• 3
  adam sanki gazetede "sol kanat tecrubeli, konusunda uzman, ekip çalışmasına uygun, gelişime açık futbolcu aranıyor" ilanını görüp görüşmeye gelmiş gibi. nereden nasıl çıktı kimsenin haberi yok. ülkenin spor gazetelerini açsan kaba etten uydurma zibilyon haber görürsün, gerçek haber burada yatıyor biz de onu sosyal medyadan öğreniyoruz.

  spor gazetelerinin hiçbir boka yaramadığının canlı kanıtıdır bu adam. bulup buraya taşıyan aslantoli arkadaşa helal olsun.
 • 5
  mevkisi sol kanat veya sol bek değildir.

  kendisinin asıl mevkisi 10 numara pozisyonudur. fakat ortaları ve hızı iyi olduğu için ayrıca sağ açık olarak da oynayabilmektedir. solaktır. 19 yaşındadır. potansiyelli bir on numara diyebiliriz ama dünya yıldızı düzeyinde potansiyeli olduğuna inanmıyorum açıkçası.

  şu an için takımımız için yetersiz bir oyuncudur. ilerde gerçekten iyi bir oyuncu olabilir ama ona gerekli sabrı ve bu yabancı sınırında gerekli şansı verebilir miyiz? bilmiyorum. 1.70 boyunda 65 kilo falandır. çok hızlı değildir ama yavaş da değildir. çabuk hareketlenir ve çeviktir. o yüzden futbol için kısa mesafelerde hızlı diyebiliriz. çok güçsüzdür. ikili mücadelelerde vücudunu pek kullanamaz. bunun için illa güç gerekmez. culio buna bir örnek mesela... hem güçsüz hem de mevcut gücünü kullanamaz. şu anda belli bir devamlılığı yok fizik olarak yani üst düzey mücadele edecek dayanıklılığı yok.

  şu anda mental olarak da emre çolak düzeyinde bile olmayabilir. şu anda mental olarak yetersizdir.

  top ayağına yakışır. yaşına göre çok teknik bir oyuncudur. hatta direk üst düzey için bile teknik bir oyuncudur. top sürme yeteneği bruma kadar olmasa da yaşına göre iyidir. pasları bruma'dan daha iyidir. kendi yaşıtlarına göre pasları iyidir. top kontrolü iyidir. ortaları iyidir. orta açma tekniği iyi olduğu için ortaları bilinçsiz bile açılsa tehlikeli olabilmektedir. gol atma konusunda yaşıtları arasında iyidir ama bizim seviyemizde şu anda yetersizdir ama ben onda bu özelliğini geliştirebilecek potansiyelini görüyorum. yani toplara vururken tekniği, vuruş şekli falan iyi. topu iyi yönlendirebilen biri olduğu için mental ve fiziksel olarak gelişip güçlenirse uzaktan şutları ve ceza sahası içinden vuruşları iyi olabileceğini düşünüyorum.

  özetle şimdilik takımımız için yeterli değildir. fakat şu hali bile amrabat'ı oynatmaktan falan iyidir. eğer bruma sol açık kendisi sağ açık veya 10 numara olarak düşünülüyorsa(ileride yabancı sayısının arttırılacağı veya ab kuralı falan düşünülürse. elbet gidecek bu yıldırım demirören falan...) olabilir. yine de aklımda soru işaretleri yok değil. çünkü biz bu adamın olmuş halini bile alacak güce sahibiz. o yüzden mesela bruma'nın olmuşunu alamayız. şu anda alırsak baya ucuza alacağımızı düşünüyorum. eğer alırsak başka takımlara kiralanacağını düşünüyorum. kendini geliştirirse 7-8 milyon euro'ya satabiliriz veya o zamanki duruma göre takımımızda kullanabiliriz. ucuza geleceğinden zaten maaşını kiralayan takım öder. bonservis bile çıkabilir yani. finansal bir hamle de olabilir. tahminen 250bin-500bin euro arası bir değere transfer edilebilir. 3-4 yıla en azından 2-3 milyon euroya satarız gibime geliyor.
 • 9
  tüm haber siteleri tarafından "yeni messi floryada" manşeti attıran çocuk. yıllardır rahatsızlık duyduğum habercilik sistemidir. yeni transferleri maç oynamadan göklere çıkarmak sonra ilk sendelemede yerin dibine sokmak. bu haberi yapan adama sorsan mevkisini bilmez, değil 90 dakika 1 dakika bile maçını canlı yada banttan izlememiştir ama gelin görünki kendisine gazeteci/haberci sıfatını yakıştıran bu adamlar sadece deneme antremanına alınmış bu çocuğa direk "yeni messi" sıfatını yakıştırıyor

  edit: imla
 • 21
  sırf kendisini fm 2014'te nasıl yaptıklarına bakmak için bana uruguay ligli oyun kurdurmuş topçudur. 21 dakikalık genellikle çocukluğunun olduğu bir videoyu izledikten sonraki heyecanla yaptım bunu. hevesim biraz kursağımda kaldı :(

  fm 2014 profilini merak edenler için:

  http://imgim.com/...genelbak1_profil.png

  edit: bir de bu oyuncuya puma 18 yaşındayken 3 senelik sponsor anlaşması imzalatmış ve tüm giderlerini üstlenmiş. şöyle de bir videosu var puma'nın hazırlamış olduğu:

  http://vimeo.com/75423288
 • 22
  matheus doria macedo hakkında ne kadar olumlu konuşuyorsam bu adam hakkında da o kadar olumsuz konuşabilirim. hakkında elle tutulur hiç bir veri yok. ne oynadığı lig maçları, ne genç milli takımlar, ne avrupa'da üst düzey bir takımın ilgisi. şu dönemde sırf antrenman gözlemiyle bir yabancı oyuncu transferi çok saçma. her hangi bir sağlıklı scout raporu da olamaz zira adamın doğru dürüst oynadığı maç yok.
 • 24
  bilmeyenler , merak edenler için lucas ontivero...

  öncelikle lucas elias ontivero'nun 1994 doğumlu olduğunu belirtmekte fayda var. 19 yaşındaki bu dostumuz 9 eylül 1994 'de arjantin'in catamarca bölgesinde dünyaya gelmiştir. genç yaşlarda futbola başlayan lucas arjantin'in san lorenzo takımının altyapısına girmiştir. burada gösterdiği kısa performans sonucu 12 yaşında real madrid altyapısına alınmış ve 3 yıl burada oynamıştır. real madrid altyapısında bir ara kaptanlık da yapan ontivero bir takım yasal engeller sonucu ülkesine geri dönmek zorunda kalmıştır. aynı şekilde milan , genoa ve tottenham altyapılarından da dönen ontivero transfer yasağı nedeniyle bir türlü yurtdışında çıkamamıştır.
  altyapılarda oynadığı süre boyunca lucas kardeşimiz hareketli , çalım atmayı seven ve hızlı bir oyuncu olarak göze çarpmıştır. antrenörleri ona messi ve agüero benzetmesi yapsa da verdiği bir röportajda idolünün carlos tevez olduğunu söylemiştir. iki kanatta , forvet arkasında ve forvette görev alan ontivero oynadığı zamanlarda daha çok kanatlarda kullanılmıştır.
  altyapıdan çıkan lucas ontivero 2012 yılında ilk profesyonel sözleşmesini atletico fenix takımıyla imzalamıştır.

  uruguay liginde mücadele eden fenix ontivero'yu ilk resmi maçında 13 nisan 2013'de espanol takımı karşısında çıkardı. ilk profesyonel maçında 1 asist yapmayı başaran ontivero , ardından 11 mayıs 2013'te cerro takımına karşı fenix'in 3-0 galibiyeti ile tamamlanan maçta ontivero sonradan oyuna girerek bir gol kaydetti. 2012-2013 sezonunda 4 maçta forma giyen ontivero 1 gol ve 1 asistle sezonu bitirdi.
  2013 - 2014 sezonunda ise daha fazla maçta forma giyen ontivero , 6 maçta forma giymesine karşın sadece 151 dakika sahada kalabildi ve gol-asist bazında takımına katkı yapamadı.

  aralık 2013'ye florya'ya mancini tarafından davet edilen lucas ontivero florya metin oktay tesislerimizde bir aya yakın süre denendi. mancini'nin onayını alan ontivero takıma katılmak için ülkesine döndü. mancini ve galatasaray yönetimi ontivero ile 5 yıllık sözleşme imzalamayı düşünüyor. ancak ontivero ilk sezonunda kiraya verilecek. malum yabancı sınırı nedeniyle oynaması imkansıza yakın gözüken ontivero umarım takımımıza yararlı olur.

  ontivero hakkındaki düşüncelerim ise galatasaray'ın bu oyuncuyu alıp kiraya vermesi durumunda iyi bir iş çıkaracağı yönünde. zira ontivero potansiyelli bir oyuncu. belki idolü tevez veya stilini benzettiği messi seviyesine çıkacak kadar potansiyeli olmasa da ontivero mutlaka şans tanınması gereken bir oyuncudur.
  yabancı sınırı nedeniyle önümüzdeki sezonlarda problem çıkma ihtimali olsa da bu ihtimali yönetime bırakıyor ve lucas'ın takımımıza hayırlı olması diliyorum.
  eğer bir aksilik çıkar da, ontivero galatasaray tarafından kadroya katılmazsa , büyük ihtimalle italyan takımlarından birine gidecektir. umarım başarılı bir oyuncu olur ve potansiyelini sahaya yansıtır.

  edit : imla.
 • 25
  fernando muslera'nın tavsiyesi üzerine mancini tarafından denenmiş ve bugün akşam saatlerinde resmi sözleşme imzalanacak olan oyuncu.lucas aslında pek de yeni bir isim değil futbol camiasında, aralarında real madrid, tottenham gibi takımların da bulunduğu pek çok ekip tarafından denenmis uruguay'ın wonderkidi.nedeni kendi yetenekleri olmayan sebeplerden dolayı bu klüplerle yolları ayrılmak zorunda kalmış.bu noktada eğer kendisinden çok umutlu olunsaydı, bir yol bulunup sorunlar çözülürdü.nolursa olsun yetenkeleri dünya devleri tarafından da onaylanmış bir oyuncuya imzayı attıracaksak,kiraya vermemiz durumunda ilerisi için çok önemli bir adım olacağını düşünüyorum.bu arada kendisinin mevkisi 4 3 3ün sol forveti ya da 4 4 2 de sol kanattır.