere odaklanmak sizi ve performansınızı etkileyebilir. futbolcu mentali çok hassastır. bir yorum, eleştiri bazen her şeyin tersine dönmesi için yeterli olabilir. bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor.”(le carre)

  “benimle ilgili söylenen en büyük yalan? ismini vermek istemediğim bir antrenör *benim hiç çalışmadığımı söylemişti. beni tanıyan herkes saha içinde ve dışında ne kadar çok çalıştığımı iyi biliyor. kimse bu konuda hakkımda olumsuz bir şey söyleyemez. benim çözemediğim, insanlara karşı beni değersizleştirmek için bir insanın neden böyle bir şey uydurma ihtiyacı hissettiği açıkcası.”

  ****

  bu çocuk bambaşka mevzu.
App Store'dan indirin Google Play'den alın