• 1629
  https://twitter.com/.../1092441287624663040

  ilgili konuşmasını takdir ettim.
  birebir aklı-selim her futbolseverin katılması gereken bir açıklama ile izah etmiş yabancı sınırını.

  ancak unutmayın, hangi ülkede yaşıyoruz :)
  bir kişinin ağzına bakıyoruz.
  yabancı sınırı gelsin derse, o sınır zaten gelecek.
  ki spor dünyasındaki bir çok insan, kulüplerin kulağına bu bilginin fısıldandığını söyledi.

  ayrıca, -kapalı kapılar ardında zaten alınmış olduğunu düşündüğüm bu karar konusunda- yakın zamanda bu kesme yakın çevrelerce bağnaz ve ilkel düşünceler sosyal medyaya sıkça dile getiriliyor.

  yani o yüzden artık kendimizi çok üzmemize gerek yok. bu sınırı geldi gibi düşünelim.
  bu yıl ve gelecek yılın tadını çıkaralım.
  sonrasında tek yapmamız gereken akademideki gençlerimize gereken desteği vermek suretiyle, değerli hocamızın yanında olmak.

  fatih terim bizimle olduğu sürece, sadece galatasaray'da anne adı fatma olan türk futbolcular yer alabilir kuralı gelse bile başarılı oluruz.
  tek dileğim, çıkarcı anadolu kulübü başkanlarına, açgözlü menajerlere ve yattığı yerden sadece türk pasaportu yüzünden para kazanmaya niyetli futbolculara muhtaç olmayalım.
  allahım nolur.

  not: bu kararın tabii ki gelmemesi için gerekli kamuoyu'nun oluşması için elimizden geleniği yapacağız. çok fazla yenildiğimizi kabul etmiş bir üslupla yazdım diye, tepkisiz kalacağız diye düşünülmesin.
  sosyal medya hareketleri, taraftar tepkiler, vs.
  ancak diyorum ya, türkiye'de yaşadığımızı için nafile olacağını düşünüyorum çabalarımızın.

  hakkımızda hayırlısı
 • 1630
  https://twitter.com/.../1092441287624663040
  son dönemde yabancı sınırı konusunu bu kadar güzel ele alan bir yorumcu görmemiştim. zaman zaman sinsice üzerimize oynar ama bu konuda hakkını vermek lazım, güzel anlatmış.
  adam sinsi olabilir ama en azından yabancı sınırı gelsin diyecek kadar da akılsız değil. biliyor öyle bir durumda, rekabet olmayacağı için ortalığın kendini geliştiremeyen ancak sınır sayesinde 2-3 mil euro sağlam paralara oynayan yerli oyuncularla dolacağını ve oyun namına, görzel zevk namına gözlerimizin daha da çok kanayacağını.
  işin güzel taraflarından biri de bunu beinsports ekranlarında dile getirmesi, buradan kurumunun da mevcut sistemin devamından yana olduğu yorumu yapılabilir belki.
  ama nihayetinde işin kaderi tepe otoritenin iki dudağı arasında olduğundan birileri ne anlatırsa anlatsın beyler bildiğini de okuyabilir en sonunda.
 • 1631
  cesaretini saskinlikla takip ettigim, tecrubeli futbol yorumcusu.

  ntvspor'un yayin hayatina son vermesine yakin bir zaman araliginda, federasyon uzerinden siyasi elestiriler yapmaya baslamisti. agresyondan ve samimiyetsizlikten uzak, dogrudan bir cok elestiride bulundu. az once son beinsports yayininin tekrarina goz attim ve yine ayni seyi yaptigini gordum. ulkedeki potansiyelin degerlendirilmesi noktasinda ciddi problemler oldugunu findik ornegi uzerinden anlatti. genc nufusun degerlendirilemeyen avantajlarini da hatirlatti.

  yabanci sinirini bir iki kisinin degil, tum futbol kamuoyunun tartismasi gerektiginden; alinacak kararin da ortak olmasi gerektiginden bahsetti. bizim icin bir hayli uzak da olsa, demokrasiyi ancak boyle soluyabiliriz. ortak ve adil kararlarla.

  kuluplerin baskanlarina seslenerek konuyla alakali net tavirlar sergilemelerini onerdi. yabanci siniri gibi futbol sistemini toptan degistirecek kararlarin, alindiktan en az iki sene sonra uygulamaya konulmasi gerektiginden bahsetti. cunku bu, gelecek sisteme ayak uydurabilmenin ve plan uretebilmenin tek yolu. sistem? plan? bunlar da bize bir hayli uzak kalan kavramlar. dolayisiyla bu konuda bir hassasiyet de yok.

  bugun hurriyet gazetesinin sezon sonunda ryan donk ile yollarin ayrilacagina dair haberinin aciklama kisminda, kulubun "gelecek sezon uygulanacak yabanci sinirlamasi" nedeniyle boyle bir karar aldigi yaziyor. saka degil, gercek. bu, bilincaltini hazirlama adina yapilan basit bir numara. turkiye'de futbolu, futbolu gelistirme misyonuyla hareket eden insanlarin yonettigini soylemek cok guc.

  kisacasi, mehmet demirkol; gergin ruzgarlarin eksik olmadigi kamuoyunda cesur ve duzeyli elestirilerde bulunarak beni mutlu etti.

  ilgili yayin: https://youtu.be/kNSx5rPLT0M
  hurriyet'in haberi: http://www.hurriyet.com.tr/...-donka-veda-41105604
 • 1634
  rıdvan dilmen gibilere boş konuşmayın demiş yorumcu. benim yıllardan beri demek istediğimi söylemiş. gerçekten boş konuşuyorlar. her konuda boş konuşuyorlar. türkiye sporunun önünde en büyük engel rıdvan dilmen ve türevleri.

  en azından kendi fikri olan, bazen yanlış konuşsa da cahil olmayan, ne dediğini anlaşılan spor yorumcusu. rıdvan dilmen, levent tüzemen, ertem şener gibi insanların bulunduğu sektörde kendisi nimettir.
 • 1638
  fernandoyu hala en ideal orta saha olduğunu düşünmesi yeterince komikken marcaonun bölgesini değiştirip oraya aday göstermesi de o derece komiktir.her yorumu doğru olacak diye bir kaide olmadığı içim iyi zırvalamış.amacı marcaoyu övmek tabiki de ama adamın bölgesi belli boşuna keşif yapmışcasına maceraya gerek yok.
 • 1639
  yabancı sınırına en başından beri karşı çıkmış ve medyada dile getirebilen ender insanlardandır. hangi takımlı olduğu umrumda değil, spor medyasında görüşüne önem verdiğim birkaç insandan biridir.

  --- alıntı ---
  mehmet demirkol: "yabancı kuralının sonucu belli. iki maç ümit milli takım'da oynadı diye almanya'ya para kazandıracağız. %1 faydası yok. türk futbolcularının gelişimi körelecek. kulüpler batacak. mesele istiklal marşı ise söz ben her maça gidip okuyacağım."

  mehmet demirkol: rica ediyorum, yapmayın, etmeyin! yöneticiler bu işlere itiraz etmiyor mu? o kadar transfer yaptınız, paralar döktünüz. o yüzden tff yönetiminde futbolun içinden gelmiş isimlere ihtiyaç var.

  --- alıntı ---
 • 1642
  yabancı sınırı hakkında düşündüklerimizin tamamını ve daha fazlasını ekranlarda anlatıyor.

  çünkü herhangi bir kimseye yaranma derdi yok. biraz futbol bilen, yabancı sınırının ne kadar gereksiz bir şey olduğunu kavrar.

  bastıra bastıra gerizekalıya anlatır gibi anlatıyor ama nafile. yabancı sınırını isteyenlerin derdi türk futbolunun ve futbolcusunun gelişmesi değil ki anlasınlar.

  yine de sen konuş mehmet abi arkandayız.
 • 1646
  kendisinin sinsi olarak nitelendirlmesini anlamıyorum. spor medyasında herkes illa ki bir takım tutar ve istese de istemese de yorumlarına yazılarına taraftarlığını ucundan da olsa katar. evet kendisi fenerbahçelidir ancak spor medyası içerisinde belki de en objektif bakış açısına sahip olan medya mensubudur. genel olarak yorumları da tespitleri de güzeldir.
 • 1647
  galatasaray lisesi mezunu bir fenerlidir. fakat yorumlarında çoğu zaman haklıdır. fenerli olduğu için illa ki galatasaray'ı eleştiren yazıları da vardır fakat genel hatlarıyla düşünülünce kendisi çölde açan bir çiçek gibidir. ülkede sayabileceğiniz kaç yorumcu ya da eleştirmen var. bence kendisi bu anlamda bu futbol ve siyaset ortamında ülkeye fazla bile.

  yazılarını ve yorumlarını severek takip ediyorum. yabancı oyuncu sayısı konusundaki duruşu da nettir. kimseye yanaşmaya çalışmadan, bu dönemde yabancı oyuncu serbestliğini savunabilmesi bile cesaret isteyen bir iştir. sadece futboldan gerçekten anlayan ve rant peşinde koşmayan birilerinin yapabileceği yorumlardır.
 • 1649
  yaa sen sinsisin işte, içten içe de fenerlisin şimdi durup dururken özellikle son 4-5 aydır kulübümüz/teknik ekibimiz/futbolcularımıza yönelik böyle güzel şımartıcı sözler sarfederek, yabancı sınırlaması hakkında altına imzamızı atacak yorumlar yaparak neden kafamızı karıştırıyorsun ki karşim *

  "fatih terim’in tazminatı ülke genelinde tartışılırken ,tüm medya da en üst haber olarak yayınlanıyordu. şimdi bakıyorum da bir gazetede sadece bir küpür olarak haber yapmışlar. bu ayıptır, bu haber her yerde sayfa sayfa yayınlanmalıydı."

  mehmet demirkol

  gerek takımımız hakkında gerekse de yabancı sınırlaması konusunda tam da duymak istediğimiz yorumları yapan galatasaray lisesi mezunu spor yorumcusu. yoradursun*