• 404
  2020 mart ayı sonlarında, avrupa'da covid-19 nedeniyle maçlar seyircisiz oynanmaya başlandığında ve hatta italya'da 3 nisan'a kadar tüm spor organizasyonlarının ertelendiği şu dönemde yapılacak olan milli maçların (çoğu hazırlık maçı) oynanacak olmasından dolayı liglerin ara vermesidir.

  kulüplerin uluslararası oyuncuları dünya'nın her köşesine gidecek bu maçlarda. dünya'nın bir ülkesinin takımı başka ülkede maç yapacak. çok fazla geçici göçler yaşanacak bu süreçte ve covid-19'un yayılması konusunda destek veriliyor gibi olacak.

  sağlık bakanımız önlemler konusunda yurtdışından gelenler için ne diyor: "geldikten sonra mecbur kalmadıkça evden çıkmayın. 14 gün boyunca evde kalın." biz n'apacağız oyuncularımızı 14 gün karantina'da mı tutacağız geldiklerinde? bir oyuncu dışarıdan virüsü kapıp takım arkadaşlarına bulaştırsa hem sağlık hem de ekonomik olarak çok ciddi sorunlar çekeriz ülkece. önce takım arkadaşına sonra rakip oyunculara falan derken birden büyür gider bu iş.

  bizde mesela falcao milli takıma çağırılmış. yanlış hatırlamıyorsam venezuela ve şili maçları var. falcao güney amerika'ya aktarmalı gidecektir uçakla. o uçağa kimler binecek kimler inecek?

  şimdilik şu milli arayı ertelemeliler! çok tehlikeli bir milli ara olacak bu sefer ki! gelin şunu mayıs ayına alın ligler bitince!
 • 414
  kasım 2020'de olanı dilerim bize yarar. yalnız şu arada hiçbir şey yapmayıp duran top çalışsak yeter :(

  inanılmaz kötü duran top kullanıyoruz. hatta 8 kasım 2020 sivasspor galatasaray maçında belhanda bir seferinde o kadar kötü kullandı ki adamlar kontrata çıkıp gol atıyordu.

  millet duran top ile zoru kolaya çeviriyor. taç atışının bile antrenörünün olduğu şu dönemde fatih terim'in bu konuda hiçbir şey yapmamasını anlamıyorum.

  belhanda kullanmasın mesela, oradan başlayalım :(
 • 362
  futbolla ilgili ilgisiz herkesin yorum yapma zorunluluğu hissetmesi yüzünden, mantığa ters takla attıran zırva yüzdesinin arşa çıktığı iğrenç dönem. internette fazla gezinmeden bile dünkü maçla* ilgili rastladığım ibretlik zırvalar şu şekildeydi:

  -şenol güneş yusuf yazıcı'yla abdülkadir'i yedek bırakmış, bu adam net bir trabzon düşmanı (trabzonsporlu mal)
  -fatih terim olmayınca milli takım ne güzel oynuyor, terim lobisi türk futbolunun kanseridir (fenerbahçeli mal)
  -milli takım ilk 11'inde galatasaray'dan bir oyuncu bile yok, demek ki şampiyonluğu hakemlerle almışlar (beşiktaşlı mal)
  -şenol güneş biraz daha cesur bir kadro çıkarsa şimdi fransa'yı dörtlemişti, bu yüzden asla bir fatih terim olamayacak (galatasaraylı mal)

  en doğrusu milli maç döneminde internette türkçe içerik okumamak olacak sanırım. çünkü bu dönemde ülkenin yarısının sindirim sistemi değişiyor, her zaman yedikleri şeyleri yiyorlar ama kelimenin tam anlamıyla yorum sıçıyorlar. o sıçıyor, öbürü sıçıyor, beriki sıçıyor derken bu olay bütün ülkede bir fırtınaya* dönüşüyor.

  yorum sıçanlardan birini "bilgi sahibi olmadığın bir konuda ahkam kesiyorsun" diye uyarmaya kalksan "milli takım benim vergilerimle finanse ediliyor, en çok ben konuşucam" diye cevap alıyorsun. halbuki ülkedeki bütün faaliyetler bizim vergilerimizle finanse ediliyor fakat bir kısım türk insanı vergi ödediğini sadece milli maç oynandığı zaman hatırlıyor (devletin diğer fonksiyonlarında da hakkını arayan vatandaşları hariç tutuyorum)

  senin vergilerinle finanse edilen belediye deprem sonrası toplanma alanlarına bina yaptırır -> ses yok
  senin vergilerinle finanse edilen ulaştırma bakanlığı'nın tren sinyalizasyonunu becerememesi yüzünden 25 kişi ölür -> ses yok
  senin vergilerinle finanse edilen cumhurbaşkanlığı ülkeye 4 milyon suriyeli alıp 31 milyar dolar harcar -> ses yok
  senin vergilerinle finanse edilen milli takım mağlup olur -> allah belanızı versin, aldığınız paralar haram zıkkım olsun, üstünüzde 80 milyon insanın emeği var, burnunuzdan gelsin!!!

  ne saçma ülkeyiz ya.
 • 367
  (bkz: sefa geldin hoş geldin)

  gönül isterdi ki falcao 1-2 hafta önceden gelsin ama şu anki milli maç arası ilaç gibi gelecek yeni transferimiz için. özellikle falcao’nun takıma ve istanbul’a alışması için 15 gün belki yeterli değil ama gayet iyi bir süre. fatih hoca ve ekibine büyük iş düşüyor. defans hattımızdaki oyuncularımızda bu arayı iyi değerlendirirse çok daha iyi bir takım olabiliriz.
 • 456
  artık kabak tadı veriyor. sanki liglere göre milli maçlar değil de milli maçlara göre ligler oynanıyormuş gibi. yok uluslar ligi yok avrupa yok dünya bu kadar milli maça ne gerek var? herkes takımını izlemek istiyor milli takımı değil. kasım aralıkta yerel lig yok. takımlar devre arası kampını milli takıma gitmeyen oyuncularla yapacak. bu nasıl bir saçmalık yani? takım maçlarından fazla milli maç olacak neredeyse. bu işe bir dur demeleri lazım artık.

  bilmiyorum benim milli duygularımda mı sıkıntı var ama galatasaraylı oyuncuları izlemek haricinde hiçbir şey ifade etmiyor bana milli takımlar. türkiye gol atsa maç kazansa sevinmiyorum bile artık.

  bir de şöyle bir durum var. bu organizasyonların milli duygularla falan alakası yok. katar'da stadyum yapımında bir sürü insan öldü. bu işin arkasındaki insanlara hiçbir şey olmadı. arap ülkeleri futbolu dizayn eder duruma geldi artık. katar yerinde türkiye olsa hiçbir şekilde alamazdı dünya kupasını, ki alamadı da. türlü dalavereler dönüyor bu işte artık.

  https://www.birgun.net/...mune-yol-acti-335162
 • 457
  yaşım 33, 6 yaşımdayken futbola başladım. ismim bir futbolcunun ismi, hayatımın her şeyini futbola göre şekillendirdim.
  eşimle halı saha maçı öncesi tanıştım.
  kız istemeye cumartesi galatasaray maçı olduğu için cuma gittim. çocuğum oldu akşamına eve gittim galatasaray maçı izlemeye.
  üniversite okurken çok kız bırakıp gitmişimdir galatasaray maçı izlemeye.
  sadece galatasaray için değil, çok farklı maçlar için belki de hayatımdan ödün verdim. ancak bunu futbolu sevdiğim için yaptım. futbola gönülden bağlıyım. 3 yıl önce çaprazları kopardık iş güç gereği ameliyat hak getire.
  neyse diyeceğim o ki futbol benim her şeyim. ancak şu milli araları sevemiyorum arkadaş. dünya kupası haricinde milli maçlar beni heyecanlandırmıyor. hem zamanımı çalıyor, hem paramı bedavadan yayıncı kuruluş alıyor.
  he sene sezonun ilk 3 4 ayı 6-8 hafta boş geçiyor.
  ancak ben yayıncı kuruşlarla peşin çalışıp her ayın parasını ödemiş oluyorum. kafadan bir buçuk bilemedin iki ayım çöp. bu bir de sadece sezon başı.
  onu da geçtim takımına yeni oyuncular getirip yatırım yapıyorsun. biz kalkıp o adamları izlemek için paralar saçıyoruz. bütçemizden kısıyoruz yeri geliyor yeter ki kulübümüze para girdisi olsun onlar da bizi afyonlasın ki mutlu olalım diye. sonra adam milli takıma bir gidiyor bacağını eline verip takıma yolluyorlar. neymiş uefa maaşını karşılayacakmış sakat kaldığı süre zarfında. iyi de benim takımımın bir düzeni yok mu? her şey para mı o düzenin içinde? neresinden baksan tutarsızca.
  bence kıtasal şampiyonalar kaldırılmalı ve sadece 4 yılda bir dünya kupası oynanmalı.
  milli takımların zaten devamlılık problemi yok. milli takıma gelen oyunculara da çok bir şeyler katılabileceğini de düşünmüyorum. belli bir havuzdan seçilen oyuncular birlikte oynayabilsin diye bir çoban koyuluyor başa o kadar.
  ne verebilirsin 1 ay gibi bir süre zarfında oyunculara. orayı hak eden adamlar zaten olmuş adamlar ki onlarla ulusal başarı yakalamaya çalışıyorsun.
  işin özü milli maç angaryadan başka bir şey değil.
 • 309
  son yıllarda futbol heyecanına en çok darbe vuran şeylerden biri haline geldi bu aralar. tam ligler kızışıyor, ortam alevleniyor hop milli ara. ben bunun sadece bizim ülkemizde böyle olduğunu da düşünmüyorum bu arada.

  bir tanesinden daha kurtulduk, kasım ayında yine ara varmış sanırım. yakında her ay 2 maç oynanacak ve 2 hafta milli araya gidecek diye korkuyorum.
 • 450
  futbolun ritmini direk baltalayan, bir türlü sevemediğim ara.
  üstelik şimdi yine yüzlerce oyuncu o ülke benim bu ülke senin dolanacak, kıtalar arası güdecek bir kısmı 1-2 gün yollarda sürünecek, bir kısmı takımlarından sakat dönecek, sonrasında yine birçok takımda covid vakaları görülecek, ve en önemlisi maçsız geçecek bir hafta sonu da cabası.
  fifa ve/veya uefa buna bir el atarak başka bir çözüm bulsalar iyi ederler sanki...
 • 472
  galatasaray yetmezliğinden bir çok taraftar telef olmuştur. öncesinde yaşanan puan kaybı bu dönemin dışkı gibi geçmesine sebep olmaktadır. ayrıca milli takımlarda bulunan oyuncuların sağlık durumları ciddi endişeler yaratmaktadır. aslına bakılırsa milli maçların verdiği heyecan bu dönemlerin yaşattığı olumsuzluklar sebebi ile eskisi gibi değildir.

  en kötüsü şu an içinde bulunduğumuz dönemin bitmesine 8 gün var.