• 3076
  adamı norveç'ten kendi kültürüne düşman, ortadoğu özentisi, ahlaken çökmüş bir ülkeye getireceksin ve az maaş vereceksin. verilen 900.000 eu da, türkiye şartlarında ikinci kontratına ödenen 1,4 milyon eu da son derece normaldir. bu adam galatasaray'da başarılı oldu ve karşılığını alacak. kural bu. medeniyetten uzaklaştırdıkça adamı para verip ikna etmelisin. adam norveç'te yaşıyor, bizim kafa kesilen bir toplum olmamıza ise sadece 1 adım var.

  norveç'in medeni şartlarına sahip olsam türkiye'den uçakla bile geçmem. varlığından çok mutluyum, en güvendiğim futbolculardan, iyi ki galatasaray'da.
 • 3080
  bazı oyuncular gösterişsiz, sadece işini yapan oyunculardır. kendisi de bu tipte bir oyuncu. o sebeple, şov yapmadığı için bazı arkadaşlara kötü gelmiş olabilir. sağa koy oynar, sola koy oynar, sağ ön, sol ön oynar. yok oynamayacaksın dersin, gider kulübede bekler. daha ne yapsın? ha müthiş, elit bir futbolcu mu derseniz, değil. öyle bir oyuncunun bu ligde ne işi var?
 • 3081
  hakkindaki buyuk bir yanlisi duzeltmek istedigim oyuncu. kendisine yapilan zam 50% degildir.

  geldigi sozlesme: https://www.goal.com/...ferini-kapa-bildirdi

  950k + mac basi 10k. ortalama 30 mac oynamis kendisi sozlesme uzatilana kadar, bu da 1.25 m euro yapiyor.

  uzatma: https://www.galatasaray.org/...smesi-uzatildi/43909

  sabit ucret 1.4 m

  yani arttirilan ucret sadece ve sadece 150k. bu da %10 kadar bir sey yapiyor.

  simdi dagilin, bilgi sahibi olmadan 50% artti yeaaa gibi yazilar yazip sozluge bilgi kirliligi yapmayi birakin.
 • 3082
  hiçbir zaman oyun aklıyla on plana çıkan bir oyuncu olmadı ki zaten. iyi bi savunmaci bek hızlı çevik git gel yapabilen bir oyuncuydu. sezon başı kampta yapılan ağır fizik çalışmaları kendisini yormuş ki yorgunlugundan dolayı son maçlarında kötü oynadi diye düşünüyorum. her ne kadar sağ bekte birinci adamım mariano olsa da kendisine haksızlık edildi son maçlarda. bir sakinlesin gencolar daha ligin ilk maçını oynamadık geçen hafta bugün ise kupa kaldırdık.
 • 3083
  kendisinle verilen yillik maasi normal buldugum oyuncu. norvec’te bir restoranda kari koca garsonluk yapsalar yilda 80-100bin euro’lari temiz var zaten. aile yardimi, egitim, sosyal demokratik birinci sinif bir devletin vatandasi olmak da cabasi. mugdat’a 2 milyon lira yillik para ödemis bir kulupte sevilen ve görevini ahlakli bir sekilde yerine getiren bir oyuncuya 1.4 milyon euro gayet normal bir ucret.
 • 3084
  (bkz: galatasaray sözlük günün konuğu )

  bu sözlükteki adamlar boş kaldığında birine sarıyor sürekli. maç olmadığında, transfer olmadığında heriflerin boşaltım sisteminin son kademesini bi şeyler dürtüyor sanırım. kıvranmaya başlıyorlar. kimseyi bulamazlarsa, birbirine sarıyor adamlar. çok açık bi sorum var; arkadaşlar siz belirli bir fiyat karşılığı alınıp satılan ticari bir meta mısınız? iki dakka rahat duramıyor musunuz siz?

  geçen yıl nagatomo ve mariano ikilisini birden yedekleyen, çok amaçlı ikinci sınıf 16 segment kuzeyin kıralı oyuncumuz kendisi. adam yedek kalmayı problem etmez, ne zaman başın sıkışsa sokarsın oynar. ben memnunum kendisinden.
 • 3085
  olympiakos'un kaptanı ve norveç milli takımının as sağ beki elabdellaoui'nin maaşı 450 bin euro, onun yediği linnes'in maaşı 1.4 milyon euro. kaynak : https://twitter.com/.../1161373484565573632

  yukarıdan da anlaşılacağı üzere, linnes'in aldığı
  paraya, kendi milli takımının as sağ bekini 3 kere oynatıyorsun. sanki bir tuhaflık var.

  x çok alıyordu, y de ondan çok aldı ya da önce z'nin kontratını konuşun diye bir anlayış olamaz. x'in kontratında hata yaptın diye, bundan sonraki her kontratta aynı hatayı yapacağın anlamına gelmez.

  takımımızda başka oyuncular da çok astronomik paralar kazanıyor. maaş dengesinin sağlanması, ekonomik olarak kulübümüzün daha iyi yere gelmesi için en önemli unsur.
 • 3087
  yüz binlerce norveçli doktorun, mühendisin, akademisyenin her şeyini bırakıp garson olarak gitmeye hazır olduğu bir ülkeye gelen futbolcu. bir de üstüne ülkesinde kazandığından fazla para alıyor, ne ayıp.

  edit: türkiye ile norveç (ve dahi yunanistan gibi bir avrupa birliği üyesi) arasındaki insan hakları, yaşam kalitesi, refah düzeyi arasındaki büyük farkı vurgulama amacı güttüğüm baya açık sanıyordum, demek ki ironi vs. kullanmadan, daha açık ve sade ifade etmem lazım kendimi. belli ki bu anlatım tarzı herkese göre değil zira, "garson"a bu kadar obsesif bir anlatımla üst üste referans verilmesi bunun kanıtı. şurada her şeyi beklerdim de restoran işletmecisi perspektifiyle eleştirilmeyi beklemezdim, güler misin ağlar mısın... *

  martin linnes, çalışmak için norveç'ten türkiye'ye gelme karşılığında norveç'te kazandığından çok daha fazla para kazanması adil olan galatasaray profesyonel futbol takımı oyuncusu.
 • 3088
  türkiye'ye garsonluk yapmaya değil futbol oynamaya gelen futbolcu.

  zamanında galatasaray'da yedek bekleyen linnes'in durumu sorulduğunda norveç milli takımının hocası linnes'in orada yedek olması bile çok değerli demişti. norveç milli takımının hocası türkiye liginde yedek olmanın norveç liginde düzenli oynamaktan daha değerli olduğunu beyan etmişken neden kendisine garsonmuş muamelesi yapıldığını anlayamadım.

  bence kazandığı para türkiye ligi standartlarına göre anormal bir para değil. maaşına bir itirazım yok ama norveç üzerinden iki ülkenin kıyaslanması ve linnes'e sanki türkiye'ye garsonluk yapmaya gelmiş gibi davranılması çok saçma. kaldı ki norveç milli takımının as sağ beki komşu ve durumu türkiye'den çok da iyi olmayan yunanistan'da 450.000 euroya oynuyor. yunanlar tutup da norveçte garsonluk şöyle kıyak, bu adama 1.4 milyon euro verelim demiyorlardır.

  tekrar ediyorum maaşı bence çok normal, ancak norveç'te yaşamak ve garsonluk falan muhabbeti çok saçma.
 • 3089
  kendisinin maaşıyla ilgili tartışmalar çok yanlış bir zeminde ilerliyor. abi biz türk'üz. norveç ligi yunan ligi... takımlarını ne kadar beğenmesek de avrupa. batı dünyasının çoğunluğu bizi arapça konuşuyor deveye falan biniyoruz sanıyor. o adamları buraya getirebilmek için yüksek ücret vermen gerekiyor dolayısıyla. 3-4 takımımız sürekli avrupa'da başarılı olur ya da ne bileyim ülke olarak biz ab'ye gireriz, batı'ya entegre oluruz o zaman bu eleştirilerin yeri olabilir. martin linnes'i satın aldığımız zaman bir insanı bu ülkeye getirmiş oluyoruz ailesiyle vs. o sadece futbolcu değil, ülkenin imajı kötü olduğu için de ederinden fazla vermek gerekiyor. ya da ribery vs. gibi gariban/alt sınıf/ötekileşmiş insanlar getirebiliyoruz kendi ülkelerinde.

  sonuç olarak maaşı 1 milyon euro olsa tercih edeceğim ama maalesef bizim düzenimizde fazla olmayan futbolcumuz, joker.
 • 3090
  iki haftadır hiç bir sebep yokken organize bir şekilde eleştiriliyor. kendisi ne yaptı? aldığı paranın hakkını mı vermedi? forma verildiği zaman elinden geleni yapmadı mı? ne yaptı iki haftadır anlamsız bir şekilde eleştiriliyor birisi söylesin. bana göre performansı aldığı parayı hak ettiği sürece isterse ülkesinde herkes açlıktan ölürken en çok kazanan adamı olsun bana ne?
 • 3094
  kendisi üzerinden maaş politikamızın eleştirildiği oyuncu.

  martin linnes, direkt as olmasa da gerektiğinde gayet iyi verim alabildiğimiz bir rotasyon oyuncusu. bu bağlamda, ülkedeki maaş skalasını da düşünürsek, 1.4 mn euro gayet normal. nesi fazla bir türlü çözemedim şu maaşın.

  gel gelelim genel olarak maaş bütçesinin düşürülmesi olayına. düşüremezsiniz arkadaşlar, boşuna uğraşmayın. düşürmek isterseniz kadro kalitesini de aşağı çekeceksiniz, çok bariz bir gerçek bu. kimse avrupa'nın 5 büyük liginde 1 mn euro ya oynarken/oynayabilecekken türkiye'ye de 1 mn euro ya gelmez. en aşağı 2 ister. siz gelir misiniz yahu, biraz mantıklı davranın? avrupa birliği ülkelerinden birinde basit bir maaşla çalışıyorsunuz farzedelim * aynı maaşı zaten türkiye'de bulamazsınız da * hadi buldunuz diyelim, gelir misiniz? kimse gelmez. en başta ülke değiştirmek başlı başına masraf, buna değecek olması gerekir ki bu da kafadan zam isteğidir. ikinci olarak sizin anavatanınız burası olabilir ama onlar için türkiye hiçbir şey ifade etmiyordur, neden oradaki kurulu düzenini değiştirip buralara gelsin. üçüncüsü, insani yaşam standartları bakımından avrupa'dan fersah fersah gerideyiz. ne adamların kültürlerine uyarız ne de yaşam standartlarını karşılayabiliriz. orada x lira alacak olan adam burada 2x'i bile kabul etmez bu kafayla düşünürse ki eden de yok açıkçası.

  tüm bu futbol dışı kısımları geçtim, olaya kariyer olarak bakalım. şu anki ligin durumu arap ve çin liglerinden önceki son durak şeklinde. uluslararası arenada futbol maçlarımız takip edilmiyor, lig takip edilmiyor. ara sıra şampiyonlar ligi, uefa avrupa ligi gibi organizasyonlarda görünürsek görünüyoruz ki onda da süreklilik 0. bu bağlamda kariyerini burada sürdürmek için gelen adam da yüksek maaş isteyecektir çünkü risk alıyordur. burada kendini gösterme / görünür olma ve akabinde daha yüksek maaş ile transfer olma olayı kısıtlı. 3-5 iyi örnek vermeyin lütfen, o örnekler küçük avrupa ülkelerinin liglerinden de çıkıyor. zaten lig izlense bile kendini nerede gösterecek bir de o var. lig, futbol kalitesi olarak yerlerde; çağ dışında kalmış durumda. burada en tempolu oyuncu gider ingiltere'de madara olur belki. ek olarak da değineyim hep içinde yaradır bu konu. millet ne statlarda oynarken biz hala patates tarlalarında oynuyoruz en basitinden. şu iklimde zemin sorununu çözememiş bir tff'den de pek bir şey beklememek lazım.

  daha da önemlisi genç bir oyuncu da burayı tercih etmez zaten. maaş skalası gençken düşüktür, tecrübe kazandıkça artar. bizim maaşları düşürmek için buraya gençleri çekmemiz lazım haliyle. peki onlara gelişme imkanı sunabiliyor muyuz? tabii ki sunamıyoruz. içeriden çıkardığımız gençler bile kendi çabalarıyla bir yerlere geliyorlar; ya da şans, kader bir şekilde yüzlerine gülüyor. ozan muhammed kabak, fatih terim dönemine denk gelmese acaba yurt dışı yapabilir miydi diye sormak istiyorum mesela? bu bağlamda kariyerini düşünen hiçbir genç oyuncu da burayı tercih etmeyecektir. hele düşük maaşla. bazı oyuncuların aldıkları maaşlar şu anda gayet düşük gözükebilir * ancak önceki takımlarında belki de bizde kazandıklarının 10'da birini kazanıyorlardı, bilemiyorum; araştırmak lazım *

  özetlemek gerekirse, futbol romantikliği yapıp maaşları düşürelim demek kolay. düşürürseniz açık konuşuyorum, şampiyonluk kelimesini unutun. kaliteli oyuncu transfer edemeyeceksiniz, edemeyince de şampiyon olamayacaksınız. altyapınız da çalışmıyor zaten, oradan da kaliteli adam çıkmaz. ligi ortalarda bitirmek için uğraşıp dururuz artık.
 • 3095
  aldığı para, verdiği katkıya göre az olan futbolcu.

  arkadaşlar, kendisi 2 bekimizi de çok iyi bir şekilde yedekleme kapasitesine sahip. nagatomo sakatlanıyor linnes hemen yedekliyor ve kendisinin yokluğunu aratmıyor. aynı şekilde mariano sakatlanıyor, hop linnes bu sefer sağda yokluk aratmıyor. ama kendisinin hücumculuğu as iki bekimiz kadar iyi olmadığı için taktiksel olarak çoğu maçta yedek başlıyor ama baskı altında olacağımızı kabullendiğimiz maçlarda ise kendisi ilk 11'de başlıyor.

  bazı renktaşlarımız gelişim göstermediğini söylemiş, olm allah çarpar lan. kendini geliştirmesinin yanı sıra kişisel hırslarında boğulup yedekliğini sorun etmemiş her zaman belirli bir düzeyde takımına katkı vermiştir.

  sanırım bazı arkadaşlar bizim sol bekte hakan balta, sağ bekte sabri sarıoğlu denen yetenek fukarasıyla oynadığımız dönemleri unuttular. sabri gibi kanserlere yıllarca para verip efsanemiz diyeceğimize linnes gibi görev adamlarına efsanemiz demeyi yeğlerim.

  uzun yıllar bizimle kal sarı saçlım mavi gözlüm. bizde buralarda bir "sarı saçlı mavi gözlü" sayesinde duruyoruz zaten :).
 • 3096
  başlığının altında yazılan bazı entryleri görünce hayret ettim. çok basit bir örnek vereceğim: türkiye'de ortalama mühendis maaşları 4-5 bin lira arasında değişiyor, hatta yeni mezun olmuş mühendisler maalesef asgari ücretin biraz üstünde maaşlara bile çalışmaktalar. abd'de ise yeni mezun mühendisler aylık ortalama 4-5 bin dolar kazanıyorlar. düşünün siz işinizi iyi yapıyorsunuz, bir amerikan şirketine başvurdunuz ve son mülakat aşamasına geldiniz. "ülkesinde kalsa 5 bin liraya çalışacaktı, 2 bin dolar versek iki katı" deyip size 2 bin dolar teklif etseler kabul eder misiniz? bu adam 34 yaşındaki gökhan gönül'ün 1.65 milyon euro (+puan başı 4bin) aldığı ülkede maç başı ücreti olmadan 1.4 milyon euro alıyor ve henüz 27 yaşında yani hala kendisinden gelir elde etme şansımız var. ayrıyeten geçen sene bazı takım arkadaşları ufak tefek sakatlıklarını bahane göstererek maldivlere kaçma derdindeyken görev aldığı her maçta elinden gelenin en iyisini yaptı. bkz: http://www.milliyet.com.tr/...cuz-kurtuldu-2659561

  her neyse, resmi twitter hesabı bile olmayan, düne kadar fikstürü ms office ile hazırlayıp amatörce paylaşan aşırı kaliteli ligimizde oynamak tabiki kendisi için büyük onur, alması gereken maaş da 200 bin euro...

  bu arada saha içinde elinden gelenin en iyisini vermesi dışında bu adam gerçekten düzgün bir insan, işine, kendisine ve etrafındakilere saygısı var, tam bir galatasaray beyefendisi. maç sonu röportajlarını nezaket olsun diye hep türkçe "teşekkürler, iyi akşamlar" diyerek bitiriyor, ben de entrymi burada bitireyim, saygılar. *