• 2
  mustafa cengiz olmasa hala ünal aysal'ı, ünal aysal olmasa hala faruk süren'i anıyor, onu bekliyor olurduk.

  şimdi başkanımız varken, istekliyken, sağlıklıyken, hocayla arası iyiyken kıymetini bilelim bence. güzel bir dönem geçiriyoruz, başarılı bir dönem hala devam ediyor. tadını çıkaralım.

  diğer başkanlar olması gerekenden erken ayrıldılar görevden, umarım mustafa cengiz'de de böyle olmaz.
 • 4
  ligi, şampiyonun 36 puan arkasında 8. bitiren takıma muslera, eboue, ujfalusi, melo, elmander ve riera' yı getirerek tekrardan şahlanışımızı başlatan ünal aysal ' ı eleştirmek için açılan başlık. kaliteli oyuncuları kesenin ağzını açarak getiriyordu demiş birde haspam. doğru ya, senin rüyanda sayıkladığın sneijder' ı 7,5 milyon euro bonservisle alırken, şimdi sosyal medya hesaplarında küfrettiğin diagne' ye 13 milyon euro ödedin. drogba gibi futbol efsanesini slimani' nin yıllık ücretinden daha az fiyata parçalı içinde gördün. kaliteli futbolcu paraya gelseydi, 35' lik kolarov dalga geçmezdi rakibinle.
 • 5
  ünal aysal geldiğinde fenerbahçe'nin gerisinde kalmış bir galatasaray vardı. fatih terim ile güzel bir kadro kurarak önce fenerbahçe'yi yakalamamıza, sonrasında drogba sneijder gibi isimleri bağlantıları sayesinde* kadroya katarak ciddi üstünlük sağlamamızı sağlayan ancak bu dönemde galatasaray başarısını fatih terim ile paylaşmakta sıkıntı yaşayan terim ile girdiği ego savaşında kısa vadede olmasa bile uzun vadede kaybeden olarak çıkan bir başkan.

  terim sonrasında mancini hamlesini de başarılı bulsam da, o devre arası yapılan alex telles dışındaki transfler fiyaskoları nedeniyle kulübün maddi gücünü ciddi anlamda düşürmüştür.

  kendisi döneminde iki yıl üst üste şampiyonlar ligi gruplarından çıkan bir galatasaray vardı ancak terim sonrası güvendiği futbol aklı kendisinin sonunu hazırladı.

  yine de basketbol finallerinde fenerbahçe maçına takımı çıkarmayacak kadar taşşaklı bir duruşu vardır. severiz, sayarız.

  mustafa cengiz ünal başgan kadar şaşalı olmasa da tam bir bürokrat. nerede ne söylemesi gerektiğini, bir işi nasıl yapması gerektiğini bilen kültürlü ve zeki bir başkan. ünal aysal'dan farkı kendisini ön plana atmadan işini yapıyor ve futbol yönetimini tamamen terim'e devretmiş durumda. yani ünal aysal'ın yaptığı gibi terim'in ilk üç tercihini görmezden gelip 4. tercihine gitmiyor, terim'in istekleriyle kulübün maddi çıkarlarının aynı anda gözeten bir yönetim sergiliyor.

  elbet hataları var, elbet eksikleri var ancak şu bir gerçek ki son 30 yılda başarılı başkan olarak saydığımız kim varsa fatih terim ile başarılı. mustafa cengiz bunun farkında ve hocayla uyum içinde çalışmaya özen gösteriyor.
 • 6
  mustafa cengiz daha iyi başkandır benim fikrimce. çünkü fatih terim olmadan kendisi de çok uzun ömürlü olmayacak, bunun bilincinde. hocaya imkanı, rahat çalışma ortamını vermeye çalışıyor. adamı germiyor, eleman deyip küçümsemiyor, başına ne idüğü belirsiz adamları musallat etmiyor, yollamak için türlü oyunlar çevirmiyor.
 • 7
  fatih terim olmadan değerlendirilemeyecek versus.

  ünal aysal'ın iki dönemi var, biri imparator'la, diğeri onsuz. imparator'un olduğu dönemde efsane, diğerinde ise bugün alınan cezaların başlıca sebebi.

  mustafa cengiz'i henüz fatih hoca olmadan görmedik. fakat tahminen, geçen yıl başında yaptığı forvetsiz sezona başlama hatasını başka bir hocayla, diyelim ki mancini'yle yapsa hem mancini hem mustafa cengiz elli kere kovulurdu.

  o yüzden fatih hoca olmadan yapılamayacaksa, bu versusun bi anlamı yok.
 • 8
  bizim milletin bir huyu var; illa birinin fanboyu olacak digerini kotuleyecek. ikisi de iyi olamaz bunlara gore, birine koru korune baglanir digerinin hicbir iyi ozelligi olamaz olumune elestirir.

  kısaca birkac yorum yapacak olursak, ikisi de galatasaray’a guzel hizmet vermis baskanlardir. unal baskan kulubu sportif olarak çökmüş bir durumda alıp fatih terim’le birlikte kolay kolay kuramayacagimiz bir kadro kurarak sampiyonlar ligi’nde iki sene ust uste gruplardan cikarmistir. bunun yani sira diger branşları da boşlamamış oralarda da başarı elde etmiştir. finansal olarak da halihazirda olan borclarimizdan daha kotu bir durumda birakmadan ayrilmistir.

  mustafa baskan da bizi dangalak bir başkandan kurtarmis, uefa ve ffp’nin de katkisiyla borclandirmadan olabilecek en iyi sekilde takim kurmaktadir. bana gore yonetimde birkac is bilen yonetici eksikligi, taraftar ve medyayla iletisimi saglayacak kisi eksikligi gibi birkac hatasi vardir ancak dogru yolda gibi gorunuyor ve kendisine destek olmamak kendi ayagimiza sikmak olur diye dusunuyorum.
 • 9
  ünal aysal’a mali açıdan tü kaka demeden evvel döviz kurunu sabitlendiğini unutmamamız gerekli bugün kar açıklayabildiysek bunun nedeni döviz kurunun sabitlenmesinden dolayı, selçuk inan’a verilen kontrat o günün şartlarında çok doğruydu emin’im ki yabancı kontenjanı serbestliği ünal aysal döneminde olsaydı o da en az mustafa başkanımız kadar kaliteli transferler yapardı. basketbol şubesinde ve amatör branşlarda ünal aysal daha başarılıdır. mustafa cengizin artısı abdürrahim albayrak ile çalışmasıdır, futbol şubeyi ona teslim etmesidir ve fatih hocaya gerekli şartları sağlamasıdır. ünal aysalında en büyük eksisi buydu gereksiz bir ego savaşı maalesef galatasarayın üç şampiyonluğuna
  ve dursun özbek gibi bir başkan ile tanışmamıza mal oldu. şahsen mustafa başkanın şuanki yönetiminden futbol şube olarak memnunum ancak amatör şubelerde ve basketbolda gerekli desteği ve sponsoru maalesef bulamıyoruz. mali suçluları arıyorsanız adnan polat ve dursun özbek dönemlerine bakmanız yeterlidir. iki başkanda galatasaray’ın parasını har vurup harman savurmuş ve başkanlıktan ayrıldıktan sonra birisi her ortamda galatasaray’a karşı kötü cümlelerde bulunmuş diğeri ise kulübünü hacize vermiştir.