• 1
  zalgiris kaunas'ın 1994 doğumlu, 198 cm boylu guard-kısa forvet kırması yıldızı. litvanya basketbolunun son yıllarda çıkardığı en sivri isim. sarunas jasikevicius sayesinde (tam böyle değil esasen fakat euroleague basketboluna adaptasyonu saras sayesinde oldu) üst seviye basketbola yeni bir isim daha kazandırdı litvanya ekolü.

  profesyonel kariyerine başlamadan önce zalgiris'in arvydas sabonis basketbol akademisinde oynadı 4 sezon boyunca. daha sonra (2013) ise yolu ispanya'ya düştü. 2 sezonluk manresa ve 1 sezonluk tenerife maceralarının akabinde kendini almanya'da, berlin'de buluverdi. bu süreç içerisinde gelişimi zalgiris'in takibindeymiş her zaman. zaten zalgiris, sabonis akademisinden çıkan her oyuncu için ilgili kontrat maddesini iliştirirmiş sözleşmeye:

  "...future rights of the player belongs to zalgiris kaunas basketball club..."

  grigonis, tenerife'yle birlikte fiba şampiyonlar ligi şampiyonu olduğunda (finalde banvit'i yenerek kupaya uzanmışlardı) final four mvp'si seçildi. aslında saras daha o sezonun bitiminde grigonis'i takıma dahil etme niyetindeymiş fakat oyuncu 1 sezon daha fazlaca süre alabileceği bir ekipte pişmek istemiş, saras da kendisine alba berlin için izin vermiş.

  bu sezon euroleague'de özellikle clutch anlardaki verimliliğiyle alanının en iyisi. saras da kendisine verdiği serbestliği başka hiçbir oyuncuya vermiyor, oyun kurucular dahil. dün akşamki 1 kasım 2019 fb beko zalgiris kaunas basketbol maçının son 1 dk'lık dilimindeki etkinliğiyle maçı zalgiris'e getiren oyuncuların başında geldi.

  bunun bir de sırp versiyonu var, (bkz: vanja marinkovic). sezon başında zeljko obradovic'in kendisini fb beko'ya istediği yazılıp çizilmişti sırp medyasında. marinkovic'in potansiyeli grigonis'ten de yüksek, sadece biraz daha zamana ihtiyacı var.