• 33
  ülkemizde maalesef milli takım maçlarında yerini kulüp formasına bırakan formadır. ülke insanının da hiçbir zaman milli takım forması alma ve giyme alışkanlığı olmadı diğer ülkeler gibi. artık halka formaların ulaşamadığından mıdır, pazarlama başarısızlığı mıdır bilmiyorum. tff biraz da insanları milli takım forması almaya teşvik etmeli.
 • 35
  ikonik bir formamız olmadığı için turnuvalarda maçlarda vb. seyirciler tarafından giyilmemektedir. tüm avrupa milli takımlarının, hatta afrika milli takımlarının alacalı bulacalı federasyon/milli takım logoları var ve onu da kullanıp güzel şeyler yapabiliyorlar. fransa'nın horozu, ingiltere'nin aslanları, almanya'nın kartalı vb. biz napıyoruz? bayrağı basıp geçiyoruz... açık konuşmak gerekirse hiç kutsiyet addetmeye gerek yok; üstüme bayrak giyeceksem gider bayrak alırım... forma değil.
 • 37
  milli takımın mecburiyetten dolayı aksi gerekmedikçe beyaz üzerine kırmızı göğüs bandı olan formayla sahaya çıkmayı ve bu formayı ne olursa olsun değiştirmemeyi bilmesi lazım.

  ancak ne yazık ki biz 90'ların ilk yarısından 2010'ların ilk yarısına kadar bu tarihsel formamızı bir kenara bırakıp değişik şeyler denedik. öncelikle italya ile maçı olan her takım karşışında mavi altına beyaz giymiş bir rakip göreceğini biliyorsa bizim de bembeyaz ve göğsünde kırmızı bir bant olan bir forma ile çıkacağımızı bilmesi lazım. hatta zamanında denenip tepki ile reddedilen turkuaz fikrini de bir markalaşma için desteklemiştim. pekala tüm dünya bu rengi bize atfedip bu formayı görünce türkiye'nin maçı var diyebilirdi. ancak bizim ülkemizin değişik bir tutuculuğu var.

  ve herkesin dediği gibi formada amblemi kullanmasa dahi diğer ekipmanlar üzerinde resmen 10 dakikada ilkokul öğrencileri tarafından çizilmiş gibi duran şu amblem varken ciddiye alınmamız dahi zor. ülkemizin futbol aklının markalaşma fikrine bu kadar uzak olması üzücü.

  not: ben 2008'de uzun yıllar sonra geri dönülen ilk göğüs bantlı formamızı almıştım. kırmızı üzerine beyaz bantlı olandan. hala maç günleri giyerim. ama bence beyaz üzerine kırmızı bant olan her zaman el üstünde tutulmalı ve ikonikleşmeli.
 • 38
  150bin sene de giysek beyaz üzerine kırmızı göğüs bandlı forma icon olamayacak. kesinlikle logosuyla, tarihiyle sil baştan sade bir tasarım ve programla kimlik yaratılması lazım. ha bunu bugün akp eline bırakırsak karar alıcı kişi malum dünyanın en zevksiz insanı olacak. büyük ihtimalle arap/islam motifli kendince bütün dünyaya saçma mesajların verildiği çiğ bir tasarım orataya çıkacaktır. o yüzden bunun da zamanının henüz gelmediğini düşünüyorum.
 • 39
  milli takımın “parçalısı” “çubuklusu” gibi bir forması olmalı. aslında var, beyaz forma göğsünde kırmızı şerit ortasında ay-yıldız olan forma. ama bunu klasikleştirmek yerine sürekli antin kuntin formalar tasarlanıyor. 2.-3. formalar yine değişsin ama bir “parçalı” her daim olmalı.

  euro 2016’daki kırmızı, siyah yakalı ve fileli jartiyer desenli saçmalıkları bir daha görmeyelim mümkünse.
 • 40
  beyaz forma çok sıradan ve bir takımın deplasman forması tadında. gereksiz romantikliklere girmeyeceğim, yok bilmemkaç yılında kullanıldı falan. bizim bu forma ile herhangi bir başarımız ya da bir imzamız yok ki ısrarla bunu tasarlayıp giymeye çalışıyoruz. bayrağımızın çoğu kırmızıdan oluşuyorken formanın ana rengini beyaz yapmak da saçmalık. elimizde kırmızı gibi bir renk varken bile isteye beyazı kullanmak saçmalıktır. nedenine gelince beyaz çekinik, pasif bir renk iken kırmızı baskın, korkutucu ve dominant bir renktir. biz hazırda kendi kırmızı rengimizi bırakıp ingiltere 2. lig takımının deplasman forması tadında bir şeyi giyiyoruz. mazide başarılı olduğumuz, efsaneleşmiş bir şey olsa neyse diyeceğim.

  kırmızı forma giyen takımların sporda daha başarılı olduklarını kanıtlayan araştırmaya atıfta bulunan haber.

  https://www.inc.com/...ponents%20as%20well.

  --- alıntı ---

  want proof? look no further than competitive sports. a study of almost 60 years of results has shown that football players and football teams that wear red shirts win more matches.
  ıt was discovered that the color red subconsciously boosts the player's confidence and affects their opponents as well. scientists from plymouth and durham university analyzed the winning history of 68 top english teams from 1946 and 2013.
  the results were surprising. regardless of experience or winning record, teams that wore red win more than they lose. their discovery proves the importance of the color and how it is associated with success.

  --- alıntı ---

  ben ise bu formayı seviyordum. gözüme estetik gelen alfa bir tasarımdı. ama daha ikonik ve bizi yansıtan bir tasarım yapılabilir.

  https://iftm.tmgrup.com.tr/...18/1458319460825.jpg
App Store'dan indirin Google Play'den alın