• 4
  fatih terim hocamı koltuğundan etmek istemediğimden dolayı football manager 2019'da yapmadığım (hatta yapamadığım, elim gitmedi) eylem türü.

  alanyaspor'la başladığım ve başarıyla sürdürdüğüm kariyerimde hocanın istifa etmesini falan (görevden de alınabilir tabii) bekliyorum galatasaray'ın başına geçmek için. az kaldı ama az, güneş batıdan doğacak ve galatasaray şanlı yükselişinin ilk adımlarını atacak, sabırla ve sükunetle bekliyorum o günün gelmesini (de, beklemekten saçlarıma aklar düştü). :(
 • 5
  ffp cezamızın dahil olduğu fm 2019'u oynamadım ancak önceki seriler için konuşuyorum, zevksizdir(benim açımdan)

  football manager oynayan büyük bir çoğunluk ucuza al-az maaş ver-pahalıya sat politikasını izler. bizim takımın da oyunculara verdiği maaşlar maşaallah 4 milyon € ortalamasına yakın olduğu için transfer yapmak çok kolaydır. örneğin feghouli'yi sattınız, bedavaya gitse bile 4 milyon maaştan açılıyor, bu şekilde sözleşmesi bitecek 4-5 tane scout transferi yapabiliyorsunuz. diyelim ki takımı komple değiştireceksiniz, bütün kadroyu satarsanız 50 milyon € maaş bütçesi açılıyor, 35'ini transfere aktarıp yine tamamen istediğiniz kadroyu kurabiliyorsunuz.

  tabi bu durumdan zevk alan da var, ancak bana gerçekçi gelmiyor. fm çok gerçekçi bir oyun olsa da bu konuda hep sınıfta kaldı maalesef. eğer oyunculara yüksek maaş veren takımları alıyorsanız, transfer bütçesi yaratmak çok kolay oluyor.

  bir de işin şu boyutu var: hangi büyük takım genç futbolcu alıyor ki? son 10 yılda telles, bruma, onyekuru belki şimdi aklıma gelmeyen birkaç isim hariç toplasan 4-5 genç anca transfer etmişizdir. diğer büyük takımlar da aynı şekilde. şimdi gerçekte durum buyken, bir transfer döneminde 5-6 tane 300 bin € maaş alan oyuncu transfer etmek de gerçekçilikten uzak geliyor.

  yok ya, fatih terim'le galatasaray'ı ayırmak istememekle ne alakası var :( *
 • 7
  bir türlü yillardir yapamadığım olay. fatih terim olduğu için takımın başına da geçemiyorum çünkü hemen milli takım kapıyor hocayı.

  boluspor ile kariyer açtım lige çıktım kadrom muhteşem olmasına rağmen galatasaray maçlarında yedek kadroyla çıkıp kaybederim hep.

  hatta bi gün yanlışla kupa finalinde galatasaray'i 3-0 yenmiştim. heryer sevinç coşku tabi ancak ben o gün 2 lig 1 avrupa kupası almis boluspor'dan istifa ederek takımdan ayrılmıştım.
 • 8
  kolay bir serüvene dönüştüğü için tat vermeyendir. 3-5 scout transferiyle şampiyonluğu garantilersiniz. tek amacınız kariyerin bir noktasında avrupa kupası kaldırmak olur.

  bunun yerine ingiltere, almanya alt liglerinden bir takım alıp her klasmanda savaş vere vere ilerlemek ve neticesinde o köy takımından bir avrupa devi yaratmak daha eğlencelidir.