• 1
  ana bek rotasyonumuzu oluşturan üçlü. muhtemelen birisinin lisansı çıkartılmayacak veya transfer tahtası açık olan bir lige gidecek.

  nagatomo'nun her aldığı topu stoperlere dönmesi, oyun kurulumuna sıfır katkısı, düşen temposunu da hesaba kattığımızda, gitmesi gereken maalesef o.

  mariano her ne kadar düşüş gösterse de, topu savunmadan çıkarmada, marcao ile beraber iki opsiyondan biri. savunmasının da o kadar yerlerde süründüğünü düşünmüyorum; önünde oynayan feghouli veya emre mor bekine neredeyse hiç yardım etmiyor, bu da onu orada yalnızlaştırıyor.

  linnes ise sol bekte asıl mevkisinden daha efektif oynuyor. hücumda da yuto'dan çok daha aktif.

  yuto sezon başında tayland'dan gelen teklifi keşke kabul etseydi, kulüp de 5 milyon euro kazanırdı, belki yerine solak bir bek alırdık. ilk geldiğindeki katkı yadsınamaz ama artık olmuyor, kiraladıktan sonra bonservis vererek almamız da hataydı fakat o kadar transfer içinden fire mutlaka oluyor.

  bu üçlüden hangisi giderse çok üzecek, mantığım nagatomo, hissiyatım linnes diyor.
 • 4
  linnes'in gitmesi gereken son oyuncu olması gereken 3'lü. aynı hatayı 2009'da nonda-kewell ile yaptık. lütfen 2 beki yedekleyen adamı göndermeyelim, yaşlılar gitsin :(

  edit: bir de başarıdan başarıya koşarken bu takım için her şeyini vermiş, oyna diyince oynamış yedek otur diyince yedek oturmuş linnes'i takımdan uzaklaştırmak, sözleşmesini dondurmak, a2 takımına göndermek takım içindeki takımdaşlığı da bozar. bize yakışmaz. bence en zayıf halka nagatomo'dur.
 • 5
  mariano savuması zayıf diye tutturulmuş oyuncu, linnes sanki javier zanneti'ydi ya da arka arkaya 15 maç izledik de çok iyi oynadı sonra kesik yedi, mariano'dan savunması ya da hücumu bir tık iyi olsaydı linnes kalırdı (bu arada linnes'in profesyonelliğini çok beğenirim). yuto savunmada linnes'ten daha iyiydi o kaldı, mariano da hücumda daha iyi sağda da mariano'yu tercih etti.

  aşağıdaki flood'da geçen sene ve bu sezonki istatistikleri var, buna ilaveten mariano'ya rakiplerin top aldırmamak için yaptığı ekstra baskı ve yuto'yu doğuş balbay gibi boş bırakmaları istatistiklere yansımıyor doğal olarak. buradaki ama. herhangi bir oyuncuyu övmek ya da yermek değil, sadece yanlış olan algıyı düzeltmeye yardım etmek.

  https://twitter.com/.../1172868177971306498
 • 6
  açıkçası mariano'nun hepsinden üst düzey bir bek olduğunu düşünüyorum ama yaşıyla beraber esnekliğini kaybetti ve çok kolay çalım yemeye başladı. nagatomo rakibe kene gibi yapışırken, mariano uzaktan takip edip en kolay çalım hareketinde geride kalıyor. sanırım yaşla beraber belinin kalınlaşmasıyla esnekliği azaldı.

  linnes konusuna gelecek olursak, bence linnes bu iki adama göre çok daha geride. adam sadece futbolun nasıl oynandığını çok iyi biliyor ve oyun disiplini çok yüksek. ama hucüm yetenekleri mariano'nun yarısı bile etmez. eğer iki kanatta nagatomo/linnes ile oynarsak defansif olarak iyi dursak bile hücum anlamında yeterli bek katkısı alamıyoruz. o yüzden her ne kadar mariano eski formunda olmamasına rağmen linnes'e ağır basıyor.

  bir noktaya daha parmak basmak gerekirse, mariano'nun önünde oynayan soso da sezona formsuz girdiği için hücumda da katkısı azalmış gibi duruyor. zamanla feghouli'nin de forma girmesiyle bence performansı artacaktır. geçen senenin ilk yarısını hatırlarsak sinan gümüşle beraber sağ kanattan hiç üretemiyorduk, ne zaman formda bir feghouli geldi, mariano'nun performansı da arttı.