• 1
  asıl mesleği gazetecilik olan çok değerli bir tarihçi-yazarımız..

  ara sıra futbol yazmaya karar vermiş, ve galatasaray'daki bitmez tükenmez entrika ve kulisçilik ortamının chp'ye benzediğinden, kulüp yöneticiliğinin güç ve statüden ibaret görülmesinden falan bahsetmiş..

  şurası komik:

  --- alıntı ---

  bana sakın “sen futboldan ne anlarsın? bu iş bilgi ve uzmanlık işidir” demeye falan kalkmayın, zira görünen o ki, futbol yorumculuğu dünyanın en kolay işlerinden biridir!

  ekranlarda yahut köşende mesleğinde dünyanın belki de en iyisi olan teknik direktör için “bu adam futboldan anlamıyor!” de,“satılmış’ı solaçık yapacağına defansa alman lâzımdı. onun yerine hans’ı koysana! üzeyir yahut molakalawani’yi neden bek yapmıyorsun? hesterçüştür de stoper olsun! milyonlarca dolar verip getirdiğin tanganikalı’yı da libero yapacağına yedekte tutarsan, işte böyle elenirsin!” diye konuşursanız gayet saygın bir yorumcu olursunuz! hele, galatasaray’da olup bitenler konusunda da kıymetli fikirlerinizi ifade ettiniz mi, allaaaah!

  --- alıntı ---

  http://www.haberturk.com/...rdakci/996975-gs-chp
 • 3
  son gördüğümde programında lahmacunumsui, pide gibi bir şeyler yiyordu. herhangi bir akademik disiplinde olmamasının da etkisiyle tarihle ilgili sistemsiz, çoğunlukla temelsiz yazıyor, tarihin magazinsel, popüler kısmıyla ilgileniyor. çok çalışkan ve özellikle hanedanla ilgili çalışmalarında son dönem osmanlısına ışık tutmuş bir insan olsa da bir adam olsa da sıkça gösterdiği kendini beğenmişliği ve ukala tavırları benim gözümde kendisini sevimsiz yapıyor.

  ama şu tespitinde o kadar haklı ki;
  --- alıntı ---

  arada bir futbol yazmaya karar vermemin sebebi işte bu; yani köşemi günler süren araştırmalara ve yorulup ter dökmelere ihtiyaç kalmadan şipşak doldurabilmek!

  --- alıntı ---

  yazısında yaptığı tespitler genel olarak doğru. ancak yerdiği "sürekli kurultay yapan, muhaleferin sürekli konuştuğu, 'frankofon'" yapıya karşılık -cehape ya da galatasaray- ülkemizde popülaritesi olan diğer yapı "karizmatik tek adama biat edilen, muhalefetin olmadığı, 'istikrarlı', doğulu" -akp ya da fenerbahçe- olduğundan ben galatasaray'ı bu haliyle seviyorum. halkın takımı ezeli rakibinin içinde olduğu durumu görünce galatasaray'ı bu ülke içinde batılı bir ada gibi görüyor ve adeta liseciliğe şükredecek kıvama ulaşıyorum.

  (bkz: bana batı'nın bir oyunu mu bu)
  (bkz: helenistik arabesk)*
 • 4
  galatasaray hakkında 10 numara tespitler yapmış, tarih meraklısı gazeteci.
  adam kendisi de gazeteci olduğunu söylüyor zaten. ha, artık kendisine atılan boklar o kadar çok oldu ki, hızını alamayan bir arkadaş "ya kitapları çok kötü, mesela ittihadçının sandığı'nda kaynak vermiyor" dedi. yuh arkadaş, adam bizzat belge açıklıyor, belgenin kaynağı mı olur? bundan sonra yazılacak kitaplar o kitaptan kaynak verecek asıl.
  kardeşim evet adam tarihçi değil, ama açıkladığı belgelere de bok atmayın.

  futbol yazılarını merakla bekliyorum.
 • 6
  http://www.medyahaber.com/...zanamaz_d115188.html

  tarihi bir anekdotu paylaşmak için güncel bir derbi üzerinden söze başladığını düşündüğüm tarihçi. zira futboldan ziyade tarihi bir kişiliğin detayları üzerinde durmuş. dikkat çeksin diye de derbiden lafı açmış. gerçi bu sene derbiyle ilgili yatır ve büyü muhabbeti de pek dönmedi ama yine unutmamış herhalde çünkü geçtiğimiz senelerde daha fazla lafı dönmüştü ve haberlere konu olmuştu.

  bu arada yazmazsam çatlarım, ilgili yazısında "şimdi mevcut olmayan fransız okulu" dediği yapı "maison s. vincent l'ecole française" olup uzun yıllar boş bekledikten sonra restore edilip geçtiğimiz yıl bin bir şaibe ile derneğe (hazar eğitim kültür ve dayanışma derneği) çevrilmiştir. mesele anlaşılmıştır zaten.

  http://nezihuzel.net/...06/yusuf-fahir-baba/

  http://www.panoramio.com/photo/49718184