• 1
  rüştü reçber'in altyapımızda oynayan oğlu. tahminen 11 - 12 yaşında.

  sosyal medyadan sürekli ben fenerbahçeliyim, kalbim fenerbahçe için atıyor, volkan demirel ile poz verip, " kaptanımla fotoğraf çekildik " gibi şeyler yazıyormuş bu çocuk.

  küçük olduğu için yanlış bir şey söylemek istemiyorum ama madem bu kadar aşık karşı kulübe yollayın o tarafa gitsin. sevdiği kulüpte oynamış olur böylece.
 • 2
  babası ne ki oğlu ne olsun. kendisine boşa vakit harcayacağımıza diğer çocuklarımızın üstüne düşelim. yaşı küçük duyarı falan kasılacaktır, babası fenerbahçeli eski futbolcu, oğlu deli gibi sevmek ruhumuzda var diye paylaşım yapıyor. o zaman fenerbahçe'sine yol alsın, rüştü'nün tek lafına bakar. en iyi case'de iyi futbolcu olursa 16'sında fener'e kaçacaktır. e alemin salağı biz miyiz, biz niye uğraşıyoruz?

  edit: instagramına bir sürü küfür yazılmış, 7'den 70'e mal dolu bir ülkeyiz.
 • 6
  11-12 yaşında çocuk yahu.
  bırakın istediğini yapsın.
  10 yaşında oğlum var fifa18 oynuyoruz o hep real madrid’i alıyor ben tabii galatasaray’ı.bu arada oğlum da galatasaraylı yani.
  biraz da gönlü olsun diye yeniliyorum.
  galatasaray’ı bırakmam gerekir mi?
  çocuk arkadaşlar bunlar çocuk.
  fenerliymiş galatasaray’da oynuyormuş. ne güzel işte. bırakın oynasın. bakarsınız bir gün galatasaraylı olur. fena mı?
 • 9
  galatasaray lisesinde okuyan adam fenerbahceli olabilir fakat kendisi gibi galatasaray futbol kulubunde oynayip her yerde fenerbahceliyim diyen diyen bir oyuncunun galatasarayda yeri yoktur. bunun fanatiklikle alakasi yok aksine tamamen rasyonel bir davranistir. boyle bir adam ilerde galatasarayda oynamak istemeyecektir, fenerbahce icin de adam yetistirmenin cok anlami yok.
 • 10
  fenerbahçeli olduğu için değil, an itibariyle formasını giydiği kulübe saygısızlık yaptığı için gönderilmesi gereken çocuk. ayrıca bu saygısızlığı sadece kendisi değil, anası da yapıyor. oğlu galatasaray altyapısında forma giyiyor diye fenerbahçe taraftarından özür bile dilemiş. bu kadar yufka yürekli olmayın.
 • 11
  bu cocugun dede tarafi ve korkuteli’ndeki akrabalariyla görusmuslugumuz var. rustu belki kimse bilmez ama hasta ötesi galatasaraylidir. hala daha öyledir ve cocugunu da gs altyapisina vermis. belli ki fenerbahceli olmasini istemiyor ama zamaninda emre akbaba gibi direnip galatasaray’i secseydi, simdi yetistirdigi cocugu da gönulden cimbomlu olurdu.
 • 12
  kusura bakmayın ama galatasaray’da oynayıp, beşiktaşın b’sini galatasaray’ın g’sini ağzıma almam diye sosyal medyadan tüm dünyaya yayın yapamaz.

  bu çocuk 12 yaşındaysa ve bunları anlamayacak yaştaysa da ebeveynlerinin buna izin vermemesi gerekir.
  bu işler fifa’da oyun oynamaya benzemez.

  ekmek yediğin kaba ihanet edemezsin, okulda bile okul kurallarına karşı gelirsen disiplin cezası alırsın, daha ileri gidersen okuldan uzaklaştırılırsın, kimse de bu daha çocuk yahu 12 yaşında ne isterse yapsın belki ilerde doğru yolu bulur demez.

  acilen uyarılmalı, devam ederse kulüpten ilişiği kesilmelidir.
 • 14
  camiamızın, taraftarımızın en anlamadığım yönü, bu gereksiz hoşgörüsü: "ne var canım fenerbahçeli ise?"

  çok şey var. fenerbahçe benim rakibim. dostum değil. benim kötülüğümü, başarısızlığımı, düşmemi isteyen takım. ülke sınırları içerisinde sporda başı çekme adına yarıştığım bir numaralı kulüp. rakip, düşman var mı ötesi? galatasaray'ın altyapısında lisanslı futbol oynayan çocuğun sosyal medya hesabı fenebahçe formalı, şükrü saraçoğlu'nda çekilmiş fotoğraf ve videolarla dolu. galatasaray'a bundan büyük hakaret olur mu? küfür etmekten beter bir durum bu. çocuk fenerbahçe sevgisini aşkla şevkle anlatıyor ve tarafını seçmiş ama bu büyük sevgiyi galatasaray çatısı altında yaşıyor. kötü bir şaka olmalı ama değil. bunu anormal bulmak fanatiklikse, ben fanatiğim. bunun gibi şeylere duyar kasan taraftarlarımız yüzünden galatasaray fenerbahçe'den kadıköyde fiziksel ve psikolojik dayak yerken, arena'da istisna yıllar dışında hiçbir zaman sert bir deplasman yaşatamıyoruz onlara. aman biz duyar kasmaya devam edelim...
 • 15
  galatasaray altyapısında oynayan fenerbahçeli çocuk. normal şartlarda hangi takımlı olduğuyla zerre ilgilenmem. lakin bu çocuğun instagram hesabında bile sürekli fenerbahçe ile ilgili paylaşımlar var. ben bunu saygısızlık olarak görüyorum. aile büyükleri biraz iyi yetiştirse bunu yapmaması gerektiğini anlardı. içinde bi takımı destekleyebilir ama bunu sürekli olarak dile getiriyorsa fenerbahçe altyapısına gitmesini tavsiye ediyorum. instagram kullanmayı felan biliyor “ama daha küçük” edebiyatı yapmak saçma olur. yeni nesil yaşı gibi davranmıyor sonuçta.
 • 16
  galatasaraylı olduğunu söyleyip fenerbahçe’de yıllarca kaptanlık yapıp beşiktaş’ta futbolu bırakan milli kalecinin 12 yaşındaki oğlu. yani babasından da örnek gösterileceği gibi bu işi farklı takımlarda profesyonelce yapmak ile duygusal olarak başka bir takımı desteklemek arasında dağlar kadar fark vardır. her futbolcu taraftarı olduğu futbol takımında oynayacak diye birşey olsa emin olun ki galatasaray bu başarının milyonda birini elde edemezdi. kaldı ki bahsi geçen insan 12 yaşında. inşallah sizlerin çocukları taraftarı oldukları spor klüplerinde profesyonel olur ve orada spor hayatını noktalar.
 • 17
  kendisi çocuk, yaptığı paylaşımlar hoşgörü ile karşılanmalı ama gelecekte galatasaray’da futbolcu olmayı hedefleyen bir çocuk. galatasaray altyapısında oynamak isteyen en az beş milyon çocuk var. onların hayallerini süsleyen bir konumda ama fenerbahçe fanatiği olduğunu açıkça ilan ediyor. bu doğru değil ve çocuk bile olsa fanatizminin aklının önünde olduğunu gösteriyor.

  çocuktur deyip geçme. hele fenerbahçe ve beşiktaş “fanatiği” bir çocuksa asla es geçme. emre belezoğlu, semih yuvakuran gibi fanatik fenerlilerin neler yaptığını düşünün.

  babası çağrılıp, çocuğu üzmeden, başka bir takıma gönderilmesi sağlanmalıdır. hatta bunun buralara düşürülmeden yapılması gerekirdi. uzun yıllar emek verip ihanete uğramak hangi takımın hoşuna gider ki. efendim çocuk ihanet mi edecek diyenleri duyar gibiyim ama burası türkiye ve büyüdüğünde onun bu fanatizmini istismar edecek çok yönetici çıkacaktır.

  fener fanatiği ise fenerbahçe yetiştirsin çocuğu. yetiştirip faydalansınlar o kadar.
 • 19
  emre belözoğlu'nun gizli gizli araba aldığı, fatih terim'e yakalanıp zılgıtın tillahını yediği, yani florya'ya yeni ayak bastığı zamanlar ailesi dahil kendisinin de ağır fenerbahçeli olduğunu bilmeyen yoktu bütün tesiste. şahsını zerre sevmesem de bu çocuk gibi takılmamış, işinin gereğini yapmıştı.

  bu nedir yahu? bu propagandayı yapanın geçtim çocuk olmasını messi dahi olsa kulüpte yeri yok.

  sövmüyoruz, vurun öldürün demiyoruz, haddimiz de değil. ama galatasaray'ın "g" siyle dahi işim olmaz diyen bu çocuğun da yeri galatasaray değil. bu kardeşimiz gitsin içine sinen takım ya da takımların futbol akademisinde eğitim alsın, dünyanın en iyisi olsun inşallah.

  ama bu takım asla ve asla galatasaray değil.

  galatasaray ve galatasaraylılık her türlü duyardan, algıdan, sevdadan üstündür.
 • 20
  burada muhatap bir çocuk, üstelemeyelim kabul, kabul olmasına da, düşünün, kadıköy'de oynanan bir fener-galatasaray maçına gittiğinde, ki gördüğümüz kadarıyla kendisi atkı-bayrak maçlara iştirak eden birisi, tribünler koro halinde galatasaray'a küfrederken kendisi de alkış tutup eşlik etmeyecek midir?
  ya da altyapı hocaları tarafından toplu olarak götürülecekleri samiyen'deki bir fener maçında, biz attığımızda sevinmeyip, yediğimizde ise yanındaki taraftarlar kahrolurken o içinden goooooollll diye sevinecek midir?
  özetle bu işi fazla uzatmamak lazım.
  şimdiye kadar bir numarasını görmediysek de yanlışım yoksa (!) fenerde de bir altyapı var diye biliyorum.
  e ne güzel işte, gitsin hem taraftarlık yapsın hem de sevdiği renklere hizmet etsin.
 • 21
  resmen rezalet. hadi çocuğun yaşı küçük ama bu çocuğu uyaran antrenörleri, ailesi veya arkadaşları da mı yok ? rüştü reçber haddini aşıp gazete köşelerinde imparator fatih terim'e hakaretvari yazılar yazacağına önce kendi çoluğuna çocuğuna sahip çıksın. tam anlamıyla akıl tutulması. hemen kulüp ile ilişiği kesilmeli.

  edit : an itibariyle tüm sosyal medya hesaplarını kapatıp, gizlemiş. bu tür mantıkdışı işlerin son bulması için illa kamuoyuna mı yansıması gerekiyor.
 • 22
  muhtemelen fenerbahçe altyapısına gidebilmek için yapmıştır bu paylaşımları. babası bizde oynamasını istiyor ama çocuğun gönlü belliki orda. salin gitsin rahat etsin. ama çocuğa öfke kurulmasını anlayamıyorum. bunu sadece bu durum için söylemiyorum, abim fenerli en yakın arkadaşlarımdan biri beşiktaşlı. bu ülkede futbol takımı sevemek sadece renklere olan sevdadir. diğer ülkeler de olduğu gibi sınıf,din yada siyasi sebepler değil. fener yada beşiktaş yenilsin diye beklerim hiçte sevmem ama bu takımı tutanlar benim düşmanım değil ailem, arkadaşlarım kısaca cevremdir. fenerbahçe yada beşiktaş konu olduğunda öfke ve nefret kusan arkadaşlar siz arkadaş seçerken önce takimina mi bakıyorsunuz. abim beni fenerli yapmaya çok çalıştı ve 7 yaşına kadarda fenerliydim. uğur tütüneker golü yazdı ve galatasaray frankfurt'u eledi. o günden itibaren de galatasaraylıyim. ve fenerbahçe dusman değil galatasaray'i büyük yapan ezeli rakibidir. fenerbahceyi yendigimde dalga geçeceğim bir arkadaşım yoksa bir şeyler eksik olmazmi. konu biraz dağıldı kusura bakmayın ama galatasaray altyapısı galatasaray'a oyuncu yetiştiren bir yerdir, galatasaraylı oyuncu yetiştiren değil. evlat dediklerimiz, altyapıdan çıktı dediklerimiz yıllarca iligimizi somurdu. o nedenle fenerbahçe'yi seviyorsa sevsin, paylasimlarini yapmak istiyorsa yapsın iyi futbolcu olursa satar para kazaniriz, arda dışında para kazandıran olmadı oda adam çıktı.
 • 23
  babası aslında galatasaray'lıdır. zaman onu fenerbahçe'ye götürüp kaptan yapmıştır daha sonra beşiktaş'a yolu düşmüş. 80ler hoş geldin...

  rüştü oğlunu gs altyapısına verince hala galatasaraylılığı devam ediyor diye düşünmüştüm ama belliki evlat fenerbahçe'li. eğer fenerbahçe'li ise 10 yaşındaki bir çocuğu neden bizim altyapımızda oynatırlar anlamıyorum. bilen biri aydınlatsın lütfen. daha futbolu yeni öğreniyor. hocası iyi olan herhangi bir altyapıda oynayabilir çocuk. neden çocuğu böyle bir ikileme sokuyorlar, bilemiyorum. yani yarışmacı bir yaşında veya bu çağın arifesinde olsa çocuğun bizim takımda oynamasını anlarım. burasının geleceği için daha iyi olduğuna karar vermişlerdir ama daha çocuk yahu.

  bir de 10-11 yaşında bir çocuğun instagram paylaşımına da kafayı takacak kadar boş zamanımıx olmamalı. bırakın eğlensin çocuk. bu paylaşımları bilmeden de ben mutluydum. benim hayatımda hiç bir şey değiştirmedi bu bilgi. yani bu bilgi olmasa hiç bir şey değişmeyecektir hayatımda.

  altyapı hocaları da küfür, hakaret, saygısızlık vs gibi durumlarda müdahale ederler. düzgün bireyler yetiştirmek en büyük amaç zaten.

  edit: çocuk "beşiktaş'ın b'si galatasaray'ın g'si..." diye bir şey paylaşmış. bunda hiç bir şey yok. samimi hatta. asıl gönülden aidiyet duyduğu takımla kopmak istemiyor ve bu işe olan sevgisini canlı tutmaya çalışıyor. küfür vs etse tepki verilmesini anlarım ama öyle bir şey yok.

  ben gençken fenerbahçe'de spor yapabilecektir, annem orayı ayarlamıştı. ben "galatasay'lıyım fenerbahçe'de ne işim var." dedim. iyi halt etmişim. şimdi masa tenisini de iyi oynayabilen biri olacaktım. kendime bir şey daha katmış olacaktım. fenerbahçe bir kişiyi daha bir sporla uğraştırıp topluma bir şey katacaktı. ben ise yine galatasaray'lı olacaktım.

  benim önerim çocuk fenerbahçe'ye geçebiliyorsa geçsin. genç arkadaşımın en keyifli hissedeceği yer orası belliki. ama geçemiyorsa da bizde kalmalı. gönlü başka bir yerde olabilir ancak bundan iyi profesyonelliği öğrenebileceği bir durum yok. işin en sonunda sen bir kurumu temsil ediyorsun. hislerini bir kenara bırakıp o formanın peşinden gidenleri temsil etmelisin. özel hayatında kimi tutuyorsan tut. ergin ataman, gökhan gönül iyi örneklerdir. daha da örnek istersen bulursun, bu durum dünyanın en tuhaf hadisesi değil.

  ben istiyorum ki galatasaray'da futbol oynayan bir fenerli, istiyorsa fener basket maçına gitsin. tabi buradaki galatasaray, fenerbahçe yerine istediğiniz takımı yazabilirsiniz.

  bana sorarsanız çocuğun düzeltmesi gereken bir durum da yok.
 • 25
  bu çocuk 10 yıl sonra galatasarayda profesyonel olarak forma giydi diyelim, ve kritik bir fener maçında boş kaleye gol kaçırsa bunu ne kendisi açıklayabilir ne de şimdi melek gibi yorum yapan yazarlar taraftara açıklayabilir, sen fenere sempati duyabilirsin ama galatasaray altyapısında oynarken ve gözler senin üzerindeyken gidip sosyal medyadan paylaşırsan bu sempatini olacak sonuçlara da katlanmak lazım. kendisi çocuk olabilir fakat ailesi değil, yaptığu hareket tamamen galatasaraya saygısızlıktır, ekmek yediği kaba tükürmektir.