• 1651
  takımın açık ara en iyi bekidir. linnes canımız ciğerimiz ama mariano 3 tane linnes, 5 tane nagatomo eder.

  savunması kötü gibi bir algı oluşturuldu ama diğer beklerin savunması ne kadar kötüyse mariano'nunki de o kadar kötü. dikkat edin, inanılmaz bir savunmacı, kyle walker gücünde demiyorum. linnes'in fiorentina ile yapılan hazırlık maçındaki savunma performansını bir izleyin derim.

  olayın hücum kısmını tartışmaya bile gerek yok. kayseri maçının 11e 11 bölümünü bir izleyin. girdiğimiz 3/5 pozisyonun hepsine mariano'nun feghouli'yi kaçırmasıyla girdik. diğer takımların kanat oyuncularının oyun zekası bu kadar yüksek değil.

  yani itin şeyine sokulacak bir adam değil. linnes ve nagatomo ile aynı kefeye konulacak bir adam hiç değil. he bize alıştırdığı seviyenin gerisinde mi? evet. ama toparlayacaktır diye umuyorum.
 • 1652
  maalesef bitmis olan bekimizdir, umarim bana bu entry’imi yedirir fakat gorunen koy kilavuz istemez. gecen yil olayli rize macinda yedirmis oldugu gol sonrasi gonderilmeliydi, bu sene kayserispor macinda tum toplar mariano ve nagatomo kanadina uzun ve havadan yollandi, iki bekimiz de topu almayi gectim, topu taca bile atamadi, bu yuzden cok fazla pozisyonda geri kosmak durumunda kaldik. haliyle bu da stoperlerin dengesini oldukca bozdu. dedigim gibi umarim tez zamanda toplarlanirlar.
 • 1653
  oyunun hücum yönünü oynamayı bilen brezilyalı sağ bek. mesele hücum odaklı olması değil o oynu oynamayi bilmesi ve benim galatasaray'da gördüğüm en iyi sağ bek. eskisi kadar güvenilir gelmiyor olabilir ama biz de her eskiyeni ya da formu duseni değiştirecek kadar, imkanı olan bir kulüp değiliz. mariano kalite, cesaret ve oyunu bilme noktasında bu sene takımda olması gereken futbolcuydu.
 • 1657
  zamanında eleştirdim diye ofsaytlayanlarca çöp ilan edilmiş futbolcu. arkadaşlar mariano çöp falan değil. galatasaray kadrosundaki en iyi bek oyuncusu bu adam. mariano’nun girdiği kademelere ne linnes girebiliyor ne de nagatomo. savunmada pozisyon alma hatası yaptığını bir kere bile görmedim. ama mariano’dan iyi olduğunı iddia ettiğiniz linnes sık sık pozisyon hatası yapıyor. hücumu zaten konuşmaya bile gerek yok.

  bu adamın tek sorunu yaşlılık. hem oyun kuracak, hem bindirecek hem de savunma yapacak enerjisi yok. defansta bazen bu yüzden biraz boşveriyor ama iş yükü azaltıldığında gayet iyi performans verebilir. adam taş gibi topçu çünkü. ama taraftar linnes aşkından mıdır bilinmez adama kafayı takmış vaziyette. iyi savunma yaptığı maçtan sonra bile savunması eleştiriliyor. kayseri maçı savunması eleştirilecek ne yaptı hala çözemedim mesela.

  ben bu adamı en dokunulmaz olduğu zaman eleştirdim. çünkü yeni gelmişti ve bana göre mariano’nun o kadar fiziksel düşüşteki oyuncu ile beraber transfer edilmesi dev bir planlama hatasıydı.

  ama dediğim gibi bu adamın tek sorunu enerjisinin o kadar çok iş yapmaya yetmemesi sonucunda zaman zaman gevşeklik yapması. ancak bu durum kadromuzdaki en iyi bek oyuncusu olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

  nasıl kafa takıldıysa adama iyi oynadığı maçtan sonra bile gömülüyor. ben şahsen mariano üzerine bir planlana yapmam. ama elimdeki bek rotasyonu buysa 1 numaraya da gözüm kapalı mariano yazarım. dinamizm ve çabukluk dışındaki her özelliği linnes’ten fersah fersah önde.
 • 1659
  sadece hücum ve defans olarak incelenmemesi gerekiyor marianonun. bu adamın en büyük sorunu tempo. bir bek kanadında gidip gelebilmeli, depar atabilmeli rakibi kovalayabilmeli.

  eğer futbol halı sahada oynanan bir oyun olsaydı mariano da oranın yıldızı olurdu. ama arenanın uzunluğu 105 metre. ve ne yazık ki bu arkadaş gidip gelemiyor. geçen sene yediğimiz gollere bakın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

  nagatomo geldiğinde neden herkes süper dedi? çok mu iyiydi? hayır. ama adamda ciğerleri sönene kadar inanılmaz bir tempo vardı.

  marianonun yeteneklerine kimse bir şey diyemez. ama avrupada oynadığımız oyun ortada. aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklenemez. mariano bu fizikle bu seviyenin topçusu değildir. bir maç 8 oynar öteki maç 5. oynayacağı oyun kendisinden bağımsız rakibin açık oyuncusuyla ilgilidir genelde.

  linnes ise mariano ayarında değildir. tekniği ve oyun zekası daha düşüktür. buna karşılık ise daha tempoludur ve standartı vardır. 6,5-7 oynar. ama ondan ne alacağınızı bilirsiniz. işte bu nedenle de benim tercihim linnes olurdu.

  he bana sorsanız ben ikisini de satar gelen parayla bi scout transferi yapardım ayrı konu.
 • 1660
  linnes'in kadro dışı kalmasından sonra sözlüğün olası her olumsuzlukta belhanda'dan sonra günah keçisi olmaya aday klas sağ bekimiz.
  linnes'i hepimiz seviyoruz fakat öyle ya da böyle yaklaşık 2 senede hocanın gözüne girip formayı kapamadıysa ben sorunu linnes'de ararım.
  ilave olarak formayı alamadığı adam da mariano. tarik camdal muamelesi yapmayalım.
 • 1663
  ben de martin linnes’i kendisine tercih edenlerdenim.

  gerek yaşı, gerek temposu, gerek ise bu sene kurulan orta saha hattı sayesinde topu ileri taşıyacak bölgenin - modern futbolun gerektirdiği gibi - orta saha olacak olması nedeniyle eğer biri gönderilecekse ya kendisinin ya da nagatomo’nun (yaş, sözleşme itibariyle) gönderilmesi gerektiğini de sonuna kadar savunacağım. kaldı ki, kendisinin ilk senesi gibi oynamadığı da su götürmez bir gerçek.

  yalnız; bütün bu yazdıklarıma rağmen, kadro tercihini yapan kendisi olmadığından ve kendisi de bir tarık çamdal, bir diagne veya bir selçuk olmadığından, kendisinin instagram postları altına gidip “go home” yazan ne kadar insan varsa gerizekalıdır.
 • 1664
  bu garibin ilk geldiği sezon bize ciddi katkısı oldu. özellikle feghouli ile birlikte sağ kanatta güzel uyumları vardı ve defansif katkısı da fena değildi. fakat 18/19 sezonunun ikinci yarısından beri verimliliği düştü. yine hakkında meziyetler dizilmeye başlanmasına anlam veremiyorum. zor bir şey değil bunları görmek ve söylemek. galatasaray’daki miadını doldurdu artık.

  evet bizim futbolcumuz ve elbette parçalıyla sahada olduğu her maç kendisini destekleyeceğiz. fakat bu kendisinin artık yaşlandığını ve temposunun çok düştüğü gerçeğini değiştirmez.

  performansı ve sürekliliğiyle linnes’i beş bin kere tercih ederim. lakin ben işin içinde değilim, dışardan bakan göz olarak söylüyorum bunları. demek ki linnes’ten daha çok gözüne girmiş fatih hocanın.

  ilk geldiği sezondaki mariano’yu hepimiz özlüyoruz ama artık gerçekleri görmemiz gerekiyor. yine çıkıp iyi oynayacağı maçlar olacaktır fakat yılda 30 maçtan anca 6-7 tanesini geçmez bu sayı. kendisinin son senesi olduğu için maksimum verimi alıp güzel bir şekilde yollarımızı ayıracağız.
  edit: imla.
 • 1665
  mariano ile linnes’i, hatta galatasaray’da oynayan x futbolcu ile bir diğerini kıyaslamak asla doğru değil. galatasaray almışsa her futbolcu değerlidir. kıyaslama ancak, rakibe, oynanan lige ve şartlara göre yapılabilir.

  fatih terim linnes’in lisansını yarım devre için dondurmuştur ve bence bu kararı çok zor vermiştir. ancak karar kesinlikle doğrudur. çünkü önümüzde şampiyonlar ligi maçları var. şampiyonlar liginde linnes bize savunmada yararlı olabilir ama hücumda mariano kadar yararlı olamaz. mariano hem isabetli orta yapma hem de uzaktan şutlarla gol yapma açısından linnes’den bir tık daha iyi. biz cl’de, bruge maçı hariç tamamen kendi sahamızda oynayacağımız maçlara odaklanacağız. yani hücum oynayacağız. bu açıdan mariano’nun daha gerekli olduğu tartışmasızdır. unutmayalım şampiyonlar liginde bir galibiyet 2,7 m euro ve diğer gelirlerle bu rakam 5 m euro.

  üstelik şener gibi belki de mariano’dan formayı alabilecek bir alternatif de var. fatih terim bence, devre arasına kadar mariano ve nagatomo’dan en yüksek verimi almak için uğraşacak, beklentiyi karşılayamayan devre arasında kızağa çekilecek. zaten bir yıllık sözleşmeleri kalan bu ikili ile sezon sonunda büyük ihtimalle yollar ayrılacak.

  yani karar doğru, linnes dört ay sabredecek. maalesef...
 • 1667
  fatih terim 2019-2020 sezonu için kurduğu kadroda ve oynattığı hazırlık ve lig maçlarında hepimize bir mesaj verdi. bu mesaj, galatasaray artık bir pas takımı olacak.. eğer bir takım pas takımı olmak istiyorsa bütün oyuncularının pas yeteneği ve pas görüşü iyi olması gerekiyor. biz imkanlar dahilinde özellikle sol bek mevkimizi değiştiremedik fakat, kalan bekler arasında bu oyuna en uygunu açık ara mariano.

  25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçının ısı haritası aşağıdaki gibidir.

  https://gss.gs/1qD.jpg

  burada da net olarak göreceğimiz üzere takımımızın hücum gücünün yarısı mariano tarafından sağlanıyor. 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında da mariano'nun bu etkisi görmezden gelmememiz gerekiyor.

  mariano'nun eleştirilmesinde bir diğer sebep ise savunması. mariao'nun savunmasından söz ederken, kesinlikle önünde oynayan oyuncuların katkısını da düşünmemiz ve görmemiz gerekir.

  linnes ile karşılaştırdığımızda net bir şekilde mariano'nun önde olduğunu görürüz. o yüzden 3 tane bek içerisinden sözleşmesi dondurulacak son isim mariano olur.
 • 1668
  kendisi kanaatimce ligin en teknik, oyun görüşü ve aklı en iyi bek oyuncusu. yaşı itibariyle önemli maçlarda diri olabilmesi adına; sık sık dinlendirilmesi gerekiyor . bu nedenle yerli olması ve ortalama yeteneği ile nispeten zorluk derecesi düşük maçlar için şener transfer edildi. kadro planlaması adına son derece mantıklı bir hamle.linnes'in durumu hepimizi üzdü ancak tartışılması gereken nagatomo başlığı olmalı.
 • 1672
  13 eylül 2019 galatasaray kasımpaşa maçında takımın geri kalanının sırtında taşıdığı oyuncu. linnes başlığında da demiştim. az sonra yerine şener girerse "lan şenere bak adam dani alves laaan" diyeceğiz. çünkü resmen yer bezi seviyesinde oynuyor. ilerde top kaybı, geride ise çalım yeme ihitimali kesine yakın. hocanın linnes kararından dolayı pişman olacağına yüzde yüz eminim. buralarda yalvardık ama iş işten geçti.

  edit: söz konusu maçta finali belhanda suratına şut çekme suretiyle sıvayarak yapmıştır. kendisinin yerine şener, linnes, lemina, oynarsa taylan antalyalı, ömer bayram, mustafa kapı, adem büyük, jimmy durmaz herhangi birini tercih ederim.