resim
Mesut Özil
Takım:Kariyer Sonu
Mevki:On Numara
Yaş:35
Boy:1.80
Uyruk:Almanya
 • 1446
  şu sıralar twitterda #askmesut etiketine gelen sorulara bekçilik için mülaka giren bir aday gibi cevap veren futbolcu. verdiği cevaplardan bazıları;

  en beğendiğin türk futbolcu: rıdvan dilmen
  en sevdiğin yerli diziler: payitaht abdulhamid, diriliş ertuğrul, uyanış selçuklu.

  yaşı yetmeyen yazarlar için hatırlatayım: bu mesut özil'e zamanında türk milli takımı teklif yapmıştı. mesut da biz 3 kuşaktır burada yaşıyoruz ben kendimi alman hissediyorum diye cevap vermişti.
 • 1256
  çin'in uygur zulmü hakkında yaptığı açıklamalardan sonra yaylım ateşi altında kaldı.

  arsenal oyuncuyla arasına mesafe koydu. çin de tabi topyekün oyuncunun üzerine gidiyor, daha da gidecek.

  son olarak pes çin'deki versiyonunda mesut özil'i oyundan çıkarmak zorunda kalmış. adeta bir gerçekçi 1984 simülasyonu bu ülke. adamı çin dahilinde futbol tarihinden silmeye çalışıyorlar.
  https://www.standard.co.uk/...r#Echobox=1576670197

  öte yandan mesut'un olumlu bir farkındalık etkisi de oldu;
  https://www.theguardian.com/...all-academy-in-china

  fc köln çin'de inşa edeceği futbol akademisini tamamen iptal etme kararı almış. bunu özellikle mesut özil'in açıklamaları sonrasında arsenal'in tavrının aldığı tepkileri görüp de yapmışlar.

  özil çok da hayranı olduğum bir futbolcu değil ama nba'in bile çin'e ses çıkaramadığı şu dönemde bu tutarlılığını devam ettirirse formasını bile alırım.
  helal olsun.

  edit: haklı olarak özil'in geçmişteki milli takım seçiminden dolayı gönül koyanlar, samimi bulamayanlar var. kendilerince duygularında haklı da olabilirler. ancak şunu unutmamak lazım. çin son yıllarda öyle güçlendi ki nba'de bir takımın, az takipçili bir elemanı hong kong taraftarı tweet attığı için tüm nba'i dize getiriyor, lebron'a bile ezik ezik açıklama yaptırıyor.

  öyle tehlikeli ki, müslüman devletler, türkiye dahil kulağının üzerine yatıyor. uygur meselesinde gik edemiyor.

  bu ortamda mesut'un (arsenal'in bile r yaptığı ortamda) çıkıp konuşması kıymetlidir. hiç öyle lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.
 • 1623
  siyasiler tarafından hakkında yapılan güzellemeleri gördükçe dehşete düştüğüm futbolcu.

  https://twitter.com/.../1350883675664166914

  dünya'da ikâmet edilebilecek en güzel yerde ikâmet eden, senelik 20 milyon euro'ya yakın para alan, en lüks evlerde oturup en lüks arabalara binen, medyatik, kadınlarla yaptığı yasaklı madde partileri falan medyaya kadar yansımış bir adama sanki mülteci kampından kurtarılıp da türkiye'ye getirilmiş muamelesi yapılıyor.

  ulan dünya'nın dört bir yanında sırf türk kimliğinden dolayı bırak dışlanmayı temel insan hakları elinden alınan insanlar var. her şey bitti mesut özil mi kaldı. oldu olacak mesut'un alman milli takımıyla dünya kupasında çektiği acılar diye bir teatral hazırlayın. oturup izleyelim. tamam süper futbolcu olsun da bu nasıl bir aymazlıktır.

  ırkçılığa maruz kalıyormuş kıyamam. ulan madem ırkçılık vardı bu adamın gençliğinde kendimi alman hissediyorum diye niye 20 farklı yerde demeci, röpörtajı var.

  cidden yazık amk. şu ülkenin geldiği hale bak. transferinin ne kadar siyasi olduğunu yukarıda yer alan bir istanbul milletvekilinin tweetinde ki "bu ülkenin güçlü aklı fb yönetimi ile harekete geçti." şeklindeki cümleden anlayabilirsiniz. siyasiler böyle bir tutum sergilerken siyasetin atadığı tff'e ve hakemlerin bundan etkilenmeyip adil olacağını zannetmesin kimse. mesut özil siyasi bir transferdi ve diyeti şampiyonluk. bu yolda da her şey mübah.

  tepki koyması gereken bir galatasaray yönetimi hakkında da yorum yaparsam pilot olacağım için burada bitiriyorum yazıyı.
 • 1719
  26 ocak 2021 itibariyle tff de lisansı çıkan oyuncu.
  link
  https://www.trtspor.com.tr/...si-cikti-225470.html
  uyruğuna bir bakayım dedim, hemen tc yazmışlar. bu da heralde türk statüsünde oynayacak demek oluyor.
  sonra istemsizce şunu düşünüyorsunuz bu arkadaş madem yerli, o zaman nasıl euro sözleşme imzalayabiliyor? çünkü hazine ve maliye bakanlığı tebliğinde gayet açık ki türk statüsündeki futbolcular döviz cinsli sözleşme imzalayamıyor.
  peki bu arkadaşın ayrıcalığı nedir acaba?
  ya da bu işler nasıl deliniyor. ticari zeka diyip geçemezsiniz.

  yılda 18 milyon pound kazanan adamın, 5 ay daha sabretse, 9 milyon pound kazanacakken, 3,5 yılda 9,5 milyon euro ya tamam demesine 5 yaşındaki çocuk bile inanmaz. kaldı ki bu arkadaş, arsenal’de maaş indirimini kabul etmeyen iki kişiden biriydi. bir anda büyük fenerbahçeli mi oldu yani?

  sonra, yine bu arkadaşın milli takım seçimindeki demeçleri var. https://m.tr.beinsports.com/...n-aranmadim-dedi-ama
  hal böyle iken bir de bu adam has be has türk oluverdi öyle mi?

  dahası, bir iddia dır ortalıkta dolaşıyor, https://twitter.com/...024823752712192?s=21
  mesut bey, acun ılıcalının exxen platformundan belgeseli karşılığı 10 milyon euro kazananacakmış. abi koskoca micheal jordan, kendi belgeselinden 4 milyon dolar gelir elde edebilmiş. https://www.trtspor.com.tr/...-kiriyor-207450.html
  onu da rekor kırdı diye anlatıyorlar. ki kral geliri de bağışlamış. bütün bunlara rağmen 4 milyon dolar. ve sen mesut özil 10 milyon gelir öyle mi?

  insanların aklıyla, hatta bırakın aklını herşeyle dalga geçiyorlar. bunlara bir yere kadar eyvallah. ama hal böyle iken bu arkadaştan, “türk kahraman” üretilip önümüze konuyor ya. insanda ne akıl kalıyor ne izan. sonra bunu yapan adam, vicdanına bu işleri nasıl kabul ettirdi, içini nasıl rahatlattı, hadi bizi bırak kendine nasıl normalleştirdi diye düşünüyorsun; içinden çıkılmaz bir ahvale giriyorsun.

  formula1 de, zamanında michael schumacher diğer pilotlara nazaran 20 kg daha fazla ağırlıkla yarışssın diye bir fikir tartışılmaya çalışılmıştı. buna ilk mercedes karşı çıkmıştı. adam iyi, siz daha fazla kazanacaksınız diye, pis emellerinize alet olmayacağız demişlerdi. onurlu durmuşlardı.
  şimdi yapılanlara bakıyorum da, bunu yapanlar bu işlerden nasıl rahatsızlık duymuyorlar. heralde kendilerine çok normal geliyor. ama dışardan bakıldığında inanın iş öyle değil.
 • 1943
  1.5 ay yok diyorlar. 4 mart 2021 fenerbahçe antalyaspor maçında sakatlanmisti.

  geçmiş olsun. sahada olması daha iyiydi bizim açımızdan. bok gibi oynuyordu.

  neyse efendim. bu sezon daha katkı alamazlar, zaten alamıyorlardı.

  erol bulut da rahatlamıştır. baskıdan oynatmak zorunda kalıyordu. şimdi pelkas ortaya verimli olduğu yere geçecek daha kötü oldu :(
 • 1675
  eski kafalı futbolcu, futbola romantik yaklaşanlardan. kendi ifadeleriyle rakibinin zayıf yanlarına hiç dikkat etmeyen, kendi güçlü yanlarına odaklanan futbolculardan. çünkü ona göre rakibin zayıf yanlarını analiz etmek futbolun ruhuna aykırı. işte bu kafa yapısı futbol için artık eskimiş kafa yapısı.

  sadece kendi güçlü yanlarına odaklanan futbolcular yaşı ilerledikçe ve o özellikleri körelmeye başladıkça futbol sahnesinden silinmeye mahkum oluyor. mesut da geçen yıllar içinde saha içi dönüşümünü tamamlayamamış bir 10 numara aslında. mesut'un yeteneklerine, kariyerine, isminin vaad ettiği şeylere diyecek hiçbir şeyim yok. çok büyük bir transfer yaptı kağıt üstünde fenerbahçe. ancak mesut'u da yıllardır takip eden birisi olarak bu büyük transfer bende en ufak kıskançlık duygusu oluşturmuyor. aksine acıyorum da. acıyorum çünkü mesut özil'i aldık deseler ve bunun keyfini sürseler iyi transfer yaptılar derim ancak geldiği günden beri siyasilerin yaptığı söylemler, mesut'un "esirdik, kurtulduk" minvali açıklamaları derken baya baya gülünç duruma düşmeyi başardılar.

  konuya dönecek olursak. dedik ya güçlü yanlar körelir diye. drogba'yı hatırlıyoruz hepimiz. o çevikliğini büyük oranda kaybetmişti bize gelince. kendisini de pivot santrfor olarak değil half-forvet olarak dönüştürünce nasıl da faydalı oldu 36 yaşında? tekrardan avrupaya gelince yaptı bu dönüşümü çünkü burada mücadele edebilmesinin tek yolu buydu ve bu yeni drogba olarak bizden de chelsea'ye gitti tekrar. işte mesut'un yapamadığı dönüşüm de tam olarak bu. football manager sağolsun schalke döneminden biliyorum kendisini. werder de oynarken birçok kez seyrettim televizyon başında. bilmiyorum aranızda izleyenler var mı ama mesut o zamanlar sol önde oynayan çok hızlı bir oyuncuydu. rakiplerinin zayıflıklarına odaklanmak yerine kendi güçlü yanlarına odaklandığı o özelliklerinden birisi hızı ve çevikliğiydi. aynı özelliği madrid yıllarında da gördük ancak arsenal'e geçtikten sonra yavaş yavaş kayboldu gitti. bir türlü 8,5 oynamayı öğrenemedi çünkü oyunun defansif yönünü oynamayı hiç sevmedi bugüne kadar. eğer öğrenmiş olsaydı ne arsenal granit xhaka ile uğraşıyor olurdu ne mesut istenmeyen adam haline gelirdi. yaş ilerledi hızını kaybetti, kullanmaya kullanmaya yarım yamalak olan şutunu kaybetti ne kaldı geriye? üstün pas yeteneği. işte onu ve oyun zekasını kaybetmedi.

  arsenal'de son yıllarında izleyenler mutlaka görmüştür takım mesut'un zekasına ayak uyduramıyordu. koskoca arsenal oyuncuları anlayamıyordu mesut'u. hani sneijder'ın son yıllarında diyorduk ya takım sneijder'a uyamıyor diye. arsenal'de o oyun zekasını arkadaşlarında göremeyen, lacazette ile auba ile telekinetik bağlantıyı kuramayan mesut samatta ile ademi ile burada ne kadar kuracak siz hayal edin. hadi sneijder de sağında sinan solunda oğulcan ilerde eren derdiyok ile anlaşamıyordu ama hiçbir şey yapamadığında 30 metreden vuruyordu bir tane. ceza sahasına koşu atıp arka direkte golü yapıyordu. topu istediği gibi alamadığında dönüp omzu rakibine vuruyor, kendi topunu kazanıyordu. mesut bunları da yapamayacak. alex gibi hem gol hem asist olarak skora katkısı yüksek olan adamı bile koşmuyor diye yerden yere vuran taraftar iki hafta kötü oynadığında mesut'a ne kulp bulacak acaba? topu rakibe verip presle rakibi bozarak pozisyon bulmayı seven ve fenerbahçe'ye de nihayet bu oyunu getiren erol bulut nasıl kullanacak mesut'u? birazcık diego transferine benzetiyorum ben. o diego da 3 santraforlu, beklerin 100 metreyi oynadığı, orta sahanın bir derin oyun kurucu iki box to box'tan oluştuğu ve oyunu 80 metrede oynayan bir tempo takımına transfer olmuştu. bu takıma en son alınacak oyuncu profiliydi diego. o gün messi'yi bile alman abes olabilirdi o takıma ki diego yüzünden de zaten o takımı ve oyun anlayışını bozmak zorunda kalmışlardı. niye transfer etmişlerdi onu? alex'i amatörce gönderen aziz yıldırım'ın isteği üzerine. o gün şampiyon olan takımı ve sistemi bozan fenerbahçe bugün de sistemini ve gençlerini kaybediyor mesut fetişi yüzünden. sosyal medyadan ömer faruk'a yükleniyorlar sözleşmesini uzatmıyor diye. ne yapacaktı bu çocuk? kendi jenerasyonunun en yeteneklilerinden birisi ama bütün rakipleri süre bulmaya başladı yavaş yavaş ömer faruk nerede? geçen sene tolga ciğerci'nin sol kanat, ozan tufan'ın sağ kanat oynadığı maçları fenerbahçe'nin. hem de aynı anda, aynı maçta. geçen sezon kanatsızlıktan kırılırken ferdi kadıoğlu'na şans vermeyip çürüten takım bu sene kaç kere şans verdi ömer faruk'a? bu adamın önünde hakan yandaş ve pelkas var. sahaya sürüldüğü tek maçta altay erken kırmızı görünce kim çıktı sahadan? şimdi bir de oraya mesut'u alıyorlar ve sonra ömer faruk'tan sabretmesini istiyorlar. tıpkı merih demiral'da olduğu gibi gıpta ve kıskançlık ile izleyecekler bu çocuğu birkaç yıl içinde. öyle ahlar çekecekler ki. sırf birkaç maç şık hareket yapacak diye aldıkları mesut çok büyük kayıplara sebep olacak fenerbahçe tarafında.

  ali koç'un taraftarın gazını alma hamlesi olarak değerlendiriyorum bu transferi. önlerine çıkan fırsatı da tepmek istemediler bir yandan. ancak 2021 haziran'da seçime gitmesi gerekiyor fenerbahçe'nin tüzük gereği. gerçi covid falan derken yapılır mı yapılmaz mı bilmiyorum ama koç yapılacakmış gibi göz boyama yoluna gitmeyi tercih ediyor. bir türlü gelmeyen sportif başarıların üstüne ancak böylesi kariyerli bir ismin transferi taraftarın homurtusunu dindirebilirdi. zira manipüle edilmeye çok müsait bir taraftarları var. 28 şampiyonluk diyorsun inanıyor, hande sümertaş çizgileri çekiyor diyorsun inanıyor, adalete fener yak diyorsun kendi adaletsizliklerini örtbas etmek için taraftar en önde bayrak taşıyor kendisini adaletin yenilmez bekçisi zannederek. bu taraftarın ağzına ver ekmeği sussun. olmazsa vurursun ensesine alırsın ekmeği.
 • 1748
  2020-2021 sezonu ikinci yarısında maaş almayacak olmasına rağmen ne hikmetse tff limitlerinde yer açılması için sedar aziz ve gustavo maaşlarında indirim yapmışlar. mesut maaş almayacaksa neden limit açılması gerekli? matematiksel olarak bir sıkıntı var sanki. ama boncuk gözlü ali koç her zaman doğru ve dürüst hareket ettiği için büyük ihtimalle matematik biliminde bir sıkıntı vardır. yoksa büyüklüğü çok başka olan fenerbahçe'de değil.*
 • 1667
  kendisi hakkında bilinen bir yanlış var. böyle bir yıllık ücreti yok. eğri oturup doğru konuşmakta fayda var.

  alacağı yıllık ücretinin %50'sini arsenal %50'sini ise real madrid ödeyecekmiş. ek olarak şikeci ve kurnaz fenerbahçe yönetimi muazzam bir madde koydurtmuş, mesut'un oynamadığı ve gol atamadığı her maçta bu kulüp suyun öteki tarafına ödeme yapacakmış. henüz doğrulayamadığım bir kaynağım ise "hayatının kumarını oynayan" max kruse, has ve has alman olan mesut'un transferinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getirip davada bulunan alacağından vazgeçmiş.

  şike severleri sevindirecek bir haberim daha var ama onu ancak ahmet bey (ercanlar) di marzio'ya whatsapp'dan cevap verirse teyit edeceğim. di marzio görüşmek istediği halde ahmet bey ona cevap vermediği için doğrulayamıyorum.

  2010 dünya kupası öncesi kendisini alman hissettiğini söyleyip alman milli takımını seçen vatansever futbolcu.
 • 1859
  geldiğinden beri futbolcudan ziyade misyoner gibi takılan oyuncu. biktim bunun müslümanlık paylaşımlarından. iktidar yetmiyordu bir de bunun gibiler çıktı şimdi başımıza. agnostiksem bunda en büyük pay önce akp sonra da bunun gibi şovmenlerdir. hadi agnostik yerine deist diyelim ama böyle deme sebebim imandan çok kültürel kodlar bence.
 • 1577
  oynadığı sahte milliyetçiliğin fazlasıyla midemi bulandırdığı alman milli takım oyuncusu. tamam adamı siyasete sokacaksınız , figür yapacaksınız da bu kadar ucuz reklamlara gerek yok. neymiş en sevdiği dizi diriliş ertuğrulmuş. almanyadan yiyeceği ekmek kalmayınca türk olduğu aklına geldi arkadaşın. emir gelirse gol attıktan sonra 4(rabia) yapacağına emin olduğum zat-ı muhterem.
 • 1941
  serie a‘daki gibi “yılın bidonu” ödülü verilse kazanacak olan futbolcu. ama maalesef bizim ülkemizde böyle bir ödül verilmeye kimsenin karpuzu yemez. siyasetinden tut, medyasına, fenerbahçeli taraftarlara kadar herkes ateş püskürür, ülke çalkalanır. biz bu tür ödülleri verebilecek medeniyette bir ülke değiliz. biz niye böyle bir ülkeyiz beyler? ilkokul’da öğretmenlerimiz “gelişmekte olan ülke” olduğumuzdan bahsederdi, 30 yaşıma geldim hâlâ gelişemedik, bu nasıl bir ergenlik dönemidir canım ülkemdeki? neyse konu farklı yerlere gidiyor, öyle işte.
 • 1676
  https://www.bild.de/...n-75031844.bild.html

  alman bild gazetesinin haberine göre fb'den 3 yıl için 15 milyon euro'dan fazla kazanacak olan alman futbolcu. haberde fb'nin böyle mailyetli bir transfer yaptıktan sonra yardım kampanyası başlattığından da bahsediliyor. haber için kullanılan fotoğrafta mesut'un yanındaki adamı da ali koç zannetmişler. bild gazetesi bu hatayı yaptığı için fb'nin kasasına 3 milyon euro girecek. *
 • 1257
  mesut özil'in uygur türkleri için verdiği mesajlar ve sonrasında gercekleşen olaylar, ne tür bir bela ile karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. futbol takımları ve diğer pek çok oluşum sponsorluk gelirleri ayağına çinlilerin hal ve tavırlarına tahammül ediyor, fakat bu ülke güçlenmeye devam ettikçe mevcut rejimini ve beijing consensus adı verilen ekonomi modelini dünyaya yayma olasılığı daha da artıyor.
 • 1371
  bu görüşlerim fenerbahçe'ye gidiyor diye değil öncelikle onu belirtmek isterim.

  mesut'u hiç ama hiç sevmem. bunun nedeni milli takım seçimine kadar gidiyor. almanyada doğup büyüyen her futbolcu almanya milli takımını seçebilir bunda problem yok buna saygı duyarım. ama mesut'a saygı duymuyorum. çünkü almanya milli takımını seçtikten sonra kariyeri yükselişe geçti ve real madrid'e transfer oldu. oraya transfer olduktan sonra bir demeci var; "türk millî takımını seçseydim buralara gelemezdim" gibi son derece aşağılayıcı ve kibir kokan bir açıklama yaptı. ee peki adama sorarlar nuri türk milli takımını seçti o da real madrid'e transfer yaptı. demek ki bu işin milli takımla alakası yokmuş.

  daha bitmedi... iş alman milli takımından şutlanmasına geldi. kariyeri düşüşe geçti. almanlar milli takımdan bunu şutladılar. ondan sonra bizim balık hafızalı milletimiz hemen kampanya başlattı mesut'un yanındayız fln fln... ben yanında değilim arkadaş. zamanında hangi forma için ter dökmeyi seçtiyse onun halkı yanında olsun ben yanında değilim. mesutta türk halkını iyi çözmüş erdoğan üzerinden türk halkına gülücük dağıtmaya başladı ve emekli ikramiyesi için kapağı istanbul'a attı. duruşu olmayan, rüzgara göre yaprak gibi oynayan, karakteri bozuk bir insan. fenerin 15-20 milyonunu cukkalayıp istanbul'da keyfine bakacak.

  fenere transferindeki yek yorumum; tencere-kapak..
 • 1712
  yakın tarihte ayla ve müslüm'ün yapımcısı tarafından hayat hikayesi sinemaya aktarılırsa kimse şaşırmasın.
  2020-2021 ara transfer sezonunda öyle bir algı yaratıldı ki mesut almanya'ya devlet tarafından gönderilmiş gizli bir ajan deseler inanacak bir kitle oluştu. amaç ünlü otomotiv markalarından birinin fabrikasına sızıp bu markaya ait çizimleri ve hesapları çalmaktı. tabi mesut futbolcu olunca bu hesap tutmadı ve o da alman milli takımına sızıp löw'ün taktiklerini çalıp yurda döndü.
App Store'dan indirin Google Play'den alın