• 2
  9 kasım 1936 letonya, riga doğumlu satranç ustası. kendisi sekizinci dünya şampiyonudur.

  https://gss.gs/3h2.jpeg

  çok özel bir satranç ustasıdır mihail tal. buyrun hayat hikayesi ve ilginç anılar..

  satrancı 6-7 yaşındayken babasından öğrenmiştir. satranç eğitimi okulda da aldığı eğitimlerle sürmüştür. ilk başlarda
  çok ilgi göstermese de aldığı yenilgiler sayesinde bu işin üstüne düşmüştür. zamanla üstün yaratıcılığı sayesinde yaşıtlarını geride bırakmıştır.

  çıkışı çok hızlıdır ve 1954 yılında henüz 18 yaşındayken saigin'i mağlup ederek usta unvanını alır. 1957 yılında ise büyük bir başaɾıya imza atar; botvinnik, petɾosian ve keɾes gibi devleɾin önünde 24. rusya biɾinciliği'ni kazanıɾ. böylece büyükusta unvanını alır. bu büyük başaɾıyı biɾ sene sonɾa tekɾaɾlaɾ. 1959'da bled adaylaɾ tuɾnuvası'nda biɾinci olur ve dünya şampiyonu botvinnik'in kaɾşısına çıkaɾ. tal henüz 24 yaşındayken, 49 yaşındaki botvinnik'i yenerek zamanın en genç dünya şampiyonu unvanını da alıɾ. bu arada bu ikili arasında geçmişte ilginç bir olay yaşanmıştır. tal, 12 yaşındayken satranç takımını alır ve "ünlü dünya şampiyonu" botvinnik'in evine gider. tek istediği şampiyona karşı oynamaktır ancak botvinnik'in eşi çocuğu kovar. bu galibiyet tal için ayrı bir önem taşır bu yüzden.

  bütün dünyayı şaşırtan bir yükselişe imza atan mihail tal, botvinnik'e karşı rövanş maçını kaybeder. sonraki dünya şampiyonasında finalde, bir sonrakinde de yarı finalde elenerek maalesef düşüşe geçer.

  başarılar ve sonuçlardan ziyade biraz da kendisinden bahsetmek gerek. tal'ın lakabı "riga sihirbazı"dır. nedeni, yaptığı hücumlarda gösterdiği şaşırtıcı hamlelerdir. sadece izleyenleri değil rakibini de büyüler. bakışlarıyla adeta rakiplerini hipnotize eder kendisi.. hatta bazı rakipleri bunu önlemek için güneş gözlüğüyle oynamıştır maçlarını.

  https://gss.gs/Wlj.jpg

  "önce feda et, sonra düşün" felsefesini benimsemiş bir dehadır. sadece taktik değil, rakibin hangi hamleden çekindiğini sezip buna göre oynar zaman zaman. bu yüzdendir ki, sıra tal'a geldiğinde masadan kalkıp başka yerde bekleyen rakipleri de olmuştur. "sihirbaz" lakabını sonuna kadar hak ediyor.

  bazı maçları:

  botvinnik'le oynadığı parti: https://youtu.be/QOhdROYMhfI

  karpov'la oynadığı parti: https://youtu.be/VFf4r1D3qBU

  kasparov'la oynadığı parti: https://youtu.be/FWuO6ozOmZA

  12 yaşındayken kholmov'la oynadığı parti: https://youtu.be/82plo8S6Rdo

  mihail tal 1980'lerin sonlarına doğru sürekli böbrek problemlerinden dolayı hastaneye yatırılmıştır. işte bu dönemlerin sonunda* hastaneden kaçıp, dünya şampiyonu kasparov'u şamarlamışlığı vardır.* aradan yıllar geçmiş olsa da ölüm döşeğindeyken "son kez" dehasını konuşturmuştur bu oyunda.

  o karşılaşmadan bir kare,
  https://gss.gs/xka.jpg

  oyundan sonra tal’i bir tanıdığı selamlar. o da, “teşekkür ederim” der. “neden teşekkür ettiniz ki?” diye sorar tanıdığı.
  “beni tanıyabildiğiniz için” diye cevap verir tal. çünkü eski halinden eser kalmamıştır.

  https://gss.gs/CMQ.jpg

  tal, son dönemine gelse bile sigarasını ve içkisini de elinden düşürmez tabii.. hâl böyle olunca 28 haziran 1992'de moskova'da bir hastanede böbrek yetmezliğinden hayata gözlerini yumar. (55 yaşında)

  18 yaşında usta, 21 yaşında büyükusta, 24 yaşında da dünya şampiyonu..

  https://gss.gs/7aU.jpeg