• 1
  passolig adı verilen sistemde bildiğiniz üzere kartın üzerinde takımınızın logosu yer alıyor. kulüplerin kombine ve bilet satarken yaptıkları sınırlamaya logo kısıtı deniliyor. örneğin iç sahada kendi tribünlerinize sadece galatasaray logolu kart sahiplerine satış yapıyorsunuz. konuk takım örneğin bursaspor ise sadece bursaspor logolu kart sahiplerine deplasman bileti satılıyor. buraya kadar her şey normal. ancak kulüpler farklı kararlar uygulayabiliyor. dikkat ediyorum çoğu kulüp kendi tribünlerinde sadece kendi taraftarlarına yer veriyor. bizim kulübün ise yaptığı büyük bir saçmalık var. başka başlıklarda defalarca dile getirdim fakat artık bu başlığı açmak şart oldu.

  kulübümüz genel olarak bir maç için evvela öncelikli satış yapıyor. (gs bonus kart ve gs mobil sahipleri) sonra genel satış başlıyor. burada yalnızca gs logolu kartlara satış yapılıyor, güzel. fakat belli bir tarihten sonra, maça belirli bir süre kala rakip takım hariç tüm logolu kartlara satış yapılıyor. bu ne saçmalıktır? bıktım tribünde başka logolu kart sahibi görmekten. aşağıdaki kansızlığa bakar mısınız?

  https://twitter.com/...198778649690117?s=21

  şimdi diyeceksiniz ki bu schalke maçı. kardeşim ben galatasaray fenerbahçe derbisinde 415 nolu blokta bjk logolu passolig kartı olan adam gördüm.

  ondan sonra tribünler niye böyle, neden etkili değil diye serzeniş oluyor.

  sevgili yönetim,
  allah aşkına galatasaray tribünlerine başka kulüp logolu kart sahiplerini almayın. yalvarıyorum. bunu twitter’dan da, buradan da defalarca yazdım. amacınız nedir? diyeceksiniz ki itin biri kendi kendine video çekmiş, eğlenmiş. olmaz! olamaz! orada duyan taraftarlar saldırsa ne olacak? sahaya yabancı madde atıldığı için yüklü meblalar ödüyorsunuz pfdk’ya sevk olup. atanların galatasaraylı olduğuna emin miyiz? yahu benim tribünümde galatasaraylı olmayanın ne işi var?!! neden kansızın biri benim tribünümde benim takımıma küfür ediyor?
 • 2
  galatasaray maçına gelen bir sıyrık, galatasaray bayrağını sallıyor aynı anda da galatasaray’a hakaret ediyor. sonra da bunu videolaştırıp servis ediyor. yani bu sıyrık resmen linç istiyor. nitekim o gözlüklü çocuk farketmiş bu pisliği ama gebertmesinler diye sessiz kalmış belli ki. bu gibi yaratıklara insan demek doğru değil, hayvan demek de doğru değil. çünkü böylelerinden hayvanlarda şikayet eder.

  şimdi bu yaratık nasıl girdi o stada. eğer galatasaray pasoligi varsa yönetimin bir suçu yok ama iddia edildiği gibi başka takım pasoligi olanlara satış yapıldıysa işte o zaman can sıkıcı. üç-beş kuruş için facialara yol açacak bu uygulamalardan vazgeçin lütfen.

  yaptığı iş komik mi? değil. peki üzüntü veriyor mu? asla. o zaman sorun ne? sorun şu ki o sıyrığı o gözlüklü çocuk ihbar etse orada onun linç ederlerdi ve çok üzücü olurdu.

  la havle...

  not: pisliğin amacına hizmet etmemek için videoyu almadım buraya.
 • 3
  yönetimin uygulamadığı kısıttır. bu boşluktan faydalanan ve manipüle etmeye çalışan o kadar çok başka takım taraftarı var ki. aman bizim takım maçına fenerli, beşiktaşlı para verip gelmez dememek lazım. sahaya atılan bir tek madde için bile cezalar alıyoruz. umarım ekonomik anlamda gelir kapısı olarak görüldüğü için değil; tamamen atlandığı, gözden kaçırıldığından sebep bu durum geçerlidir. yönetim bu durumu gündeme alıp düzenlemeye gitmeli ve bu kısıtı uygulamalıdır.
 • 4
  asy arena'da ev sahibi tribününde gerekirse 5 kişi olsun ama hepsi galatasaraylı olsun. sonuna kadar desteklediğim olay.

  adam başko logolu kartla gelip herhangi bir bloktan madde attığında bloğun tamamı ceza alıyor mesela ki bu en hafifi. daha büyük olaylar da olabilir.

  ben başka takım tribününe giremiyorsam, benim stadıma da anca deplasmana gelsinler.
 • 6
  hak ihlalidir. hiç bir takım için yapılmamalıdır. hatta deplasman tribününe de beraber oturmak isteyen insanlar otursun. onun dışında deplasman maçına gelen de herhangi bir izleyici gibi satışa açılmış herhangi bir yerden bilet alabilmeli. yani aslında deplasman tribünü bilet kalmazsa diye rakip takım taraftarlarına yapılmış bir jest olmalı.

  ben kadıköy'de stada 10 dakikalık mesafede oturan galataray'lı bir spor severim. sevdiğim sporlar arasında futbol da var. ben neden burnumun dibindeki stada gidemeyim arkadaş. suçluymuş gibi. madem taşkınlık yapan insanı bulacak teknolojileri var o zaman gitsinler o izleyiciyi statdan uzaklaştırsınlar. hıyarın teki aptallık yapıyor diye benim para verdiğim kart bloke oluyor. ya da vitrine çıkartılmış bir mal ayrımcılık yapılarak satılıyor. aslında burada 2 tane net hak ihlali var. hatta bir tane daha örnek vereyim. kimse siz suç işlemeye stada, salona gitmişsiniz gibi kıçınızdan ter aka aka kazandığınız parayı gasp edemez. yok öyle dünya ama devlet var ediyor o dünyayı. (öz eleştiri de olsun.) hak arama meffumumuz yok ne yazık ki.

  neden bu meffumumuz yok? gazetecilere "neden düzgün gazetecilik yapmıyorsunuz?" sorumuzla aynı cevaba sahip. bu ülkenin bakanına cevabı evet veya hayır olan bir soru soruyorsun, hop basın toplantısından atılıp "maskaralık" yapıyor oluyorsunuz. maaşını ödediğimiz insanlar iki de bir bize parmak dallarda böyle olur işte.

  edit: malum videoyu da şimdi izledim. polis her yere gidemez. gidin polise söyleyin, böyle bir durum var diye. görebileceği her şeyi tersten göstersinler. kulüp de bu videonun peşini kovalayıp dava açsın. bu arada size tuhaf gelen bir şey olmalı. aldıkları onca "önleme" rağmen sahaya bir şeyler atılıyor, bıçaklar çekiliyor vs... ama biz her maç cebimizde ne varsa bırakıyoruz. bazen şarj aletini bile istiyorlar. hani kimi markalarda kablosu 120 tl olan şeyden bahsediyorum. ben her maç suçlu gibi muamele görüyorum ama bu olaylar olmaya devam ediyor. bu bana tuhaf geliyor, size gelmiyor mu?
 • 8
  saçma bulduğum uygulama. ben bursa'da yaşıyorsam, ama galatasaraylı isem, hem tt arena'daki maçlara hem de bursa'daki uyduruk kaydırık maçlara parasını ödeyebildiğim tribünden girebilmek isterim. pasolig'e koyayım, kalkana kadar maça gitmiyoruz derken derken pasolig kartın daha da sıkı sıkı hale getirilmesini ister olduk şaka gibi.

  yani ben anlamıyorum arkadaş, nasıl bu kadar birbirimizi ötekileştiriyoruz her fırsatta? bir tane galatasaray tribününe girmiş fenerbahçeli ya da beşiktaşlı videosu düşünce neye nasıl bu kadar sinirleniyosunuz? başka dert tasa mı kalmadı, bırakın ne yaparlarsa yapsınlar. herkes tribüncü olmak zorunda değil. ben efendi gibi göztepe- sivas maçına gidip futbol izlemek istiyorum belki? böyle bir video var diye neden her şey daha da yasaklanıyor, nasıl bunu talep ediyorsunuz anlayamıyorum. herkesin amacı birilerine destek vermek veya köstek olmak değil. ayrıca yasaklar, yasakladığın olguyu uzun vadede arttırır. kimseye hiç bir faydası olmayacak bir olay şu istediğiniz.

  beşiktaşlı gelip tribünde galatasaray'a mı küfür etti? niye kavga çıkıyor hemen aq ya? her merdiven başında 100 tane polis var, git 3-4 kişi organize ol şikayet et, adam hakkında işlem başlatılsın, dışarı alsınlar. bu kadar mı zor medeni yaşamak ya?

  her normal insan neden her maçı izlemeye gidemiyor'u konuşmuyoruz da, benden olmayan neden benim stadıma geliyor'u tartışıyoruz hala. 2 kale arkası dünyanın her yerinde supporter'lara ayrılmış. maç boyu susmayan tayfa orada oturuyor. geri kalan her yere herkes girebilsin, bu iş bu kadar basit olsun artık. şunun gündem olmasına bile inanamıyorum gerçekten

  edit: bu fikri ortaya atan, destekleyen arkadaşlar okumuş etmiş, sözlükte yazar bilinçli tribüncü arkadaşlar. bir de bu fikri benimseyen cahil tayfa var. işte o tayfa zaten stadlarda farklı takım forması giymiş 5- 10 yaşındaki çocukların babasına "formayı çıkarttır" diye atar gider yapan tayfa.

  https://www.youtube.com/watch?v=hHLvesMjzU0
 • 9
  logo kısıtına hiç ama hiç gerek yok. olay tamamen taraftarda bitiyor. eğer sen gerçekten rakip takım taraftarı gelmesin istiyorsan bilet çıktığı anda biletini alıp stadı doldurursun. rakip takım taraftarı bileti alabilmek için maçtan bir gün öncesini bekliyor. kız arkadaşıma logosuz passolig kartı çıkarttık neyseki stad boştu da ona 19 ekim 2018 galatasaray bursaspor maçı için 18 ekim 2018 saat 20.00'dan sonra bilet alabildik.

  aksi takdirde rakip takım taraftarının maçı izlemesine izin vermemek bence yasaktan önce büyük bir ayıptır. medeni olamamaktır. burası türkiye diyebilirsiniz ama bu gevşeklik de değildir. bari bu konuda biraz olsun gelişebilelim. birlikte maç izleyebilmeyi öğrenelim.

  not: burada kesinlikle kimseye medeni değilsiniz demiyorum. sözlerim sakın yanlış anlaşılmasın. ama biraz detaylı düşünmek lazım. ince olmak lazım.
 • 10
  https://twitter.com/...198778649690117?s=21

  kısıtlama falan bilmem ama 20 senedir maclara aktif olarak gidiyorum, yanımda biri bagırdıgı zaman ne dediğini duyabiliyorum , benim yanımda biri böyle takımıma küfür edecek onu küfür ettiği yere sokarım .klüp bir sınırlama getirsin ama getirdiği sınırlama bu küfür eden adama yalnızca bakanları , ses etmeyenleri de kapsasın.
 • 11
  zararlı ve maganda dolu bir toplumda basit bir kuralı uygulamak yerine, kendi taraftarımız stadı doldurursa başka taraftarların gelemeyeceğini öğrenmemizi sağlayan başlık. stad açıldığından beri acaba kaç maçta boşluksuz ful doldurduk? 10/2018’deki son schalke maçında bile boşluklar vardı. bir de tribünde onlarca kişiyi yarıp polise ulaşarak “tribünde x takım taraftarı var, galatasaray’a küfür ediyor” dediğimizde polisin müdahale edebileceğini öğrenmiş olduk. polisin bakışlarını gözümde canlandırabiliyorum. hem bilmem kimin kartını hem de galatasaray kartını alıp yılda bir maça gelecek adamlar için ne can güvenliğimi tehlikeye atmak isterim, ne de kulübün ceza almasını kabullenirim. tribünde muhtemelen bir iki kansız yüzünden çıkan olaylara hiç denk gelmemiş, ailesi ya da kendisi yaralanmamış kişilerin tuhaf yorumlarını okudukça dehşete düşüyorum. x şehirde oturan galatasaraylı hem o şehir takımının kombinesini alsın, arada bir de galatasaray maçına gelsin diye ben tribünde magandalara katlanacağım öyle mi? el insaf!
 • 13
  çoğu kısıtlama gibi yine gereksiz gördüğüm kısıtlamadır.

  ben hayatımdaki ilk arena tecrübemi bu uygulama sayesinde, cebimde galatasaray logolu passolig çıkartacak param yokken denizlispor'lu passoligimle yaşadım.

  böyle çirkinlikleri, ahlaksızlıkları, pislikleri her takım taraftarı yapıyor. 30 milyon taraftarız, diyebilir misiniz ki hepimiz çok efendiyiz?

  bahsettiğim o ilk maçım 20 temmuz 2017'de oynanan östersunds maçı. 2 sıra yanımda oturan kombineli arkadaşın 4 tane koltuğu kendi başına kırdığı bir maç. ben galatasaray passoligiyle girmedim, hangimiz daha zararlıyız armaya?

  rakip takım taraftarı seviyesizleştikçe ben kızmıyorum. aksine üzülüyorum. videodaki gözlüklü arkadaş olayı fark edip de saldırmadıysa tebrik ediyorum kendisini. saldırdığımız anda hatalı biz oluruz, ordaki it oğlu ne kadar hak etmiş olursa olsun.

  bu tip olayları önleyecek kesin bir çözüm ne yazık ki yok. ha passo sistemi otomatik olarak tespit edebilir mi? gayet de edebilir. kişi aynı sezon içerisinde iki ezeli rakibin de stadında deplasman tribünü hariç maç izleyemez denilebilir. zaten böyle bir kurala rağmen hala bununla uğraşana denecek laf yok, kendi takımını desteklemek yerine rakibinin stadına gidip dayak riski altında kendince şaklabanlık yapmayı tercih eden varsa tedavisi olmayan bir hastalığı vardır; geri zekalılık.
 • 15
  logo kısıtı olayı ligde sadece deplasmana gelen takıma karşı yapılıyor. başlıkta "çoğu kulüp kendi tribününe sadece kendi taraftarını alıyor" tarzında bir şey yazılmış fakat öyle bir şey yok. az önce passo uygulamasına girdim ve bütün lig maçlarının detaylarını inceledim.

  benim elimde galatasaray passolig kartı olmasına rağmen ligdeki bütün maçlara bilet alabilme imkanına sahibim. sadece 10 kasım 2018 kayserispor galatasaray maçında deplasman tribününden alırsam maça girebilirim.

  fakat şunu da fark ettim 8 kasım 2018 fenerbahçe anderlecht maçında ev sahibi tribününe sadece fenerbahçe taraftarı bilet alabiliyor. yoksa 11 kasım 2018 fenerbahçe alanyaspor maçından 24 saat önce fenerbahçe tribününden bilet alabiliyorum. hatta 11 kasım 2018 beşiktaş sivasspor maçına şu an bile bilet alabiliyorum.

  yani öyle sanıldığı gibi ligde galatasaray ile beraber çoğu kulübün de uygulamadığı, hatta hiçbir kulübün uygulamadığı bir kısıttır.
 • 16
  farklı takım logolu kartlara satış yapılması normal ama hangi ülkede? bizim ülkemiz androitlerin bol olduğu bir ülke olduğundan bizde yasak olmalı. 50 tl’ye tamah edersin, 50 bin tl kaybedersin.

  https://twitter.com/...198778649690117?s=21

  kardeşim onlardan gelecek kar allah’tan gelsin. almayın diğer takım taraftarlarını içeri. adam resmen sahamızı kapattırmak için bile uğraşmış olabilir. o fotoğrafı veren zırnana’yı bulup pasoligine engel koymayı da unutmayın bu arada.

  evet sevgili yönetici büyüklerimiz biraz daha önem verin bu konulara.