• çin'in uygur zulmü hakkında yaptığı açıklamalardan sonra yaylım ateşi altında kaldı.

  arsenal oyuncuyla arasına mesafe koydu. çin de tabi topyekün oyuncunun üzerine gidiyor, daha da gidecek.

  son olarak pes çin'deki versiyonunda mesut özil'i oyundan çıkarmak zorunda kalmış. adeta bir gerçekçi 1984 simülasyonu bu ülke. adamı çin dahilinde futbol tarihinden silmeye çalışıyorlar.
  https://www.standard.co.uk/...r#Echobox=1576670197

  öte yandan mesut'un olumlu bir farkındalık etkisi de oldu;
  https://www.theguardian.com/...all-academy-in-china

  fc köln çin'de inşa edeceği futbol akademisini tamamen iptal etme kararı almış. bunu özellikle mesut özil'in açıklamaları sonrasında arsenal'in tavrının aldığı tepkileri görüp de yapmışlar.

  özil çok da hayranı olduğum bir futbolcu değil ama nba'in bile çin'e ses çıkaramadığı şu dönemde bu tutarlılığını devam ettirirse formasını bile alırım.
  helal olsun.

  edit: haklı olarak özil'in geçmişteki milli takım seçiminden dolayı gönül koyanlar, samimi bulamayanlar var. kendilerince duygularında haklı da olabilirler. ancak şunu unutmamak lazım. çin son yıllarda öyle güçlendi ki nba'de bir takımın, az takipçili bir elemanı hong kong taraftarı tweet attığı için tüm nba'i dize getiriyor, lebron'a bile ezik ezik açıklama yaptırıyor.

  öyle tehlikeli ki, müslüman devletler, türkiye dahil kulağının üzerine yatıyor. uygur meselesinde gik edemiyor.

  bu ortamda mesut'un (arsenal'in bile r yaptığı ortamda) çıkıp konuşması kıymetlidir. hiç öyle lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.
 • mesut özil'in uygur türkleri için verdiği mesajlar ve sonrasında gercekleşen olaylar, ne tür bir bela ile karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. futbol takımları ve diğer pek çok oluşum sponsorluk gelirleri ayağına çinlilerin hal ve tavırlarına tahammül ediyor, fakat bu ülke güçlenmeye devam ettikçe mevcut rejimini ve beijing consensus adı verilen ekonomi modelini dünyaya yayma olasılığı daha da artıyor.
 • aslen zonguldaklıdır ama almanya'da doğdu ve alman takımlarında oynadı.
  türk milli takımı yerine alman milli takımını seçti.
  türkiye'ye geleceği yönünde çıkan iddialar üzerine babası: "oğlum anca tatil için türkiye'ye gelir." dedi
  ingiltere'de futbol yaşamını sürdürmektedir.

  formasını terlettiği alman milli takımının bir maçında ıslıklanması üzerine; "kazandığımızda alman, kaybettiğimizde göçmen oluyorum" diyerek duyarı kastı. başta devlet büyüklerimiz olmak üzere yurdun dört bir yanından destek gördü. o artık mazlum bir alman genciydi...

  sonra eski türkiye güzeli amine gülşe ile türkiye'de evlendi. nikah şahidi cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ve eşi emine erdoğan oldu. dünya evine girecek olan mesut ve amine çifti bir güzel zeybek oynadılar. ardından "ölürüm türkiyem" çalındı veeeee evet... mesut artık vatansever bir türk genci oldu. muhtemelen balayını yurt dışında bir yerlerde yapıp oradan tekrar ingiltere'ye gidecek ve futbol yaşamına devam edecektir. aa ama lütfen... mesut türk türk lütfen.
 • basbaya almanlar'in irkci siyasi propogandasina alet edilmis oyuncu. mesut'un annesi-babasi turk'tur, malum sahsi sevmesem de o da turkiye cumhuriyeti'nin cumhurbaskanidir. mesut'un bu davete icazet etmesinde bir sorun goremiyorum ben. bizim takimimiz da makama olan saygisindan zaman zaman ziyarete gidiyor bir problem yok bence bunda.

  aciklamasinin tamami: https://twitter.com/.../1021093637411700741
 • kendisi ile ilgili yorum yapmayı düşünmüyordum ama kısaca değineyim.

  diyelim ki beşiktaşlı araz özbiliz yıllardır milli takım forması giyiyor olsun. ermenistan başkanı başbakanı neyse ne de sürekli "katil türkler, soykırımcılar vb." takılan bir adam olsun. sonra gitsin araz bu arkadaşla dünya kupası arefesinde toplantıya falan katılsın.

  şimdi soruyorum. yorum katmadan.

  biz o aras'a ne tepki verirdik?

  olumlu ya da olumsuz fark etmez. bence mesut özil hakkında yorum yapmadan önce bunu bir göze almak lazım derim.

  edit: aras olmasın örnek mehmet aurelio olsun ermenistan değil brezilya cumhurbaşkanı olsun türkiye'ye sallayan. örneğe çok da takılmayın yani.

  edit2: erdoğanla falan alakası yok kardeşim olayın. adamlar milli takım oyuncularının kendilerine hakaret eden biriyle aynı karede olmasını istemiyor. gana asıllı bir adam olsa takımda ve gana başkanı almanyaya sallamış olsa aynı şeyi ona da yapacaklardı. belki de olayı erdoğana bağlayan siz "büyük oyunu görenler" olmayasanız?

  edit3: arkadaş cümleten kafayı mı yedik? bu olay alman bir sporcu ile federasyonu arasında yaşanmış bir şeydir. almanların fetoya pkkya verdiği destekle konunu ne lakası var? siz neyden neyi çıkarmaya çalışıyorsunuz acaba? almanların yaptığı milliyetçilik , terör örgütlerine destek falan bunlar ne bu konunun ne de bu sözlüğün konusu değil.

  edit4: bana özelden mesaj atan "reis"çiler. siyasi görüşünüz zerre kadar umrumda değil. ne sizin ki umrumda ne de mesutun ki umrumda. sizin tek derdiniz bir futbolcu üzerinden duyar kasmak. mesuta ne olmuş ne olmamış zerre umrunuzda değil. ne zaman ki derdiniz ırkçılığa maruz kalmış bir futbolcunun haklarını korumak olur, o zaman yazın. yoksa boş yapmayın.

  ha bu arada, sevgili resiçi kardeşlerim, bence mesutun yaptığında yanlış bir durum yok. ama sizin gibi şakşakçı olmadığım için bunu belirtip şov yapma ihtiyacı hissetmedim hepsi bu.
 • 2010 civarı dönemin yükselen alman genç yıldızı iken tamamen çevresindeki danışmanların yaptığı pr sonucu tek kelime türkçe kullanmayan, dini inancı hakkında hiçbir renk vermeyen ve tamamen alman milli takımı oyuncusu kimliğini öne çıkaran biriyken zamanla ümmetçi bir türk milliyetçisine dönüşmesi hiç şüphesiz ki ibretliktir. bunda hiçbir günahı yok tabi. mesut’un o dönemlerini bizzat almanya’dan takip etmiş birisi olarak samimiyetle üzüntü duyuyorum sadece, özünden soyutlanarak kullanılıp bir kenara atıldı resmen. coğrafya kaderdir :(
 • hakkında "fener'e gel" diyenlerin şaka yaptığına inanmak istediğim futbolcu. bu adamın ölüsü süper ligi donunda sallar. 35'lik valbuena tek başına ligde tuttu fener'i. 37'lik atiba beşiktaş orta sahasını kimseye kaptırmadı. 33'lük sosa olmasa trabzon ilk 6'ya zor girerdi.

  bu adamın bu yaşta türkiye'ye hele de fener'e gelmesi hafife alınacak bir iş değildir fener alamaz zaten de kalkıp "fener'e gel de yuhalasınlar seni" demek hakikaten çok komik.
 • yıllar evvel bir alamancı bir komşumuz vardı. kapının önünde siyah bmw gördüğümüzde anlardık ki ahmet amcalar gelmiş zira mahallede ondan başka bmw'si olan yoktu. ahmet amca'nın 4 çocuğu vardı. oğlu hasan, ufak ikizler ve zeynep. zeynep çok güzel bir kızdı. saçları uzun ve simsiyah... herneyse.

  akşamları ahmet amca'nın evinin bahçesinde toplanırdık. almanya'da bir fabrikada çalıştığını hatırlıyorum. fabrikadaki almanları anlatırdı. tabi bazen dalga geçerek bazen küfrederek. her sene bunların dozajı da artıyordu. ilk defa o zaman avrupada türk mahallerinin olduğunu ve türklerin orda türkiye'deki gibi yaşadığını duydum. ki ahmet amca'nın karısı hiç almanca bilmediğini biraz da göğsü kabararak anlatmıştı.

  hasan’la yazdan yaza görüşsek de nihayetinde çocukluk arkadaşıydık. ancak o her sene bizden biraz daha uzaklaşıyordu. türkçe'yi benden iyi konuşan çocuk artık bazen cümlelerin arasına almanca kelimeler sıkıştırıyordu. artık paylaştığımız şeyler azalmıştı. ahmet amca her sene daha bir türk olurken hasan her sene daha alman oluyordu. babasının karşı çıkmasına rağmen saçının arkasını bizim prekazi'ye benzer biçimde uzatmasını bir şey başarmış gibi anlatıyordu. zaten evlerinin bahçesinde birbirlerine bağırışlarına birçok defa şahit olmuştum. babası o zamanlar moda olan yırtık pantolon giymesini istemiyordu. oysaki türkiye'deki gençlerin de çoğu bu şekilde giyiniyordu. ahmet amca türk kimliğinden uzaklaşmamak için daha bir tutucu olurken hasan'ın öyle bir derdi yoktu. biz oradan taşınmadan önceki son senelerde hasan'la tek konuştuğumuz konu almanya'ydı. ama hasan'ın almanya'sı.

  ben eminim ki berlin'de mesut'u yuhalayanlardan biri de ahmet amca'ydı. mesut ile beraber aslında hasan'ı da yuhalıyordu. hasan'ın hans'a dönüştüğünü düşünüyordu. o hasan'ın belki de komşusunun çocuğu hamit gibi nuri gibi olmasını istiyordu.

  ama zeynep, zeynep farklıydı...
 • --- alıntı ---
  özil: ailem kararı bana bıraktı. ama hepsinin görüşünü sordum ve dinledim. sonunda almanya için karar verdim. annem, türkiye için oynamamdan yanaydı. “köklerin orası evladım” dedi. “dedenler, ninenler türkiye’den geldiler!” amcam da bu görüşteydi. bana zonguldak’ı anlattı, oraya gittiğinde içinde kabaran duygulardan söz etti. ama ben hiç onun gibi hissetmiyordum! 17 yaşına kadar sadece iki defa, yaz tatilinde zonguldak’a gitmiştim. tamam iyiydi ama evimdeymişim gibi de gelmemişti.

  --- alıntı ---

  edit: sevenlerine duyurulur.
 • 22 temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklama içinde maruz kaldığı ırkçı söylemleri ve bunları yapan sözde üst düzey almanları isim isim ifşa etmiştir. evet orada oynadı evet zaman zaman hoş açıklamalar yapmadı. lakin almanya içerisinde türklere uygulanan ırkçılığı geniş geniş aktararak başka bir görev üstlendi. yolu açık olsun. geçmiş olsun. irkçılığa sonuna kadar hayır.
 • yerinde bir açıklama yapmış ve milli takımı bıraktığını açıklamış. olayın siyasi olmadığını, makama saygı gösterip o fotoğrafı çekindiğini, türkiye'nin cumhurbaşkanı kim olursa olsun o makamı geri çevirmeyeceğini anlatmış güzel bir şekilde. çünkü bu adam futbolcu. siyasetle ilgilenmiyor. siyasetle ilgilense ya evet kampanyasına katılır yada erdoğan'la aynı poza girmek istemezdi.

  bir sözüm de almaya'da ırkçılık yok diyenlere. benim dayım alman. orada doğup büyüme, türk pasaportu yok. yengem saf kan alman. sarışın mavi gözlü uzun boylu. benim alman yengem öz annesini sen benim çocuğuma nasıl ırkçılık yaparsın diyerek evinden kovmuş zamanında. almanya'da bir anane babasının yarısı türk yarısı alman diye bile torununa ırkçılık yapabiliyor. kimse çıkıp da ırkçılık yok demesin.
 • 1 kasım 2016 ludogorets razgrad arsenal maçında attığı enfes golde kendisine asist yapmış, sonra kendisine yaptığı asisti müthiş bir çalımla devam ettirmiş, sonra da o çalımı golle tamamlamıştır.

  birader her şeyi kendin yapacağdın, niye takımla sahaya çıkıyosun?
  ayıptır günahtır...

  empati yapılmasını da rica ediyorum, gol esnasında pazara gönderdiği arkadaşlar, navigasyonsuz yolu nasıl bulacaklar?
 • milli takımı bırakmasında sonuna kadar haklı olan futbolcu. kimse türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirdi diye ona hakaret edemez.

  askerde nasıl olayın özünde esasen adama değil rütbeye saygı gösteriyorsan adamı sev veya sevme, koskoca türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı'na da saygı duyacak tüm milletler. o makamda ister ahmet olsun ister mehmet, ister recep tayyip erdoğan.

  kimse bu ülkenin kurucusu atatürk'e ve günümüzde seçimle gelen cumhurbaşkanı'na ( artık kimse o ) saygısızlık yapamaz, bir futbolcu türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirdi diye ırkçılığa maruz kalamaz. almanlar da haddini bilecek, başka ülkeler de. kendi içimizde ne kadar kavga edersek edelim, yabancıların bizi yönetmesine müsaade etmeyelim.
 • çok yetenekli türk asıllı alman.
  madrid maçında sahadan ağır ağır çıkarken hakem uyarısına karşı skora baksana tepkisi veren, galatasaray büyük takım ama madrid daha büyük diyen, fenerbahçeli olduğunu cihan-ı alemin bildiği adamı galatasaraya istemek de ne bileyim..
  gevşek hareketleriyle bana birini hatırlatıyor şu an kadromuzda olan. ama başta da dediğim gibi sorgulanmayacak derecede yetenekli.