• 44127
  atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür türkiye'nin doğması yeni türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, atatürk'ün türk halkının işidir. şüphesiz ki, türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur

  john f. kennedy
 • 44128
  türkiye basketbol federasyonu başkanı hidayet türkoğlu, a kadın milli takımı'nın fıba 2023 avrupa şampiyonası elemeleri d grubu'nda karşılaşacağı slovenya ve polonya maçları öncesinde açıklamalarda bulundu. milli takımın medya gününde konuşan türkoğlu, "türk basketbolunu hem milli takımlar anlamında, hem de kulüpler anlamında hakkettiği yere getirmek için federasyon olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yapacağımızı buradan söylemek istiyoruz" dedi.

  "5 yıl boyunca iyi işler yaptığımızı düşünüyoruz"

  türk basketbolu için çalışmalarını gelecek 3 yılda en iyi şekilde sürdüreceklerini dile getiren türkoğlu, "camiamızın teveccühü, ne kadar teşekkür etsek azdır. 3 yıl daha onlara layık olmaya çalışacağız. 5 yıl boyunca iyi işler yaptığımızı düşünüyoruz. önümüzdeki 3 yıl da daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz. her fırsatta iyi niyetimizi ve çalışacağımızı, basketbolumuzu daha iyi yerlere getirmek için hedeflerimizi paylaştık ve onlar da teveccüh de bulundular, ne kadar teşekkür etsek azdır. 3 yıl boyunca türk basketbolunu hem milli takımlar anlamında, hem de kulüpler anlamında hakkettiği yere getirmek için federasyon olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yapacağımızı buradan söylemek istiyoruz" diye konuştu.

  "federasyon olarak milli takımlarımızın yanınızdayız"

  milli takımın her zaman yanında olduklarını söyleyen türkoğlu, "her maça kazanmak için hazırlanıyoruz. milli takım da aynı düşüncededir. hocalarım ve bizler yönetenler olarak milli takımlarımızın yanında olduk. sadece basketbola konsantre olmaları için yönetimsel olarak üzerimize düşen görevin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. gerisi de sporcularımıza ve hocalarımıza ait. onlar da saha çıktıklarında önce kendileri, sonra da taşıdıkları forma için ellerinden gelenin en iyisin yapacaklardır. onlara güvenimiz tam. sonuç ne olursa olsun biz federasyon olarak onların yanındayız. önemli olan taşıdıkları formanın bilincinde olarak sahaya çıktıklarında en iyi mücadeleyi versinler. sonucunda da galip gelirsek ülkemiz için moral olur. başta slovenya maçı, pazar günü de izmit'te oynanacak polonya maçı için başarı diliyorum. herkes her şeyin bilincinde. kadın milli takımı bizim çok önemsediğimiz, geçmişinde çok büyük başarılar elde etmiş bir takım. inşallah hocamızla birlikte aynı istikrar ve çıkışı yaparız. başarılar diliyorum" diye konuştu.

  türkiye basketbol federasyonu başkanı hidayet türkoğlu
 • 44129
  2022 fıfa dünya kupası avrupa elemeleri g grubu'nda cebelitarık ve karadağ ile oynayacağı maçlar için riva'da kampa giren a milli futbol takımı’nın kalecileri sinan bolat, uğurcan çakır ve ersin destanoğlu, antrenman öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

  ilk olarak söz alan deneyimli kaleci sinan bolat, önlerinde çok önemli iki maç olduğunu söyleyerek, “cebelitarık maçına odaklanmak istiyoruz. konsantrasyonumuz o maça yönelik. oradan 3 puan alıp, güzel bir moralle karadağ maçına çıkmak istiyoruz” dedi.

  “inşallah avrupa’ya gider ve ülkemizi temsil ederler”

  bolat; uğurcan çakır, ersin destanoğlu ve altay bayındır’ın performansının çok iyi olduğunu dile getirdi ve şunları söyledi: “buradan altay kardeşime geçmiş olsun diyorum. inşallah en kısa zaman sağlığına ulaşır. şu anda iki genç kardeşimizin arasında ağabey konumundayım. ben de kardeşlerime elimden gelen katkı ve tecrübemi aktarmaya çalışıyorum tabii kaleci antrenörümüz önderliğinde. performansları ortada. inşallah onlar da en kısa zamanda avrupa’ya gider ve ülkemizi orada en iyi şekilde temsil ederler.”

  “türkiye’den böyle yetenekler çıkması benim için de bir gurur”

  3 ismin de avrupa müsabakalarında kendilerini kanıtladığını belirten bolat, “ister istemez uğurcan olsun, ersin olsun, altay olsun, kendilerini avrupa’da da kanıtlamış kaleciler, avrupa ligi’nde, şampiyonlar ligi’nde olsun. kendi açımdan avrupa’ya ayrı bir önem veriyorum. benim için de bir gurur, türkiye’den böyle yetenekleri kaleciler çıkması. inşallah bunların devamı gelecektir. kardeşlerimiz de avrupa’ya transfer olup, türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerdir inşallah” ifadelerini kullandı.

  “en kısa dönemde istediğimiz yere gelmek istiyoruz”

  sinan bolat son olarak şöyle dedi: “yeni hocamızın gelmesiyle yeni bir hava ve enerji oluştu ister istemez. inşallah hocamız da istediği taktikleri bize gösterip, en kısa zamanda istediğimiz sonuçları alıp en kısa dönemde istediğimiz yere gelmek istiyoruz.”

  uğurcan çakır: birlikte savaşacağız

  takım olarak savaşacaklarını söyleyen uğurcan çakır, "ersin'e hayırlı olsun, yeteneğiyle ve hak ettiği için burada. altay'a da geçmiş olsun. öncelikle cebelitarık maçını kazanmak istiyoruz. ben biraz moralli geldim ama burası milli takım. milli takım için birlikte savaşacağız. en iyi şekilde kazanacağız" ifadelerini kullandı.

  "kim oynarsa oynasın elinden geleni yapacak"

  milli takımın cebelitarık maçına nasıl bir kadroyla çıkacağına teknik direktör stefan kuntz'un karar vereceğine vurgu yapan çakır, "hoca taktiğe karar verecek, kim oynarsa elinden geleni yapmaya çalışacak. dünya kupası'na gitmek istiyoruz. en iyi şekilde hazırlanarak gitmek istiyoruz. kim oynarsa oynasın elinden geleni yapacak" şeklinde konuştu.

  "rechner ile uyum içinde çalışıyoruz"

  milli takımın kaleci antrenörü michael rechner ile uyum içinde çalıştıklarını söyleyen çakır, "almanya'dan geldi. oranın eğitimi almış bir isim. çok iyi bir uyum yakaladık, inşallah performansımızı maçlara da yansıtırız" dedi.

  "şansımızı sonuna kadar zorlamak istiyoruz"

  milli takımın gruptaki iki rakibinin karşılaşacağı norveç-hollanda maçı için çakır, "şansımız zor ama sonuna kadar zorlamak istiyoruz. iyi bir hava var. iki maçı da kazanarak önümüzü görmek istiyoruz. iki maçımızı da kazanmak istiyoruz. konsantrasyonumuz bu yönde. norveç, hollanda ile zor bir mücadele oynayacak. o maç istediğimiz gibi sonuçlanırsa dünya kupası'na gitmek istiyoruz. iki takım için zor müsabaka, önce biz kazanmalıyız" diye konuştu.

  ersin destanoğlu: burada olmak tarif edilemez bir duygu

  a milli takım kadrosuna seçildiği için duyduğu heyecanı dile getirenersin destanoğlu ise "seçilmeyi bekliyordum. kadroya dahil edildiğimi arkadaşlarımdan öğrendim. kulübümde her maç en iyi performansı göstermeye çalışıyordum. arkadaşlarımdan duydum, sonrasında da ailemle paylaştım. burada olmak tarif edilemez bir duygu. burası en üst seviye. burada olduğum için çok mutluyum" diye konuştu.

  "her açıdan kendimi geliştiriyorum"

  her konuda kendini geliştirdiğini belirten 20 yaşındaki genç file bekçisi, "önce beşiktaş'ta sonra da a milli takım'da forma giymek hem zihinsel hem de fiziksel çalışmanın sonucu. bunlara önem veriyoruz. ben de çok çalışıyorum. her açıdan kendimi geliştiriyorum. zorlu, stresli maçlar oynuyoruz. bunun altından kalkabilecek kapasitede olduğumu biliyordum. bu sayede de buradayız."

  "rıdvan ile aynı şekilde tesislerde de burada da beraberiz"

  milli takıma dahil edilmesini yakın arkadaşı rıdvan yılmaz ile de paylaştığını söyleyen ersin destanoğlu, "ona da söyledim, çok mutlu oldu. burada da beraberiz. burada tüm ağabeylerim sıcakkanlı davrandılar. teknik ekip olsun, ağabeylerim olsun güzel bir ortam var. rıdvan ile aynı şekilde tesislerde de burada da beraberiz" ifadelerini kullandı.

  "şu an kaleci konusunda çok rahatız"

  futbolda kalecilerin öneminin daha da arttığını belirten ersin destanoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: "artık daha çok oyun içinde oluyorsunuz. ayak oyunları olsun, defansın arkasına atılan toplar olsun hep oyunun içindeyiz. kalecinin önemi arttığı için de antrenmanlar ve analizler farklı oluyor. bu da kalecilerin gelişimine yansıdı. türkiye'de birçok mevkide önem gösterildiğinde iyi oyuncular çıkabiliyor. şu an kaleci konusunda çok rahatız. birçok isim var. bu bizim için mutluluk verici bir şey."

  https://www.dha.com.tr/...-geldi/haber-1859130
 • 44130
  "fransa parlamentosunda, kardeş bildiğim milletvekilleri ve senatörlerle yemekteyim. farklı siyasi partilere mensuplar; türkiye’ye, fransa’ya hatta hayata bakışları farklı. diğer yandan hepsi bir konuda mutabık. mustafa kemal atatürk insanlığın en büyük evlatlarındandır."

  galatasaray spor kulübü yönetim kurulu sözcüsü remzi sanver
 • 44133
  mübarek vatan ve milleti parçalanmak tehlikesinden kurtarmak, yunan ve ermeni isteklerine kurban etmemek için açılan milli savaşmalar uğrunda milletle beraber serbest surette çalışmaya askeri ve resmi sıfatım artık engel olmaya başladı. bu gaye-i mukaddese (kutsal amaç) için milletle beraber sonsuza kadar çalışmaya mukaddesatım (kutsallarım) adına söz vermiş olduğum cihetle, pek aşıkı bulunduğum yüce askerlik mesleğine bugün veda ve istifa ettim. bundan sonra milli ve kutsal gayemiz için her türlü fedakarlıkla çalışmak üzere sine-i millete (milletin bağrında) bir ferd-i mücahit (savaşçı kişi) suretiyle bulunmakta olduğumu tüm müdafaa-i milliye ve redd-i ilhak cemiyetlerine ve sivil merkezler ile asker alma şubeleri aracılığıyla vatanın en uzak köşesine kadar bildirilmesini ve anlatılmasını ve yol göstermede vatansever yardımlarınızı ivedilikle ve özellikle rica ederim.

  mustafa kemal paşa (8 temmuz 1919) erzurum

  ulu önder mustafa kemal atatürk'ün askerlikten istifa ettiğini 15., 3., 20., 13., 12., 14. kolordulara bildirdiği telgrafın günümüz türkçesi ile sadeleşmiş hali.

  atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi 1 kitabı sayfa 96
 • 44134
  ''reisicumhur hazretleri 2 aralık salı günü saat ikiyi kırk geçe mektebimizi teşrif buyurdular. maiyet-i devletlerinde dahiliye vekili beyefendi ile birçok mebus beyefendiler bulunuyordu. evvela yedinci sınıfın türkçe dersine girdiler. muallim bey imlâ yazdırıyordu. derse devam edilmesini emrettiler. sıralar arasında dolaşarak talebe efendilerin yazılarını tetkik buyurdular ve iyi yazdıklarını söylediler. bilâhare altıncı sınıfın resim dersine girdiler ve aynı surette resimleri ve modelleri tetkik buyurdular. sekizinci sınıfın da vatanî malûmat dersinin tahrirî yoklama imtihanında hazır bulunup talebenin evrakını tetkik buyurdular. bilâhare ticaret ve bankacılık kısmı son sınıfını ziyaret buyurdular. bu kısım hakkında emrettikleri izahat kendilerine arz olundu. bu sınıfta talebe efendilerin kitap ve defterlerini muayene ve tetkik buyurdular. ticaret kısmından sonra 9’uncu sınıfın riyaziye dersinde hazır bulunarak cebir dersine kalkmış olan bir talebeyi dinlediler. derslerden sonra mektebin her tarafını gezdiler. kimya ve fizik laboratuvarlarında, ulûmu tabiiye ve fizik dershanelerinde, müzelerde ve bilhassa konferans salonunda gezdiler. buralarda talebenin istifadesi hakkında emir buyurdukları birçok malûmat kendilerine arz olundu. bilâhare mektebin kütüphanesini gezdiler ve hatıra defterini imzaları ile tezyin buyurdular. şükrü kaya beyefendiyle sabık nafia vekili recep beyefendiye “galatasaray lisesi’nin yemekhane ve yatakhaneleri ile harbiye mektebi’nin yemekhane ve yatakhanelerinin mukayese edilmesi lazımdır” buyurdular. sonra bendenize “daireniz uzak mı? artık oraya gidelim” emrini verdiler. gazi hazretleri müdüriyet odasında da 15 dakika kadar istirahat buyurdular ve bendenize yerime oturmak emrini verdikten sonra birçok sualler sordular: bu suallerin mevzularını ve bunlara verilen cevapların mahiyetini bervechizir aynen arzediyorum. mektebin tarihçesi, bina vaziyetimiz, adliye ve karakoldan aldığımız binalar, ortaköy şubemiz, her sene artan talebe yekûnu, bu kadar kalabalık bir talebeyi nasıl idare etmekte olduğumuz, talebe sandığı, talebe akademisi, spor ve izcilik teşkilatı gibi mektep dahilinde vücuda getirilen talebe teşekkülleri. tedrisat sistemimizin hususiyeti, millî mahzuru olmayan mevaddı dersiyenin ecnebi lisanından öğretilmesindeki fevait: liseden çıktıktan sonra doktorluk, kimyagerlik, mühendis veya mimarlık, avukatlık, ticaret, ziraat, bankacılık gibi gençleri bir takım serbest mesalike ihzar eden âli tahsil devresinde ecnebi lisanının çok ehemmiyetli bir rol oynayacağı gibi hayatta bu mesleklere sahip olan kimselerin iktidar ve ihtisaslarını artırmak için de ecnebi lisanına muhtaç oldukları gibi hususat kendilerine arz ve izah olundu. bilhassa dinî tedrisat hakkında evvelce ne yapılmakta olduğu, halen de ne yapıldığı, talebe ve veliler tarafından bu hususta bir şikayet vâki olup olmadığı hakkında müteaddit sualler irat buyurdular. esasen kuruluşu itibariyle de laik bir müess- ese olan mektebimiz hakkında kendilerine emir buyurdukları malumat arz edildi. maruzatımız üzerine memnuniyetlerini beyan buyurdular. müdüriyet odasından çıkıldı. bahçede bir bayram süruru ile coşan talebelerin “yaşa” avazeleri ve sürekli alkış sadaları içinde mektebin büyük sokak kapısına kadar yayan yürüdüler. otomobillerine binerken bir kere daha memnuniyetlerini beyan buyurdular. gerek bizzat reisicumhur hazretleri ve gerek maiyeti devletlerindeki zevat müessesemizi ayrı ayrı takdir buyurmuşlardır. arz-ı keyfiyet eylerim efendim.''

  fethi ismail’in (isfendiyaroğlu) 8 aralık 1930 tarihli atatürk’ün galatasaray lisesi’ni ziyaretine dair raporu
 • 44135
  “başkanım, sayın divan kurulu, saygıdeğer galatasaraylılar. sizleri tekrar görmek çok güzel. bu vesileyle cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder atatürk'ü tekrar saygıyla anıyorum. galatasaray her zaman olduğu gibi gelecekte de onun fikirlerinin ödün vermez savunucusu olmaya camia olarak devam edecektir. bundan kimsenin şüphesi olmasın. mustafa kemal atatürk ve arkadaşlarına bize bu cumhuriyeti hediye ettikleri için hepimiz minnettarız. bu arada vefat eden büyüklerimize de allah'tan rahmet diliyorum. aralarında gençliğimin beraber geçtiği abilerim var. çok üzüldüm. alpaslan abiye allah'tan rahmet diliyorum. çok sevdiğim bir abimdi. mekanı cennet olsun. bu arada sevgili betül hanım’ın yapmış olduğu sunum için de teşekkür ederim. galatasaray'ın tüm kurumlarının güçlü olmasının, birlik ve sinerjisinden faydalanmasının öneminden defalarca bahsettik. çok büyük emeklerle kurulmuş olan, şu anda da betül hanım ve yönetiminin çok büyük emeklerle devam ettirdiği, kişisel çabalarla devam ettirdiği galatasaraylılar yardımlaşma vakfı yurdu’nun, galatasaraylılar yurdu’nun hepimiz tarafından göz önünde olması, desteklenmesi ve buranın gözbebeğimiz gibi korunması, büyütülmesi gerekiyor. öncelikle hem kuranlara teşekkürlerimizi iletiyoruz. hem de büyük çabalarla buyurduğu yaşatan, güzelleştiren işleten yönetime de teşekkürlerimizi iletiyoruz. galatasaray spor kulübü olarak onları desteklemeye, görünür kılmaya, ihtiyaçları olduğu yerlerde de birlikte olmaya devam edeceğiz.”

  “sevgili ibrahim abi bir konuya değindi. dernek sportif aş yapısı, spor yasası ile ilgili… burada yönetim kurulu başkanvekili rezan bey hukukçularla beraber çok detaylı bir çalışma yaptı. spor yasası taslağı ile ilgili görüşlerimizi ankara'da hem partilerle hem de mecliste meclis başkanımızla şahsen paylaştık. burada dediğiniz gibi ciddi sakıncalar var. rezan bey’in yazmış olduğu detaylı kapsamlı galatasaray raporunda, diğer kulüp başkanları, futbol federasyonu ve kulüpler birliği ile paylaştık. sizin görüşlerinizden sonra şunu da düşündüm. divan kurulu üyelerimizle de bunu paylaşırsak çok iyi olacak. herhalde bunuda ilerleyen günlerde sayın başkanımıza divan kuruluyla beraber organize ederek sizlerle bu galatasaray'ın görüşünü yansıtan raporu paylaşırız.”

  “bir tüzük değişikliği çalışmamız var. ilk başta aralık ayını hedeflemiştik fakat arkadaşlarımız rica ettiler, ocak ayında yapalım dedik. aciliyet gerektiren maddeler var. galatasaray işleyişini yavaşlatan, zorlaştıran geçmişte yaşadığımız birçok program yaşatan hepimizin aslında ortak fikirde olduğumuz değişim yönünde maddeler var. onları spor kanununun çıkmasını beklemeden yapmak istiyoruz. yasanın çıkış zamanı belli değil, çok uzun zamandır tartışılıyor. meclise giriyor, geri çıkıyor… bunun tekrar meclis'e girip oylamaya gelip gelmeyeceği belli değil henüz. hukukçu arkadaşlarımız detaylı bir çalışma yapıyorlar. bunu sunup, sizlerin görüştün alıp ondan sonra ocak ayı içersinde çok uzun zamandır yapılmayan, yapmak zorunda olduğumuz bu tüzük değişikliğini yapmayı arzu ediyoruz. vahap bey’e ayrıca üstün çalışmalar için teşekkür ederim. gerçekten gece gündüz arkadaşlarımızla beraber, ekip arkadaşları ile beraber çok büyük emekler verdiler. sağ olsunlar mağazacılık tarafında hiç yorulmadan sabah akşam çalışarak ilerliyorlar.”

  “nike ile ilgili bir yanlış anlaşılma olmasın sunumdan diye birkaç kelime etmek isterim. nike hakikaten galatasaray'ın uzun süredir, galatasaray’a destek vermiş en büyük marka. bizim iş ortağımız. kendileri gerçekten türkiye içinde çok çok büyük bir sözleşme verdiler. bunu uzun zamandır devam ettiriyorlar. bizler bu ilişkileri galatasaray'ın ve diğer tarafın lehine olacak şekilde, daha düzgün bir şekilde götürmeye çabalıyoruz. geçmişten biliyorsunuz. galatasaray’da yönetimler değişince bir tarz değişiyor veya işte öncelikler değişiyor. nike ile, diğer tedarikçilerimize ve diğer sponsorlarımızla da ilişkilerde bir takım yıpranmalar olmuş. biz bunları karşılıklı diyalogla çözmeye çalışıyoruz. nike'ın galatasaray yapmış olduğu hizmet ve katkının büyüklüğü yadsınamaz. buradan tekrar söylemek isterim. şu anki uzun zamandır verilmiş en büyük sözleşme sponsorluk sözleşmesi; ama tabi biz galatasaray olarak her zaman daha iyiyi daha ileriyi hedefliyoruz. bundan da vazgeçmeyeceğiz. sevgili asaf hocama teşekkür ediyorum. biz baştan beri söylemiştik açıkçası. hoşuma gitti bugün. çünkü bu sunumun yapılacağından haberim yoktu. aslında öyle olması gerekir. kendileri denetleme kurulu olarak bütün toplantılarımıza eksiksiz katılıyorlar. galatasaray ve bizi sizler adına denetleme görevini de yerine getiriyorlar. onların bağımsız bir kurum olarak düşünüp hareket etmeleri çok hoşuma gitti. bizim arzumuz buydu. onun gereği olarak da burada bir sunum yaptılar. teşekkür ederim. bizim hedefimizi de büyüttüler. onun için yönetim kurulunda konuşacağız. hepimizin hedefi bir. galatasaray'ı ileriye götürmek!”

  “saygıdeğer galatasaraylılar. sayın aşkın taner’in bahsetmiş olduğu konularla ilgili sizleri bilgilendirmek istedim. evet doğrudur. zaten seçim zamanı da söyledik. galatasaray'ı ileriye götürecek yeni bir futbol sistemi kurmak peşindeyiz. bu sistemin önemli bir parçası da galatasaray altyapısında yetişen oyuncularımıza, rekabetçi liglerde oynama ve bizim kontrolümüz altında gelişme şans vermek. çünkü biliyorsunuz işte 19’la 21 yaş aralığındaki arkadaşlarımız genelde bilabedel başka takımlara kiralanıyor. bazıları oynatmıyor, orada gelişemiyor. dolayısıyla a takımında oynamak için hazır olmadıkları için o ara süreyi kaybediyorlar. belki galatasaray'ın kazanacağı bir çok genç yeteneği o ara yaşlarda kaybediyoruz. anadolu'da işte nasıl kerem aktürkoğlu, taylan antalyalı alt ligden geldi. böyle oyuncuların bir ön takımda galatasaray sistemine uyacak şekilde yetiştirilmesi, a takımda idmanda, orada bilfiil oynayarak gelişmesi ve hazır hale gelmesi gibi bir hedefimiz var.”

  “hep muhalefet olarak algılanmasın dediniz. asla öyle bir algım yok. burada her söylenen teklifi, eleştiriyi ve uyarı son derece olumlu ve faydalı buluyorum. galatasaray ve bizim yönetimimiz bu tür sizler gibi kıymetli üyelerimizin bize tavsiyeleri ve önerileri ile daha da güçleniyor. biz bunları asla negatif bir şekilde arkasında galatasaray niyeti olduğu sürece olumsuz algılamıyoruz. bu konuda içiniz lütfen rahat olsun.”

  “beylerbeyi macerasını ben de biliyorum. o zaman 2002 yılıydı. ben de rahmetli başkan özhan canaydın yönetimindeydim. beylerbeyi projesinden farklı bir projedir bu. 1481 futbol yatırımları a.ş’nin galatasaray logosu ve markasını asla kullanmayacak ve galatasaray’ın herhangi bir hisse sahipliği, bir ilişiği yoktur. burada galatasaraylı iş adamlarının galatasaray'a hizmet için koydukları yatırımın birinci raundu bitti. belli bir minimum yatırım tutarıyla çok kıymetli galatasaraylı iş adamları buraya geldiler. burada galatasaray'ın tek bağı, bundan sonra alacağımız kulüplerle galatasaray'ı oraya oyuncu kiraladığı taktirde oyuncunun 11'de oynama garantisi alması ve oradan geri transferinde de çok cüzi şartlarla galatasaray'a geri dönmesi. bunun dışında galatasaraylıların orada pişmekte ve yetişmekte olan oyuncularımızı görebilmeleri için de galatasaray televizyonu’nda bu takımın yayın hakkını alarak galatasaraylıların izlemesi için televizyonda maçları yayınlamayı düşünüyoruz. bunun dışında yurtdışında da birkaç takımla görüşmemiz var. yine bu hissedar arkadaşlarım kulüple hisse olarak hiçbir ilintisi olmadan bulunuyorlar. bir sistemdir bu. dolayısıyla böyle bir risk yok. arkadaşlarımız son derece bağımsız, dediğiniz hesaplar yapılmış şekilde orayı yönetiyorlar.”

  “şeffaflık dediniz. başından beri söylüyorum. biz burada patron değiliz. patron galatasaray üyeleri. onlar adına en iyi şekilde temsil etmeye ve en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. evet çok büyük zorluklar var. niye tekrar oraya döndük derseniz düşünmeye ve hareket biçimimizi değiştirmediğimiz için. zararları alkışlayarak ibra ettiğimiz için. bütçemizden, gelirimizden fazla harcadığımız için. bugüne kadar hiç farklı davranmadık. hep daha fazla harcadık, gelirler büyüdü. borçlanma kabiliyetimiz arttı ve daha fazla borçlandık. hem kulübü hem de sahip olduğumuz sportif aş’yi bu borç batağına bizler soktuk. kimseye suç bulamayız. biz burada bu dönemin çok kritik bir dönem olduğunun farkındayız. önlemlerimizi ona göre almaya çalışıyoruz. gönül isterdi ki yarın hemen alalım ama biliyorsunuz bizim içerisine girmiş olduğunuz bir takım kontratlar, oyuncu kontratları, sponsorluk anlaşmaları, bunların yenilenmesi veya iptal edilmesi hukuki olarak hemen gerçekleşmiyor. takımımızın bütçesini ufaltmak istiyoruz. çok ciddi hamleler yaptık ama biliyorsunuz ücreti yüksek arkadaşlarımız var. onlar da haklı olarak bir kontrata imza atmışlar. önümüzdeki sene sanırım bilançolarımızda ve kar zarar hesaplarımızda, daha çok gelirine göre harcama yapan bir yapı oluşturmuş olacağız. “

  “sportif aş'ye ile ilgili dediklerinizde haklısınız. yeterince bilgi verilmiyor iki şey var. bir tanesi biliyorsunuz ki divan kurulu toplantılarımız televizyondan canlı yayınlanıyor. kapalı oturumlar yaparak daha detaylı bilgileri paylaşmak isteriz. zaten ben divan kurulularının da bazen galatasaraylılar dışında canlı yayınlanmasını camiamıza rekabetçi dezavantaj getirdiğini, camiamızın bütün sorunların aynen sosyal medyada olduğu gibi ortalıkta tartışılmasının galatasaray’a zarar verdiğini düşünüyorum. burada takdir divan heyeti ve üyelerimizindir. herhangi bir teklif gelirse her türlü konuyu üyelerimize şeffaf, daha detaylı detaylı şekilde paylaşmaktan imtina etmeyiz. şeffaflık adına bizim asla kasıtlı olarak bir bilgi saklamamız söz konusu değil; ama takdir edersiniz bizler de şahsen sorumluk taşıyoruz. bazı bilgileri paylaşmak bu sorumluluğumuzun yerine gelmemesi anlamına gelebilir. özellikle kamuoyunu açık platformlarda. üyelerimizin her şeyi bilmesi gerektiğini zaten düşünüyorum. yapmayı planlıyoruz. tüzük değişikliğini hızlı yaparsak bir mali yıl uyumlanması olacak. yani dolayısıyla mali genel kurullarımızda artık yıl yıl hem sportifi hem bağlı şirketlerimizi hem de kulübümüzü elma elma karşılaştırma şansına sahip olacağız. zaten yapılan bankalar birliği anlaşması gereğince sportif aş'ye de bugüne kadar yapılmayan bir bütçe oturtma hizmeti var. bu bütçe genel kurula sunulacak. galatasaray spor kulübü genel kurulu da aynı yıl olduğu zaman bütçeleri, galatasaray spor kulübü olağan genel kurullarında sportif bütçesinin paylaşılması ve onunda tartışılması galatasaray açısından önemlidir.”

  “divan kuruluna önem vermeye gelince… biz son derece önemli görüyoruz. bunu daha önce de söylemiştim. burası bizim ayda bir de olsa galatasaraylılarla buluşma, onları bilgilendirme, onların eleştirilerini dinleme ve ona göre kendimizi düzeltme veya yeni projeler üretmek için bir fırsat olarak gördüğümüz yerdir. divanın düzgün olması, divana katılımın yüksek olmasını çok arzu ederiz. bu konuda galatasaray spor kulübü divan başkanımızın uygun göreceği herhangi bir aksiyon olursa bunu tartışmaya hazırız. kulüp olarak seve seve buna aracı ve yardımcı oluruz. tevfik fikret salonu’nda yapmak pandemi sebebiyle sıkıntılı. orası çok değerli bir yer. orasını yıpratmamak lazım, dikkatli olmak lazım. burasının daha kalabalıklaşacağını, buranın daha düzgün, galatasaray’a yakışır bir divan olmasına vesile olacak önlemler varsa seve seve bunlara yardımcı olur. onun için önerilerinizi divan başkanımıza iletirseniz başkanımız da bize getirir. biz divan kurullarını çok önemli görüyoruz. onun için de farkındaysanız kurulda bir arkadaşım gelip detaylı şekilde yaptığı çalışmaları anlatıp sizlerin beğenisine, eleştirilerine sunmaya gayret gösteriyor.”

  “biliyorsunuz bizim müzemizin bulunduğu bina var. beyoğlu’nda eski postane binası. bu binaya yanılmıyorsam 2003 yılında eğitim vakfı tarafından yatırım yapılmış, daha sonra galatasaray üniversite’sine kiralamış. burasının bir katında galatasaray spor kulübü'nün, bir katında galatasaray lisesi’nin müzesi var. burada bizim herhangi bir fiili, galatasaray spor kulübü olarak anlaşmamız ve bağımız yok. sadece üniversitenin ptt binasında, bize verilmiş bir alanda, galatasaray’a ait olan değerli tarihi eserlerimizi sergiliyoruz. burada yeni bir protokol imzalandı. üniversitemizle vakıfla, listemizle hep birlikte konuşuyoruz. burada bizim amacımız şudur. orada müze yapmak için bizim sahip olduğumuz eserleri ihtiyacı var üniversitemizin. o eserlerinde korunması ve doğru şekilde korunuyor olması bizim için çok önemli. şu anda bu anlaşma detayları sonuçlanana kadar galatasaray'ın çok değerli eserlerinin tarihi eserlerinin korunması için gerekli güvenlik önlemleri alınana kadar müzemizin kapılarını kapattık. ziyaretçi almıyoruz. arşivimizi de kapattık. sorunun açık şeffaf şekilde çözülebileceğini ümit ediyoruz; ama biz şu anda eşyalarımız kitli ve koruma altındadır. bunu da bilgilerinize arz etmek istedim. teşekkür ederim.”

  “taner bey’e cevap verdim. biz halka açık bir şirketiz. burası canlı yayınlanan bir toplantı olduğu için arzu ederseniz bir kapalı ortamda galatasaray'ın tüm detayları ile sorduğunuz soruya cevap verebiliriz dedim. o cevabı vermiştim. belki dikkatinizden kaçmış. riva için sorduğunuz sorunun da cevabını daha önce divan kurulunda arkadaşlarım anlattılar. televizyonda da anlatıldı. dolayısıyla burada para akışı ile ilgili durumun çok iyi olmadığını, indirgenmiş nakit akışıyla bırakın para almayı, faizin faizini ödedimizi, belki de para ödememiz gerekeceğini söylemiştik. bu konuda çalışıyoruz. kemerburgaz ilgili çalışıyoruz. şu anda çalışmaların detayları tamamlanmadığından size burada afaki bir şey söylemek istemem. dursun başkan ile çok yakın temastayız. projelerin başlangıcı ve devlet kademesinde takip için, hatta bazı bakanlıklara beraber gittiğimiz de oldu. sağ olsun o da bize çok yardımcı oluyor. sadece dursun başkan için değil diğer başkanlarımızdan ve tüm galatasaraylıların yetkinliklerinden faydalanmak ana hedefimiz. galatasaray dediğiniz gibi birlikte güçlü. biz galatasaray’ı bir yönetime kapatmayacamızı zaten söylemiştik. kemerburgaz’ın yapımı ile ilgili çeşitli finansman modelleri var. burada taşın altına elini koymak isteyen galatasaraylılar olursa çok büyük bir sevinçle onları proje dahil eder, galatasarayların onların yaptığı hizmet takdir etmesini sağlarız.”

  “sponsorluk işinde anlamadığım bir şey var. galatasaray senelerdir sponsorluk anlaşması imzalıyor. bir şirket galatasaray için taşın altına elini koymuş. ekonominin bu kadar zor olduğu ortamda galatasaray’a sponsor olmuş. bunlar konuşuluyorsa ben firmamı bir daha galatasaray’la yan yana getirmem. biz sponsor dövmek için buradayız sponsor bulmak için mi buradayız? yok banka borcunu ödememiş yok içinde başka şey varmış… siz türk telekom sözleşmesini gördünüz mü? yani daha önce hangi sponsorluk sözleşmesinin içini gördünüz? yani bir sponsor işte böyle kaçırılır! divan kurulu üyesi olmanın belli sorumlulukları var. tamam mı? bu canlı yayınlanan bir toplantıda söyleyeceğiniz her konu dışarda galatasaray'ı bağlar. galatasaray adına konuşuyorsunuz. lütfen hem oyuncularımız ligi hem rakiplerle ilgili hem de bize büyük değer katan, bu ekonomik şartlarda galatasaray’ın arkasında duran sponsorlarla ilgili lütfen burada konuşurken dikkatli olalım. galatasaray’a destek veren kurumları sorgulamakla, herkesi galatasaray’ı potansiyel kazıklamak için bir araya gelmiş muamelesinden lütfen vazgeçin. eğer bize direkt bir suçlamanız varsa onu söyleyin ama galatasaray’ın yanında duran şirketlere, galatasaray’a hizmet eden insanlara bunu yapmayın. onların aileleri ve iş konusunda bir repütasyonları var. bunları kendi hırslarımız için zedelemeyelim. teşekkür ederim."

  burak elmas

  galatasaray spor kulübü divan kurulu olağan kasım ayı toplantısı çerçevesinde gerçekleştirdiği konuşmalar
 • 44137
  "son ana kadar, son dakikaya kadar mücadelemiz devam edecek. her şey bizim elimizde olmasa da iki maçı kazanıp, farklı skorlarla dünya kupası'na gitmek istiyoruz. en üst düzeyde oyuncular burada, benim mevkiimde de aynı şey geçerli. rekabet olumlu yansıyacaktır eminim. önemli olan milli takımın başarısı."

  "cebelitarık savunma yapan bir takım. rakibi ciddiye almamız lazım. galibiyet önemli, farklı galibiyet çok önemli."

  "kuntz hoca, birlikte daha fazla vakit geçirmemiz için verdiği kararlar var. daha fazla birlikteyiz, yemekte, yemekten sonra... herkes farklı takımlardan geliyor, bu birlikteliği sağlamak için hoca ufak tefek şeyler yaptı. arkadaşlık şu anda gerçekten üst seviyede. yemeklerde telefonlarla ilgilenmiyoruz, sohbet, muhabbet ederek geçiyor."

  taylan antalyalı

  (bkz: 13 kasım 2021 türkiye cebelitarık maçı)
 • 44138
  "33 yıl önce bugün yaşanan neuchatel zaferini hiç unutmuyorum. etiler'den taksim'e müthiş bir kalabalık yürüdü. o gün, türkiye'nin günüydü. türk insanı o mutluluğu yaşadı."

  "altay'ı süper lig'e çıkarmak, yaşadığım bütün şampiyonluklardan farklı bir duygusal boyut ortaya çıkardı. büyük camialardaki şampiyonluklar tabii ki çok güzeldi ama kendi yetiştiğin kulüpte, oynadığın statta bunu yaşamak inanılmaz mutluluk vericiydi."

  mustafa denizli
 • 44140
  "dünyanın en büyük kulübüyüz. çok sayıda kupa kazanmak için elimizden geleni yapacağız."

  "guardiola ile kıyaslanmak mı? bu bile bir başarı sayılır. o, dünyanın en iyi teknik direktörü."

  "messi bana mesaj attı ve başarılar diledi. o, inanılmaz bir oyuncu ama artık burada değil. gelecek hakkında düşünmeliyiz, burada olmayan oyuncuları değil."

  "brezilya milli takımı ile görüştüm. federasyon, dünya kupası'ndan sonra tite'nin yerine benim göreve geçmemi istedi ama benim hayalim barcelona'ya gelmekti."

  "tek bir lidere inanmıyorum. ekip olarak liderlik etmek zorundayız. messi, sahada liderdi ama soyunma odasında içine kapanıktı."

  "ilk defans oyuncum forvet, ilk forvetim de kaleci olacak. bu, cruyff felsefesi. her şey, herkese bağlı."

  xavi hernandez
 • 44147
  "gedson için şu an erken. büyük ihtimalle transfer olacak. benfica'dan ayrılacak. benim gönlümden geçen türkiye'ye gelmesi. bilemezsiniz. ingiltere'de bir kulüp çıkar belki çok büyük para verir. gedson burada çok mutluydu. burada oynamak da istiyor. burada iyi oynadı. kulübü son güne kadar bekledi ve maalesef vermedi. hoca da oynatmadı benfica'da. 1.5 yıllık sözleşmesi var. bu devre arasında satmaları lazım para kazanmak için."

  "daha kasım ayındayız. ocak ayına çok var. sezon başında gedson galatasaray'a transfer olabilirdi. benfica satmak istemedi."

  "haberlerde çıkan rakamlar değişebilir. kime göre, neye göre 8. belki 2-3 milyona bitecek. ne kadar az olursa o kadar iyi. çoğu haberler doğru değil. x kulüp 20 milyona vermeye hazır. bir kulüp teklif yapmadan önce kimseye söylemez. yaptıktan sonra da kimseye söylemezler, bu gizlidir."

  ahmet bulut

  kaynak: https://youtu.be/aC-vygbTQHA
 • 44148
  "kerem aktürkoğlu ile ilgili birçok avrupa kulübünün ilgisi var ama kerem genç yaşına rağmen sağlam adımlar atarak, kariyerini planlıyor. artık galatasaray 'ın yanı sıra a milli takım'ın da direkt oyuncusu. kadroda düzenli yer buluyor. önünde çok uzun bir kariyer var ve atacağı her adımı ailesiyle birlikte titizlikle planlıyoruz. belki de bu zamana kadar bu yaş grubunda çalıştığım en hırslı, en disiplinli ve gelişmeye en açık oyunculardan birisi. türkiye'de ve avrupa'da onu çok parlak bir kariyer bekliyor"

  kerem'in menajeri erkut söğüt
App Store'dan indirin Google Play'den alın