• 3
  galatasaray'da finansal işlerden sorumlu yöneticidir. 2011-2013 döneminde denetim kurulu üyeliği yapmıştır. galatasaray'ın kasasını en iyi bilen üyelerin başında gelir.

  --- alıntı ---
  1968 yılında istanbul'da doğan mete ikiz, avusturya lisesi ve boğaziçi üniversitesi siyaset bilimi uluslararası ilişkiler bölümü’nden mezun olmasının ardından, abd'nin boston şehrinde bulunan bentley üniversitesi'nden finans alanında mba üst lisans derecesi aldı. türkiye, balkanlar ve doğu avrupa’da şirketlere ortak olarak yatırım yapan uluslararası bir finansal ortaklık fonunu yöneten mete ikiz, fonun portföyünde yer alan şirketlerin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. çalışma hayatına türkiye sınai kalkınma bankası (tskb) kurumsal finansman bölümü'nde başlamış olan mete ikiz, tskb'den sonra yapı kredi kurumsal finansman bölüm başkanı olarak birçok önde gelen şirket satın alınması, halka arz ve özelleştirme projesine imzasını atmış yatırım bankacılığı ekibini yönetti. 2000 yılında galatasaray spor kulübü'ne üye olan mete ikiz, kulübümüzün başkanlarından rahmetli özhan canaydın ve adnan polat dönemlerinde kulübün önem arz eden çeşitli proje ve çalışmalarıyla ilgili olarak kulüp üyelerini bilgilendirmeye yönelik olarak divan kurulu başkanlığı'nın kurmuş olduğu 12 komitede raportör olarak görev alarak, söz konusu çalışmaların sonuç içeren raporlarını ilgili divan kurulu ve genel kurul toplantılarında üyelerimizin bilgisine sunmanın yanında kulübümüz bünyesinde birçok projede faal olarak yer aldı. mayıs 2011 - haziran 2013 tarihleri arasında kulübümüzün denetim kurulu üyesi olarak görev yapan mete ikiz, temmuz 2013 - eylül 2014 tarihleri arasında kulübümüzün yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. yıllardır bir hobi olarak sürdürdüğü futbol ekonomistliği kapsamında uluslararası futbol endüstrisi ve futbolda şirketleşme modelleri hakkında çeşitli çalışmaları bulunan mete ikiz'in makaleleri günlük gazete ve futbol web sitelerinde yayınlanmakta olup, birkaç üniversitede futbol endüstrisi ile ilgili konferanslar vermektedir. türkiye kurumsal yönetim derneği'nin (tkyd) üyesi olan mete ikiz, tkyd bünyesinde "kurumsal yönetim ilkeleri ışığında türk spor kulüpleri yönetim rehberi’’ni hazırlayan komitede yer aldı. ingilizce ve almanca bilen mete ikiz, evli ve bir çocuk babasıdır.

  kaynak: galatasaray.org

  --- alıntı ---
 • 5
  25 mart 2017 galatasaray mali genel kurul toplantısı'nda mali tablolar üzerine bir sunum yapıyor. çok şatafatlı bir sunum olmadığından dikkatli dinlemeyen sıkılır. bu doğru. ancak kurul başkanı "konuşmanın toparlanmasını" rica ettiğinde alkış tutanların orada işi yok. madem ekonomi sıkıyor sizi madem 45 kişiyi dinleyemiyorsunuz o zaman belgelerinizi yırtın ve kulübü bırakın.

  not: ben bir anda kulübe herkesi alalım düşüncesine şüphe ile bakan biriyim. benzer bir görüşün çok daha farklı bir şekilde yorumlanması gerektiğini düşünüyorum.
 • 8
  yaptığı güzel sunumu izlerken salonun bomboş olması beni çok üzüyor. adamlar adı "mali genel kurul" olan bir toplantıya gelip, en ciddi mali sunum yapılırken dışarı çıkıyorlar ya. kafayı yiyeceğim. işin daha da acı tarafı, dışarı çıkan bu adamların aslında bir noktada galatasaray taraftarının büyük kısmını temsil etmesi. hani transfer delisi olan, biz yıldız almalıyız diyen, scouting transferine burun kıvıran, bizleri de muhasebeci taraftar olmakla suçlayan, yeni yönetimi muhasebeci yönetim olmakla suçlayan o bomboş taraftar topluluğu var ya, hah işte o. en çok konuşulması gereken şeyleri konuşmuyoruz, bizden bir cacık olmaz.
 • 9
  mustafa cengiz'in ilk yönetiminden kopup, ozan korkut'un listesine giden isimler arasında üzüldüğüm tek kişi kendisi oldu. gerek sonunda men yemediğimiz uefa sunumunu yapması, gerekse ekonomik bilgi ve donanımıyla faydalı hizmetlerini mustafa cengiz başkanın ikinci yönetiminde de devam ettirebilirdi ama arkadaşlarının yanında olmayı tercih etti.

  bizatihi muhalefet grubuna dahil olmasına rağmen 23 mart 2019 galatasaray olağan mali genel kurulundaki tarafsız bir göz olarak sunumu da gayet başarılıydı ve zaten hemen hemen çoğu konuşmasına mustafa cengiz'in kafasıyla onay vermesi aralarının çok da kötü olmadığını gösteriyor.

  ne bileyim, ihtiyaç durumunda camia içindeki başarılı adamlardan faydalanmak gerekiyor bence. yönetimde olmasa bile a.ş. içinde bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

  edit: arkadaşlar öncelikle yukarıdaki yanlış bilgi için özür diliyorum. sağ olsun cimbombom rekntaşımız uyardı. mustafa cengiz başkanın ilk yönetiminde mete ikiz yokmuş, sadece rica üzerine uefa'ya yapılan sunumu hazırlayan ekipte destek vermiş.