• 3
  ne lanet yilmi$ arkada$, ba$imiz sagolsun. aceto 'nun yazisi cok ho$uma gitti alinti yapmak istedim:

  (alinti: iki yıl olacak bu blogu yazmaya başlayalı, ilk postu yazdığım ofiste değilim artık, 1.5 yıl boyunca yazdıklarım için rss'e ihtiyacı yoktu, aynı odada nefes alır, karşılıklı masalarda otururduk. dergideki her sayfamız için paslaşır, yazdıklarımızı birbirimize okuturduk. blogun sıkı takipçisiydi, yeni bir post attığımda bak abi derdim. o biriktirerek okumayı severdi. tarihçiydi, çok şey öğrendim ondan. beraber çok maç da seyrettik, iş için sabahladık, manşet attık, yazı kırptık. her seferinde biraz muzipçe "sevgili mehmet ali" diye hitap ederdim. gülerdi. nazik adamdı, huyuydu; sevgili mehmet, sevgili bülent, sevgili tarık ile akşamı ederdi. hani derler ya karıncayı ezmez işte öyle bir adam. sağlıklı yaşamak onun yaptığıydı. bizde içki, sigara... öğle yemeklerinde mutlaka ofis dışına çıkar, zeytinyağlı yer döner, "abi ocakbaşına" dediğimizde uzak dururdu. sonra ben gittim dergiden de; o odadan da. telefonum bozuldu bu sabah, sim kart cebimde, gazetede toplantı sonrası beşiktaş'a indim. ulaşamamışlar bana eski işyerinden. döndüğümde bir arkadaş "bu haberi gördün mü?" dedi. ajansın ekranındaki "mehmet ali gökaçtı'yı kaybettik" satırı ok gibi saplandı yüreğime. 9:45 kadıköy-beşiktaş vapurunda kalp krizi geçirmiş. kurtaramamışlar. nereye gittin abi yaaaaaaaaa................)
 • 4
  mehmet şenol' la birlikte 656 sayfalık "galatasaray tarihi" ni hazırlamış araştırmacı yazardır. bu kitap kulübümüz tarafından 1905 adet bastırılmıştı. (satışa çıkarılmayan bu kitaba bir gün sahip olmak gibi bir ütopyam var.) aynı zamanda; en kısa zamanda okuyacağım, kendisi vefat ettikten sonra yayınlanabilen "türkiye'de futbol ve siyaset" alt lejantlı "bizim için oyna" isimli kitabı da yazmıştır. yayınlanmış diğer kitapları şöyledir : dünyada ve türkiye' de belediyecilik (ozan: 1996), geographika: yeniden keşfedilen yunanistan (iletişim: 2001), nüfus mübadelesi: kayıp bir kuşağın hikayesi (iletişim: 2003), türkiye' de din eğitimi ve imam hatipler (iletişim: 2005). yanılmıyorsam yayıma hazırlanan bir iki kitabı daha var.
 • 6
  galatasaray konusunda hazım bayka ve mehmet şenol ile birlikte ciddi çalışmalar yürüten; bu toprakların son zamanlarda gördüğü en önemli tarihçilerden. daha önce ele alınmamış, kulaktan dolma bilgilerle geçiştirilen çoğu tarihsel olayın iç yüzünü ortaya çıkarmıştır. kurucumuz ali sami yen'in hayatı hakkında kaleme alınmış elle tutulur ilk araştırma yazısı bile kendisinin titiz çalışmalarının eseridir.

  ruhu şad olsun...
App Store'dan indirin Google Play'den alın