resim
Marcus Rashford
Takım : Man. United
Mevki : Sol Kanat
Yaş : 23
Boy : 1.85
Uyruk : Ingiltere
 • 56
  birkaç senedir en sevdiğim oyuncu. ingiliz ligi özelinde değil tüm futbolcular özelinde. tabi konumuz bu değil. bu sene rashford saha içinde olduğu gibi saha dışında da bir şeyler peşinde. kendisi ingiliz hükümeti ile savaş halinde. savaşı kazanmıştı. aşağıya yabancı dil bilmeyebilecek veya anlayamayabilecek insanları düşünerek olayın ayrıntılarının da anlatıldığı türkçe bir köşe yazısı linki de bırakacağım ancak basitçe olayı özetlemek de lazım.

  -ingiliz hükümeti pandemi sürecinde okullar kapalı olduğu için; çocuklara ücretsiz yemek kuponu veriyor.
  -okulların kapanacağı tarih gelince kuponlar haliyle verilmiyor. kupon uygulaması yaz gelince son buluyor.
  -işçi partisi kararın değişmesi için hükümete baskı yapıyor ama sonuç değişmiyor.
  -çocukluğunda aç uyuduğu günlerin tok uyuduğu günlerden fazla olduğunu söyleyen rashford atağa geçiyor. kampanya başlatıyor. hareketin öncüsü oluyor.
  -sürecin sonunda kazanan oluyor ve yoksul çocuklar için önemli olan yemek kupon hakkını kazanıyor.

  bunun dışında bazı derneklerle iletişime geçip 3 milyon insan için sürekli gıda yardımı içeren bir projeyi yürürlüğe koydu.

  olayı biraz daha uzun anlatan köşe yazısı linki: https://www.birgun.net/...cudan-fazlasi-305522

  şu an ise mücadelesi devam ediyor. rashford yemek mevzusunun tatilleri de kapsaması yani gelecek yıllarda da devam etmesi için uğraşıyor ancak hükümet bunu reddetti. bakalım devamında ne olacak. yine de kendisi çözüm bulmuş durumda. şu an twitter'da anlaştığı ve çocuklara bedava yemek verecek işletme sahiplerinin mesajlarını paylaşıyor. il il semt semt lokasyon vererek yemek verecek işletme mesajları atılıyor. ne diyelim helal olsun.
 • 57
  su siralar ingiltere'nin ve dunyanin gundeminde olan futbolcu. turkiye'de pek yanki bulmamis olabilir ama su an tum kulupler ve taraftarlar kendisine halk kahramani olarak bakiyor. hukumetin kararina karsi bir farkindalik yaratarak cocuklarin yemek haklarini almasini sagladi. yerel belediyeler ve kuruluslar da buna destek veriyor.

  ingiltere'de ozellikle tek basina yasayan annelerin himayesinde olan cocuklar annelerinin yeterince imkani olmadigi icin okulda verilen ogle yemegine muhtac durumda. bu yuzden, bu insiyatif cok onemli. ayrica, muhafazakar partiye de cok ama cok onemli bir mesaj.
 • 58
  modern zamanlar kahramanıdır. futbolculuğu iyidir, kötüdür, başarılıdır tartışılır; ancak çok büyük bir karakterdir, harika bir kalbi vardır.

  bizim hırtlar da "meşazını aldım qardaşım ben davarım sen davar mısın?" diye şov peşinde koşsunlar.

  --- alıntı ---

  marcus rashford. 22 yaşında. manchester united’ın golcü oyuncusu. ama bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir. rashford onlardan biri. hikâye şu şekilde gelişti. ingiliz hükümeti, pandemi yüzünden okulların kapalı olduğu süre boyunca, öğrencilere ücretsiz okul yemeği vermek yerine ücretsiz yemek kuponu dağıtmıştı. ancak hükümet, işçi partisi’nin itirazlarına rağmen ücretsiz yemek kuponu uygulamasına okulların tatile girdiği yaz döneminde devam edilmeyeceğini açıkladı.

  bu atağı duyan marcus rashford topu göğsünde şöyle bir yumuşatıp “on sene önce o yoksul öğrencilerden biriydim. aç kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum” deyiverdi. ingiltere milli takımının da oyuncusu olan rashford, derhal bir kampanya başlattı. işe milletvekillerine hitaben bir mektup yazarak başladı. gazetelere yazılar yazdı, önemli kanallara röportajlar verdi. “benim hikâyem” dedi, “ingiltere’deki pek çok aile için çok tanıdık.”

  tam bu noktada rashford’ı, yoksullar için “yardım kampanyası” düzenleyen zengin bir hayırsever sporcudan ayıran şeyler oldu. rashford, tanıdık olan hikâyesini sistem eleştirisi yaptığı cümleleriyle tartışmaya açtı:

  “annem çocuklarını tek başına büyüttü. beş çocuk beraber yaşıyorduk. annem masaya yemek koyabilmek için çok çalışıyordu. asgari ücret alıyordu ama yetmiyordu. geceleri endişeleri yüzünden uyuyamıyordu. ertesi sabah yeniden otobüse binip işe gidiyordu. bu her gün her gün tekrarlanıyordu. ne kadar çalışırsa çalışsın, sistem, bizim gibi ailelerin çocuklarının başarılı olması için inşa edilmemişti.”

  dahası da vardı. hükümete yönelik “sürekli ekonomi ekonomi diyorsunuz ama…” minvalindeki şu çıkışı çok etkileyiciydi: “ingiltere’de siyah ve diğer etnik azınlıklardan olan çocukların yüzde 45’i yoksul. ekonomi için ‘ne gerekiyorsa’ yaklaşımına sahip hükümetten, yoksul çocukları korumak için de aynı anlayışı bekliyorum. ücretsiz yemek kuponu uygulamasının yaz tatilinde iptal edilmesi kararını, gözden geçirin lütfen ve uzatılmasını sağlayın.”

  marcus rashford, öğrenciliğinde devlet tarafından yapılan ücretsiz yemek yardımının kendisine sağladığı katkıyı anlatırken sosyal devlet konusuna dikkat çekti. dayanışmanın önemini hatırlatmak için komşularının ve antrenörlerinin zamanında kendi ailesine yaptıkları temel gıda desteklerini anlattı.

  inat etti. sonuç alana kadar vazgeçmedi. kampanyasıyla kamuoyunu ayağa kaldırdı ve hükümete geri adım attırmayı başardı. “önceden gıda yardımının yazın devam etmeyeceğini söyleyen başbakanlık sözcüsü, “başbakan, pandemi yüzünden çocukların ve ebeveynlerin yaz aylarında beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldıklarını anlıyor” dedi. sonra başbakan boris johnson, “marcus rashford ile konuştum. kampanyadan bugün haberim oldu. sıkıntıda olan ailelere yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

  ve sonunda ingiliz hükümeti, okul çağındaki 1 milyon 300 bin çocuğa yaz aylarında da ücretsiz yemek kuponu vermeye devam edeceklerini açıkladı. işçi partisi lideri keir starmer, rashford’ı tebrik sırasına girenler arasındaydı. rashford’ın baskısıyla hükümetin “u dönüşü” yapmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

  marcus rashford zaferini şu cümlelerle karşıladı: “bir araya geldiğimizde bakın neler yapabiliyoruz.” daha 22 yaşında. tarih onu, öğrencilerin ücretsiz yemek hakkını geri alan futbolcu olarak yazacak. biz socrates’ten beri biliyoruz tabii. bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir.

  --- alıntı ---

  https://www.birgun.net/...cudan-fazlasi-305522
 • 75
  https://twitter.com/.../1414672529717964807

  kendisini eleştirenlere karşı "sanki benden önce her dünya kupasında yarı final, avrupa şampiyonasında final oynuyordunuz da ben kaçırınca kupadan oldunuz sayın amına koyduklarım" diyeceği yerde çok daha duygusal ve saygıdeğer bir metin kaleme almış kaliteli oyuncu, kaliteli insan.

  tabi rashford bizden daha duyarlı, daha saygılı. kendisini zaten çok beğeniyordum hem kişiliği hem oyunu ile. saygımız bir kat daha arttı.
 • 74
  euro 2020 finalinde çok kritik bir penaltıyı direğe vurarak ülkesinin avrupa şampiyonluğunu kaçırmasına vesile olan etkenlerden biri olmuştur. sonrasında ise çok çirkin ırkçı saldırılara maruz kalmıştır maalesef.

  bunların üzerine şöyle bir mesaj yayınlamış. özellikle birilerinden yardım almadan de da ayırmayı bilmeyen türk futbolculardan sonra adam bir jack london romanına girizgah yapar gibi yazmış maşallah. güzel çocuk, yürüyedur.

  https://twitter.com/.../1414672529717964807
 • 49
  sayesinde ingiltere'de hükümet, yaz boyunca öğrencilere yemek kuponu dağıtmaya devam edecek. hükümet, kupon dağıtmayı sonlandırmayı kararlaştırmıştı ama rashford'ın öncülüğünü yaptığı kampanyanın yarattığı baskıya dayanamayıp u dönüşü yaparak, öğrencilere yardımın süreceğini açıkladı. hatta kampanyanın hashtagi de #maketheuturn'dü.

  marcus rashford hükümetin bu geri adımının ardından şöyle bir twit attı: "ne diyeceğimi bilemiyorum. sadece, birlikte olduğumuz zaman ne yapabileceğimize bakın."

  kaynak: https://twitter.com/...862284428312576?s=20

  edit: kaynak eklendi
 • 79
  ıngiltere’de ilkokul seviyesindeki cocuklar icin okulda beslenme saatinde ucretsiz yemek dagitilir. bu ogun bircok fakir aile icin cocuklarinin duzgun yemek yiyebildigi ender saatlerdir.

  pandemi surecinde okula gidemeyen cocuklar bu ogunu temin edemedi. devlete fakir aileler icin bu ogun devam etsin diye buyuk baskilar yapildi.

  bu baskilari yapan kisilerin en ama en basinda marcus rashford geliyor. cebinden bagisladigi cok yuklu paralar, boris johnson nezdinde ciddi girisimleri ile bugun ulkede fakir ailelerin cocuklari ucretsiz bir ogun yemege ulastiysa iste burada gorev alan en buyuk aktivist kendisidir.

  ıngiltere’de fasizmle beslenen conservative party hukumetine karsi bu kadar direnen bir kisinin fasizmin, irkciligin ilk hedefi olmasi kacinilmazdir. ustelik ulkesi icin bu kadar caba harcayan birinin, tek bir penaltiyla bu duruma dusmesi koca bir ulkenin ve o ulkenin liderlerinin utancidir.

  ust soyu tamamen ingiliz olan 4 kisinin bulundugu ingiltere milli takimi kadrosunun benim gozumde en degerli parcasidir.

  edit: bir link de birakayim, cabasi gorulsun.

  https://www.theguardian.com/...n-child-food-poverty

  https://www.bbc.co.uk/news/uk-55628428
 • 76
  ırkçılık hele hele post truth döneminin getirisi ile aynı anda hem çok duyulabilen hem de hiç duyulamayan keyfi ne isterse ona göre konumlana bilen insanların elinde ne çirkin bir şey değil mi?

  ırkçılık "hadi anlarım..." şeklinde başlanabilevek bir konu değil. o yüzden şöyle söyleyim. rashford'a bile ırkçılık yapılması korkunç. eğer bu dünyada milliyetçilik, kendi milletindeki insanları el üstünde tutma isteği diye bir şey varsa bu adam bunun en ihtiyaç duyulan anda göstermiştir. 1.3 milyon ingiliz çocuğun ve dolayısıyla ailesinin aç kalmama hakkının devam edebilmesi medya önündeki gücünü kullanan bu 23 yaşındaki adamın çabasıyla oldu. bu olalı daha 1 yıl bile olmadı.

  ve ne için? çok sevdiğimiz ama aslında bir halt değeri olmayan futbol denen hadisede -aslında fena da kullanılmamış- bir penaltı için. neyse ben kesiyorum burada. rashford özelinde konuşmaya çok değer ama barzolar üzerine daha fazla yazasım yok.
 • 20
  futbolcudan ziyade nba draft'ında 4. sıradan seçilecek basketbolcu ismine sahip olduğundan mıdır bilmiyorum ama ilk izlediğimden bu yana bana oldukça itici ve yeteneksizmiş gibi geliyor. fakat az önce manchester united'ın facebook sayfasının paylaşımından gördüm ki rashford avrupa ligi, premier lig, manchester derbisi, ingiltere milli takımı, ingiltere u21 takımı ve lig kupasında çıktığı ilk maçların tamamında gol atmış. her topçunun harcı olacak bir başarı değil.
 • 40
  balon mu? burada yazılanları artık komik buluyorum.

  müthiş yetenek ve kendini gittikçe geliştirecektir. berbat bir takımda su an için sırıtması normal.

  balon olduğuna göre futbolda herkes 30-35 yaşında ve tecrübeli olmalıdır. çıkış yapanlar genellikle balon oluyor çünkü.

  sane, sterling, de ligt, joao felix filan da bir mac kotu oynadıklarında balon olabilir.
 • 22
  ibrahimoviç, rooney, pogba gibi isimlerden daha çok heyecanlanmama sebep olan çocuk. gerçekten farklı bir kumaşı var. gol atma konusunda farklı bir yeteneği var. ingiltere milli takımında izlerken başta kızdım kendisine, ilk kez kadrodasın yırtsana aq kendini diye düşünüyordum. bi anda bir gol, bir asiste ulaştı. merakla takip ediyorum gelişimini.
 • 77
  avrupanin gobeginde, 2021 yilinda sadece ten rengi diger insanlarsan daha koyu oldugu icin milyonlarca insanin irkci sozlerine maruz kalmistir. gercekten rezalet. butun bu olanlar karsisinda kontrolunu kaybedip cok agir kufurler edebilecekken durumu oldukca alttan alip hala kibar olabilmesi de gercekten takdire sayan. kendisinin yerinde olsam madafakalı kufurler dolu storyler atmistim bile.