• 1
    1870 yılında, ülkemizde beden eğitimi dersini eğitim programına koyan ilk insan, galatasaray lisesi öğretmenlerinden. curel, modern aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için kağıthane'de bir idman bayramı düzenler. bu etkinlikte başarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonunda öğrencilere "kuzulu pilav" verilir. bu da, sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcını oluşturur.
  • 3
    galatasaray mekteb-i sultani'ye sporu sokan fransız jimnastik hocası.

    ilk olarak geniş bir salonu jimnastikhane haline getirdi ve buraya fransa'dan getirttiği aletleri koyarak talebeyi jimnastik derslerine mecbur kıldı. 1868 yılına kadar beden eğitiminin ne olduğunu bilen yoktu. hatta bazı öğrenciler jimnastik derslerine girmek istemez, hareketleri yapanları da kuşkulu gözlerle izlerdi. bu kuşkuyu ortadan kaldırmak ve beden eğitimi hareketlerini sevdirmek isteyen monsieur curel ilk kez 1870 yılında, kağıthane'de bir idman bayramı tertip etti. yarışmada dereceye girenlere armağanlar verdi. bu müsabakalar sonunda daha sonra gelenekselleşecek olan kuzulu pilav verildi.*

    monsieur curel'in öncülüğünü yaptığı bu jimnastik ve spor hareketi ileriki yıllarda farklı hocalar tarafından, farklı alanlara da girilerek devam ettirildi ve galatasaray türk sporuna her alanda öncü oldu.
App Store'dan indirin Google Play'den alın