• 38805
  “bizim sezon başından beri bir oyunumuz var. pas oyunumuz, savunmamız, hücumdan savunmaya geçişimiz, savunmadan hücuma geçişimiz, bu oyunları oynarken rakibe ya da kendimize göre kurduğumuz oyun formatlarını bugün çok iyi oynadığımızı söyleyemem. küçük küçük aralıklarla bunu yaptık. altını çizmem gereken çok önemli bir şey var ki ben ve bizim gibi oyuncularımıza bu konuyu aktaranlar suçludur. oyuncularımıza kornere çıkan topa, mağlubiyet esnasındaki tavra, saha içerisindeki mücadeleye ya da hakeme, olaya karşı bir tepki göstermemenin önemli olduğunu düşünüyorum. bu tepkiyi veremedik. demek ki biz fenerbahçe’deki arkadaşlarımıza, forma giyen oyuncularımıza bunu öğretememişiz. fenerbahçe oyunu oynarken bu tepkiyi her an her maçta, sonuç ve rakip ne olursa olsun göstermeliydi. bugün bunu gösteremedik. başta ben olmak üzere, bütün arkadaşlarımız fenerbahçe’ye bu konuda zarar verilmesini engelleyecek her türlü tedbiri ve önlemi alırız. bugünkü maçı özetle bu tepkisizliğin sonucunda oluşan bir sonuç olarak değerlendiriyorum. fenerbahçe’nin bir hafta önceki oyuna dönüş ve tepkisiyle bu haftaki oyuna tepki ve dönüşü arasında fark var. tepki öyle olmalıydı. fenerbahçe nerede olursa olsun, hangi sahada olursa olsun bunu yapmalı. bu tepkisizliği gösteremeyiz. fenerbahçe nerede oynarsa oynasın tepki vermeli. bir hafta önce bu tepkiyi gösterdiğimizi ifade ettim. bu hafta ise gösteremedik. bu problemi çözmek zorundayız.”

  “derbiden önce bir maç daha oynayacağız. önce oraya bakalım. sonra beşiktaş maçını konuşalım. fenerbahçe’nin büyüklüğü başka bir büyüklüktür. bugün biz sahada birçok şeyi yaparak bunu gösteriyoruz. fenerbahçe bu tepkiyi gösteriyorsa, her türlü tepkiyi göstererek buna reaksiyon verip geriye dönüş yapabilir. bugün diğer takımlar da puan kaybedebilir, biz de yarışta geriye düşebiliriz. ama bu tepkiyi göstermemek bence altı çizilmesi gereken bir sorun. kötü oynayabilirsiniz, geçiş oyununu, pas oyununu kötü oynayabilirsiniz ama tepkisizlik yapamazsınız. bu tepkisizliğin sorumluluğunu, suçunu, daha doğrusu sebebini bunu takıma öğretemediğimiz için kendi üzerime alıyorum. bunu nasıl öğreteceğimize de yarından itibaren başlamak istiyorum.”

  ersun yanal

  (bkz: 15 aralık 2019 sivasspor fenerbahçe maçı)
 • 38806
  “ öncelikle sivasspor’u tebrik ederim. iyi futbol oynuyorlar, koşuyorlar, mücadele ediyorlar. bizim zayıf yanlarımızı iyi kullandılar. 7’de 7 yaptılar. dolayısıyla süreklilik arz eden futbol oynuyorlar. bizde de süreklilik arz eden unsur ise bizim deplasman sıkıntılarımız. kendi sahamızda bambaşka bir fenerbahçe, deplasmanda bambaşka bir fenerbahçe var. bugün maç 2-1’den sonra çok rahat 2-2’de olabilirdi. 2-1’den sonra paniklemeye başladı sivasspor ama 4-1’de olabilirdi. kontra atakları vardı. sorunlarımız var, sıkıntılarımız var. sorunların farkındayız. gerekli tedbirleri alacağız. şampiyonluk yolunda bir darbe daha yedik. ligin şu aşamasında bu kapatılmayacak bir fark değil. şampiyon olacağımıza hala inanıyoruz. oyuncularla da konuştum. nasıl bu noktaya geldiysek, bu noktadan da beraber çıkacağız. saçma sapan 6-7 puan kaybetmeseydik zaten buradaki 3 puanı normal karşılayabilirdik ama 3 puan verme lüksümüz yoktu. puanlama açısından da enteresan bir lig oluyor bu sene, hiç alışık olmadığımız. dediğim gibi biz gerekli tedbirleri, bazıları radikal de olabilir, alacağız. en çok üzüldüğüm konu hasar. ne hasarı. futbolcuların sakatlıkları. bugün sadık’a çok üzüldük. durup dururken sakatlandı. yarın durumu belli olacak ama dizi iyi durmuyor. inşallah minimum tahribatla onu atlatırız ama görünen o ki baya bir süre oynayamayacak. diğer taraftan maçlarda olmayan yumuşak doku sakatlığı dediğimiz darbelere bağlı olmayan sakatlıklardan bu sene çok çektik; demek ki biz bir şeyi yanlış yapıyoruz. bunu da ayrı bir şekilde düzeltmemiz gerekiyor. miha ne yazık ki ağır sakatlandı idmanda ikili mücadelede. hasan ali ağustos’taki sakatlığı, benzer bir sakatlık daha hafifi, nüksetti. o da birkaç hafta bizimle olmayacak. ozan tufan kırmızı kart gördü. o cezasını hafta içi çekecek. rodrigues’in haklı olarak gördüğü bir kırmızı kart var. inceledim, oyuncu da hak ettiğini söylüyor. maçın hırsından kendini tutamamak. ozan takımın kaptanlarından kendine hakim olması gerek ama onun da 4. hakemle yaşadığı diyalogları söyleyince, tabi ona da bir nebze hak veriyorum ama tasvip etmiyorum. sonuçta oyunun liderlerinden biri. dediğim gibi şampiyon olacağız. bu yolda kaybedilmiş hiçbir şey yok. tek sevinecek bir şey varsa bu kayıpların erken gelmesi. biz bunu bir şekilde içeride de konuştuk. alacağımız tedbirlerle bu sorunları gidereceğiz.”

  “hakemin iyi performans sergilediğini düşünüyorum. bir şeye takılacaksam ozan’a çok faul yapıldı, onlarda pek sarı kart görmedi ama sivasspor da 4 sarı kart aldı. kaybettiğimiz maç sonrası gündem değiştiren konumda olmak istemiyorum ama bizimle yapılan algı operasyonları, yok efendim niye buluşmuşlar, yüzde 30-40 fenerbahçe için falan. ağır söyleyeceklerim var. sabrımızı taşıran noktaya geldi. bilhassa bazı başkan seviyesindeki söylemler ama bunun yeri burası değil. burada maç kaybettik. kesinlikle burada bugünün sonucunu 3 puan kaybını, nispeten oynadığımız kötü futbolu kamufle edecek açıklamalarda bulunmayacağım. bugün kötü oynadık. kaybetmeyi hak ettik. sivasspor da kazanmayı hak etti. onları da tebrik ediyorum. mecnun başkana da teşekkür ediyorum. sıcak karşıladı, ağırladı.”

  “geçen sene de kayserispor’a kaybettikten sonra ertuğrul hocayı tebrik ettim. rıza hocayı severim. kardeşi kemal ile eski bir dostluğumuz var. imkanım olsa maçtan önce giderdim ama hem tebrik etmeye gittim hem de elini sıkmaya gittim”.

  “beni kastetti ise beni kastettiğini söylesin söyleyeyim yoksa takip etmediğim, duymadığım, ne dediği belli olmayan bir konuda yorum yapmam doğru olmaz. benim spor basını ile ilgili bildiğim bir şey var ki, en çok sahiplenen, korunan en az laf söylenen hoca varsa onun başında fatih terim gelir. ne demek istedi bilmiyorum. ali koç’u ima etti diyorsunuz ama. herhalde fatih hocadan daha çok korunan kimse yoktur medyada. onun da tabi sebepleri var. zamanı gelince onları da açıklarız”.

  "güçlendirmek durumundayız. miha da elimizdeki değerlerden biriydi. elimizdeki her oyuncu değerli ancak başka takımların ilgilendiği değerlerden biriydi. bize güzel fırsat verebilecek imkanlar vardı ama sakatlıkla o planlar biraz altüst oldu. gazete de yazdığı gibi 3-4 ay değil. doktorumuz burak hoca tahminlerinde genelde isabetlidir. 6-8 hafta diyor. sonuçta devre arası o pencereyi kaçırıyor.”

  “şans faktörü her şeyin içinde var ama herhalde bir şeyleri yanlış yapıyoruz ki yumuşak doku sakatlıkları bizde daha fazla oluyor. yoksa pek çok takımda sakatlık yaşanıyor. bu sezon alışa geldiğimizden daha fazla sakatlıklar büyük takımlarda yaşanıyor. mazerete sığınamayız ama maçlarda olmayan temas olmayan sakatlıkları çok yaşıyoruz. bu beni son derece endişelendiriyor. epey zamandır sportif direktörümüze bu endişemizi dile getiriyorduk. bir nebze yaptığımız yanlışları da biliyoruz. tespit ettik, acilen gidermeliyiz. zeminle ilgili hiçbir problem yok.”

  ali koç

  (bkz: 15 aralık 2019 sivasspor fenerbahçe maçı)
 • 38811
  "ali koç, fatih terim için “sürekli kollanıyor” dedi. terim son 3 sezonda 25 maç ceza almış. bu nasıl kollanmak? sen önce şu taraftara, takımın hesabını ver."

  "şimdi fatih terim evinde ayaklarını masaya atmış abdullah avcı ve ersun yanal'ın haline kahkahalarla gülüyordur. şunlara bak, haftaya yesinler birbirini diyor, kendisinden geçiyordur."

  "oh ne güzel ya kaybedince hemen fatih terim. şimdi yarın kimse fener'in puan kaybını konuşmayacak, ali koç'un lafını konuşacak. ben bu işlerin dalağını bilirim. ersun da sen de lafontenden masallar anlatıyorsun ali koç."

  "fatih bir başka istendi galatasaraylılar tarafından ama ersun yanal paralı troller tarafından istendi."

  erman toroğlu
 • 38813
  "mensubu olduğu aile şirketinin elindeki reklam bütçesiyle spor medyasını #yeniden dizayn etmeye kalkan ve her platformda başarısızlığını örtmek için büyük mücadele veren küçük aziz’in yine bir mağlubiyeti, yeni bir rezaleti yolduğu kazlarına unutturmak için.."

  "... yine imparator fatih terim’in adını kullanarak prim yapmaya ve gündemi değiştirmeye çalışmasını tebessüm ederek izledik."

  "imzasız tam sayfa haberlerle gazetelerin spor sayfalarını dolduran, spor servislerine sponsor olan yalı çocuğunun sipariş haberlerle ancak kendini ve kazlarini tatmin ettiğini hatırlatmak isteriz."

  "imparator fatih terim türk futboluna adını altın harflerle yazdırmış, galatasaray'a sayısız ve emsalsiz başarılar kazandırmış bir efsanedir."

  "imparator fatih terim, galatasaray taraftarının kalbindeki kredisini babasinin bankasiyla, kasasiyla değil kendi elleriyle kaziyarak kazanmiştir."

  "galatasaray ve fatih terim ismi öyle büyüktür ki çapsız rakip yönetimler, para zengini yetenek fukarası başkanlar ve onların zeka yoksunu gayri meşru trolleri bile ona saldırarak kredi kazanmaya çalışırlar."

  ultraslan
 • 38814
  "fenerbahçe'de bence daum gelişmesi olabilir... yardımcılarından biri de tuncay şanlı olur böyle bir gelişme olursa..."

  "fenerbahçe'de olası bir daum hamlesi ise şu şekilde olur... yanında yetiştireceği kendi gibi disiplinli bir hoca, yanına tuncay şanlı, marco aurelio ve kaleci antrenörü... bu hamle olası kötü bir sonuçta devreye girebilir..."

  levent ümit erol
 • 38815
  "ali koç ve nihat özdemir, nihat beyin ofisinde de görüşebilirler ama mhk başkanı zekeriya alp'in orada olması, her şeyi manipüle etmeye hazır bir skandaldır.

  "mhk başkanı zekeriya alp'in ali koç ve nihat özdemir ile görüşmesi, genç hakemleri etkileyebilir."

  "ahmet ağaoğlu ile sohbet ettik. çok üzülerek dinledim kendisini. mhk başkanı zekeriya alp ve tff'ye mesaj atmış, görüşmek istiyorum diye. nerede? riva'daki federasyon tesislerinde. dönüş bile olmamış."

  rıdvan dilmen
 • 38816
  "kruse'ye üsküdar'da devren satılık bir nargileci alalım, o da rahat etsin fenerliler de."

  "siz 1 haftadır ne çalıştınız ersun hocam? rakip analizcilerin ne iş yapar hocam?"

  "ersun yanal bence son kredisini de harcadı. muhtemel bir derbi mağlubiyeti ya da beraberliği hocanın son maçı olur."

  "hiç uzatmayalım, ersun yanal'a ayrılan sürenin sonuna gelindi."

  "fenerbahçe için şampiyonluk artık kaf dağının ardında. derbi sonrası yeni dönem yapılanması için harekete geçilebilir."

  serdar ali çelikler
 • 38817
  bazen hata olacak bazen atacak kazandıracak. güven'e gelene kadar... malatyaspor'u tebrik edelim. oyunun ilk yarısında hakimiyeti kurduk ama üretemedik. ikinci yarı baskımız daha da arttı. 86'ya kadar geçiş de vermedik. daha fazla üretebilirdik. fırsatlar yakaladık. 86'da golü yeyince penaltı pozisyonunun öncesine bakmak istemiyorum. isteklerine bir şey demiyorum ama üretemediler.

  7-8 tane pozisyona giremezsin, girdiklerini değerlendirmelisin. rakibi tebrik ederim. buradan kafamızı çıkarıp sonraki maça bakacağız. pazartesi günü sakatlar bizimle birlikte olabilir. buradan sakat çıktı mı bilmiyorum ona bakacağız. galatasaray ve fenerbahçe kaybetti , sivasspor kazandı. değişik bir yarış oluyor bu sezon. kafamızı rahatlatıp önümüzdeki maça bakacağız.

  maçtan evvel zor olacağını biliyorduk. iyi savunma yapacak oyuncular vardı. sabırlı olup savunma güvenliğini bırakmamız gerekiyordu. bu oyunlarda hareketlilik, rakip arkası koşular, kenardan hedefe paslar gibi bir durum vardı. ilk yarıda dengeli bir oyun oldu. bu tip takımlara karşı 7-8 pozisyona giremezsin ama maçı cebimize alacağımız pozisyonlara girdiğimizi düşünüyorum. 86. dakikada kadar da rakibe pozisyon vermedik. bu dakikada gol ve 90’dan sonra gelen penaltı var. ama bence bu pozisyonda bir faul var. iştah, arzu, baskı, fazla üretememe ama rakibe pozisyon vermeme gibi bir durum oluştu. herkes kaybediyor. zor olacağını biliyordum ama bugün mağlubiyet beklemiyordum. rakip sabırla son ana kadar bekledi ve galip geldi. yarından itibaren kafamızı kaldırıp hafta sonu oynayacağımız ve ilk yarının son maçında çıkacağımız maçlarda en iyi puanları almak istiyoruz. rakibi de tebrik ediyorum.

  ikinci gol öncesinde ya da daha öncesinde avantajlı bir durum oluşmadı bizde. herhalde kendini kanıtlama ihtiyacı hissetti. bugün hakem yüzünden kaybettik diyemem. haftaya fenerbahçe derbisi var. n’koudou ve victor ruiz’in durumları bu hafta belli olacak. beşiktaş en iyisini her zaman yapmıştır ve yapmaya da devam edecek.

  bugün malatya böyle oynadı ama haftaya kendi sahasında oynadığında, rakip de gelmediğinde farklı şekilde oynayacaktır. hücum oynarken de savunmadan bahsederim ben. sadece kontratak diye bir şey yok. o zaman araya ağ koyalım ve öyle oynayalım. rakibe göre oynayacaksınız. manchester city de savunma yapıyor liverpool da yapıyor. bazen oynayacaksın, bazen bekleyeceksiniz.

  dün ve bugün yukarıdaki rakiplerden ikisi puan kaybederken, biz de bugün maçı kazanamıyoruz. derbiler her zaman özeldir. beşiktaş her zaman bu tip maçlardan en iyisiyle çıkmıştır. çarşamba günü kupa maçı var ve daha sonra pazar gününe hazırlanacağız. ligin domino taşları ağır gidiyor. rekabet her zaman kaliteyi getirir ve en iyisini 2 maçta yapacağız diye düşünüyorum.

  kenara inmek, doğru hedefe pas atmayı hedefledik. bu aslında doğrusuydu ama hedefi bulmadı. merkezi kapalı tutan bir takıma karşı, merkezde kaybettiğin toplarda büyük sorun olabilir. önemli olan ortalardan sonra geçiş yememekti. 60’tan sonra biraz orta yapmalara başladık. atiba’yı merkezde tek tutup, adem’le devam etmek istedik. 86’ya kadar pozisyon vermeden devam etmişik.

  sezon başından bu yana başladığımız süreç ve kulübün yapısı neye müsaade ediyorsa onun üzerinden hareket edeceğiz. mevcut kadrodan en iyisini almaya çalışacağız. transfer için çalışılıyor. kulüp yok derse ona göre hareket edilir, 1 transfer derse ona göre hareket edilir. hem santrfor olur hem kenar oyuncusu olabilir istediğim isim ama bazen bir oyuncu gelir ve teknik adam olarak tamam dersiniz. şu anda dar alanda problem çözen ve skor üreten bir isim olursa iyi olur".

  abdullah avcı

  (bkz: 15 aralık 2019 beşiktaş yeni malatyaspor maçı)
 • 38818
  "bu tarz oynamak çok kolay, 34 maç boyunca bu futbolu oynatabiliriz. ama seyir zevki olan maçlar oynatmak istedik. ancak demek ki türkiye’de tutan oyun bu. biz de bundan sonra deplasman maçlarında bu oyunu oynayacağız."

  sergen yalçın

  ortalama bir türk takımı şu oyunu oynayıp ligi orta sıralarda ya da daha yukarıda bitirebilir. kimsenin oynanan futbolla ilgilendiği de yok zaten, zira seyir zevki yok ligde.