• 101
  imzaladığı takım istanbulspor, grubunun iddaalı takımlarından. eğer takıma adapte olup, aklını futbola verirse, takımıyla birlikte seneye ptt 1.ligde yer alabilir, sonra da yükselişe geçebilir.

  çok büyük bir şans, ancak gelin iddaaya girelim, muhammet bu şansı da harcayacak. izinden gittiği batuhan karadeniz gibi.
 • 107
  22 yaşına gelen "yetenekli" futbolcu. tabii yetenekten anladığınız topla rakibe karşı yapamayacağınız hareketleri boş alanda yapmak ise.

  muhammed en başta hakikaten potansiyelli bir oyuncuydu eksiklerine rağmen. eksikleri neydi? öncelikle fizik olarak yetersizdi. fizik olarak yetersiz oyuncular maalesef türk altyapılarının eserleri. tolga ciğerci mesela. türkiye'de altyapı eğitimi alacak olsa imkanı yok futbolcu olamazdı. bu yeteneksiz der, gönderirlerdi. adam öyle veya böyle galatsaray'da, bundesliga'da top oynayan futbolcu halbuki. hemen aklımıza gelecek birkaç örnek var. recep niyaz, cafercan aksu, gökay iravul... "yetenekli" oyuncular mı? yeteneğe nasıl baktığınızla alakalı. futbol bir takım sporu olduğundan topla yaptıklarınızı takımın yararına yapmıyorsanız, bence bunun hiç bir değeri yok. 3 adam eksiltmek, 3 adam eksiltmektir. yararlı veya zararlı değil, sadece neyse odur. 3 adamı eksilttikten sonra 4. adamı eksiltmek için gereksiz risk alırsanız, bu zararlıdır. güzel bir pasla tehlike yaratmaya çalışır ya da şut atarsanız, skora veya takım yararına hamle yaptığınızdan bu yararlıdır. ülkemizde maalesef üç adam geçip dördüncüye zorlamak yetenek olarak görülüyor. bunu işleyeyim, bunu takım oyununa adapte edeyim yok.

  muhammed de fiziken eksik bir futbolcu olmasının yanı sıra, topu alayım 15 kişiyi geçeyim kafasında bir futbolcuydu. muhammed'in top kontrolü, tekniği, pas yeteneği, oyun görüşü, çalımları süper lig'de kalıcı olması için yeterliydi. beşiktaş'ta çabasına göre ya rotasyon oyuncusu olurdu uzun yıllar, ya da ilk 11 oyuncusu olurdu. bir alt seviyede gideceği her takımda da oynardı muhammed. peki neden oynayamadı?

  eksikleri artılarından fazlaydı da ondan.
  muhammed'in fiziksel olarak eksik olduğu zaten ortada. bir de muhammed sahanın ortasında oynamasına rağmen ne pres yapan, ne oyun içinde agresif olan, ne lider özellikleri olan, ne de topsuz oyunda varlık gösteren bir oyuncuydu.

  hemen basit bir yere geçelim. galatasaray'ın orta hattı. gomis, belhanda, ndiaye, fernando, maicon, serdar. liderlik özelliği olanlar kimler? fernando, maicon, gomis, biraz da serdar. bu dört isim sıklıkla takdir ediliyor mu bu sezon? evet. belhanda, ndiaye ikilisi tartışılıyor mu? tartışılıyor.

  büyük takımda, özellikle göbekte topla çok haşır neşir olan, sürekli mücadele içinde aktif olan bir adamsanız liderlik özelliğiniz olmalı, mücadele etmelisiniz, pres yapmalısınız, topsuz oyunda ya peşinize birini takmalı ya da boşa kaçıp arkadaşınıza pas opsiyonu yaratmalısınız. muhammed'de bunların hiçbiri yoktu, üzerine fiziksel olarak da dezavantajlıydı. pek hırslı biri de olmadığı için "yetenekleri" ona 22 yaşında anca istanbulspor kapısını açabildi.

  royal mouscron-peruwelz bu oğlanı bedelsiz almıştı birkaç sezon evvel. belçika'nın en üst ligindeki bir takımdı o dönem bu takım, hala da öyleler diye biliyorum. muhammed orada mücadele edip eksiklerini kapatsaydı, avrupa'da futbol oynamaya devam edebilirdi. ancak ligde 1 maçta bile oynayamadı. bu, ben büyük futbolcu olmasam da olur, cebim dolsun yeterli demek bence.

  zaten büyük futbolcu da şu ana kadar olamadı. bu zihinsel yapıyla da çok zor bence.