• 204
  31 yaşında ve 4 yıllık sözleşme istemesi garip bir durum değildir. bizim melo da aynı şartlarda bir sözleşme peşindeyken yol verildi ve şu an orta sahanın hali ortada. hani sürekli kendini yenileyen, yitirdiği parçayı gediksiz tıkayabilen bir takım olsak anlayacağım da gelse bizim için bir cafu etkisi yapabilecek bir oyuncuya "1 bilemedin 2 sene oynardı. sonra da salardı" demek bence garip oluyor. porto'dan aldığı parayı bilmiyorum şimdi. belki bizim önerdiğimizin yarı fiyatına oynuyordur fakat biz de bir porto değiliz. sözleşme yenilenmemiş bir sabri + tarık çamdal yıllık ücretine bu adamı kadroya katmamak bizi toplamda 1 milyon küsur euro kara sokmuş olabilir ama kaybettiklerimizin ve çarçur ettiklerimizin yanında o 1 milyon euro'nun esamesi bile okunmaz.
 • 206
  karakteri ileri derecede javier zanetti'ye benzediği için bugün ne verim alınıyorsa muhtemelen 35 yaşında da aynı veya ona çok yakın bi verim alınacaktı. en azından şuna eminim ki 35 yaşındaki hali bugün 31 yaşında olup hiçbir bok oynamayan sabri'den daha iyi olacaktı. öte yandan adam bizden 3 milyon istedi diye pazarlık yapmadan direkt 3 milyon mu verecektik de vazgeçildi bu adamdan? hiç mi konuşup ne bileyim 'gel 2,5'a anlaşalım' falan demediniz? muhtemelen şöyle bi diyalog mu oldu yani?

  -maxi'ye teklif yaptık, 3 istedi hocam.
  -oooo 3 mü? çok para. pazarlık yapmayın. günümüz dünyasında pazarlık diye bir şey yoktur, olamaz da.
  -eeee peki hocam. ne yapalım?
  -piyasada başka kim var?
  -hocam alves'i denedik olmadı. maxi de olmuyor. geri kalan tüm dünyada sadece sabri kaldı, o da boşta.
  -oooo süper, getirin evladımı, maxi'yle pazarlık yapacağıma sabri'ye zamlı yeni sözleşme yapar altyapıdaki çocuklara da sübliminal mesaj veririz.
  -harikasın hocam, süpersin. vizyonun sözlük karşılığısın.
  -evet, öyleyim, evlatlarım benim.

  evet, korkarım böyle oldu.
 • 208
  sevgili renktaşlarım, sürekli farklı başlıklara benzer entryler girmekten sıkıldım vallahi. sürekli dilinizde maxi pereira, kalinic ve konoplianka var. sürekli aynı itirazları yapıyorsunuz. bu işin parayla alakası yok. bakın şu sürekli bahsettiğimiz üç futbolcu portekiz, ispanya ve italya liglerine transfer yaptılar geçen yaz. ve bu liglerin sürekli olarak ilk dört sırası için oynayan takımlara yaptılar bu transferleri. bu ne demek? bu adamların çok iyi piyasası var demek. bu adamı almanız hayal demek.

  http://www.uefa.com/...efarankings/country/

  yukarıdaki linkte uefa ülke katsayıları var. liglerin kalitelerinin yansıması bir yerde çünkü liglerin takımlarının avrupa kupalarında aldıkları puanlara göre belirleniyor. gördüğünüz gibi portekiz, ispanya ve italya ilk 5 sırada. biz onbirinciyiz. üstümüzdeki iki takım belçika ve hollanda iken altımızdaki iki takım isviçre ve çek cumhuriyeti. ne kendi ligimizi ne de kendi takımımızı kaf dağında görmeyelim. bizim ligin eşdeğerleri bu ligler işte. şöyle düşünelim maxi pereira kendisini porto isterken, psv'ye, basel'e, anderlecht'e veya sparta prag'a gitse ne düşünürdünüz? işte bizi tercih etmesi de aynı şey. herhangi bir oyuncunun bu liglerden piyasası düşmeden bizim ligimize gelmesi mümkün değildir. olmamıştır ve ligin kalitesi o listede ilk 8'e girmediği sürece de olmayacaktır.

  bir başka mesele de para meselesi. şimdi bu bilgiden emin değilim ama sezon başı hatırladığım kadarıyla maxi bizden 4 milyon euro istemiş, 3 milyon euro'ya da porto'ya imza atmıştı. emin değilim bu bilgiden ama şimdiden söyleyeyim. haydi ikna ettiniz maxi'yi ve bir üst paragrafta değindiğim meseleden ötürü porto'nun verdiğinin 1milyon euro fazlasına imza attırdınız. 3 milyon euro aldığını kabul edelim haydi. şimdi allah aşkına söyleyin bu transfer mantıklı bir transfer olur mu? galatasaray takımı bir sağbek oyuncusuna bu paraları verir mi? bakın o dalga geçtiğiniz takım içi dengeler gerçekten önemlidir. siz maxi'ye 3 milyon euro verirseniz sneijder haklı olarak 5 milyon euro ister. muslera 4 milyon ister. önünü alamazsınız bu işin. şu an selçuk ve burak'ın kontratlarının yüksek olmasının tek sebebi o dönem takımın yıldızı olarak drogba ve sneijder'e verilen yüklü maaşlara yakın paralar talep etmeleridir. takım içi maaş dengesini ayarlayamadığımız için zaten bu durumdayız şu an.

  tabi şunu bahsetmeden geçemeyeceğim. tamam maxi alınamadı hatta alınamazdı. uygun maliyetli başka sağbek bulunamaz mıydı? işte burada hepinize katılıyorum. kesinlikle bulunabilirdi. hatta thomas meunier için çok umutlanmıştım ama olmadı. umarım devre arasında, olması sezon sonu uygun bir sağbek transferi gerçekleşir.
 • 209
  kendisi ile cafu'nun adını aynı cümleye yazanlar olmuş. tek benzerlikleri sağ bek oynamalarıdır.

  31 yaşında oyuncuya 3 milyon eurodan 4 yıllık sözleşme yapılmaz. ancak fenerbahçe'nin sow'a yaptığı gibi bir sözleşme yapılır. bu sene 3 seneye 2.5 sonraki sene 1.8 dördüncü sene 1.4 milyon euro falan şeklinde. oyuncunun yaşı nedeniyle bu işin oluru budur yani.

  bahsediliği gibi bir sözleşme istediyse kendisinin alınmaması doğru bir karardır. ama carole gibi ucuz yollu bir b yada c planımız olmalıydı.
 • 210
  31 yaşındaki futbolcuyla 4 yıllık, 29 ve 30 yaşındaki futbolcularla da 5 yıllık sözleşme yapılmaz. maxi'nin alınmaması doğru bir karar olmuş.

  gel gelelim söz konusu yerli futbolcu olduğunda mantık kurallarının dışında sözleşmeler yapan yönetimlerin de artık bu hataları yapmaması gerekir.

  sabri, umut, burak, selçuk son iki sezonda yapılan ''bariz'' hatalı sözleşmeler. 10 yaşındaki çocuk fm'de böyle bir sözleşme yapmaz bu adamlarla.
 • 212
  geçen sezon sadece ligde 11 asist yapmış. iyi ki almamışız. yaşlıydı zaten. çok pahalıydı. onun yerine 1.8 milyon eurocuk + primler vererek transfer komitemizin de pek bir farkı yok dediği genç sabri'yi oynattık böylelikle zengin olduk. zaten 11 asist yapan sağ bek sağlığa zarar. taraftar falan aman pardon fanlar falan sevinir allah korusun.
 • 214
  geçtiğimiz sezon bir futbol cahili "sabri'den iyi değil" diyerek kendisinin transferine mani olmuştur. bu futbol cahili dediğimiz şahıs da bu camiaya yıllarını vermiş biri. yazık tek kelimeyle yazık. sırf yerli ayrımcılığı uğruna bu kadar düşülmez arkadaş ya. sonra tornistan edilip devre arasında linnes alındı. tutarsızlıklar zinciri yine bitmedi. bu sezon da sabri denen futbol fakiri zatın sözleşmesi uzatıldı. küfür dağarcığım tükendi artık bunlara sövmekten.